Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Kia Sportige vs Nissan Qashqai

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Costel2223

Costel2223

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 29.11.2021
Va salut, a venit vremea să schimb mașina și în postura de familist cu copil ne am decis să luăm un cross-over/suv ulet nou.

Din ce am văzut până acum Sportage și Qashqai ne au plăcut cel mai mult, versiunile 2022.

Bugetul în jur a 23k. La Qq ar intra echiparea Acenta (a 2 fata de bază) pt Kia echiparea de bază plus ceva opționale fata de echiparea de bază însă nu salt la următorul nivel de echipare (Style). Per total Qq sta mai bine în aceași bani ca opțiuni.

Motorizările (benzinare ambele) Qq 1.33 DIG-T 138 CP mild hibrid, 196 km/ora, Kia 1.6 T-GDI MHEV 150 CP cu 300 euro în plus față de bază pt mild hibrid , 189 km/ora , 4 cilindrii ambele. Ambele dau consum în jur de 6.5 pe foaia de la dealer însă kia este cu vreo 90kg mai grea deci sigur consuma mai mult.
Cutii manuale ambele.

Ca și spațiu interior Kia clar este mai spațioasă atât în portbagaj (562 l vs 461 l) cât și în habitaclu, totuși ambele nu dau senzația de înghesuit și cred că ofera destul spatiu pt o familie cu 2 copii.

Ca și calitate a materialelor interioare Qq mi s a părut peste, totuși în ambele pot spune că m am simțit bine.

Garanția la Kia 5 ani ( din bara in bara "citez") + 2 ani anumite chestii ce nu mi le amintesc acum, probabil ceva ce se strica f rar :). La Qq 3 ani garanție (bara la bara), daca o iei pe credit plus inca 2 ani cu revizile anuale incluse in preț (tot în jur de 23K este și cu credit și tu ești proprietar fara obligație casco).

Ce mi a plăcut la Kia este spațiul interior mai mare, motorizarea mai mare (1.6 vs 1.33 deși la kg/CP Qq sta mai bine), garanția mai mare și că vine cu cârlig :). Ce nu mi a plăcut cam cu aceleași dotări vine cu vreo 2.5 k mai scump decât Qq deci pt a o tine în jur a 23k vine cu opțiuni mai puține decât Qq, materialele la interior sunt plasticoase și per total pare mai slab îmbinată decât Qq, mașină este mai grea și cred că o să consume mai mult decât Qq ul, modelul anterior parca arata mai bine la exterior că și design.

Ce mi a plăcut la Qq o mașină mai ieftina per total și mai bine echipata in 23k decât Kia, calitatea materialelor la interior mai bună decât la Kia, design exterior mai plăcut plus deschidere larga a ușilor la aproape 90 de grade. Ce nu mi a plăcut garanția mai mică, faptul că trebuie să îi comand separat cârlig (singura opțiune ce îi lipsește în comparație cu Kia unde și roata de rezerva se ia separat cu 77 euro), din ce am citit Kia ar sta mai bine prin topurile de fiabilitate totuși nu știu ce să zic despre asta poate e vorba și de noroc aici.

Per total as inclina să iau Qq însă nu sunt convins 100% și Kia are avantajele ei, din care cel cu fiabilitatea pare a fi cel mai mare. Totuși cu mașina nu as face mai mult de 20k / 25k km pe an deci cat de prost ar trebui sa fie acel Qq daca mergi așa puțin cu el.
La entry level și puțin peste, Qq pare că sta mai bine, poate Kia e mai ok daca ne îndreptăm spre versiunile care duc pe la 30 - 35 k. Totuși poate e ceva care îmi scapă de alege așa multa lume Sportage ul.

Voi ce părere aveți , ce ați alege in aproximativ 23k din astea  2  ?

Dacă aveți idee și de alte mașini la banii ăștia sau mai ieftin pot sa va spun că am văzut ce au Ford ( puma și ecosport) , Hyundai ( kona, bayron), Opel (grandland) , Duster, Mazda cx30 , Renault (captur) , Suzuki ( Vitara clar nu, S4 Cross era ceva însă vine la anul :) ), Toyota ( Yaris Cross buna da umpic prea mica și vine la anul, restul prea scumpe) nu sunt ce căutăm. Poate Kadjar însă asta tot un fel de Qq este, încă nu l am văzut.








#2
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 29.10.2017
Kadjar 1.3 cu EDC

https://vanzari.rena...0969319189.html
https://vanzari.rena...0x69319220.html
https://vanzari.rena...0568115012.html

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Mie imi place mai mult  Sportage  decat Qashqai-ul.  
Ordinea (pentru mine) ar fi: BMW X7, X5 Honda CR-V, Sportage, Mazda CX5, Mazda Cx30, Quashqai,  Kona, Kadjar,  Grand Vitara, Captur, Duster (ca e ieftin)
Ford si Opel nu mersiii !

#4
Costel2223

Costel2223

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 29.11.2021
@nael25 nu zic are și Sportage ul avantajele sale însă de obicei o coreeană era mai ieftină decât o japoneza.

Acum nu îmi este clar unde se duce diferența aia de bani , undeva aproape de entry level am găsit o diferență de vreo 2500 de euro în plus la Sportage și nu știu la ce sa o consider ( la un design mai plăcut, fiabilitate mai buna sau doar marketing).

Nu am experimentat prea mult cu nici una dintre ele de asta sunt curios poate este cineva pe aici care știe mai bine.

@stalker2142 mersi de răspuns, da trebuie sa mai vad și Kadjar, probabil ultima care ar mai merită văzută :).

#5
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 01.10.2004
Fiind in grup, Nissan s-a cam luat dupa Renault, inclusiv la fiabilitate.
Se bucura mecanicul cand a auzit ca vreau un Qq, mi-a zis ca ne vom vedea mai des. Noi poate or fi OK, dar zic ca se devalorizeaza mai puternic decat Kia...
Mergi pe Kia, este mai de incredere.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostCostel2223, on 17 februarie 2022 - 23:43, said:

@nael25 nu zic are și Sportage ul avantajele sale însă de obicei o coreeană era mai ieftină decât o japoneza.

In primul rand de -cand in grup Nissan QashQ  nu mai e considerata japoneza.  Cica se fabrica in Rusia si Anglia.
E japoneza numai cu numele  (ca si Suzuki fabricata in ungaria...)
mai degraba as considera  Nissan Franceza -  asta nu inseamna ca is proaste dar totusi  Nu sunt japoneze.

Am pus lista dpdv al fiabilitatii + ce ofera etc. Nu stiu de preturi,  nu am studiat de cand cu covidul.
La mine cam asta ar fi ordinea,  Uita-te ce zice si Claudiu1  si altii.

Edited by MembruAnonim, 18 February 2022 - 04:22.


#7
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,873
  • Înscris: 03.12.2001
procesorul meu s-a oprit la "manuală". e 2022 și oamenii își iau în continuare manuale. verifică interiorul, dotările, spațiul, fiabilitatea, consumul (aia cu "e cu 90kg mai grea, deci sigur consumă mai mult e mondială"), garanția și ignoră sau minimizează singurul lucru care aduce confort condusului, în oraș și la drum lung.

ah, să nu uit, întreabă la reprezentanță de preșuri gratis, pare a fi un lait motiv pe aici.

#8
Costel2223

Costel2223

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 29.11.2021
@vali nu sunt bani de cutie automata.

La Kia tot ce pot sa îi pun fata de bază sunt
Mild hybridul 300e
Culoarea 400e
Senzorii parcare fata spate 300e
Roata rezerva 77e
Climatizare automata pe 2 zone 300e
Total 1377e

Și iacătă 22000 + 1377 = 23377 cu 2 rable și ce mai vine redus pt mild hybrid.



#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Inainte cu 25500 iti luai modelul de top GT line de la Kia Sportage. Au crescut preturile asta e.
Am vazut ca a aparut  Stonic,  e similar cu sportage dar mai mic. Poate merita sa te uiti si la aia.

Edited by MembruAnonim, 18 February 2022 - 09:24.


#10
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,022
  • Înscris: 09.01.2007
Kia se facea in Slovacia, era ok.

#11
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 24.06.2008
La Tucson te-ai uitat?E aceasi masina ca si Kia Sportage.
Eu as merge clar pe Kia sau Hyundai in situatia ta.

#12
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 07.03.2010
am avut primele doua generatii de QQ. Super masini, extrem de multumit de ambele, nici o problema cu ele. Daca nu ar fi intarziat cu lansarea generatiei actuale cel mai probabil acum aveam al 3-lea QQ.

Despre Kia nu imi pot da cu parerea deoarece nici nu am avut, nici nu am condus.

#13
razvaldinho

razvaldinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 08.04.2008
Sportage 1.6 T-GDi MHEV 7DCT HP 4x2 URBAN ...asta ar fi 24300 euro cu rabla. Poate mai obtii o mica reducere de la reprezentanta, desi sansele sunt mici.
Si eu sunt de parere ca la genul asta de masina e cam de neacceptat in 2022 sa nu ai cutie automata. Totusi nu e masina sportiva sa spui ca merge cu manuala. O asemenea masina o iei pentru spatiu si comfort, la care o cutie automata contribuie mult

#14
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 23.09.2005
Sportage in varianta cheala are un interior nasol, plastic tare cam peste tot. Daca nu ai bani sa urci cu o echipare mai sus atunci mai bine iti iei Duster.
Nu inteleg de ce nu te uiti si la niste compacte, eventual break.
SUV iti va consuma mult la viteza de autostrada, cel putin 8% la 130 km/h.

#15
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,840
  • Înscris: 16.04.2007

View PostCostel2223, on 17 februarie 2022 - 22:31, said:

Va salut, a venit vremea să schimb mașina și în postura de familist cu copil ne am decis să luăm un cross-over/suv ulet nou.

Bugetul în jur a 23k.

View PostMembruAnonim, on 17 februarie 2022 - 23:02, said:

Ordinea (pentru mine) ar fi: BMW X7 bla bla
Ford si Opel nu mersiii !
Asa de mult s-a ieftinit ics șaptele ?

#16
razvaldinho

razvaldinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 08.04.2008
Exact cum a zis colegul de mai sus. Mai bine un break dotat, cu cutie automata decat un SUV chel.
Un Ceed Sportwagon il scoti lejer in buget, cu multe dotari. Plus multe alte break-uri de la alti producatori in bugetul tau.

Attached Files


Edited by razvaldinho, 18 February 2022 - 10:31.


#17
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,865
  • Înscris: 30.07.2006

View PostCostel2223, on 17 februarie 2022 - 22:31, said:

Va salut, a venit vremea să schimb mașina și în postura de familist cu copil ne am decis să luăm un cross-over/suv ulet nou.

Din ce am văzut până acum Sportage și Qashqai ne au plăcut cel mai mult, versiunile 2022.

Bugetul în jur a 23k. La Qq ar intra echiparea Acenta (a 2 fata de bază) pt Kia echiparea de bază plus ceva opționale fata de echiparea de bază însă nu salt la următorul nivel de echipare (Style). Per total Qq sta mai bine în aceași bani ca opțiuni.

Motorizările (benzinare ambele) Qq 1.33 DIG-T 138 CP mild hibrid, 196 km/ora, Kia 1.6 T-GDI MHEV 150 CP cu 300 euro în plus față de bază pt mild hibrid , 189 km/ora , 4 cilindrii ambele. Ambele dau consum în jur de 6.5 pe foaia de la dealer însă kia este cu vreo 90kg mai grea deci sigur consuma mai mult.
Cutii manuale ambele.

Ca și spațiu interior Kia clar este mai spațioasă atât în portbagaj (562 l vs 461 l) cât și în habitaclu, totuși ambele nu dau senzația de înghesuit și cred că ofera destul spatiu pt o familie cu 2 copii.

Ca și calitate a materialelor interioare Qq mi s a părut peste, totuși în ambele pot spune că m am simțit bine.

Garanția la Kia 5 ani ( din bara in bara "citez") + 2 ani anumite chestii ce nu mi le amintesc acum, probabil ceva ce se strica f rar Posted Image. La Qq 3 ani garanție (bara la bara), daca o iei pe credit plus inca 2 ani cu revizile anuale incluse in preț (tot în jur de 23K este și cu credit și tu ești proprietar fara obligație casco).

Ce mi a plăcut la Kia este spațiul interior mai mare, motorizarea mai mare (1.6 vs 1.33 deși la kg/CP Qq sta mai bine), garanția mai mare și că vine cu cârlig Posted Image. Ce nu mi a plăcut cam cu aceleași dotări vine cu vreo 2.5 k mai scump decât Qq deci pt a o tine în jur a 23k vine cu opțiuni mai puține decât Qq, materialele la interior sunt plasticoase și per total pare mai slab îmbinată decât Qq, mașină este mai grea și cred că o să consume mai mult decât Qq ul, modelul anterior parca arata mai bine la exterior că și design.

Ce mi a plăcut la Qq o mașină mai ieftina per total și mai bine echipata in 23k decât Kia, calitatea materialelor la interior mai bună decât la Kia, design exterior mai plăcut plus deschidere larga a ușilor la aproape 90 de grade. Ce nu mi a plăcut garanția mai mică, faptul că trebuie să îi comand separat cârlig (singura opțiune ce îi lipsește în comparație cu Kia unde și roata de rezerva se ia separat cu 77 euro), din ce am citit Kia ar sta mai bine prin topurile de fiabilitate totuși nu știu ce să zic despre asta poate e vorba și de noroc aici.

Per total as inclina să iau Qq însă nu sunt convins 100% și Kia are avantajele ei, din care cel cu fiabilitatea pare a fi cel mai mare. Totuși cu mașina nu as face mai mult de 20k / 25k km pe an deci cat de prost ar trebui sa fie acel Qq daca mergi așa puțin cu el.
La entry level și puțin peste, Qq pare că sta mai bine, poate Kia e mai ok daca ne îndreptăm spre versiunile care duc pe la 30 - 35 k. Totuși poate e ceva care îmi scapă de alege așa multa lume Sportage ul.

Voi ce părere aveți , ce ați alege in aproximativ 23k din astea  2  ?

Dacă aveți idee și de alte mașini la banii ăștia sau mai ieftin pot sa va spun că am văzut ce au Ford ( puma și ecosport) , Hyundai ( kona, bayron), Opel (grandland) , Duster, Mazda cx30 , Renault (captur) , Suzuki ( Vitara clar nu, S4 Cross era ceva însă vine la anul Posted Image ), Toyota ( Yaris Cross buna da umpic prea mica și vine la anul, restul prea scumpe) nu sunt ce căutăm. Poate Kadjar însă asta tot un fel de Qq este, încă nu l am văzut.

Vezi si un Korando.
E la 20 k, cutie manuala.
10 ani garantie.
La 23 k deja intra si automata, si 4*4.
4 cilindri, 1.5 GDI, 163 cp si 550 l portbagaj.
Plus dotari standard care la KS si QQ sunt optionale

Edited by marius.bunu, 18 February 2022 - 11:58.


#18
Costel2223

Costel2223

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 29.11.2021
george_eu25 Tucson ul e și mai scump nu are sens.

nael25 mersi de recomandarea cu Stonicul, o să mă mai uit odată și peste el.

razvaldinho ceva fără gardă minim 17 nu scap, soția vrea mașină înaltă :))

relu-24 se pare că la Kia nu pot sari de varianta de bază plus alea ceva dotări, nu vreau sa sclavagesc și să îmi iau de la gură pt o mașină :)). Duster fara 4x4 nu ii vad rostul. Daca îi pun pe el ce i trebe face cam  cat Qq ul :))

MixMaster după ce le am văzut impulsul a fost de a lua Qq. Am zis totuși daca pun pe foaie toate calculele as ieși mai ieftin cu Kia dacă mă mai joc la dotări/optiuni însă surpriză, Kia iese mereu mai scumpa chiar cu dotări mai putine. Ce îi rămâne al ei este spațiul mai mare și o eventuală fiabilitate mai buna.


Adevărul este că nu m ar deranja o mașină cheala care mă ține departe de service uri :)). Logic ar fi cu cât e mai cheala are mai puține chestii ce se strica la ea :).



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate