Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Evolutie steatoza hepatica

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
awp

awp

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.02.2022
Buna ziua , de curand am aflat ca tata are ciroza hepatica , este in varsta de 54 de ani .

Intrebare mea este asa repede se poate ajunge la ciroza ? In 2018 am fost cu el la un control medical si a fost diagnosticat cu steatoza hepatica alcoolica cu ficat marit , structura steatozica.
Analizele : TGP - 103
  TGO - 80
  Gama GT - 374
  Colesterol - 180

Mentionez faptul ca el nu a tinut deloc regim ba chiar a facut abuz de alcool. L am dus la control pentru ca era foarte agitat cand era sub influenta alcoolului , are voma si scaun cu sange , are burta putin umflata .

Poate sa avanseze boala asa repede sa a fost pus diagnosticul gresit in 2018 ?

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Pai principala recomandare ar fi renuntarea in totalitate la alcool
Din cate inteleg, tatal tau nu numai ca nu a renuntat dar a facut abuz (sau face)
In conditiile astea de ce te miri ca boala avanseaza cu viteza ?

Edited by Naijax, 16 February 2022 - 18:04.


#3
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 05.03.2006

View Postawp, on 16 februarie 2022 - 16:22, said:

Buna ziua , de curand am aflat ca tata are ciroza hepatica , este in varsta de 54 de ani .

Intrebare mea este asa repede se poate ajunge la ciroza ? In 2018 am fost cu el la un control medical si a fost diagnosticat cu steatoza hepatica alcoolica cu ficat marit , structura steatozica.
Analizele : TGP - 103
  TGO - 80
  Gama GT - 374
  Colesterol - 180

Mentionez faptul ca el nu a tinut deloc regim ba chiar a facut abuz de alcool. L am dus la control pentru ca era foarte agitat cand era sub influenta alcoolului , are voma si scaun cu sange , are burta putin umflata .

Poate sa avanseze boala asa repede sa a fost pus diagnosticul gresit in 2018 ?

Avanseaza in 6 luni, dar in atatia ani (4 ani). Din pacate nu prea sunt sanse de regenerare a ficatului in acest moment (ciroza) nici renuntand total la alcool, Trebuia sustinut, internat intr-o clinica specializata de dezalcoolizare, etc., acum e tardiv. Vor urma alte complicatii (varice esofagiene cu eventuala hemoragie),
Ii dorim sanatate, desi si-a pierdut-o fara sanse de a se recupera.

#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Da, e normal sa evolueze asa "repede", in functie de cat a baut si cat de des. O mai fi si fumat.
Acum nu prea mai aveti ce sa ii faceti.

Edited by Friskey, 16 February 2022 - 18:52.


#5
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,926
  • Înscris: 02.02.2007
scuzati de off: @ marco: cei mai buni nu sunt larvele de trantori, ci puii de gurgui! Posted Image

on: tratamentul fara o implicare/dorinta teribila din partea pacientului e sortit esecului!
trist si delicat, dar perfect adevarat!
chiar si cu implicare este destul de complicat si cu prognostic rezervat...
sigur nu a fost si o hepatita la mijloc?
steatoza, fara o hepatita si fara alcool, se poate mentine zeci de ani!
din pacate, nu toti oamenii isi deresc sa traiasca!

Edited by richi_e, 16 February 2022 - 19:44.


#6
awp

awp

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.02.2022

View Postrichi_e, on 16 februarie 2022 - 19:41, said:

scuzati de off: @ marco: cei mai buni nu sunt larvele de trantori, ci puii de gurgui! Posted Image

on: tratamentul fara o implicare/dorinta teribila din partea pacientului e sortit esecului!
trist si delicat, dar perfect adevarat!
chiar si cu implicare este destul de complicat si cu prognostic rezervat...
sigur nu a fost si o hepatita la mijloc?
steatoza, fara o hepatita si fara alcool, se poate mentine zeci de ani!
din pacate, nu toti oamenii isi deresc sa traiasca!

Nu are niciun virus B, C . L am dus acum 3 saptamani la un spital pentru dezalcolizare , nu am stiut ca are ciroza , a stat acolo 3 zile dupa ce am vorbit si cu el si cu medicul care la internat am hotarat sa il luam acasa pentru ca se simtea mai bine si a promis ca numai bea alcool , am primit un tratament pe care sa  il urmam acasa : anxiar , carbamazepin , livuron forte , sargenor , hepiflor.
Analizele de la spital aratau asa :
Tgp - 45
Tgo 101
gama gt - 270
colesterol - 167
trombocite - 80 ( aici era o problema ca erau mici )

Cum este posibil sa ii iasa analizele putin mai bine fata de 2018 ? Cand el a baut din ce in ce mai mult de atunci .

Apoi a stat acasa 3 zile sa simtit bine manca , si a facut baie singur tot era aproape normal , era putin slabit .
A 4 zi a inceput sa se simta mai rau , a facut icter si am chemat ambulanta . L am dus la spitalul de urgente si am primit vestea de ciroza in stare avansata .

Intrebarea mea este i a facut rau si tratamentul cu carbamazepin ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate