Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sistem inchidere usa

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
livyu_s

livyu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 16.02.2007
Salutare !
Deschid acest topic pt ca vad ca pe aici nu s-a mai vorbit despre asta.
Mai exact cu ce m-am confruntat: am comandat o usa Salamander92 cu panel decorativ, feronerie Roto. Pe exterior are Bara fixa de aluminiu si pe interior clanta normala. Am fost surprins cand distribuitorul mi a spus ca in momentul cand inchid usa ea se blocheaza automat si daca ma aflu pe exterior si nu am cheie nu am cum sa mai intru...ceea ce nu prea mi a convenit... Am cautat pe net si am vazut ca exista unele feronerii cu buton special antiblocare (mod zi) dar se pare ca cei de la madrugada impreuna cu distribuitorul au optat pt alta solutie antiblocare: au adaugat la usa doua piese suplimentare: "-electromagnet fara bobina, cu arc tare" si "-contraplaca toc L zar cu bila 2D/SL".
Pareri?

Edited by livyu_s, 17 February 2022 - 15:25.


#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006
Pareri despre ce?
Despre faptul ca usa comandata de tine nu corespunde cu dorintele tale?
Pareri despre acel nou sistem de inchidere cu buton?
Pareri despre faptul ca cei de la care ai comandat usa sa-ti monteze acest nou sistem?

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Păreri, păreri, păreri...
Dacă nu ești atehnic, meșterești la ea, scoți arcul care închide automat.
Dacă nu te pricepi, iei altă ușă, cu alt sistem.
Sincer, ce zici tu este riscant.

#4
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Sistemul nu este nou atat ca nu merge cu broasca autoblocanta.
Parerea mea este ca nu ai beneficiat de o consiliere buna, de fapt nu ai beneficiat deloc de consiliere, modul de inchidere si deschidere al unei astfel de usi (cu maner spatial “bara”) este cel mai important aspect care trebuie discutat la faza de consiliere.

În mod normal problema poate fi rezolvata, cu acea contraplaca zi/noapte si cu o broasca fara autoblocare dar cu actionare din cheie, roto ar trebui sa aiba aceste variante, winkhaus are. Dar este posibil sa apara alte probleme, acum sunt probleme cu inchiderea, posibil ca dupa modificari sa fie probleme cu deschiderea, adica sa se deschida uneori usa singura.

 crisstonne, on 17 februarie 2022 - 16:22, said:

Păreri, păreri, păreri...
Dacă nu ești atehnic, meșterești la ea, scoți arcul care închide automat.
Dacă nu te pricepi, iei altă ușă, cu alt sistem.
Sincer, ce zici tu este riscant.

Oricat de tehnic esti daca mesteresti la broasca risti sa o defectezi iremediabil, mai pierzi si garantia.
Usa exista deja, probabil a costat o galagie de bani, sistemele de inchidere nu au neaparat legatura cu usa, ar fi o prostie sa ia alta usa. Solutii exista, schimbarea broastei si a contraplacii.
Nu este nimic riscant, este civilizat, este frumos, elegant, nu este foarte practic, sa te asiguri ca ai o cheie de rezerva in afara casei, dar cam asta este cea mai ieftina si mai buna solutie.

#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Dacă nu era riscant, nu posta aici.
Eu nu aș lua așa sistem, mai ales că încep să mă sclerozez"  🤭

#6
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
care este logica existentei unor asemenea usi? ca mie imi scapa...+
de ce ar opta cineva pentru asa ceva?
o cheie de rezerva in afara casei... da, asta da solutie...

Edited by apocalipsul, 17 February 2022 - 16:57.


#7
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

 livyu_s, on 17 februarie 2022 - 15:23, said:

Pareri?
pui o cheie sub preș pe cand te închizi afară

#8
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

 EMPP, on 17 februarie 2022 - 18:20, said:

pui o cheie sub preș pe cand te închizi afară
sau ascunzi o cheie pe scara pe undeva
sau lasi cheia la vecini

#9
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 05.03.2020
E greșit să pui broască cu bila la ușa de casa,se folosesc la spații comerciale sau publice, am făcut destule uși cu miner spatial dar am explicat foarte bine la client ce înseamnă și ce implică,acolo trebuie contraplaca  cu sistem zi- noapte dar funcția aceasta e doar temporar ( cît cari cumpărăturile din mașină în casă) nu e indicat sa fie permanent fiindcă ușa nu mai asigura nici etanșare nici protectia pt care e gindita,de multe ori mai recomand și un amortizor pt a ține ușa închisă

Attached Files



#10
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 22.02.2009
De obicei o asemnea usa cu inchidere automata este recomandat sa se monteze la casele unde mai ai o intrare  in aceea casa.Iar daca nu ai pui o cheie in cusca cainelul Posted Image

 Timplarualin, on 17 februarie 2022 - 19:54, said:

E greșit să pui broască cu bila la ușa de casa,se folosesc la spații comerciale sau publice, am făcut destule uși cu miner spatial dar am explicat foarte bine la client ce înseamnă și ce implică,acolo trebuie contraplaca  cu sistem zi- noapte dar funcția aceasta e doar temporar ( cît cari cumpărăturile din mașină în casă) nu e indicat sa fie permanent fiindcă ușa nu mai asigura nici etanșare nici protectia pt care e gindita,de multe ori mai recomand și un amortizor pt a ține ușa închisă

La sistemul av3 daca este  pusa pe functia de zi se poate inchide si cu cheia doar ca nu se mai autoblocheaza se inchide cu limba centrala.

Edited by mmiclaus, 17 February 2022 - 20:01.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate