Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

OMD OM1

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 15.11.2005

 crokodilu, on 18 februarie 2022 - 11:15, said:

Pentax face focus pe pisica neagra in mina de carbune, pe soare orice telefon de 3 lei poate sa faca face/eye focus.
ced tip de carbune si ce pisica? daca e sfinx nu se pune la socoteala, are ochi verzi sau albastri?
la ce adancime in mina? ce presiune e in mina la momentul respectiv?

a, si btw, e topic pentru OM1, nu e niciun versus si nu isi arata muschii  pentru minunatia aia de ntax
chiar, gasesc si eu la semafor la unirii vreun aparat de ala de al tau? am auzit ca le vand acum prim benzinarii, semafoare, bodegi sau locatii similare.

#38
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Cine cauta gaseste, cine doar intreaba doar intreaba.

#39
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Cu obiective wide cu echivalent F/8.0...f/11, normal ca orice telefon poate sa faca face/eye focus. Cred ca este de ajuns sa puna punctul de focus undeva, pe acolo ...si iese aproape totul in focus. Nu prea are cum sa rateze.

Olympus a implementat face detection inca de pe vremea cand facea DSLR-uri.   E-5-ul meu are face detection in live-view.

Ce este acum pe OM1, este alt nivel dpdv al vitezei, acuratetei...si nu e doar pentru oameni. Pe langa subiectele care se stiu, omul ala spunea mai sus, in review, ca recunoaste obiecte gen turnuri, eoliene. Pune focusul pe ele si le urmareste (tracking).

Edited by katran, 18 February 2022 - 12:52.


#40
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012

 crokodilu, on 18 februarie 2022 - 11:15, said:

Pentax face focus pe pisica neagra in mina de carbune, pe soare orice telefon de 3 lei poate sa faca face/eye focus.

Păi fix asta am zis și eu...

#41
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
OM1 asta nu stie sa navigheze prin meniuri via touchscreen Posted Image in 2022.

#42
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012

 StefanSC, on 18 februarie 2022 - 14:54, said:

OM1 asta nu stie sa navigheze prin meniuri via touchscreen Posted Image in 2022.

Deși pare un dezavantaj, eu zic că nu e. Mi-aș dori foarte mult să aibă așa ceva, dar nu cred că meniurile de camere foto, combinate cu ecranele mici, pot rezulta într-o experiență chiar plăcută.
Parcă am la Fuji așa ceva, dar din cauză că elementele sunt foarte mici, mi se pare destul de incomod să folosesc.

Mi-ar place să fie puțin regândite meniurile, să fie cu adevărat făcute pentru touch.

Edited by bv01, 18 February 2022 - 14:59.


#43
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Ba merg foarte bine, doar ca asa cum zici trebuie gandite pentru touch.

#44
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
Am verificat acum, nu la Fuji am touch prin meniu, ci la Ricoh. Incomod tare, de-aia nici nu-l folosesc așa.

#45
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Ce sa faci pe un ecran de 3" ? Ditai meniul, stufos, cu 101 optiuni....

Cred ca merg derulate pozele cu deshtu'. Cel putin la mine pe camera pot face asta, dar e mult mai simplu din butoane si rotite.

Edited by katran, 18 February 2022 - 17:23.


#46
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
La meniurile actuale e incomod touch-ul. Dar cu puțină imaginație, s-ar putea face meniuri destul de OK, optimizate pentru tehnologia asta. Nu trebuie ca toate meniurile de camere să fie cvasi la fel.

#47
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Depinde de fiecare. Si eu tot la GRiii am meniu touch, merge OK, uneori e incomparabil mai bun - cand tastezi ceva, desi foarte rar trebuie sa faci asta, in majoritatea cazurilor nu prea conteaza (cu o interfata "hardware" ca lumea).
La review/preview mi se pare foarte comod, dar OM-1 inteleg ca are asta.

#48
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

 katran, on 18 februarie 2022 - 17:22, said:

Ce sa faci pe un ecran de 3" ? Ditai meniul, stufos, cu 101 optiuni....

Cred ca merg derulate pozele cu deshtu'. Cel putin la mine pe camera pot face asta, dar e mult mai simplu din butoane si rotite.

La G9 cel putin e foarte bine implementat touch screen-ul si te face mult mai rapid cand umbli prin meniuri...

Practic, ai in partea stanga "capitolul" de setari la care esti, fiind super usor accesibil cu degetul mare de la mana stanga atunci cand nu tii camera la ochi. Daca vrei sa sari de colo colo trebuie doar sa apesi rapid pe iconita "capitolului". De asemenea, ai butoane virtuale de "Inapoi" si de "Reset setting" daca este cazul.

Mecanismul este foarte rapid, natural si necesita doar doua degete mari (unul pentru touch, unul pentru joystick) si foarte putina deplasare. Estimativ, reduce cu 50% numarul de apasari de butoane.

Pe de alta parte, odata configurate, aparatele de genul asta pot fi folosite la nivelul ochiului fara prea mare umblat prin meniuri...

Edited by StefanSC, 18 February 2022 - 18:02.


#49
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,624
  • Înscris: 14.10.2004
Abia astept sa vad review ul facut de Mircea, am vazut pe FB ca il are si el in teste.
Sper ca nu am fluierat in biserica.Posted Image

#50
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

 StefanSC, on 18 februarie 2022 - 18:01, said:

Mecanismul este foarte rapid, natural si necesita doar doua degete mari (unul pentru touch, unul pentru joystick) si foarte putina deplasare. Estimativ, reduce cu 50% numarul de apasari de butoane.

Cele doua degete mari de la ambele maini ? Uau....Cand ai un tele mai greu pe camera, nu e chiar natural. La mine mana stanga sta pe talpa tele-ului.


Pentru butoane trebuie un singur deget -degetul mare de la mana dreapta, fara sa iau mana de pe camera si nici ochiul de pe vizor.
Cred ca pot sa mai misc mai repede ca tine. Este adevarat ca E-M1 MKII nu are joystick. Ala da, probabil ca ar fi ajutat.

Attached File  change_set_01.jpg   124.31K   3 downloads

In marea majoritate a cazurilor, nici nu trebuie sa intru in meniu. Trebuie doar sa afisez "super panelul" si dupa aia cu sagetile sa ma duc pe iconita care trebuie. Daca avea camera joystick, era si mai bine.

Edited by katran, 18 February 2022 - 21:23.


#51
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Este foarte natural daca obiectivul este indreptat in jos ;) Si atunci nici nu trebuie sa tii mana pe talpa obiectivului.

#52
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Avem o comparatie intre OM1 si E-M1 Mark 3 la ISO-25600:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Swn4om8nhug?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Omul asta editeaza raw-urile cu diverse programe (PS, C1, OW), dar concluzia este aceeasi : OM1 are acuratete mai buna a culorilor, mai putin zgomot si detalii mai bune.
E-M1 Mark III pierde culorile la ISO mare sau le modifica (color shift), pierde detalii, are mai mult zgomot, eventual si benzi (banding).

Este ceea ce am vazut deja la poza cu pisica postata de imaging-resource. Fata de ce eram obisnuit sa obtin cu E-M1 MK II, era o acuratete mai buna a culorilor, zgomot mai putin si mai placut. Iar poza aia la ISO-25600 era perfect folosibila. Nicio sansa sa fac asa ceva cu E-M1 Mark II.

Edited by katran, 20 February 2022 - 12:20.


#53
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Review in japoneza la OM1.
N-am inteles nimic, nici nu m-am chinuit sa traduc.
Pe la minutul 52:30 se intampla ceva interesant - "bird detection".

Testeaza si pe pasari in zbor. Am vazut ca tine ochiul in focus si in situatia asta.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mAo-6c8GKqg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by katran, 25 February 2022 - 20:30.


#54
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
Ce căuta aparatul ăstaa știri? Nu e clar că e un produs despre care merită discutat pe aria de aparate foto?
În fine, cică OM oferă 4 ani garanție pentru OM-1.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate