Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Peugeot 207 1.6 VTi vs Renault Megane 1.5 dci

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
ColdWolf

ColdWolf

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 16.03.2019
Salut, am nevoie de un sfat din partea voastra. Caut o masina care sa fie cat mai fiabila, ieftina de intretinut si cu un consum cat de cat redus pentru mersul in Bucuresti in marea majoritatea a timpului si iesiri inafara doar in vacante de 1-2 ori pe an.

Am gasit doua masini care din cate am citit ar avea motoare fiabile:

Peugeot 207 SW 1.6 VTi 120cp anul 2011, €4000

Renault Megane Break 1.5dci 90 sau 110cp anul 2013, €5800-6000.

Intrebarea mea este, raport pret/fiabilititate care ar fi mai buna pe termen lung?

Daca sunt si posesori care pot da exemple de preturi la consumabile, consum, probleme intalnite de ei si la ce sa fiu atent daca voi avea una dintre aceste 2 masini, mi-ar fi de mare ajutor.

Multumesc anticipat!

#2
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Renault este, in prezent, iar sprijinita financiar de statul francez. Daca firma ar fi fost in alt stat disparea de mult (a fost in faliment de minim 3 ori pana acum). Peugeot este o firma privata, serioasa. Prima firma din lume care a dotat o masina de serie cu motor diesel.
Doar si aceste argumente m-ar face sa ma decid.
Personal insa, nu mi-as lua masina frantuzeasca. Doar ptr. Bucuresti nu ai nevoie de ceva mare, nu ai nevoie de diesel (sa mori de frig iarna), cauta ceva mai mic si eventual coreean.

#3
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Eu am Peugeot 2008 1.6 VTi 120cp an 2013.
Motorizarea e de proveniență BMW, distribuție pe lanț.
O am de 3 ani și în afară de bujii n-am schimbat nimic la ea.

Totuși 207 ar trebui să-l compari cu Clio, nu cu Megane.

 adip1962, on 17 februarie 2022 - 20:21, said:


Personal insa, nu mi-as lua masina frantuzeasca.
De ce nu?

#4
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,754
  • Înscris: 23.05.2013
Cea mai noua/intretinuta pe care ti-o permiti. Au o varsta totusi, 9-11 ani. La varsta aia trebuie sa fi fost intretinuta pana acum, ca mai departe ai tu grija. Dar nu vrei sa iei o cazatura cautand doar un model X. N-as lua diesel totusi...

M-as uita si la standardul Euro - ca alea fiind mai vechi, nu stii cu ce traznai mai vine statul de o sa platim taxe sa ne zapaceasca, cu tot ce vrea UE acum.

#5
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,614
  • Înscris: 22.03.2007
Sunt două mașini din clase diferite, cu motoare total diferite, cu piese produse în țări diferite (sper să nu spun prostii, dar Peugeot mai are fabrici prin Iran, la fel ca Renault în Turcia, deci, tot prin Asia, dar săzicem că breakul e franțuz), în schimb, țara mamă e Franța. La acei bani, aș lua Renault.

#6
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Peugeot 207 SW este o rusine a designului. Au luat un Peugeot 207, care e o masina superba, si au facut incercari. Mai intai au scos 2 usi si a iesit un coupe si mai marfa. Dupa care au imprumutat parti de autobuz si a iesit SW. Dupa aceea, in loc de motorul HDi care este misto, au adus o rapciuga de motor de la BMW. Cand trec pe langa un 207 SW inchid ochii ca sa nu am cosmaruri, apoi ma uit pe telefon la o poza tractorasul meu diesel 207 coupe si ma linistesc.
Ia Megane-ul acela cu motor de dacie diesel, macar ala consuma motorina cu pipeta si e o masina care arata si foarte decent, printre cele mai reusite masini break. Ti-o spun ca posesor de 207.

Edited by spooky51, 17 February 2022 - 20:38.


#7
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 spooky51, on 17 februarie 2022 - 20:34, said:

Dupa aceea, in loc de motorul HDi care este misto...
Stai așa, există și 207 SW 1.6 HDi, deci unde-i necazul?

#8
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Megane e mult mai mare decat 207-le si mai nou si cu motor performant . Alegerea e clara ca lumina zilei.

#9
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
pt un lup (tă)cit (coldwolf :P ) care se fâțâie prin bucale, îți recomand o benzinară
ce drkku să faci cu un diesel?

#10
ColdWolf

ColdWolf

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 16.03.2019

 ericmario, on 17 februarie 2022 - 20:29, said:

Eu am Peugeot 2008 1.6 VTi 120cp an 2013.
Motorizarea e de proveniență BMW, distribuție pe lanț.
O am de 3 ani și în afară de bujii n-am schimbat nimic la ea.
La cati km ai luat-o si cam cati km ai facut cu ea? Mergi zilnic doar prin oras sau mixt?

 ericmario, on 17 februarie 2022 - 20:29, said:

Totuși 207 ar trebui să-l compari cu Clio, nu cu Megane.
Nu eram sigur daca Clio si Megane are acelasi motor "fiabil", ca daca sunt aceleasi iau in calcul si Clio.

 takis, on 17 februarie 2022 - 20:34, said:

Sunt două mașini din clase diferite, cu motoare total diferite, cu piese produse în țări diferite (sper să nu spun prostii, dar Peugeot mai are fabrici prin Iran, la fel ca Renault în Turcia, deci, tot prin Asia, dar săzicem că breakul e franțuz), în schimb, țara mamă e Franța. La acei bani, aș lua Renault.
Cand am ales masinile m-am uitat dupa pret si dupa motorizare, adica sa fie motoare fiabile. Crezi ca motorul de pe Renault e mai fiabil si mai rezistent in timp ca cel de pe Peugeot? La care dintre aceste 2 masini se pot gasi piese mai usor daca voi avea nevoie

 BaXXXon, on 17 februarie 2022 - 20:47, said:

Megane e mult mai mare decat 207-le si mai nou si cu motor performant . Alegerea e clara ca lumina zilei.
Cand zici "motor mai performant" te referi ca e mai economic si mai fiabil? Ca puterea ar trebui sa fie un pic mai slab, 90/110 vs 120 de pe Peugeot.

 gushpi, on 17 februarie 2022 - 20:55, said:

ce drkku să faci cu un diesel?
Folosesc masina zilnic prin 'bucale' si daca diesel are si consum mic si e fiabil, nu este o alegere buna? Ma va costa mai tarziu daca fac aceasta alegere, in detrimentul unei benzine?

#11
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,614
  • Înscris: 22.03.2007
Dacă motorul a fost o întreținut cu simț de răspundere și nu a avut probleme cu injectoarele, 1.5 DCi e un reper în industria auto. Trebuie verificat într-un service serios, făcută diagnoza, test de suspensii și de rugină, accidente majore sau reparații corespunzătoare și poate să fie o soluție viabilă. La Peugeot, dacă e motorul ăla cu probleme de la BMW, e cam complicat. Ca idee, în aceiași bani o mașină mai nouă?

#12
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,842
  • Înscris: 06.10.2008

 ColdWolf, on 17 februarie 2022 - 21:50, said:


Ca puterea ar trebui sa fie un pic mai slab, 90/110 vs 120 de pe Peugeot.

Ca sa obtii aia 120Cp de la o masina pe benzina, trebuie sa o "rupi", sa fii cu turometru numai pe la 5000rpm minim. Altfel se misca fix ca una cu motor diesel de 90CP. As zice chiar ca un 1.4mpi daca n-o forjezi.

 ColdWolf, on 17 februarie 2022 - 21:50, said:

nu este o alegere buna? Ma va costa mai tarziu daca fac aceasta alegere, in detrimentul unei benzine?

Asta nu poti sti. Poti sa iesi in avantaj bine de tot daca masina e buna, daca faci reviziile la oameni priceputi si te interesezi putin ce consumabile pui. Ba chiar s-ar putea sa tina ani de zile(de te plictisesti de ea, cum am patit eu) daca  mergi cu masina atent, spre mosnegeste. Desi se recomanda sa nu faci asta.

#13
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 ColdWolf, on 17 februarie 2022 - 21:50, said:

La cati km ai luat-o si cam cati km ai facut cu ea? Mergi zilnic doar prin oras sau mixt?

Nu eram sigur daca Clio si Megane are acelasi motor "fiabil", ca daca sunt aceleasi iau in calcul si Clio.
Am luat-o la 58.000 km și azi am puțin peste 100.000.
De început făceam doar drumuri mixte, Darmstat centru - Frankfurt centru. Consum 6,8.
Acum am 6,4 consumul. Alte drumuri, alte consumuri.

 ColdWolf, on 17 februarie 2022 - 21:50, said:

La cati km ai luat-o si cam cati km ai facut cu ea? Mergi zilnic doar prin oras sau mixt?

Nu eram sigur daca Clio si Megane are acelasi motor "fiabil", ca daca sunt aceleasi iau in calcul si Clio.
Am luat-o la 58.000 km și azi am puțin peste 100.000.
De început făceam doar drumuri mixte, Darmstat centru - Frankfurt centru. Consum 6,8.
Acum am 6,4 consumul. Alte drumuri, alte consumuri.

 sandu222, on 17 februarie 2022 - 22:48, said:

Ca sa obtii aia 120Cp de la o masina pe benzina, trebuie sa o "rupi", sa fii cu turometru numai pe la 5000rpm minim. Altfel se misca fix ca una cu motor diesel de 90CP. As zice chiar ca un 1.4mpi daca n-o forjezi.

Eu am un Peugeot  benzinar de 120cp și o Mazda diesel de 121cp, momentan.
Despre ce ”Amintiri din copilăriile altora” vorbești?

#14
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 ericmario, on 17 februarie 2022 - 20:44, said:

Stai așa, există și 207 SW 1.6 HDi, deci unde-i necazul?
E urat, ingrozitor de urat, e ca si cum ar fi luat botul de 207 si i-ar fi montat cu fund de troleu, e ca si cand designerul a luat jumatate de 207 si cu restul a facut RCZ-ul uitand sa faca cadou de Valentine's day nevestei care de ciuda a luat jumate de 207 si l-a facut SW.

#15
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 ColdWolf, on 17 februarie 2022 - 21:50, said:


Cand zici "motor mai performant" te referi ca e mai economic si mai fiabil? Ca puterea ar trebui sa fie un pic mai slab, 90/110 vs 120 de pe Peugeot.


Diesel: cuplu mare ( bun in depasiri/rampe etc) , fiabilitate , consum mic , simplitate.
Benzinar : cuplu mic ( prost in depasiri/ rampe etc ), consum mare, pretentios ,

#16
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018

 adip1962, on 17 februarie 2022 - 20:21, said:

Renault este, in prezent, iar sprijinita financiar de statul francez. Daca firma ar fi fost in alt stat disparea de mult (a fost in faliment de minim 3 ori pana acum). Peugeot este o firma privata, serioasa. Prima firma din lume care a dotat o masina de serie cu motor diesel.
Doar si aceste argumente m-ar face sa ma decid.


irelevant, absolut irelevant. si Renault si Peugeot sunt cam pe acelasi 'picior' in gama, si totodata sunt doua marci care au avut realizari de-a lungul vremurilor, hai sa nu desconsideram degeaba.

Edited by horhescu, 18 February 2022 - 03:17.


#17
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012

 sandu222, on 17 februarie 2022 - 22:48, said:

Ba chiar s-ar putea sa tina ani de zile(de te plictisesti de ea, cum am patit eu) daca  mergi cu masina atent, spre mosnegeste. Desi se recomanda sa nu faci asta.

ești simpatic!
cum altfel poți merge prin capitala noastră feerică? :o

#18
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 spooky51, on 17 februarie 2022 - 23:27, said:

E urat, ingrozitor de urat, e ca si cum ar fi luat botul de 207 si i-ar fi montat cu fund de troleu, e ca si cand designerul a luat jumatate de 207 si cu restul a facut RCZ-ul uitand sa faca cadou de Valentine's day nevestei care de ciuda a luat jumate de 207 si l-a facut SW.
Tu te referi la formă, dar mai devreme te-ai referit la motorizare.

Că e urât sau frumos, e o chestie de gusturi.
Până și Fiat Multipla sau Pontiac Aztek (care e cea mai urâtă mașină din toate timpurile) au avut cumpărători.

 BaXXXon, on 17 februarie 2022 - 23:41, said:

Diesel: cuplu mare ( bun in depasiri/rampe etc) , fiabilitate , consum mic , simplitate.
Benzinar : cuplu mic ( prost in depasiri/ rampe etc ), consum mare, pretentios ,
Baxoane, asta e ceva nou ce aud de la tine.
Diesel-ul e simplu, iar benzinarul e pretențios?

Edited by ericmario, 18 February 2022 - 12:41.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate