Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Telekom vs Vodafone

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostNaijax, on 17 februarie 2022 - 17:43, said:

Sunt 4 operatori mari (principali) de internet / telefonie in Romania - Orange, Vodafone, Digi, Telekom
De mai bine de 2 ani Telekom e cel mai slab dintre ei deci ...
Ceea ce e cel puțin ciudat.
În Germania, Telekom e de departe #1, iar la noi se târește.
Probabil se vor retrage total la un moment dat, și așa telefonia fixă au vândut-o către Voda.

View PostNaoto, on 17 februarie 2022 - 20:52, said:


Și pe net, și pe tv. Din nefericire, în noua locuință sunt ”client captiv” Digi, nu am alternativă.

Nu pot urmări niciun canal HD, din motive de macrobloc tv. Posted Image

Asta e experiența mea, alții pot fi nimerit mai bine Posted Image
Obligatoriu trebuie să-ți iei un tv 8k!  Posted Image

#20
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,257
  • Înscris: 27.10.2007
pretul e ultimul care conteaza. in primul rand calitatea. servicii uptime 99% si viteza in partea de sus a limitei. din pacate in Ro, calitatea depinde de zona. Adica Telekom poate merge bine la Bucuresti si execrabil la Iasi. la aceeasi bani.

View Postcattavencu, on 17 februarie 2022 - 17:58, said:

Cand ziceti (ca raspuns-recomandare) ca va place furnizoru' X, ziceti si cat platiti la el, altfel parerile voastre sunt mega nule, fix ca review-urile la emag. Stiti voi care, alea "recomand cu drag, foarte bun"

Orice serviciu trebuie apreciat prin prisma pretului, altminteri multumirea voastra e nula (pentru ca poate platiti la el cat nu face, caz in care "recomandarea" voastra nu face nici cat o ceapa degerata).


#21
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,559
  • Înscris: 12.10.2005

View PostNaoto, on 17 februarie 2022 - 20:52, said:

Asta e experiența mea, alții pot fi nimerit mai bine Posted Image

Eu am mai multi prieteni si cunoscuti care se plang de Digi, nu esti caz izolat. Am senzatia ca au lasat-o foarte moale cu calitatea serviciilor, probabil bazandu-se pe cota de piata sau ceva de genul, personal am facut un contract cu Telekom mai demult tocmai pentru ca Digi devenisera foarte mediocri ca si calitate respectiv consistenta a serviciilor si practic nu ma mai puteam baza pe ei 24/24. Linia de la Telekom a fost gandita initial ca backup si intre timp a devenit principala. Mentionez deasemenea ca echipamentele sunt identice, de la Ubiquiti/Unify deci nu e o problema de hardware.

Attached File  IMG-2541.jpg   172.04K   22 downloads

#22
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

View PostNimcid25, on 17 februarie 2022 - 19:49, said:

Ti-a contestat cineva rezultatul speedtestului?
Am trăit 4 ani cu 2 Mbps RomTelekom ADSL.. asa ca știu ce înseamnă.
Eu te-am întrebat de unde știi ca TKR au fibra doar in orașe... pentru ca eu știu multe comune unde au fibra. Posted Image

Testul e nu facut la sat comuna, e facut intr-un orasel din sudul tarii cu cca 18000 locuitori. E posibil sa fie fibra prin jurul Bucurestiului /Clujului etc, eu stiu ca am facut nenumarate reclamatii, referitor la calitatea serviciilor, si la pretul exuberant platit vs calitatea lor. Pt net ne-a fost sugerat sa luam net mobil, ca e superior celui fix. Am refuzat, oricum foloseam mobilul pe post de hotspot cand aveam nevoie de un net mai vioi.

Nu stiu cum e Orange, personal nu am avut nici un contract cu ei, dar Telekom Romania nu cred ca va fi salvata daca nu e restructurata complet.

Initiatorul nu a specificat in ce zona e, dar daca nu i se ofera IPTV si i se ofera TV prin satelit sa nu accepte, ca asta inseamna ca netul nu e FTTH si va plange dupa Vodafone

#23
Maschine

Maschine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 26.01.2018

View Postunknown_35, on 17 februarie 2022 - 18:45, said:

In ce zona esti?
In Bucuresti serviciile Telekom erau OK, dar m-au adus la disperara cu eternele mariri de pret. In fiecare an mareau factura de de 2 -3 ori cu cate 20-30 eurocenti pe serciviu ( cam 1.5 euro in total cu taxe). Poate parea putin, dar in cativa ani se aduna si te trezesti ca platesti dublu fata de ce ai contractat initial. Asta daca nu faci cerere de reziliere la fiecare marire, si "negoicezi" un pret mult mai mic decat aveai inaitne de marire.

In orasele mici e MULT mai rau.
1. Internetul e o gluma. 8Mbps download is 0.4 Mbps upload. Nu au vrut sa modernizere reteaua. parerea mea e ca incearca sa scape de clienti, doar ca unii clienti sunt ca raia si nu vor sa plece, rezista la orice
2. Factura prin posta ti-o factureaza, dar nu o trimit, sau ajunge la o saptamana dupa termenul scadent. Parintii mei s-au cerat in mai multe randuri cu ei si li s-a raspuns nonsalant ca pot vedea factura in contul online. oameni la 80 de ani, care platest 1.3 euro pt a avea factura tiparita, tu furnizor le zici sa invete sa umbel cu mouse-ul
3. semnatul TV se pierde din cand in cand, si cineva trebuie sa se logheze in My account si sa ruleze my repair
4. Internetul se reseteaza din serverul lor, si trebuie sunat la ei sa reseteze.

Daca esti in Bucuresti si vrei sa treci la ei pt un an sau 2 pt a negoica o oferta mai buna la UPC ( ai mei au prins 10 ron/luna TV si internet) e OK, daca nu nu te omora cu mutarea



Daca nu esti in Bucuresti sau alt oras mare nu ai FTTH. si te chinui cu vitezele din poza.

Noroc ca am trecut la Vodafone, 25Mbps e parfum fata de 0.52, nu crezi?
[ https://www.speedtest.net/result/12660455303.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Vreau sa te contrazic, are si tlk ftth in destul de multe zone rurale, chiar si pierdute pe la tara, de ex testul e facut la mine acasa, la 20km de Bacau, ftth activ de cateva luni atat in localitatea mea cat si in cele vecine by tlk, iar pe aceesi infra exista posibilitatea de abn si la orange chiar daca reteaua e a tlk.
Pentru initiator, alege doar ftth, iar de acolo vezi ce iti convine mai mult ca pret si grila tv(daca are importanta), o stabilitatea mai buna decat pe ftth fie de la tlk/oro/digi nu ai cum sa ai pe alta tehnologie, bafta.

#24
miha90

miha90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 05.10.2010
in zona mea avem fibra optica din 2009, pe soseaua principala, client telekom din 2008 fix+tv..FTTH din 2018-2019 nu mai tin minte exact, s-a dus linia ADSL si nu au vrut s-o mai repare si ne trecut fortat pe FTTH,.. mobil vodafone din 1999, cartela si apoi abo 2 ani (2006-2008)si dupa aia cartela din nou pana in 2022, acu am cartela telekom semnal maxim in casa fata de vodafone 2-3 bare,..telekom 4 bare

viteza din aplicatie

   https://www.speedtes...0a-a0bbe85a96d0


aici din firefox

[ https://www.speedtest.net/result/12780929588.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by miha90, 18 February 2022 - 12:27.


#25
miha90

miha90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 05.10.2010

View Postmiha90, on 18 februarie 2022 - 12:18, said:

in zona mea avem fibra optica din 2009, pe soseaua principala, client telekom din 2008 fix+tv..FTTH din 2018-2019 nu mai tin minte exact, s-a dus linia ADSL si nu au vrut s-o mai repare si ne trecut fortat pe FTTH,.. mobil vodafone din 1999, cartela si apoi abo 2 ani (2006-2008)si dupa aia cartela din nou pana in 2022, acu am cartela telekom semnal maxim in casa fata de vodafone 2-3 bare,..telekom 4 bare

viteza din aplicatie

   https://www.speedtes...0a-a0bbe85a96d0


aici din firefox

[ https://www.speedtest.net/result/12780929588.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

teste doar pe telekom fix L(am inteles ca trebuie quad core pt viteza de 945mbp/s),..nu mai detin un smartphone

Edited by miha90, 19 February 2022 - 09:38.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate