Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Recomandare orteza LIA

  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 01.12.2005
Cum spune si titlul, anul trecut la ski, dupa o cazatura, am reusit "performanta" de rupere partiala LIA. Am mai povestit, 2 ortopezi au spus ca nu e nevoie de operatie (testele clinice arata ca nu e joc in genunchi), pot sa fac flexie/extensie fara probleme.
Acum vreo 2 sapt am calcat insa stramb si probabil am deranjat ceva, s-a umflat putin si inca ma mai deranjeaza, insa am mers din nou la doctor si pare in continuare ok. Mi-s spus ca pot face si ski, cu atentie insa. Dar as vrea neaparat sa am o "protectie" in plus - orteza si aici am nevoie de ajutorul/sfaturile voastre.
Nici nu vreau sa dau 2000 lei pe o orteza, am vazut cateva optiuni si pe la 600/700 lei dar si pe la 200.

Varianta "low-cost" ar fi ceva de genul BSN Actimove https://medical.essi...ts-edition.html care vad ca are si tije metalice laterale dar din poze nu stiu cum se pliaza pe genunchi.

Varianta de top (pentru bugetul meu) ar fi Donjoy Playmaker 2 sau ceva de pe aici: https://www.inamedic...jhoCJ-AQAvD_BwE

Aveti vreo experienta personala / sfat in acest sens?

Multumesc

#2
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Si eu mi-am bulit genunchiul drept la schi in 2008 . In primii ani dupa eveniment am folosit o orteza cu insertii metalice laterale , apoi dupa cativa ani am mers pe genunchiera  elastica . Oricum dupa efort tot mi se umfla putin zona .

#3
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Pana acum eu nu am avut probleme, dar am observat la mai multi baieti la baschet orteze pt genunchi MCDavid. Nu stiu de ce mi-a ramas intiparit numele si sper sa nu am nevoie vreodata de asa ceva, dar as zice ca toti erau multumiti de ele si le recomandau mai departe. Cred ca sunt in gama de jos a preturilor si fiind destul de raspandite cred ca gasesti sa si probezi.

#4
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008

View PostSwatKat, on 16 februarie 2022 - 11:23, said:

Aveti vreo experienta personala / sfat in acest sens?

Donjoy all the way, din experienta personala. Eu am folosit varianta Legend ani de zile pentru tenis, in conditiile in care practic nu mai am nimic intreg la genunchiul drept.

PS nu folosi produse de alea care au ca suport lamele (tije, cu zici tu), nu sunt destul de rezistente. In plus, evita produsele care au ciorap. Indiferent ce zice producatorul vei avea un disconfort in utilizare

Edited by iladi, 16 February 2022 - 13:24.


#5
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 01.12.2005
Multumesc!
@iladi: partea cu tijele laterale ma intereseaza si din ce am putut sa vad din poze de pe net, variantele "low-cost" au tijele destul de in spate, fata de exemplu cele de la Donjoy. De aia am si intrebat, ca pare ca e o diferenta majora - sau poate nu e.

Oricum ma gandeam sa incerc ceva ski usor pe partii albastre, cu copilul, ca sa vad cum ma simt, insa tot as vrea sa port o orteza. Multumesc!

Edited by SwatKat, 16 February 2022 - 13:37.


#6
alYsz99

alYsz99

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 30.06.2019

View PostSwatKat, on 16 februarie 2022 - 11:23, said:

Cum spune si titlul, anul trecut la ski, dupa o cazatura, am reusit "performanta" de rupere partiala LIA. Am mai povestit, 2 ortopezi au spus ca nu e nevoie de operatie (testele clinice arata ca nu e joc in genunchi), pot sa fac flexie/extensie fara probleme.
Acum vreo 2 sapt am calcat insa stramb si probabil am deranjat ceva, s-a umflat putin si inca ma mai deranjeaza, insa am mers din nou la doctor si pare in continuare ok. Mi-s spus ca pot face si ski, cu atentie insa. Dar as vrea neaparat sa am o "protectie" in plus - orteza si aici am nevoie de ajutorul/sfaturile voastre.
Nici nu vreau sa dau 2000 lei pe o orteza, am vazut cateva optiuni si pe la 600/700 lei dar si pe la 200.

Varianta "low-cost" ar fi ceva de genul BSN Actimove https://medical.essi...ts-edition.html care vad ca are si tije metalice laterale dar din poze nu stiu cum se pliaza pe genunchi.

Varianta de top (pentru bugetul meu) ar fi Donjoy Playmaker 2 sau ceva de pe aici: https://www.inamedic...jhoCJ-AQAvD_BwE

Aveti vreo experienta personala / sfat in acest sens?

Multumesc


#7
alYsz99

alYsz99

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 30.06.2019
Încearcă să mergi la un medic reumatolog sau de recuperare, îți pot recomanda o cură de fizioterapie care te va ajuta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate