Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Bare transversale CRUZ Oplus S-FIX 110

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Salutare, am luat bare transversale CRUZ Oplus S-FIX 110
https://www.cruzber....3443213752.html
Masina este un Peugeot 207, si am nevoie sa transport pe barele acelea doua greemente de wind-sup - catarg, ghiu, vela, impachetate si fiecare in sacul de transport, greutate cam 6 -7 kg deci maxim 15 kg total. In masina ar fi intrat doar scaun si jumatate de bancheta spate pliata, ar fi mers sotia pe locul din spate ramas liber insa mai sunt si placile gonflabile in sacii de transport plus bagajele noastre, poate mai vrem sa mergem si cu cortul.

- Prima intrebare e cam la ce sa am grija in timpul transportului? Este prima masina pe care montez bare transversale si transport lucruri deasupra. Am mai transportat biciclete insa pe suport hayon. Un greement de wind-sup arata in husa cam ca o chitara lunga de 2 m si nu atat de grasana la un capat, greutate 6-7 kg. Voi avea de mers si ceva autostrada si ar mai fi si ceva de plimbare prin Grecia, vreo 500 km dus si inca 500 intors mai la vara. Daca merg cu 110 e suficient, e concediu si nimeni nu ma grabeste. Cam asa arata velele, este vorba de setul de 4.4, 205 cm lungime.
[ https://www.padlujte.cz/prd/12351386582/stx-power-rig-velikost-baleni-1-cz.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

- A doua intrebare, a avut cineva experiente neplacute de furt al barelor? Puteam lua si o incuietoare insa arata ca o gluma care se desfacea cu o surubelnita si probabil ca dupa 2-3 drumuri cu praf si ceva ploaie numai cu cheia nu s-ar mai desface. Planul e sa transport placile si velele la mare, velele pe bare, iar peste noapte sa rabatez bancheta si sa las totul in masina. Se mai streseaza cineva sa ciordeasca bare transversale cand gasesti pe toate drumurile? O sa am grija evident ca masina sa stea in locuri cat mai putin expuse, adica parcare hotel sau pensiune iar in camping as zice ca e chiar mai in siguranta.

Alte sugestii sunt binevenite.

Edited by spooky51, 15 February 2022 - 12:56.


#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018
să ai grijă ca barele să fie EXACT pentru modelul tău de mașină.ce cari trebuie legat temeinic atenție la frânare că iasă totul ca din pușcă de pe bare.de furt nici vorbă

#3
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View PostEMPP, on 15 februarie 2022 - 13:22, said:

să ai grijă ca barele să fie EXACT pentru modelul tău de mașină.ce cari trebuie legat temeinic atenție la frânare că iasă totul ca din pușcă de pe bare.de furt nici vorbă

Barele sunt exact pentru modelul meu de masina. O recomandare pentru niste chingi elastice sau nu ar prinde bine.

#4
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,203
  • Înscris: 26.06.2009

View Postspooky51, on 15 februarie 2022 - 12:44, said:

- Prima intrebare e cam la ce sa am grija in timpul transportului?
- A doua intrebare, a avut cineva experiente neplacute de furt al barelor?
Salut!
1. Sa fii atent sa balansezi greutatea bine astfel incat centrul de greutate sa fie intre cele doua bare. Sa vezi sa fie prinse bine de tot de bare astfel incat sa nu ti le ridice vantul in mers. Daca depaseste cu mult botul/spatele masinii sa ii pui niste "chestii" reflectorizante (benzi autocolante sau "ochi de pisica" ca sa te vada lumea noaptea).
2. Nu mi-as face grija pentru furtul barelor; mai repede sa nu iti sparga masina ca sa fure continutul :-( Nu am avut niciodata probleme in Grecia (si merg acolo de 10 ani), dar nici nu prea las nimic de valoare la vedere in masina.

#5
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Nu va depasi botul sau spatele masinii, lungimea pachetelor este de aprox 2 m. Practic un sac de transport contine 2 tevi de 2 m lungime (catargul) si ghiul care este ca un oval cam de 1,80 m cu totul, plus vela care este facuta sul, totul in sacul lor. Nu sunt nici grele, cam 6-7 kilograme fiecare, sunt doua greemente.
[ https://www.surfpirates.de/media/image/product/56935/md/stx-gabelbaum-freemove-2020-21.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
As zice ca e mai problema mare ar fi la franare si sa nu le ridice vantul, deci le-as pune cu partea subtire in fata si ar fi si un pic mai aerodinamice.
Oare ce ar fi mai bune, chingi elastice normale sau din acelea cu clichet?

#6
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 30.07.2007
Singura problema pe care o identific e ancorarea. Sunt forme atipice si o sa fie cam greu.
Nu as folosi nimic elastic.

#7
biggie1976

biggie1976

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 25.06.2010
Daca o sa faci des lucrul acesta si iti si permiti, cel mai bine ar fi sa iti cumperi si o cutie de transport, e mult mai sigur.
Iti incap acolo mai multe bagaje si nici nu mai stai de grija lor ca le lasi prin masina.

Edited by biggie1976, 15 February 2022 - 15:49.


#8
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Cutie e cea mai buna alegere , protejeaza continutul de ploaie si mizerie.

#9
realnick

realnick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 22.10.2007
Poti sa le legi bine pe o parte a barelor, prefeabil partea stanga. Merge si cu cordeline elastice, dublate de o sfoara . Du-le mai spre fata masinii sa le si vezi si sa nu spargi luneta din greseala.Prinde-le si in dreapta si in stanga neaparat, ca sa nu aiba tendinta sa alunece spre dreapta in mers sau la curbe.Poti incerca si cu niste banda adeziva daca ti permite materialul husei, sa le infasori in fata si in spate.La final, testezi legaturile impingandu-le fata spate si lateral, mai cu forta. Daca au suprafete lucioase, recomand legaturi cu banda adeziva. Eu am carat profile de rigips, dulapi de 4 m, grinzi de 4 metri pe portbagaj. La franare e cel mai periculos.

#10
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015
Daca incap in cutia de transport cat mai multe,eliberezi interiorul masinii de lucrurile mici(le muti in cutie)  si cari inauntru lucrurile voluminoase.
Eu asa am facut 2800 km in 3 zile...Masina era plina inauntru. Ansamblul cutie si bare portbagaj suportau incarcatura de maxim(cica) 75 kg.
Attached File  DSC_0161.JPG   381.36K   14 downloads

Edited by Bebeluka, 15 February 2022 - 16:40.


#11
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View Postbiggie1976, on 15 februarie 2022 - 15:45, said:

Daca o sa faci des lucrul acesta si iti si permiti, cel mai bine ar fi sa iti cumperi si o cutie de transport, e mult mai sigur.
Cutia de transport ar trebui sa aibe peste 2 m lungime iar masina are cam 4 m lungine toata, ar arata cam ciudat :D .
Practic am de carat 2 echipamente, iar fiecare se compune din 2 tevi de 2m lungime si inca o forma aproximativ elipsoidala cam de 180 lungime si vreo 40 cm latime, plus o folie rulata, toate bagate intr-o husa gen chitara, 7 kg husa. As incerca prinderea cu patru corzi elastice si suplimentar si o plasa tot din corzi elastice.

#12
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
[ https://s13emagst.akamaized.net/products/42500/42499375/images/res_d97d15272102d9c2e33b9d4da14cbc1d.jpg?width=450&height=450&hash=2D6E9489B992BAAA358364EC3E52EBA1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Am comandat doua seturi de chingi, adica 4 bucati.
In ceea ce priveste barele transversale, cei ce le aveti montate permanent ati constatat ca sunt mai zgomotoase sau ca influenteaza consumul de combustibil?

#13
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Depinde de bare , unele suiera altele ba . Astea patrate suiera ca naiba , alea ovale din aluminiu , mai putin. Consumul ??? Cine  se uita la consum ar trebui sa lase masina in parcare.

View Postspooky51, on 16 februarie 2022 - 11:21, said:

Am comandat doua seturi de chingi, adica 4 bucati.

Cele mai bune in situatia asta . Posted Image

Edited by BaXXXon, 16 February 2022 - 11:40.


#14
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View PostBaXXXon, on 16 februarie 2022 - 11:38, said:

Cine  se uita la consum ar trebui sa lase masina in parcare.
In conditiile de 7 lei/l combustibil te mai uiti, stiu ca pe forumul softpedia majoritatea sunt miliardari de succes dar mai suntem si cu venituri normale Posted Image . Prefer sa nu las masina in parcare, am garaj :D .

Edited by spooky51, 16 February 2022 - 11:53.


#15
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Cam cat crezi ca-ti creste consumul cu barele deasupra la suta de km ? 0,000.... L sau peste 1L  ?
Ai alternativa , o barcuta gonflabila , impachetata ocupa spatiu mic .

Edited by BaXXXon, 16 February 2022 - 11:57.


#16
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View PostBaXXXon, on 16 februarie 2022 - 11:55, said:

Cam cat crezi ca-ti creste consumul cu barele deasupra la suta de km ? 0,000.... L sau peste 1L  ?
Ai alternativa , o barcuta gonflabila , impachetata ocupa spatiu mic .
Posted Image Am glumit :D .Cu bicicletele pe suportul de hayon consuma cam cu 1l in plus la 100 km iar alea expun ceva suprafata, probabil ca doar cu barele e neglijabil :D . Sper sa nu suiere doar prea tare dar asta e :D .Posted Image

#17
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Goale suiera de inebunesti, dar probabil ca odata ce le incarci, suieratul va deveni un zgomot infundat . Eu cand merg de ex la ski , bag schiurile in masina , nu suport barele decat pt transpot materiale voluminoase pe distante scurte .
Ca sa elimini suieratul poti sa faci cum am facut eu , am pus pe bare protectii inghet pt tevi  gen : https://cdn.leroymer...0525120923.jpeg
Cu ele montate nu mai suiera :)

#18
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,203
  • Înscris: 26.06.2009

View PostBaXXXon, on 16 februarie 2022 - 11:55, said:

Cam cat crezi ca-ti creste consumul cu barele deasupra la suta de km ? 0,000.... L sau peste 1L  ?
Ai alternativa , o barcuta gonflabila , impachetata ocupa spatiu mic .
Cam 1L/100km

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate