Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...
 Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?
 Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 

Suzuki Swace SZ5 1.8l hibrid 122cp

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
189 replies to this topic

#91
alexcoman

alexcoman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.06.2012

View Posttabek, on 30 mai 2022 - 13:10, said:

Te-a deranjat ca trebuie sa platesti numerele rosii sau ca trebuie sa platesti 160 lei? Dupa parerea ta cine ar trebui sa plateasca numele provizorii, nu cumparatorul? Ca doar e masina ta si tu circuli cu ea, nu dealerul.
Mai degraba pretul, care nu era unul real, ci includea si "deranjul" lor sa procure numerele.
In contract spune ca dealer-ul se obliga sa iti vanda si predea masina. Nu stiu cum ar putea face asta fara numere. Ma rog, e o zona gri pe care fiecare incearca sa o interpreteze in favoarea sa.

#92
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,789
  • Înscris: 09.01.2007
Da, si la mine erau incluse in pret in prima faza, apoi s-au schimbat lucruri si mi-au dat-o cu numere negre.

Anyway, are dreptate @lau_johnny - nu sunt led-uri pe spate, adica stopurile sunt la fel ca la Corolla dar iluminarea din spate pare a fi bec normal. In pozele de pe site nu sunt aprinse, sunt doar iluminate din exterior, d-aia nu intelegeam la ce se refera.
Cred ca se pot pune full led dar personal nu-mi voi bate capul. Daca tin minte o sa intreb la dealer cand ii fac urmatoarea revizie, poate are rabdare sa desfaca si sa se uite. Mai ales la cele care sunt pe usa de la portbagaj, ca alea ar avea nevoie de socket pentru led daca nu au.

M-am uitat si in specs si nu scrie nimic despre led-uri pe spate.
La o adica sigur poti schimba stopurile cu totul dar ar costa mult, ar fi mai simplu daca ai putea schimba doar becurile, ca diffuserul pare sa existe deja, dar habar n-am.

#93
alexcoman

alexcoman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.06.2012
Despre stopuri am intrebat si eu acum cand am ridicat-o si au confirmat ce spui si tu. La Corolla exista banda LED pana in partea de pe portbagaj a stop-ului, la Swace este doar reflectorizant. Vanzatorul zicea ca nu se pot pune doar LED-uri in stop ci ar trebui schimbat cu totul cu unul de Toyota Corolla, dar aici am ceva dubii. As intreba la un mecanic care a desfacut un stop din asta macar o data.

#94
bet83

bet83

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 16.05.2022
Am o curiozitate. La varianta superioara de echipare aveți funcția auto la vreunul din geamurile electrice? La varianta de baza nu există aceasta funcție ceea ce mi se pare aiurea pentru ca am avut mașină din 2004 cu funcția auto la geamul de la șofer.

#95
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,789
  • Înscris: 09.01.2007
La toate din ce stiu eu.
Adica, depinde la ce te referi, banuiesc ca la faptul ca sunt 2 pozitii: una unde urca/coboara cat tii apasat, si a doua in care apesi si urca/coboara de tot. Sigur am asta si la sofer si la pasager, cred ca si in spate.

Daca te referi la deschidere/inchidere din telecomanda, se poate activa din computerul de bord/service, ca sa se inchida/deschida cand tii apasat pe lock/unlock.

#96
bet83

bet83

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 16.05.2022
Câtă benzina ați reușit să băgați cel mai mult in rezervor ? Eu am reușit maxim 39 de litrii și mai aveam autonomie aproximativ 10 km. Nu stiu unde este diferența până la 43 de litrii cât spun ei că ar avea rezervorul. Mașina asta ar fi avut o autonomie considerabilă cu un rezervor cinstit de 60 de litrii.

#97
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,789
  • Înscris: 09.01.2007
Eu stiam ca ~5l sunt rezerva. Cred ca 32-36 pun in mod normal, nu am scazut sub 70-80 km autonomie din ce tin minte.
Oricum, prin oras, 40l inseamna vreo 800 km deci e foarte decent. In afara scade dar tot scoti minim 500 dintr-un plin. Nu sunt convins ca preferam rezervor mai mare daca imi lua din spatiu portbagaj de exemplu. :)

#98
skilton

skilton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 05.08.2011
Dintre cei care au comandat masinile pana in Mai 2022, e cineva caruia i-a venit masina sau urmeaza sa fie livrata? Mi se pare loterie cum la unii a ajuns in 3 luni, iar la unii nu se aude nimic nici dupa jumatate de an (eu inca astept). Posted Image

De asemenea, eram curios daca dealerii au incepat sa maraie cum ca vor mai multi bani raportat la pretul dintre momentul efectuarii comenzii si pretul dupa ce masina le ajunge in curte si suna pentru ridicare.

Edited by skilton, 27 July 2022 - 11:41.


#99
bet83

bet83

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 16.05.2022
Eu am fost in mai la revizia de un an și mi s-a spus de la dealer că orice autoturism nou comandat vine minim după un an. Aveam de gând să schimb mașina soției dar mai tragem de cea veche.

#100
alexcoman

alexcoman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.06.2012

 skilton, on 27 iulie 2022 - 11:38, said:

Dintre cei care au comandat masinile pana in Mai 2022, e cineva caruia i-a venit masina sau urmeaza sa fie livrata? Mi se pare loterie cum la unii a ajuns in 3 luni, iar la unii nu se aude nimic nici dupa jumatate de an (eu inca astept). Posted Image

De asemenea, eram curios daca dealerii au incepat sa maraie cum ca vor mai multi bani raportat la pretul dintre momentul efectuarii comenzii si pretul dupa ce masina le ajunge in curte si suna pentru ridicare.

Eu am comandat masina pe 20 aprilie si am receptionat-o pe 26 mai. M-am considerat norocos la momentul respectiv, pana la punctul de a-mi pune probleme daca nu ar fi ceva in neregula cu masina. Masina s-a dovedit a fi ok. Legat de pret, eu am patit ce spui tu. Mi-au cerut diferenta de la pretul initial agreat pana la pretul actual. Cat am asteptat eu a avut loc o scumpire a modelului (pe la inceputul lui mai, daca tin bine minte). Pana la urma am platit 1000 de euro in plus fata de pretul initial.

#101
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,789
  • Înscris: 09.01.2007
@alexcoman - Cum te intelegi cu ea pana acu? Plusuri/minusuri?

#102
special

special

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 03.03.2007
Eu nu le dadeam nici un ban in plus, daca am facut contract pe un pret cand am comandat masina. Eu am comandat masina ,Elantra in noiembrie 2021 si pana in iunie cand am ridicat o cred ca s-a mai scumpit de 2 ori. Pretul a ramas acelasi pana in ultima clipa, cred ca a fost chiar cu 100e mai putin la final.

#103
bet83

bet83

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 16.05.2022
Probabil era stipulata clauză în contract in acest sens. Daca nu ești de acord să plătești prețul majorat reziliază contractul, îți restituie avansul si vinde mașina către alt cumpărător care se bucură că primește mașina din stoc fără să mai aștepte. Am înțeles că se practică schema asta la majoritatea dealerilor.

#104
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,789
  • Înscris: 09.01.2007
Da, in contractul meu era stipulat ca pretul final se poate modifica cu pana la 10% (!!!), si da, in cazul respectiv puteai solicita restituirea avansului si probabil ti-l dadeau inapoi fara niciun stres, ca scapau de masina in maxim o saptamana la pretul "nou". Probabil conteaza cat de nestimtit e dealerul.

Si eu eram in situatia in care trebuia sa platesc mai mult, pentru ca nu am prins fonduri rabla pe 2021, dar cred ca m-a salvat chestia cu normele europene, ca trebuiau neaparat sa vanda masina pana la sfarsitul anului. Daca ma puneau sa platesc discountul rabla de la mine, nu faceam asta si ceream avansul inapoi.

#105
alexcoman

alexcoman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.06.2012

View Postbet83, on 04 august 2022 - 09:00, said:

Probabil era stipulata clauză în contract in acest sens. Daca nu ești de acord să plătești prețul majorat reziliază contractul, îți restituie avansul si vinde mașina către alt cumpărător care se bucură că primește mașina din stoc fără să mai aștepte. Am înțeles că se practică schema asta la majoritatea dealerilor.

Asa era si la mine in contract. Puteam sa accept majorarea sau sa imi cer avansul inapoi. La momentul respectiv am sunat la Toyota si am aflat ca nu mai primesc comenzi pe o perioada nedeterminata. Asa ca am ales sa ma bucur de masina venita mai repede decat ma asteptam si sa achit diferenta de o mie de euro.

#106
robitza11

robitza11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 01.06.2005
Hey, prima revizie și la mine, după un an. M-a ciuruit, a fost 1350 de lei la Dab Auto, pe splai.
Au niște preturi la consumabile, ceva de vis urat. 270 de lei un filtru de polen, doar in range-ul asta se învârt. Adică înțeleg că reprezentanta, că manopera scumpă, deși sunt 3 rahați pe care îi fac la mașină.

Sunt eu singurul bulversat? Sau asta e norma?

Mai sunt și alții în situația mea? Aveți alternative? Că nu mai vreau sa o plătesc încă o dată... Cu reviziile ;)



#107
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 08.12.2001
Eu le spun sa nu schimbe filtrul de polen ca il schimb eu mai des, cam la 6 luni. Asa s-a nimerit pana acum ca avea maxim doua luni filtrul, era aiurea sa il schimbe. Si cel de aer e destul de scump. Masina mea nu are garantie, deci nu stiu daca in garantie accepta sa vii cu consumabilele tale.

#108
robitza11

robitza11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 01.06.2005

 robitza11, on 16 septembrie 2022 - 13:00, said:

Hey, prima revizie și la mine, după un an. M-a ciuruit, a fost 1350 de lei la Dab Auto, pe splai.
Au niște preturi la consumabile, ceva de vis urat. 270 de lei un filtru de polen, doar in range-ul asta se învârt. Adică înțeleg că reprezentanta, că manopera scumpă, deși sunt 3 rahați pe care îi fac la mașină.

Sunt eu singurul bulversat? Sau asta e norma?

Mai sunt și alții în situația mea? Aveți alternative? Că nu mai vreau sa o plătesc încă o dată... Cu reviziile ;)

Și ca sa fie treabă oablă, mecanicul care a făcut revizia, nu știa cât ulei intra. A pus 3.8 litri inițial, după care a pus și restul de până la 4 litri. Cred că văzuse pentru prima dată modelul asta in service la Suzuki, că altfel nu îmi explic...

Și ca sa fie treabă oablă, mecanicul care a făcut revizia, nu știa cât ulei intra. A pus 3.8 litri inițial, după care a pus și restul de până la 4 litri. Cred că văzuse pentru prima dată modelul asta in service la Suzuki, că altfel nu îmi explic...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate