Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Allview P9 Energy S- cum se desface?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
remus-gabriel

remus-gabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 28.02.2007
Buna ziua! Am primit de la un prieten un Allview P9 energy S, caruia sa-i schimb displayul.De regula, schimb ecrane de Samsung si Huawey, este primul Allview pe care il repar desi personal am avut un tel de la brandul acesta in trecut.
Nu reusesc sa desfac telefonul. Intrucat ecranul era distrus am dezlipit fortat displayul si am constatat ca nu sunt suruburi sub display care sa separe  caracasa de mijloc de capacul spate, ca la samsungurile din seria J.
Intorcand telefonul pe spate am observat ca intre rama si capac baterie ar fi o fanta finuta, am considerat ca aolo e lipit. Am inncalzit si am incercat sa introduc o spatula metalica si sa dezlipesc, ca la modelele din gama S de la Samsung.
Insa fie nu se desface pe acolo, desi asa pare a fi, ori este exagerat de lipit, zici ca e sudat.
Procedez gresit, ma poate saftui cineva?
Multumesc!

Edited by remus-gabriel, 16 February 2022 - 11:55.


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Capacul din spate se scoate
Cum l-a scos nenea sta
https://www.okazii.r...inal-a191373403

#3
remus-gabriel

remus-gabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 28.02.2007
Din păcate nu merge. Și cel din poza pare a fi alt model
Din cate vad, este energy mini. Al meu este energy S

Edited by remus-gabriel, 16 February 2022 - 12:05.


#4
remus-gabriel

remus-gabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 28.02.2007
Ammgasit solutia. Nu se deschide capacul de pe spate. Deși există o linie intre rama și capac spate se desface tot prin fata. Se introduce spatula pe.fata, sub ecran, i tre rama și partea din spate care. Ecran și placa de baza, bateria, etc și t prinse tăiate pe carcasa mijloc. Spate rămâne și gur că o carapace după ce se ridica cârcă sa din mijloc.

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View Postremus-gabriel, on 16 februarie 2022 - 12:21, said:

etc și t prinse tăiate pe carcasa mijloc. Spate rămâne și gur că o carapace după ce se ridica cârcă sa din mijloc.


O traducere n-ai cumva?Posted Image

#6
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
Era prea excitat de descoperire si abia a putut scrie  :)

#7
remus-gabriel

remus-gabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 28.02.2007

View PostAdi blondu, on 16 februarie 2022 - 19:25, said:

Era prea excitat de descoperire si abia a putut scrie  :)
Să știi că ai nimerit la fix. Eram super mulțumit dar și grăbit fiindcă întârziam la serviciu. Plus scrisul de pe telefon și degetele groase pt tastatura de pe display, etc
Am rezolvat și voiam să spun că se desface prin fața, oarecum sub ecran. Pe rama din mijloc stau displayul pe față și placa de baza cu bateria și modul încărcare pe fața cealaltă a carcasei mijloc. Capacul spate, după ce ridici carcasa mijloc cu tot ce e fixat pe ea, rămâne că o tăviță goala. Am vrut să las scris și pt alții care vor avea nevoie. Chiar nu găsisem un tutorial exact nici pe YouTube cu modelul asta. Acum parca chiar îmi e rușine că m.am alarmat repede și am crezut că nu pot sa.l desfac in loc sa stau și să analizez.
P.S. Deci, este exact că la un Samsung J 3,5,7 din 2017 numai că sub display nu exista șuruburi. Carcasa mijloc sta doar prin clipsuri fixată de capac spate. Asta m.a indus în eroare, lipsa șuruburilor. La Samsung J are șuruburi sub display. Aici doar in stânga și dreapta mufei de i carcase are doua șuruburi, că la iPhone

Edited by remus-gabriel, 16 February 2022 - 21:35.


#8
Alexxutzz_

Alexxutzz_

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 06.02.2022
Bine ca pana la urma i-ai dat de cap si ai rezolvat ceva.Interesanta oricum fabricarea acestor telefoane, teoretic.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate