Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Accident mașină parcată cu ITP-ul expirat

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
Emilian08

Emilian08

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.02.2022
Bună seara,

Vă rog să mă ajutați cu câteva răspunsuri cu privire la următorul incident:

În data de 1 februarie mi-a ieșit testul de Covid-18 pozitiv, urmând să stau în izolare 7 zile. În data de 3 februarie urma să-mi expire ITP-ul mașinii mele însă nu am putut ieși afară din casă ca să pot să-i fac inspecția tehnică. În a 6-a zi de izolare, cineva mi-a "agățat" mașina în parcare, aceasta fiind staționată. Mașina a fost doar zgariată (aripa față dreapta respectiv bara față) respectiv aripa un pic deformată. După ce am ieșit din carantină, am mers imediat la ITP și am reușit să trec inspecția tehnică, daunele mașinii fiind destul de superficiale însă vizibile. În urma acestui incident, am încheiat accidentul cu o amiabilă însă după câteva zile după încheierea amiabilei cu cel care mi-a lovit mașina, asiguratorul acestuia mi-a cerut informații cu privire la seria de șasiu a mașinii care m-a lovit respectiv o poză cu asigurarea acestuia. Aici urmează partea interesantă a subiectului și anume că cel care m-a lovit nu vrea să-mi trimita aceste detalii, ba chiar s-a ajuns în punctul în care acesta nu-mi mai răspunde. Este prima dată când sunt implicat într-un accident și este vorba de amiabilă și de asigurare iar eu nu știu ce să fac. Are rost să mă duc la poliție? Este vreo problemă dacă mașina mi-a fost lovită fiind staționată însă cu ITP-ul expirat? Aș putea avea vreun drept de câștig din toată această întâmplare?

Vă mulțumesc.

#2
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014
Dacă masina era parcata regulamentar și legal, absenta Itp nu are nici o importanta.

#3
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Nu fi asa sigur. In cimpanzenia se poate orice. Daca de exemplu esti in masina parcata pe marginea drumului si asculti muzica si esti baut, daca te loveste cineva politia va ia alcolemia si tu pierzi permisul sau dosar penal functie de alcoolemie. Desi te-ai dus poate doar sa iei ceva din torpedou.

Edited by abac, 16 February 2022 - 07:07.


#4
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
Asiguratorul nu are de ce sa iti ceara nici seria de sasiu a vinovatului, nici poza cu asigurarea lui, atata timp cat polita lui RCA este identificata (asigurator/serie/numar) in constatarea amiabila. (LE: Doar daca nu cumva a completat o serie la misto, dar nici atunci fiindca polita poate fi identificata in CEDAM dupa numarul de inmatriculare si data accidentului, cand ar fi trebuit sa fie valabila.) Si nu vad ce ar avea de-a face ca masina ta nu avea in acel moment RCA valabil pentru ca RCA-ul lui acopera pagube produse de el nu numai autovehiculelor (unde problema unui RCA s-ar putea pune) ci si orice alte pagube produse tertilor - garduri/ stalpi/ borduri/ spitalizare/ deces/ etc/ etc deci si un ceva de fier care sta in parcare.

Edited by sags, 16 February 2022 - 07:10.


#5
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
odata cu amiabila, obtii copii dupa permis, talon C.I. si asigurare!!! cu/fara IGPR, nu conteaza

asiguratorul e normal sa ceara... pentru ca si tu, pagubit, poti completa o amiabila la misto cu date reale dar fapte fictive!

izolare nu inseamna sa stai inchis in casa... aia e carantina deja.
la tine nu mai e problema de itp.. ci de lipsa actelor la dosarul de dauna.
functie de asigurator, acesta poate solicita prezenta coaccidentatului in persoana impreuna cu cealalta masina implicata pentru constatare si poze, plus niste declaratii. deci daca tu nu mai dai de el, asteapta-te la ce-i mai rau...

Edited by apocalipsul, 16 February 2022 - 07:31.


#6
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014

 Emilian08, on 15 februarie 2022 - 20:00, said:

..... Are rost să mă duc la poliție? ...

Este (cam) singura ta optiune.

 Emilian08, on 15 februarie 2022 - 20:00, said:

..... Aș putea avea vreun drept de câștig din toată această întâmplare?.
Reformuleaza .

#7
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
odata ce ai incheiat o amiabila, politia nu te mai poate ajuta (nu ca ti-ar fi fost de vreun folos si inainte)

#8
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

 sags, on 16 februarie 2022 - 07:07, said:

Si nu vad ce ar avea de-a face ca masina ta nu avea in acel moment RCA valabil pentru ca RCA-ul lui acopera pagube produse de el nu numai autovehiculelor (unde problema unui RCA s-ar putea pune) ci si orice alte pagube produse tertilor - garduri/ stalpi/ borduri/ spitalizare/ deces/ etc/ etc deci si un ceva de fier care sta in parcare.
Amiabila se poate face numai intre doi soferi si doua masini cu RCA valabil.
Dar initiatorul nu zice nimic de RCA, ci de ITP.

#9
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014

 apocalipsul, on 16 februarie 2022 - 08:37, said:

odata ce ai incheiat o amiabila, politia nu te mai poate ajuta (nu ca ti-ar fi fost de vreun folos si inainte)

In clipa de fata este un conflict intre initiator si cel care i-a "tamponat" masina. Cui sa se adreseze in acest caz? Sa-si faca singur dreptate ?

Da,. e adevarat ca incheierea Constatului amiabil "scoate" politia din schema, deoarece aceasta, politia, nu mai emite/elibereaza PV de constatare.

#10
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
Dupa mine conflictul initiatorului nu e cu cel ce l-a accidentat ci cu asiguratorul acestuia, pentru ca asiguratorul ii cere niste date pe care le are deja probabil ca sa taraganeze despagubirea sau chiar sa il faca sa renunte. Singura situatie la care ma gandesc ca ar introduce in joc seria de sasiu ar fi daca polita a fost emisa inainte de inmatriculare si in ea nu apare numarul iar in amiabila nu apare seria de sasiu ci numarul de inmatriculare. Chiar si asa, in amiabila apar seria si numarul politei.

#11
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

Sa-si faca singur dreptate ?
nu prea mai are ce sa faca in situatia de fata... s-o ia ca pe o lectie, sa inghita in sec si sa mearga mai departe, sa-si continuie viata...

asiguratorul nu e el nebun degeaba, solicita si are nevoie de copii dupa actele respective pentru a instrumenta dosarul de dauna, si pentru a se "asigura" ca nu e o frauda.

Edited by apocalipsul, 16 February 2022 - 09:22.


#12
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014
Daca cel care l-a accidentat ar da acele acte, nu s-ar ajunge aici. Factul ca nu mai raspunde la telefon iti spune ceva ?

#13
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Asta cu datul actelor iar este o imbecilitate. In strainatate nu exista asa ceva. In caz de accident tu discuti doar cu asiguratorul tau, care se ocupa de daune si recupereaza sumele de la asigurarea celuilalt. Nu exista ca celalalt sofer nu vrea sa vorbeasca cu tine. Sa fie sanatos la el acasa nevorbit la telefon.

#14
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014

 apocalipsul, on 16 februarie 2022 - 09:18, said:

nu prea mai are ce sa faca in situatia de fata... s-o ia ca pe o lectie, sa inghita in sec si sa mearga mai departe, sa-si continuie viata...

Tu asa ai face ? Daca ar fi si o paguba mare, ai renunta ?

Edited by althea, 16 February 2022 - 15:49.


#15
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
prostia si domnia se platesc...
daca esti prost, stai acasa! (fara nicio referinta la initiator)
in momentul in care lasi o masina pe strada iti asumi un risc...
daca tu ti-ai gasi masina distrusa in parcare de catre autori necunoscuti... ce ai face?!? chiar sunt curios... sau de catre un biciclist care e neasigurat, evident...
stii ca nu te pricepi sa te accidentezi? faci CASCO sau macar RCA cu decontare directa!
ce-i asa greu de intuit?

Quote

Asta cu datul actelor iar este o imbecilitate. In strainatate nu exista asa ceva. In caz de accident tu discuti doar cu asiguratorul tau, care se ocupa de daune si recupereaza sumele de la asigurarea celuilalt. Nu exista ca celalalt sofer nu vrea sa vorbeasca cu tine. Sa fie sanatos la el acasa nevorbit la telefon.
zici?

Edited by apocalipsul, 16 February 2022 - 09:31.


#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 abac, on 16 februarie 2022 - 07:06, said:

Nu fi asa sigur. In cimpanzenia se poate orice.
Exact de asta  politistul - nu are de unde sti ce ai facut acolo, deci iti da amenda,  iar daca ai 2 martori vecini cu care  ai baut pe banca din fata blocului,  mergeti in instanta si certifica aia ca tu ai cautat doar niste bani in torpedou sa mai beti o bere.

 Emilian08, on 15 februarie 2022 - 20:00, said:

În data de 1 februarie mi-a ieșit testul de Covid-18 pozitiv...
Bine ca nu incepi si tu cu: "un mexican a fost dat afara e la servici sa dus acasa si a facut oua fierte... a ajuns furtuna in Romania" Posted Image

Revenind: fix nu conteaza ce acte avea masina daca era parcat, se considera bun propriu si ce ai patit paguba materiala, deci nu participare la traffic.

Ala care te-a lovit daca a dat actele ( buletin, permis, talon cu itp,  rca-ul lui)  si a recunoscut amaibilul, nu are ce poze sa mai trimita, sau ce sa mai dea. Daca asiguratorul crede ca e frauda  si deschide un proces in instanta impotriva lui  (nu tie), o sa il caute pe EL politia cu ce mai trebuie sa dea.
Dar nu o sa faca, si oricum TU nu ai treaba lor. Tu cere doar Asiguratorului sa rezolve dosarul!

Daca sunt toate actele de la el (de mai sus) anexate si totusi Nu te intelegi cu Asiguratorul,  nu la politie trebuie sa mergi impotriva celui care si-a recunoscut fapta, ci la ASF asigurari (cei care supravegheaza asiguratorii din Romania)

Edited by MembruAnonim, 16 February 2022 - 09:32.


#17
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
dar daca tu nu pui la dispozitia asiguratorului decat amiabila... oare nu poti fi banuit de tentativa de frauda?

#18
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,272
  • Înscris: 01.09.2021
Am observat si eu ca, in cazul unui accident, pagubitul e la mana vinovatului, in loc sa fie invers. Mie mi au cerut de la service acele acte ale vinovatului, acesta le a dat direct lor, nu mi le a dat mie. Oricum, e sigura asta cu datul copiilor CI, permis, asa, oricui, de pe strada? Nu stiu daca exista vreo lege sa ceara asa ceva.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate