Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sodexo card sau abracadabra: e viu sau e mort?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
thomasdivx

thomasdivx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 01.11.2006
Dupa cum a stabilit mai nou legiuitorul, dupa 1 februarie 2022 AD nu mai exista/emit  tichete de masa pe suport hartie la angajator. URA!
Acum ceva timp s-a facut un sondaj la angajati, insa doar 35% au fost pro cardului de tichete. Asa ca nu a trecut.
Degeaba am incercat sa ii conving ca, de exemplu merg si iau o paine si un mustar de la profi .  Si nu am cum ajunge la 9 lei, apoi 15 lei sau 20 lei (a crescut valoarea in timp – pe vremea tichetului  de 7,35 lei nu prea erau nici carduri la banci ).
Acum, vine cardul, cont aveam deja de mult, card nu. Merg la prima cumparatura, pun cardul in POS, scriu PIN, activat, OK, plata OK. Bon!
A doua zi 4 rateuri: la un market mai mic dimneata sa iau o franzela, reject, dupa-amiaza penny – reject, lidl – reject.
Sun la suport – se mai intampla zice o duduie, da’ puneti aplicatia si platiti cu telefonul. Nu prea platesc cu telefonul, am o aplicatie BT care sare tot timpul sa platesca ea cu ce card vrea muschii ei, desi setat e un card de credit principal. Raspund: am un telefon Redmi si nu vrea aplicatia sa se puna.
Nu e problema, maine-poimaine  se rezolva cu cardul.
Azi la profi, unicarm si kafland – not accepted. Pentru ca e Sodexo e mutinationala, aplicatiile DE, LX … se inghesuiau la instalare, insa nu te poti loga pe ele, la ei tichetele sunt de 1o euro….
Mentionez ca un elev/student  la informatica le rezolva problema.
Problema e si in PRTSCR – ce telefon pot folosi ptr aplicatia Sodexo?
[ https://ibb.co/smmKfS8 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by thomasdivx, 16 February 2022 - 20:56.


#2
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 05.07.2018
Vezi ca ai optiunea sa alegi tu cardul pe care il vrei in momentul platii. Sau sa-ti zica colegii nostri cum sta treaba cu Google Pay.

[attachment=2608127:273746878_2063835530463825_5652623467659285616_n.jpg]

Edited by Puferiu_, 16 February 2022 - 21:04.


#3
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
pai tu platesti cu cardul sau cu telefonul?

#4
thomasdivx

thomasdivx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 01.11.2006
Multam colegule Puferiu_, in Gpay nu am incercat....
De obicei cu telefonul platesc prin Curve.

Colegule rex , am incercat cu un card fizic Sodexo. Eroare, asa ca am platit cu alt card. Sodexo nu se inroleaza in Curve, asta e problema, iar telefoanele mele preistorice nu stiu a inghiti soft incompatibil (e prima oara) de la preafericitii programatori din valea sambetei. Maine luam un Nokia 5 si un A 52s de la junior care a trecut pe IOS si le tine in sertar. Noroc de lamurireade la colegul puferiu.
Da' oricum incerc. Daca am acelasi mesaj cred ca trimit la guiness book ptr capsuna de aur.

Edited by thomasdivx, 16 February 2022 - 21:44.


#5
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
eu n-am avut nicio problema cu plata prin cardul sodexo nici prin aplicatia lor de plata din play store.

#6
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Aplicatia Sodexo e o mizerie, parerile din google play sunt elocvente (nu stiu pe IOS cum este). Parca in ultimul timp a fost mai ok insa nu erau straine loginuri zilnice, server not responding sau alte aberatii - merita citite acele reviewuri. Aplicatia BTPay pe care o folosesc, nicio problema.

#7
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016
Pai, problema e la card, din ce imi dau seama.
Tu ai probleme cu cardul fizic, din moment de ai reject peste tot.
Eu as cere inlocuirea lui sau i-as suna pe astia de la suport Sodexo non stop pana rezolva. Daca nu se poate si nu merge, inlocuire card.
Faza cu telefonul e un artificiu, care poate merge sau nu...

#8
thomasdivx

thomasdivx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 01.11.2006

View Postzyppster, on 16 februarie 2022 - 22:51, said:

eu n-am avut nicio problema cu plata prin cardul sodexo nici prin aplicatia lor de plata din play store.
Esti ca si cei   50 colegi cu care interactionez frecvent si care tot nu au avut nici o problema. Pe cativa i-am asistat la primele cumparaturi.
Cu suces toate. Ale lor.
Magicwisewolf, multumesc ptr. sugestie, oricum o sa ii stresez nitel. La BT la o problema cu confirmarea tranzactiei a durat o saptamana si 3 operatori. Ultima oara am dat de o tipa care chiar stia cu/ce /cum se mananca aplicatia, restul te parfumeaza si te amana. Si-s cu pluta total.

Nu inteleg de ce nu te suna robotelul la sodecsi ca la orange dupa o cerere/conversatie  (nu stiu daca mai e acum) si sa le dai note de la 1 la 10 .  Am fost sunat mai recent de telekom si la intrebarea daca imi mentin consultantul, raspunsul a fost sa il trimita la orice altceva.

#9
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021

View PostPuferiu_, on 16 februarie 2022 - 21:05, said:

Vezi ca ai optiunea sa alegi tu cardul pe care il vrei in momentul platii. Sau sa-ti zica colegii nostri cum sta treaba cu Google Pay.

Attachment 273746878_2063835530463825_5652623467659285616_n.jpg

Sodexo merge in Google Pay? Stiam ca nu e acceptat,

#10
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Prima plata cu cardul Sodexo, din cate tin minte, trebuie facuta cu el in POS, nu prin contactless, astfel incat sa ceara PIN-ul, si sa se activeze cardul.

Nevermind, am vazut acum ca ai facut deja asta.

Edited by Ann0nyym0us, 17 February 2022 - 00:51.


#11
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 05.07.2018
Ai rezolvat ceva?

#12
thomasdivx

thomasdivx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 01.11.2006
Nu, am pus cardul pe samsungul juniorului. Problema ca ii trebuie si net, altfel nu functioneaza. Pus cartela prepay moka, insa e valabila o luna.
Maine le dau cardul nazat sa  faca de vor cu el.
Pe Gpay fac surprize.
Off topic
Eu vorbesc frumos  tot timpul, daca imi sesizez o oarecare discrepanta in atitudine, imi dau seama ca nu e ok, chiar daca sunt provocat si revin in baza cum se spune.
Ultima oara cand am avut la lidl o neintelegere (nu iesisem din magazin) am cerut voie la o donsoara mica de la rand sa fac o sesizare. A marait ea ceva, m-a lasat insa .  Sesizarea mea a fost promta, dar inceata ca volum (aceeasi casiera): daca nu merge cardul ar trebui sa spuneti, sticla de vin ar trebuie sa coste cu 5 lei mai putim. Asa luati-o si bagati-o unde doriti dvs. Si s-a rezolvat.
Asa ca aruncati bonurile. La ce folosesc oare?

#13
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
acum merge cardul sodexo?

Edited by zyppster, 20 February 2022 - 20:42.


#14
thomasdivx

thomasdivx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 01.11.2006
Nu, sunat din nou la relatii clienti.

#15
thomasdivx

thomasdivx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 01.11.2006
Cea mai tare faza, de azi nu imi mai functioneaza nici aplicatia. OPC se aplica aici?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate