Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Ceas numeric in Quartus II

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
SniperWolf_02

SniperWolf_02

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 26.03.2019
Salutare , intampin o problema cu privire la proiectarea unui ceas numeric in programul Quartus II (asemanator cu Max Plus II).
Ca date de proiectare : ceas numeric , frecventa oscilatorului de 3,9 MHz , afisare directa , anod comun , 6 cifre si de afisat 24h , m , s , butoane Set_ora si set_minut

Cu divizorul de frecventa , numaratorul si decodificatorul BCD am trecut cu brio , dar problema este....cum fac legatura intre numarator si afisor/BCD de 7 segmente. Avand in vedere ca sunt 6 iesiri (cate 2 pentru ora , minut si secunda adica zecile si unitatile la fiecare) e nevoie de 6 decodificatoare , insa cum fac legtaura intre ele (nu stiu sigur daca cu registrii).Daca ma puteti ajuta , va sunt recunoscator :)
Attached File  test.jpg   362.63K   51 downloads

#2
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Blocurile alea sunt proiectate de tine? Eu nu cred, ca altfel ai fi stiut sa le si legi mai departe.

Conteaza ce ai pe iesirile numaratorului, adica ce e in interiorul blocului, ca doar dupa nume nu poti sa iti dai seama. Ai deja numerele separate pe cifre? Banuiesc ca da, ca altfel nu ai fi avut cate 2 iesiri pe 4 biti ci cate una singura pe cel putin 5 biti respectiv 6. Daca nu sunt separate pe cifre iti mai trebuie logica intre numarator si decodor care sa faca separarea.

Daca sunt deja separate, solutia e banala si fatul ca nu o stii duce la concluzia ca nu ai inteles nimic din ce ai pe sheet.

#3
SniperWolf_02

SniperWolf_02

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 26.03.2019
Oricum am rezolvat deja problema , am uitat sa mentionez in acest topic. Am reusit din cele 6 BCD-uri sa fac unul singur incat sa pot face legaturile , totul a constat in realizarile magistralelor (ortogonal bus) incat sa micsorez spatiul de lucru.

Edited by SniperWolf_02, 22 February 2022 - 14:36.


#4
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Esti sigur ca asa se rezolva? Ca ce scrii tu acolo nu are nici un sens, si nu pare in linia problemei initiale.

Pe sheet-ul respectiv aveai cele 6 iesiri de cate 4 biti necesare ceasului si 6 blocuri care sa transforme un numar digital in afisaj cu 7 segmente. Prima cifra de la ore , minute si secunte avea nevoie de intrare pe 3 biti, a doua cifra pe 4 biti. Trebuia doar sa tragi semnalele in concordanta intre cele 7 blocuri.

Nu vad cu ce te-ar fi ajutat in rezolvarea problemei sa faci din cele 6 modulele de decodare unul mai mare. Legaturile tot alea erau, chiar daca tu logic desenai un patrat mai mare in loc de 6 mai mici.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate