Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Problema asigurare Euroins

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#1
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,897
  • Înscris: 02.08.2021
Am încercat online pe la mai mulți brokeri(printre care Emag și Pint) să închei o asiguare RCA la Euroins, însă nu pot vizualiza o ofertă de la acest asigurator(am 19 ani și motor de 1.6), în timp ce tatăl meu a putut încheia asigurare la Euroins(motor de 1.8, peste 48 ani). Care să fie explicația, fuge Euroins de asigurările cu risc? Mai am încă o dilemă. Am încheiat anul trecut RCA la Groupama, clasa B0 cu 1171,35lei/an, pe 25 septembrie 2021(după retragerea autorizație City Insurance), iar acum având B1 dacă aș vrea să cumpăr o asigurare mă costă tot la Groupama 1303,89lei/an. În plus asigurarea pe 6 luni tot la Groupama costă 1211,90lei! S-a mai confruntat cineva cu imposibilitatea încheierii unei asigurări la Euroins? Precizez că problema a fost atât în septembrie 2021 cât și în acest an.

#2
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
nu e nicio imposibilitate... pur si simplu, firma de asigurari respectiva nu-ti face oferta... n-ai tu ce sa faci in acest sens...
alegi din ofertele existente, nu din cele inexistente!
inca o dilema? s-au scumpit asigurarile... si or sa se mai scumpeasca...

Edited by apocalipsul, 14 February 2022 - 17:38.


#3
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017
Eu am primit oferta de la Euroins. Poate esti tu mai special. :)

#4
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
Euroins nu face oferta la B0-B1, oricum in clasa aia toate-s bubuiala la pret. La un batran cu B8 gasesti Euroins la preturi bune.

#5
florynsv

florynsv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 09.08.2009
Am mai auzit treaba asta de mai multe ori pe niste grupuri de facebook, cu astia tineri, incepatori in ultima vreme! Intr-adevar Euroins nu prea mai oferteaza soferii considerati cu risc mai mare de accident.

Edited by florynsv, 14 February 2022 - 18:00.


#6
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005
În legătură cu euroins nu îți pot răspunde. În legătură cu asigurarea mărită, da, s-au mărit prețurile. Iar în legătură cu diferența ca și inexistentă între o asigurare pe 6 luni vs una pe 12 luni, da, este foarte mică. Eu la Groupama cu decontare directă am dat 1150 pe 12 luni iar pe 6 luni era 1100 😂. Nu se mai merită. Nici înainte nu merita, era mai rentabil pe 12 luni per total dar dacă erai rupt cu banii și nu aveai deloc, făceai pe o lună, pe 6. Acum... nu mai ai cum.

#7
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Este simplu.
Faci asigurarea pe numele tatalui si te treci si tu ca si conducator auto pe masina aia. Asa nu o sa ai nicio problema.

#8
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010
masina e pe numele lui, ce treaba are ta-su?

#9
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013

View Postpupama, on 14 februarie 2022 - 18:46, said:

masina e pe numele lui, ce treaba are ta-su?

Face act de vanzare cumparare...Posted Image

#10
s1lviu86

s1lviu86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 14.12.2020

View PostValy_User, on 14 februarie 2022 - 16:11, said:

Am încercat online pe la mai mulți brokeri(printre care Emag și Pint) să închei o asiguare RCA la Euroins[...]Am încheiat anul trecut RCA la Groupama, clasa B0 cu 1171,35lei/an, pe 25 septembrie 2021(după retragerea autorizație City Insurance), iar acum având B1 dacă aș vrea să cumpăr o asigurare mă costă tot la Groupama 1303,89lei/an. În plus asigurarea pe 6 luni tot la Groupama costă 1211,90lei!

Inteleg ca ai din septembrie 2021 RCA pe 1 an. Ce asigurare vrei sa mai faci in februarie, daca ai una care va fi valabila pana in septembrie 2022?

#11
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017
Cei care ati optat pentru decontare directa, chiar e vreun avantaj in treaba asta ? De ce ai vrea sa platesti mai mult ?  Sunt aceleasi batai de cap.

#12
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Nu, nu sunt. Una e sa te duci la Țiriac, alta e sa te duci la euroins sau grawe, iar dacă te pocnește un city, stai pe bara pana la anul sau scoți banul și achiți tu.

#13
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
La mine a vrut cu euroins ... cei drept eu ma apropii de 50 de ani!

#14
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007

View PostValy_User, on 14 februarie 2022 - 16:11, said:

Am încercat online pe la mai mulți brokeri(printre care Emag și Pint) să închei o asiguare RCA la Euroins, însă nu pot vizualiza o ofertă de la acest asigurator(am 19 ani și motor de 1.6), în timp ce tatăl meu a putut încheia asigurare la Euroins(motor de 1.8, peste 48 ani). Care să fie explicația, fuge Euroins de asigurările cu risc? Mai am încă o dilemă. Am încheiat anul trecut RCA la Groupama, clasa B0 cu 1171,35lei/an, pe 25 septembrie 2021(după retragerea autorizație City Insurance), iar acum având B1 dacă aș vrea să cumpăr o asigurare mă costă tot la Groupama 1303,89lei/an. În plus asigurarea pe 6 luni tot la Groupama costă 1211,90lei! S-a mai confruntat cineva cu imposibilitatea încheierii unei asigurări la Euroins? Precizez că problema a fost atât în septembrie 2021 cât și în acest an.
City nu ofertează la tineri. Dacă te duci la ei la sediu și insiști, vei primi un preț, e cam pe la 2500 lei, sa te liniștească.
La tineri doar groupama mai e decenta. Grija ca groupama nu mai ofertează după ce expira asigurarea veche. Vor sa evite situațiile când unii fac accident și apoi fac imediat asigurare. O perioada mai acceptau declarație pe propria răspundere ca nu ai avut accident, acum chiar dacă dai declarație, îți fac asigurare, dar mai scumpa.

#15
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,897
  • Înscris: 02.08.2021

View Postslai, on 14 februarie 2022 - 20:09, said:

City nu ofertează la tineri. Dacă te duci la ei la sediu și insiști, vei primi un preț, e cam pe la 2500 lei, sa te liniștească.
La tineri doar groupama mai e decenta. Grija ca groupama nu mai ofertează după ce expira asigurarea veche. Vor sa evite situațiile când unii fac accident și apoi fac imediat asigurare. O perioada mai acceptau declarație pe propria răspundere ca nu ai avut accident, acum chiar dacă dai declarație, îți fac asigurare, dar mai scumpa.
City ocricum nu mai poate încheia polițe. I s-a retras autorizația pe 17.09.2021. Am avut la ei asigurare, chiar prima asigurare încheiata vreodata de mine, pe o perioadă de o lună la prețul de 173,37lei. De asemenea am primit ofertă de la ei(CitySmart) pe data de 15.09.2021 la 1198,98lei/an. Însă am făcut la Groupama la 1171,35 lei/an.

#16
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Cu povestea dosarului penal o să ne afecteze asigurările ? Se repeta istoria cu City ? Văd că tot vorbesc ăștia la radio.

Rămânem fără RCA ?

Edited by Sinmbad, 02 February 2023 - 13:21.


#17
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,897
  • Înscris: 02.08.2021
Personal mă aștept și la un faliment al Euroins. Peste ceva timp. Un an maxim doi. Mai ales că ASF a descoperit că Euroins a falsificat semnăturile inspectorilor de daună pentru a respinge dosarele. Piața cere preț mic, iar rețeta asiguratorilor a fost să-l ofere, și să nu despăgubească, eventual să sifoneze banii firmei prin diverse metode și să o bage în faliment (cum ar fi transferul banilor prin alte paradisuri fiscale). Dacă s-ar face anual un audit independent la fiecare societate de asigurări, probabil am avea un șoc. Să mai zic și că COTAR se plânge că Euroins nu își achită corespunzător datoriile față de păgubiți. Ca să fi Societate de asigurări ți se cere să ai niște zeci de milioane de euro în cont. Bani pe care majoritatea asiguratorilor îi asigură din credit, fie nu îi au deloc (vezi cazul City Insurance).
Și nici nu m-ar mira ca peste vreo 4-5 ani și Groupama să o ia pe urmele City Insurance.

#18
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 16.01.2023
Da, asta zic si ai nostri la stiri dar sa nu ramanem fara RCA si sa nu aflam la timp ca tot vina noastra este cand ne verifica politia

Si OTP ASIGURARI daduse faliment si apoi iarasi a aparut

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate