Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Comision automate cafea

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.07.2007
Buna ziua!

Persoana juridica, am un automat de vanzare cafea pe care vreau sa il amplasez cu contract intr-o locatie comerciala, de ex un magazin alimentar. eu alimentez aparatul, eu colectez integral banii din el.

Pentru a permite amplasarea locatia trebuie sa primeasca o suma de bani fie sub forma unei chirii fixe fie sub forma unui procent din vanzare.

Vreau sa ofer aceasta suma de bani intr-un mod legal si cat mai simplu pentru locatia respectiva.

1. daca este sub forma de chirie, firma din acea locatie ar trebui sa aiba autorizat ca obiect de activitate "inchirierea", lucru putin probabil
2. daca este sub forma de procent din incasari, tot va trebui sa emita lunar sau mai des (la colectarea banilor si verificarea contoarului) o factura diferita de la luna la luna. acest lucru nu este posibil la fata locului, trebuie facut de catre contabil, cel mai probabil la 3 luni cand se face contabilitatea...
3. daca ar fi sa se factureze utilitati de genul apei sau curentului electric in contul comisionului/chiriei, la fel firma respectiva se transforma intr-un revanzator al acestor utilitati, necesitand autorizarea unor anumite coduri CAEN...

Din experienta sau inspiratia voastra, care ar fi o metoda legala si care sa implice cat mai putin firma din locatia respectiva?
Ideal ar fi sa emit eu un document care sa permita inregistrarea cheltuielii pentru mine si a venitului pentru locatie, cum s-ar putea face acest lucru?

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
3. daca e vorba strict de refacturare (deci fara nici un adaos comercial), nu e necvoie de nici o autorizare suplimentara.

varianta cea mai simpla e ca firma sa-si adauge codul caen 6820 si sa inchirieze spatiul.

#3
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006
nu, nu poate refactura curentul si gazul fara sa fie autorizat ca furnizor!

#4
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010

View Posttytysor, on 14 februarie 2022 - 22:13, said:

nu, nu poate refactura curentul si gazul fara sa fie autorizat ca furnizor!
esti sigur?

#5
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.07.2007

View Post_Smiley_, on 14 februarie 2022 - 22:08, said:


varianta cea mai simpla e ca firma sa-si adauge codul caen 6820 si sa inchirieze spatiul.

Am incercat, insa e foarte greu sa convingi atat un buticar cat si o firma de IT sa faca modificari la Registrul comertului doar ca sa primeasca cativa lei de la un automat de cafea...

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
daca nu vrea, nu vrea si gata. e decizia lor, tu nu prea ai ce sa faci (eventual doar sa platesti tu pe cineva sa alerge pe la RC pentru ei, dar cred ca asta e si mai complicat).

#7
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.07.2007
pai nu prea vrea nimeni, sa inteleg ca marea majoritate a acestor aparate functioneaza "la negru"?

#8
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007

View Posttytysor, on 14 februarie 2022 - 22:13, said:

nu, nu poate refactura curentul si gazul fara sa fie autorizat ca furnizor!
AI SENZATIA CA toti astia de au inchiriat birouri si spatii, au curent moka?

#9
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

View Posttytysor, on 14 februarie 2022 - 22:13, said:

nu, nu poate refactura curentul si gazul fara sa fie autorizat ca furnizor!

Evident ca se pot factura utilitatile tu ce zici e din alt film.

#10
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007

View Postspargebule, on 15 februarie 2022 - 07:41, said:


Am incercat, insa e foarte greu sa convingi atat un buticar cat si o firma de IT sa faca modificari la Registrul comertului doar ca sa primeasca cativa lei de la un automat de cafea...
nu inteleg ce modificari vrei. nu e o chirie fixa, e un comision la vanzare.
io iau bani de la paypoint si de la un automat de cafea fara probleme.

#11
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.07.2007

View Postslai, on 15 februarie 2022 - 09:36, said:


io iau bani de la paypoint si de la un automat de cafea fara probleme.

Pai si le facturezi tu pentru comision, sau cum procedati?

#12
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
io emit factura, paypoint trimite bani in cont, ala cu cafeaua aduce cash.

#13
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.07.2007
Si ce scrii pe factura?

#14
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
contravaloare comision, ceva de genul asta. acu', la cafea, intreaba-l pe ala, poate cand aude de factura fuge impuscat, ca muti taxele de la tine la el.
io ma mai scot ca din cand in cand, cam la 3 luni, il sun si ma burzuluiesc ca-i consuma mult scula. si mai vine cu cate 100 lei, neoficial.
de fapt habar nu am cat consuma, io oficial iau parca 0.2 lei de cafea, el are 1.5 lei la aparat. pe luna imi da in medie, cam 400 lei.

Edited by slai, 15 February 2022 - 10:45.


#15
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.07.2007
De ce zici ma mut taxele de la mine la el?
Ca micro oricum platesc impozit si pe valoarea comisionului pe care il dau locatiei...

#16
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 21.08.2003

View Postspargebule, on 15 februarie 2022 - 10:11, said:

Si ce scrii pe factura?

...prestari servicii luna x si prestari utilitati ptr apa/curent, anul trecut era 60 lei/luna. De preferat facturi diferite ca sa-i ajuti pe ei. Ptr utilitati cere mai bine tokenuri de cafea (fara factura)  ca iesi mai castigat mai ales daca noaptea scoti automatul din priza. Am avut pana anul trecut un asemenea acaret pe hol da' venea agentul rar si foarte rar, statea aparatul mai mult offduty... au zis sefii sa dispara si sa cumpar unul al nostru, problema e ca pe olx sunt numai furaciuni iar nou este abject de scump. Plus ca intru la bonuri de casa, retetare, pisici alimenatie publica, prea mare complicatia. Vezi ca trebuie sa fie plasta in interior si sa fie legat la reteua de apa desi in C-ta sunt o gramada care nu respecta asta, aduc apa in niste bidoane murdare bleah. Clietnti ar fi, nici nu ai idee cata pustanime rade 5-6 pahare pe zi minim. Cauta cu pahare de 200ml, astea-s acum la moda. Si automate cu energizante, croasante de astea. Ideal ar fi sa aiba pos inglobat ca se plateste cu ceasul telefonul.

Edited by cristian_sen, 15 February 2022 - 12:43.


#17
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Mai e si varianta in care magazinul isi pune adaosul lui. De exemplu tu instalezi aparatul, il aprovizionezi in avans, la finalul saptamanii faci factura magazinului.

#18
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.07.2007
eu vreau sa fie totul cat mai simplu pentru cel care accepta aparatul in locatie. sa nu faca nimic, doar sa primeasca banii!

am auzit ceva despre o Autofactura... adica sa emit eu (proprietarul si operatorul aparatului) factura in numele proprietarului locatiei, insotita de chitanta si de bani.
se poate asa ceva?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate