Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Exista conceptul de buna-credinta in legea/jurisprudenta din Romania?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018
Ma intereseaza mai ales cu aplicare la mostenitorii rezervatari.

Context: dupa cum se stie, mostenitorii rezervatari au dreptul la jumatate din mostenirea "raposatului". Ce se intampla daca, *intentionat*, viitorul raposat face eforturi sustinute pt. a reduce partea de mostenire a rezervatarilor. Nu neaparat pacanele-droguri-fetite ci si donatii, retrocedarea unor asa-zise imprumuturi, stingerea de obligatii inventate etc.

1. exista conceptul de "buna-credinta" in dreptul romanesc, asa cum e cunoscut el in lumea common law?

2. e adevarat ca "mostenirea" apartine viitorului raposat, pana cand preda stafeta, insa exista oare niste limite legal-acceptate ale dreptului de dispozitie si nu neaparat pe baze medicale?


PS Desi sunt deschis de-obicei raspunsurilor bazate pe experienta personala/de viata, de data asta astept raspunsuri doar de la "colegii mei, intelectualii" - parafraza dupa spusele unei celebre savante din industria chimica a poliperilor ;) - profesionistii din lumea dreptului. Multumesc pt. intelegere.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Piscopescu, on 14 februarie 2022 - 21:02, said:

Ce se intampla daca, *intentionat*, viitorul raposat face eforturi sustinute pt. a reduce partea de mostenire a rezervatarilor.
Nu se intampla nimic. E dreptul lui, atat cat este in viata, sa faca ce doreste cu ce are in proprietate.
Nu are absolut nici o obligatie [legala] pentru eventualii succesori.

Edited by pasilla, 14 February 2022 - 21:18.


#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

 Piscopescu, on 14 februarie 2022 - 21:02, said:

....1. exista conceptul de "buna-credinta" in dreptul romanesc, asa cum e cunoscut el in lumea common law?...

ar fi ajutat daca explicai cum e cu conceptul asta in "common law" (eventual si ce e aia :) )

strict legat de mosteniri, in dreptul romanesc exista conceptele de mostenitori rezervatari, de cotitate disponibila si de rezerva succesorala.
anumite acte (ex: donatiile) pot fi atacate de mostenitori daca acestea afecteaza rezerva succesorala. la fel si contractele de vanzare/cumparare, daca sunt de fapt donatii (ex: pretul este mult prea mic) sau daca sunt fictive (nu se poate demonstra ca pretul a fost de fapt platit) poti fi atacate in instanta.

#4
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 pasilla, on 14 februarie 2022 - 21:15, said:

Nu se intampla nimic. E dreptul lui, atat cat este in viata, sa faca ce doreste cu ce are in proprietate.
Nu are absolut nici o obligatie [legala] pentru eventualii succesori.

 _Smiley_, on 14 februarie 2022 - 22:04, said:

ar fi ajutat daca explicai cum e cu conceptul asta in "common law" (eventual si ce e aia Posted Image )

Imi pare rau @Smiley, desi @pasilla le cam "bungheste" Posted Image cu legile, cred totusi ca voi doi n-ati ajuns pana la PS-ul meu...

 Piscopescu, on 14 februarie 2022 - 21:02, said:

...de data asta astept raspunsuri doar de la "colegii mei, intelectualii" - parafraza dupa spusele unei celebre savante din industria chimica a poliperilor Posted Image - profesionistii din lumea dreptului. Multumesc pt. intelegere.

 pasilla, on 14 februarie 2022 - 21:15, said:

Nu are absolut nici o obligatie [legala] pentru eventualii succesori.

OK, atunci doar de dragul argumentului: in cazul asta, de ce nu se petrece in realitate scenariul prezentat de mine - in mod repetat, zi de zi, in fiecare zi...?!

Edited by Piscopescu, 14 February 2022 - 23:14.


#5
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,543
  • Înscris: 10.01.2019
Eu cred ca exista conceptul de buna credinta doar ca pentru cazul descris, juritic nu exista conceptul de mostenitor atat timp cat persoana traieste si nu este decazuta din drepturi. Eventual se mai poate pune problema ca instrainarea unor bunuri s-a facut fraudulos in favoarea unei terte persoane, mostenitor sau nu, inainte sau dupa decesul celui mostenit.

#6
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,846
  • Înscris: 24.04.2013

View PostPiscopescu, on 14 februarie 2022 - 23:13, said:

… OK, atunci doar de dragul argumentului: in cazul asta, de ce nu se petrece in realitate scenariul prezentat de mine - in mod repetat, zi de zi, in fiecare zi...?!
Mai intai ca nu cred ca sunt atat de multe cazuri in care parintii sa doreasca sa nu lase averea copiilor, ba dimpotriva. In al doilea rand, pentru a face ce scrii tu cineva trebuie sa fie groaznic si definitiv suparat pe acei viitori mostenitori si in plus si masochist, ca inainte de a-i lasa pe ei fara mostenire trebuie el insusi sa traiasca restul vietii sarac lipit (odata ce si-a instrainat averea)… Parerea mea.

#7
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,543
  • Înscris: 10.01.2019

View Postsags, on 15 februarie 2022 - 09:49, said:

Mai intai ca nu cred ca sunt atat de multe cazuri in care parintii sa doreasca sa nu lase averea copiilor, ba dimpotriva. In al doilea rand, pentru a face ce scrii tu cineva trebuie sa fie groaznic si definitiv suparat pe acei viitori mostenitori si in plus si masochist, ca inainte de a-i lasa pe ei fara mostenire trebuie el insusi sa traiasca restul vietii sarac lipit (odata ce si-a instrainat averea)… Parerea mea.
Sunt astfel de cazuri. De ex a unor familii refacute cand coilul din prima casatorie a fost lasat la o parte si familia noua doreste ca toata mostenirea sa-i revina doar ei. Ce sa mai spun daca acel prim copil a survenit in afara casatoriei. Mai sunt de asemenea persoane care au fost "convinse" sa-si lase averea unor persoane din afara familiei

#8
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Scanam diplomele sau ne crezi pe cuvant?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate