Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Peugeot 207 1.6 VTi vs Renault Megane 1.5 dci

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 ericmario, on 18 februarie 2022 - 12:33, said:

Tu te referi la formă dar mai devreme te-ai referit la motorizare.
Chiar si ca motorizare, e un station wagon cat un hambar, se presupune ca il ai ca sa-ti plimbi familia in concedii, banuiesc ca la viteze de autostrada e o masina destul de gurmanda, desi poate ca ma insel si e posibil sa aibe un coeficient aerodinamic bun datorita botului.

#20
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 spooky51, on 18 februarie 2022 - 12:41, said:

Chiar si ca motorizare, e un station wagon cat un hambar, se presupune ca il ai ca sa-ti plimbi familia in concedii, banuiesc ca la viteze de autostrada e o masina destul de gurmanda, desi poate ca ma insel si e posibil sa aibe un coeficient aerodinamic bun datorita botului.
Tu te consideri trădat de faptul că Peugeot nu ți-a cerut aprobarea înainte să producă 207 SW? Posted Image

#21
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008

 ericmario, on 17 februarie 2022 - 23:26, said:



Eu am un Peugeot  benzinar de 120cp și o Mazda diesel de 121cp, momentan.
Despre ce ”Amintiri din copilăriile altora” vorbești?

Bravo tie ca le ai. Cred ca nu ai inteles ce i-am scris colegului. El spunea ca Meganul are 90cp si Peugeot 120, deci scorul ar trebui sa fie din start 0-1. Eu ma refeream la faptul ca in viata de zi cu zi, nu simti puterea unei masini pe benzina de 100-120CP decat daca o turezi bine de tot. Altfel tot mai bine, mai lejer  si mai decent se misca un diesel de 90CP condus normal vs o masina pe benzina condusa normal. Zi-mi si mie la Peugeot, la 3000-3500rpm ce putere si cuplu are masina si apoi zi-mi Mazda ce putere si cuplu are la 2500? Si da, sunt de acord, daca schimbi treptele macar la 4500-5000 "afumi" bine de tot orice diesel de putere mai mica de 120CP. Dar doar daca faci asta.

#22
ColdWolf

ColdWolf

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 16.03.2019

 takis, on 17 februarie 2022 - 22:14, said:

La Peugeot, dacă e motorul ăla cu probleme de la BMW, e cam complicat. Ca idee, în aceiași bani o mașină mai nouă?
Din ce am citit, 1.6 Vti este valvetronic. Acest lucru ma face sa ma gandesc daca voi avea nevoie de service, cred ca mai usor voi gasi pentru Renault decat pentru Peugeot.

Din ce vad, majoritatea imi recomadati masina mai noua, deci ar fi Renault Megane 1.5dci.

Daca ar fi sa comparati motoarele de pe Peugeot(1.6 Vti) si Renault(1.5dci) cu un Opel Astra J 2014, 1.6 VVT 115cp, s-ar putea compara la fiabilitate motorul de pe Opel cu celelalte 2?

#23
johnny_zzz

johnny_zzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 11.01.2011
Nici în ruptul capului sa nu cumparati mașini cu motoarele astea 1.4Vti și 1.6vti, sunt motoare făcute în colaborare cu BMW, cu tehnologie BMW (valvetronic, distribuție lanț, etc). Sunt pline de probleme (probleme cu distribuția, cu Vti-ul, cu consumul de ulei, etc). Din ce am citit pe forumurile de afara, fug toți de ele, nu le recomanda nimeni!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate