Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

LAN- host unreachable

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,246
  • Înscris: 25.01.2007
Salutare,
Am un server Home Assistant pe un Laptop ce ruleaza Debian 11 si o problema ciudata
Periodic (10-24h) cateva din integrari devin unavailable deodata.

Investigand mai indeaproape am observat ca dispozitivele raspund la ping de pe un alt calculator din reteaua locala dar daca incerc acelasi lucru de pe serverul HA nu primesc raspuns.
In acelasi timp Serverul HA nu are nici o problema in a comunica cu gateway-ul sau cu alte IP-uri de pe retea. La alte dispozitive decat cele care pica in HA nu se pierde absolut nici un pachet la ping iar la cele afectate nu ajunge nici macar un pachet.

Routerul este Asus RT-AX56U, toate dispozitivele din Home Assistant sunt pe aceeasi retea wifi de 2.4Ghz, inclusiv serverul.
M-am gandit ca ar putea fi de la DoS protection dar este dezactivat.
Toate dispozitivele au IP local fix, fiind legat de MAC
Firewall-ul (UFW) e dezactivat pe Debian.

Ceva idei?

#2
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006
device-urile ce devin unavailable isi revin vreodata?
renunta la static dhcp (ip fix bind-uit pe mac) si foloseste adresarea fixa de-adevaratelea: treci de mana ip/subnet/gateway/dns mai ales pt echipamentele fixe (senzori/servere/switch-uri/etc).

la tine problema pare de layer2
ce subnet ai in lan-ul tau?
ce output ai la:
ip add show
cate switch-uri ai intre clienti?

#3
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,246
  • Înscris: 25.01.2007
OK, o sa incerc si fixarea cu ip/subnet/gateway/dns dar nu cred ca voi putea sa o fac pentru toate dispozitivele.
Isi revin dupa o vreme dar, problema reapare intr-un interval mai scurt. De obicei o rezolv cu un restart la laptop.  

subnet e 255.255.255.0

Output Ip add show
lo: <LOOPBACK,UP,LOWER_UP> mtu 65536 qdisc noqueue state UNKNOWN group default qlen 1000
link/loopback 00:00:00:00:00:00 brd 00:00:00:00:00:00
inet 127.0.0.1/8 scope host lo
	 valid_lft forever preferred_lft forever
inet6 ::1/128 scope host
	 valid_lft forever preferred_lft forever
2: enp1s0: <NO-CARRIER,BROADCAST,MULTICAST,UP> mtu 1500 qdisc pfifo_fast state DOWN group default qlen 1000
link/ether 28:d2:44:ce:0d:23 brd ff:ff:ff:ff:ff:ff
3: wlp2s0: <BROADCAST,MULTICAST,UP,LOWER_UP> mtu 1500 qdisc noqueue state UP group default qlen 1000
link/ether 30:3a:64:76:3f:2c brd ff:ff:ff:ff:ff:ff
inet 192.168.50.59/24 brd 192.168.50.255 scope global dynamic noprefixroute wlp2s0
	 valid_lft 604073sec preferred_lft 604073sec
inet6 2a02:2f0e:1103:da00:e0ef:41b1:4852:6bc0/64 scope global dynamic noprefixroute
	 valid_lft 599sec preferred_lft 599sec
inet6 fe80::e81:8145:eaf1:1ae4/64 scope link noprefixroute
	 valid_lft forever preferred_lft forever
4: docker0: <BROADCAST,MULTICAST,UP,LOWER_UP> mtu 1500 qdisc noqueue state UP group default
link/ether 02:42:66:17:cb:e7 brd ff:ff:ff:ff:ff:ff
inet 172.17.0.1/16 brd 172.17.255.255 scope global docker0
	 valid_lft forever preferred_lft forever
inet6 fe80::42:66ff:fe17:cbe7/64 scope link
	 valid_lft forever preferred_lft forever
6: vethc87a4ad@if5: <BROADCAST,MULTICAST,UP,LOWER_UP> mtu 1500 qdisc noqueue master docker0 state UP group default
link/ether 8a:79:5f:42:9e:9f brd ff:ff:ff:ff:ff:ff link-netnsid 0
inet6 fe80::8879:5fff:fe42:9e9f/64 scope link
	 valid_lft forever preferred_lft forever


Nu stiu daca am inteles bine ultima intrebare dar toate dispozitivele sunt conectate la acelasi router. Nu am airmesh.

Edited by andreyvsjoker, 17 February 2022 - 13:23.


#4
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006
serverul ruleaza pe masina default sau in docker? (vad ca ai un container acolo).
cand nu raspunde la ping, nu raspunde serverul fizic sau masina care ruleaza in docker?

#5
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,246
  • Înscris: 25.01.2007
Am Home Assistant container care ruleaza sub Docker si mai am un server HTTP  sub docker.
Nu raspunde cand dau ping de pe serverul fizic (din Debian) catre alte IP-uri.
Serverul raspunde tot timpul la ping si HA nu cade niciodata. Doar anumite componente devin unreachable pentru server.

Edited by andreyvsjoker, 17 February 2022 - 16:49.


#6
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,246
  • Înscris: 25.01.2007
Tot n-am reusit inca sa-i dau de capat. Azi a fost chiar mai rau decat deobicei.
Intre timp am resetat routerul la setarile din fabrica si am facut minimul de configurare necesar - problema ramane
Am oprit  HTTP serverul din Docker ca sa vad daca nu cumva el e vinovat... nu e el - problema persista.

Acum am trecut toate canxiunea pe un usb dongle wifi  sa vad daca nu cumva e de la placa integrata. Astept sa vad cum se comporta.

#7
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,246
  • Înscris: 25.01.2007
Schimbarea placii wifi n-a ajutat cu nimic.
Ca si un test am trecut Home Assistant pe un alt PC, conectat pe cablu, in masina virtuala si am lasat pe celalalt doar HTTP server-ul din docker  si MQTT pentru Tasmota.
Sa vedem ce se inatampla.

Edited by andreyvsjoker, 19 February 2022 - 08:42.


#8
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,873
  • Înscris: 10.06.2008
offtopic
@ogo
De ce nu e bun acel static dhcp? Eu asa am făcut in casa....

Edited by Ravy, 20 February 2022 - 16:51.


#9
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,246
  • Înscris: 25.01.2007
La o prima vedere ar parea ca problema apare doar pe Wifi. Nu am avut nici o problema cu HA in masina virtuala pe un alt PC care e conectat pe cablu.
Am adus laptopul langa router pentru a-l conecta pe cablu. Sa vedem .....

Acum intrebarea: in  cazul in care problema e prezenta doar pe wifi, ce solutii fara fir as avea?
Ar fi WPS o solutie? Stiu ca foloseste alt protocol de securitate dar comunicarea, reteaua e exact acceasi cu cea cu autentificare WPA2? Sau sunt diferente si aici?

Sau un Range extender cu RJ45?

PS: Cine stie poate n-are nici o legatura cu wifi si e doar o problema HW la laptop.... o sa vedem in 24 ore, sau mai repede.

Edited by andreyvsjoker, 20 February 2022 - 09:12.


#10
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006

 joystick, on 19 februarie 2022 - 13:36, said:


offtopic

@ogo
De ce nu e bun acel static dhcp? Eu asa am făcut in casa....

nu e vb ca nu e bun, dar nu e indicat pt device-uri ce sunt parte integranta din core-ul unui sistem (servere/ap-uri/l2/l3etc) si vor ramane fixe.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate