Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ce viniete si/ sau taxe trebuie sa platesc din Romania pana in Belgia?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
baiatulsimplu2019

baiatulsimplu2019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 15.09.2019
Doresc sa calatoresc, cu autoturismul personal, din Romania pana in Belgia.
In afara de vinieta pe Romania (adica rovinieta), vinieta pe Ungaria (huvinieta), si vinieta de 10 euro pe Austria, ce taxe mai trebuie sa plătesc si unde anume?
Am inteles bine, din cate am citit, cum ca, in Germania si Belgia, nu exista astfel de taxe?
Va rog, nu veniti, ca si altii, cu "bine ca esti sofer de camion, si ne intrebi pe noi". Da, sunt sofer de camion, dar, cat timp am lucrat pe camion, nu am platit niciodata viniete eu insumi, plus ca, la camion, exista alte taxe, si, uneori, alte proceduri.
Inca ceva (ca sa nu deschid alt topic, ca, poate, stiti careva): cu o masina înmatriculata pe Romania, cat timp poti sta in Belgia, fara sa fie nicio problema? Ca, am auzit păreri cum ca, ba o luna, ba 6 luni...
(Nu stiu daca am postat unde trebuie. Nu am gasit alta categorie mai adecvata, desi am cautat.)

#2
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,805
  • Înscris: 15.08.2014
In Germania si Belgia 0 taxe de drum, du te linistit. Ça sa ti fie mai simplu ia vinieta de Ungaria fie de pe internet fie din benzinariile roamanesti.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cam atata stiu si eu ca ar fi.
In Ungaria sa si inteleaga aia ce vrei se cheama matrica ( daca vrei, sa stii sa zici la benzinarie: "cherec matrița tiz napra"  - adica  vreau pe 10 zile si dai talonul)

Cat timp poti sta?  Am colegi cuminti care stau de 3-4 ani acolo, (dar daca sunt opriti, zic ca masina le-a adus prietena saptamana trecuta)
Mai degraba sa vezi pe unde parchezi, scoti fata de la radio, nu lasi nimic in masina! pentru ca si hotii de acolo prefera masinile straine.

Edited by MembruAnonim, 14 February 2022 - 12:11.


#4
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,042
  • Înscris: 02.09.2005
pentru ungaria poti cumpara vigneta de la benzinariile mol din Romania si atentie in austria daca ai camera de bord, era interzis acum cativa ani cand am fost eu cu masina acolo iar amenda te indoaie

Edited by jericho, 14 February 2022 - 12:00.


#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Postbaiatulsimplu2019, on 14 februarie 2022 - 11:30, said:

Inca ceva (ca sa nu deschid alt topic, ca, poate, stiti careva): cu o masina înmatriculata pe Romania, cat timp poti sta in Belgia, fara sa fie nicio problema?
Legal doar cat esti in regim de turist, adica max. 3 luni.

#6
costi40

costi40

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.04.2019

View Postjericho, on 14 februarie 2022 - 11:59, said:

pentru ungaria poti cumpara vigneta de la benzinariile mol din Romania si atentie in austria daca ai camera de bord, era interzis acum cativa ani cand am fost eu cu masina acolo iar amenda te indoaie

In Austria poti filma linistit.Este interzisa publicarea imaginilor.Informatie primita de la Consulatul Austriei din Timisoara acum 2 sau 3 ani.

#7
ClaudiuB10

ClaudiuB10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 04.09.2019
Pentru Austria , vigneta on-line se cumpara din timp, cu minim 18 zile inainte de data de incepere.

"Please be aware that the digital toll sticker is not valid immediately after an online purchase. Due to consumer rights regulations, the sticker is valid starting on the 18th day after the online purchase at the earliest."

#8
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
wrong post

Edited by Ann0nyym0us, 14 February 2022 - 13:22.


#9
baiatulsimplu2019

baiatulsimplu2019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 15.09.2019

View Postpetit_christian, on 14 februarie 2022 - 11:49, said:

In Germania si Belgia 0 taxe de drum, du te linistit. Ça sa ti fie mai simplu ia vinieta de Ungaria fie de pe internet fie din benzinariile roamanesti.
Presupun ca doar in benzinariile Mol o gasesc, asa.i? OMV nu are, nu?

#10
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Vezi că la benzinăriile de la graniță poți plăti taxe de drum pentru mai toate țările care au taxe pe bază de vinietă (adică nu cu bariere). Eu am luat de cîteva ori de la Nădlac (de la un Rompetrol din oraș, pe trecerea veche, de pe DN) pentru Ungaria și Austria, oricum tre să opresc să fac plinul și să fac un popas. Iar la Nădlac am trecut pe DN pentru că pe autostradă era ditamai coada.

#11
baiatulsimplu2019

baiatulsimplu2019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 15.09.2019

View Postabancor, on 14 februarie 2022 - 15:38, said:

Vezi că la benzinăriile de la graniță poți plăti taxe de drum pentru mai toate țările care au taxe pe bază de vinietă (adică nu cu bariere). Eu am luat de cîteva ori de la Nădlac (de la un Rompetrol din oraș, pe trecerea veche, de pe DN) pentru Ungaria și Austria, oricum tre să opresc să fac plinul și să fac un popas. Iar la Nădlac am trecut pe DN pentru că pe autostradă era ditamai coada.
Eu am cumpărat vinieta pentru austria online, ca sa nu mai stau la coada la benzinarii. Vinieta de ungaria doar Mol o are, asa.i?

#12
hackoo

hackoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 30.08.2007
Da. Doar la Mol.

#13
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 20.12.2007
Vigneta de Ungaria se poate lua comod de pe Tpark

#14
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
In Austria nu circuli cu vinieta, decat daca autoturismul are pana in 3,5t. Daca spui ca esti cu camionul banuiesc ca depasesti 3,5t.

Aici depinde foarte mult daca ai 2, 3, 4+ axe. Dupaia depinde de clasa de emisie, E/H2, euro 0-3, euro 4, euro 5, eev, euro 6. Ulterior important este si daca circuli ziua sau noaptea si vinieta se calculeaza in functie de kilometri.

Ai nevoie de un dispozitiv numit GO-BOX, care se lipeste in geam.

#15
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,805
  • Înscris: 15.08.2014
Vinieta de Austria pori sa o iei de la Shelul de la Nickelsdorf, nu stai la coada nici in perioadele de tranzit maxim. Carburant poti sa bagi de la Jet Paendorf apoi de la ultimul Jet inainte de granita, banuiesc ca intri in Germania pe la Suben. Jet, Diskont sau altii asemenea, ideea sa nu iei pe autostrada ca e per piperat.

#16
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006

View Postbaiatulsimplu2019, on 14 februarie 2022 - 16:00, said:

Eu am cumpărat vinieta pentru austria online, ca sa nu mai stau la coada la benzinarii. Vinieta de ungaria doar Mol o are, asa.i?
Cum ziceam, la graniță au la orice benzinărie.
În alte orașe, cred că numai la Mol.

#17
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,517
  • Înscris: 21.12.2006
Rovinieta și Huvinieta le poți achiziționa online de pe site-ul de mai jos
https://www.roviniete.ro/ro/

Vinieta de Austria o cumperi de la prima benzinărie de după graniță.

Pentru Germania și Belgia nu ai taxe.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate