Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Ziua Națională a Lecturii - Ziua internațională a cititului

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Iete că scumpul nostru președinte a promulgat 15 Februarie ca Zi Naţională a Lecturii. În lume, pe 15 Feb. se sărbătereşte Ziua Internaţională a Cititului. La noi s-a sărbătorit ieri deci pentru prima dată această zi.
În România Educată a lui Herr President din păcate tinerii nu sunt îndemnaţi să citească. Că tinerii nu ar citi deloc, e un mit. Probabil e adevărat că nu se mai citeşte la fel de mult ca în trecut, dar asta se întâmplă şi în cazul persoanelor mai mari, inclusiv a celor care aveau măcar vârsta buletinului în 1989. Iar dacă ăia mai mari nu citesc, cum de să citească mult tinerii? Că de unde îndemn.
Şi pe lângă lipsa îndemnului, tabloul e completat de personajele inculte pe care le vezi peste tot şi de faptul că literatura (cel puţin cea clasică Română) nu este atractivă pentru elevi, motiv pentru care de exemplu pe mine nu m-a atras prea mult beletristica. Probabil în ultimii 10 ani s-au publicat mai multe cărţi care să fie pe gustul 12-18 ani. Nu mai am vârsta aia, aşa că nu ştiu. Însă dacă e să te iei după ce se predă în şcoală şi ce găseşti pe la bibliotecile şcolare/comunale, elevii nu prea ar prinde gustul cititului deoarece multe cărţi nu vorbesc pe gustul lor.
Educarea exprimării şi poate chiar a cititului se poate face şi prin manuale ce nu sunt dedicate literaturii. Manaulele de istorie de la "Humanitas" şi "Rao" (ediţiile alea 2000-2003) erau chiar foarte bine scrise. Mie îmi plăcea istoria. Literatura şi Istoria fac parte din ştiinţele umaniste. O să fac o extensie. Aşa cum exprimarea poate fi învăţată şi din manuale ce nu ţin de Literatură, poate fi învăţată, măcar la un nivel minin şi din manuale ce nu ţin de ştiinţele umaniste. Fireşte că nu poţi învăţa la fel de mult dintr-un manual de Fizică, Chimie, tehnic, dar un text bine conceput sau scris într-un mod umorstic poate face diferenţa. Ca şi studiere al aspectului unui cărţi, cred că cei ca mine, care când văd unele cărţi foarte vechi consideră că ne-a vizitat vreo civilizaţie extaterestră (şi când a văzut că iară ne dăm în stambă, s-a tirat) sau măcar să se uite la tehnoredactarea cărţii.
Unele cărţi vechi (scuzaţi pocirea Francezi în denumirea imaginilor, nu o ştiu şi am tehnordectat aiurea) aveau ceva de genul ca la surprize, ridicai parte din desen şi vedeai înăuntru. Cred că la şcolari ar merge acest tip de cărţi. Cred că am văzut la un moment dat una (mai recentă, anii '80-'90) la care dacă deschideai pagina se ridica un fel de construcţie din hârtie. Cred că acest tip de cărţi s-ar putea să fie atractiv pentru elevii de generală.

Attached File  Nouvelle encyclopedie d'electricite img 1.jpg   213.51K   24 downloadsAttached File  Nouvelle encyclopedie d'electricite img 2.jpg   256.45K   24 downloadsAttached File  Nouvelle encyclopedie d'electricite img 3.jpg   235.85K   19 downloads

În loc de o concluzie (pentru că nu am una) vă îndemn să-i îndemnaţi şi pe alţii să citească. Nu neapărat beletristică, dar ceva care să ajute la dezvoltarea minţii. Deci nu Sandra Brown sau Danielle Steel.

Edited by althea, 16 February 2022 - 15:37.


#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003
Sunt la 17% din Hobbit ... de vreo 3 saptamani!

Buei ... wait a minute? E vorba numai de limba romana? Ca pe aria asta ai pus-o.

Edited by Bursul, 16 February 2022 - 15:13.


#3
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002
*fires up old Kindle

#4
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004

 Bursul, on 16 februarie 2022 - 15:10, said:

Sunt la 17% din Hobbit ... de vreo 3 saptamani!

Buei ... wait a minute? E vorba numai de limba romana? Ca pe aria asta ai pus-o.

Oh, da, am greşit. Rog un moderator/o moderatoare să o mute la Generalităţi. În general este vorba despre Română, dar dacă cunoşti o altă limbă, poţi să citeşti şi în acea limbă. Mie îmi pare rău că în liceu (chiar şi profesional) nu poţi alege măcar 2-3 opere străine pe care să le studiezi. Măcar de s-ar face ceva literatură când faci o limbă străină şi să poţi discuta cu proful/profa.

#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007
Mda, ceva filme cu 'lectura' nu se pot realiza ? Ceva tik-tok poate ? Ca asa, analogic pe hartie nu e prea cool.

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

 djl, on 16 februarie 2022 - 15:04, said:

Iete că scumpul nostru președinte a promulgat 15 Februarie ca Zi Naţională a Lecturii. În lume, pe 15 Feb. se sărbătereşte Ziua Internaţională a Cititului. La noi s-a sărbătorit ieri deci pentru prima

Numa sa nu fie un fiasco precum inca o gaselnita prezidentiala si anume Romania educata,care a devenit un proiect esuat.

#7
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
In 2022 cartile sunt deja complet depasite moral, odata ca si sursa de informare iar apoi ca si divertisment. N-am inteles niciodata de ce se crizeaza lumea asa de tare cu ele.

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006
Cartile nu vor fi si nu pot fi depasite moral niciodata.Este o perceptie gresita.

#9
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 DjMx, on 16 februarie 2022 - 16:03, said:

In 2022 cartile sunt deja complet depasite moral, odata ca si sursa de informare iar apoi ca si divertisment. N-am inteles niciodata de ce se crizeaza lumea asa de tare cu ele.
Vorbești despre cărți/citit ca un utilizator de Google. Topicul e despre lectură, ceea ce presupune un om care citește literatură. Literatura nu e sursă de informare și nici de divertisment.

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Daca zice seful, citim, ce sa facem...

Attached Files



#11
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,863
  • Înscris: 14.08.2007

 djl, on 16 februarie 2022 - 15:04, said:

În România Educată a lui Herr President din păcate tinerii nu sunt îndemnaţi să citească. Că tinerii nu ar citi deloc, e un mit. Probabil e adevărat că nu se mai citeşte la fel de mult ca în trecut, dar asta se întâmplă şi în cazul persoanelor mai mari, inclusiv a celor care aveau măcar vârsta buletinului în 1989. Iar dacă ăia mai mari nu citesc, cum de să citească mult tinerii? Că de unde îndemn.
Fiica-mea a citit in prima luna a anului 8 carti (ok, a 8-a a terminat-o in 1 februarie) si inca nu are 12 ani. Si mai multe dintre ele erau intre 300 si 400 de pagini, cred ca doar una a fost de vreo 150, restul toate peste 200. I-am spus sa o ia mai incet :D Eu am citit 3 in ianuarie (de fapt am terminat 3 in ianuarie, unele erau incepute in decembrie, dar am si inceput altele in ianuarie pe care le termin in februarie, deci in medie sa zicem au fost 3 complete).

Cam jumate din ce citesc e in engleza (de obicei cele mai tehnice/business), jumate in romana (literatura). Faza e ca le citesc in paralel, adica in acelasi timp citesc si carti business/tehnice, si carti enciclopedice/biografice, si literatura. Asa in functie de ce am chef sa citesc am de ales intre literatura, business/tehnice, enciclopedice/bibliografice. Anul asta sper sa citesc vreo 24 de carti, de obicei citesc pana in 10 carti pe an, dar acum mi-am facut "program" de citit de mai multe ori pe saptamana si pare plauzibil sa citesc in medie 2 pe luna.

La fiica-mea in clasa sunt deja mai multi copii care au terminat toate cele 7 carti Harry Potter (si cea mai groasa are peste 800 de pagini) sau cele 5 carti Percy Jackson sau seria Scoala de bine si rau (si alea destul de groase, intre 500-700 de pagini una, dar cred ca sunt doar 3).

Ca sa va faceti o idee, mi s-a intamplat de mai multe ori in ultimele luni sa-i sugerez fiicei mele sa ne jucam pe Nintendo, iar ea sa-mi spuna ca nu poate ca vrea sa citeasca :D Eu vreau sa o fac sa se joace pe Nintendo pentru ca avem (printre altele) Ring Fit Adventure, care te obliga sa faci miscare (dupa jumate de ora de jucat chiar esti obosit/transpirat).

#12
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 24.11.2002
Daca se citesc statusuri si postari de pe facebook sau topicuri de pe forum deschise de @djl, nu e tot lectura?

#13
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,863
  • Înscris: 14.08.2007

 djl, on 16 februarie 2022 - 15:27, said:

În general este vorba despre Română, dar dacă cunoşti o altă limbă, poţi să citeşti şi în acea limbă.
Eu am inceput sa citesc constant in engleza cand am constatat ca unele carti erau:
- mai usor de gasit in engleza
- mai ieftine de cumparat in engleza decat in romana

Ah, si fiica-mea are deja cateva carti citite in engleza ... le citeste mai incet, nu intelege cateva cuvinte pe pagina (eu o incurajez sa le caute/noteze), dar pe ansamblu se descurca si in engleza. La un moment dat m-a pus sa-i cumpar niste carti (de copii) de pe Amazon UK, ca in Romania nu existau ... si s-a "chinuit" sa le citeasca in engleza.

 vestale, on 16 februarie 2022 - 18:08, said:

Daca se citesc statusuri si postari de pe facebook sau topicuri de pe forum deschise de @djl, nu e tot lectura?
De la 3 paragrafe in sus, da, e lectura Posted Image

Edited by utopium, 16 February 2022 - 18:14.


#14
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
spor la citit sau ascultat:

-10.000 DE CARTI IN LIMBA ROMANA GRATIS

-carti audio, cred ca sunt 1000

-10.000.000 de CARTI in engleza ,romana si alte limbi si 80.000.000 articole

#15
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009

 althea, on 16 februarie 2022 - 16:39, said:

Vorbești despre cărți/citit ca un utilizator de Google. Topicul e despre lectură, ceea ce presupune un om care citește literatură. Literatura nu e sursă de informare și nici de divertisment.

Lectura este o forma de divertisment, citesti cam din aceleasi motive pentru care te uiti la un film, sau joci un RPG care are si un fir narativ, singura diferenta e mediul prin care e livrat acel continut de divertisment.

Chiar nu mi se pare ca ar fi cartile speciale din punctul asta de vedere.

Edited by DjMx, 16 February 2022 - 20:16.


#16
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,863
  • Înscris: 14.08.2007

 DjMx, on 16 februarie 2022 - 20:15, said:

Lectura este o forma de divertisment, citesti cam din aceleasi motive pentru care te uiti la un film, sau joci un RPG care are si un fir narativ, singura diferenta e mediul prin care e livrat acel continut de divertisment.
Depinde ce citesti ... unele carti te ajuta sa-ti formezi o cultura generala solida, altele iti prezinta tot felul de concepte noi de care nu stiai, altele iti schimba modul de a gandi sau te fac sa-ti pui tot felul de intrebari. La fel cum si filmele bune fac asta, filmele care sunt strict pentru entertainment sunt de obicei filmele de duzina, blockbusterele, filmele bune nu sunt o forma de divertisment, ci te pun pe ganduri, te fac sa-ti pui tot felul de intrebari sau reusesc sa-ti schimbe/influenteze personalitatea. Doar arta de duzina e o forma de divertisment, arta serioasa ajunge sa-ti influenteze semnificativ conceptiile despre viata.

#17
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
La cărţi versus restul poate fi vorba probabil şi de filtarea conţinutului, adică sunt şanse mai mici (dar încă sunt şanse) să găseşti o aberaţie într-o carte decât pe internet. Repet, mai mici, dar ele există.
Plus, că probabil există o asociere carte = citit, internet, film = divertisment. Eu citesc de pe fomat fizic dacă e să citesc mai mult, că mă dor ochii de la ecran şi nici nu mă pot concentra aşa de uşor pe ecran.

#18
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,863
  • Înscris: 14.08.2007
Poate ca procentul de carti de duzina e mai mic decat procentul de filme de duzina (asta si pentru ca, intr-adevar, un procent mai mare de filme e orientat strict catre divertisment), dar filmele bune mi se par la fel de utile in formarea personalitatii ca si cartile bune. Adica eu simt ca in formarea mea au avut un rol foarte important cartile, filmele si muzica (arta in general). E drept ca am avut si doi parinti orientati serios catre arta/creativi (chiar daca ei lucrau in domenii deloc creative).

Edited by utopium, 17 February 2022 - 15:17.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate