Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Bare transversale CRUZ Oplus S-FIX 110

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View PostXman_ghio, on 16 februarie 2022 - 16:30, said:

Cam 1L/100km
Depinde de viteza , daca mergi nebuneste , poate sa consume 1L in plus dar daca mergi normal , nu ia atata .

#20
realnick

realnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 22.10.2007
La 180 suiera rau..spre 200 deja sunt foarte enervante. Pana in 100 nu le simti asa tare, totul tine de aerodinamica lor. Buna ideea cu protectia de teava, sa i incerc si eu Posted Image
Consumul n ai cum sa-l identifici exact, poti testa doar pe acelasi drum cu si fara bare viteza constanta etc .Pana faci calculul a mai crescut benzina cu 10 bani.

Edited by realnick, 16 February 2022 - 16:52.


#21
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,171
  • Înscris: 29.01.2008
Cât poate să consume în plus cu barele puse pentru o înrăutățire a coeficientului aerodinamic cu vreo 0,01? Mai mult reduce consumul ușurând mașina de orice greutate inutilă. Poate merge fără lucruri uitate în portbagaj, fără roată de rezervă, cu rezervorul pe sfert, eventual poate pune bandă la toate îmbinările caroseriei, să dea jos ștergătoarele și să acopere orice deschidere inutilă, cum procedau într-un timp la testele pentru stabilirea consumului. Eventual poate merge singur în mașină (să nu aibă greutate) sau mai bine să lase la volan pe altcineva mai ușor.
Știu că benzina e din ce în ce mai scumpă, dar nu trebuie să devenim paranoici.

#22
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View PostBaXXXon, on 16 februarie 2022 - 14:32, said:

Goale suiera de inebunesti, dar probabil ca odata ce le incarci, suieratul va deveni un zgomot infundat . Eu cand merg de ex la ski , bag schiurile in masina , nu suport barele decat pt transpot materiale voluminoase pe distante scurte .
Ca sa elimini suieratul poti sa faci cum am facut eu , am pus pe bare protectii inghet pt tevi  gen : https://cdn.leroymer...0525120923.jpeg
Cu ele montate nu mai suiera Posted Image
Exact la asta m-am gandit si eu, insa mai mult din cauza ca ar fi si un fel de protectie antialunecare. Le-am montat si pana la 100-110 km/h nu se aude aproape nici o schimbare de zgomot si nici de consum (n-am avut ocazia pana acum sa merg cu ele pe autostrada).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate