Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Cine e mai român - o întrebare mai complexã decât pare

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
marianca

marianca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 12.02.2019
Ceanu Zheng poate fi cetatean roman. Poate este deja cetatean roman sau daca nu e, cu siguranta ar trebui sa aiba acest drept.
Celalat este etnic roman. Ceanu Zheng nu e etnic roman.
Cetatenia =/ (nu e egal) etnie.

#20
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,805
  • Înscris: 15.08.2014
Si pina la urma unde tragi linia intre etnic si cetatea ? Dpdv al statutului roman,cit si din al locuitorilor Romaniei, care dintre cei doi e mai important ?
Ceanu care aici traieste, produce si consuma, care simte si gindeste frantuzeste sau Ciprian pe care il doare in p... à de Romania, el smite si gindeste frantuzeste.
Si apoi ramine intrebarea de ce sa aiba Ciprian drept de vot cind El habar nu are de realitatile romanesti ? Ca nu l vad stind la laptpp si studiind politica din Ro.
Pt mine chiar si cetatenii romanii de alta etnie care doar balmajesc lb romana tot sunt mai romani decit Ciprian.
Intrebarea e logica, dar din Ro nu se vede atit schimbarea. Eu stau in F si suntem oaste de strinsura, citi franceza de origine traiesc in F si citi de adoptie ?
Care e mai cetatean ça altul, Ali din parint algérieni, dreptcredincios al lui Allah, muncitor corect platitor de taxe si impozite pina la ultima letcaie sau Jean, catolic nepracticnt pe ajutoare sociale de cind se stie si care smechereste statul de fiecaare data cind poate si care urla cit il tin bojocii ca straini i au furat locul de munca desi el n à vrut niciodata sa munceasca cu adevarat ?
Pe scurt, mai conteaza cu adevarat etnia in societatea din ce in ce mai globalizata de azi ?

#21
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

View Postpetit_christian, on 14 februarie 2022 - 01:04, said:

cu accent de Ardeal si sufera un pic de balcanism, ca nah, csf, ncsf,la tati ni greu.


Ardealul nu e in Balcani nici geografic nici cultural. Nici după 50 de ani de "repartizări".

#22
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

View PostKiloW, on 14 februarie 2022 - 09:48, said:

Asta e o discuție cu multa ipocrizie.
Aia care fura, cerșesc, reciclează fer și se mărita la 13 ani nu-s romani, ca nu ne plac, nu-s ai noștri, deși sunt născuți, crescuți si educați in Romania.

Daca-l faci pe haules "roman" te bate pana oboseste.

#23
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,805
  • Înscris: 15.08.2014
Eu am cam crescut printre ei si nu i chiar asa.

View Postquantico2708, on 14 februarie 2022 - 20:44, said:




Ardealul nu e in Balcani nici geografic nici cultural. Nici după 50 de ani de "repartizări".
In care realitate paralela sau in care vis frumos. Ba chiar si la Budapesta pute à Balcani, iar ca fd mai multi blonzi cu ochi albastri vezi in Moldova decit in Austria

#24
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012

View PostDaco_Get, on 14 februarie 2022 - 09:30, said:

Ca identitatile nationale sunt construite pentru a putea controla o populatie din acel areal .


...și au completat cu granițe...

View Postpetit_christian, on 14 februarie 2022 - 18:18, said:

Si pina la urma unde tragi linia intre etnic si cetatea ?

păi confunzi!
etnia îți este dată de cetățenia majoritară a arborelui tău genealogic.
(ai 4 -  exemplu - generații de moldoveni, ești etnic moldovan)
cetățenia îți este acordată de statul unde o ceri.
poți avea mai multe cetățenii și te lauzi cu care-ți convine la un moment dat.

cât despre întrebarea din postarea inițială: eterogenitatea votanților dintr-o comunitate, n-are nicio importanță în relația cu rolul lor în acea societate.
nu se poate face reguli fixe, deoarece mișcarea browniană nu poate fi prezisă :P

#25
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,490
  • Înscris: 30.01.2008

View Postgushpi, on 15 februarie 2022 - 13:35, said:

, deoarece mișcarea browniană nu poate fi prezisă Posted Image
Posted Image Posted Image parca si vad cum cresc cautarile pe google " ce e aceea "miscare browniana"?? :)))))

#26
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

View Postpetit_christian, on 14 februarie 2022 - 18:18, said:

[...]Ceanu care aici traieste, produce si consuma, care simte si gindeste frantuzeste sau Ciprian pe care il doare in p... à de Romania, el smite si gindeste frantuzeste.
Si apoi ramine intrebarea de ce sa aiba Ciprian drept de vot cind El habar nu are de realitatile romanesti ? [...]

Cu asta ai cam spus tot. Daca o extrapolezi la diasporenii care vin in august sa petreaca concediul in RO sau poate in BG sau cu cei care vin o data la 3-4-5 ani, adica ei stiu de RO din povesti, ai intrebarea corecta: "ma reprezinta pe mine acel diasporean"?
raspuns: "Da, ca voteaza AUR"Posted Image

#27
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018
1.
e o aberatie ca cei plecati din tara sa voteze.
dar o intelg pentru ca suntem inca in euforia aia de lume deschisa (dupa 89)
insa la un moment dat trebuie sa se inchida sandramaua asta cu votul celor care au resedinta in alta tara.
platesti taxe in franta, votezi in franta. platesti taxe in Romania votezi in Romania.

cei care nici macar nu s-au nascut in Romania, n-au resedinta in Romania dar au drept de vot in alegerile romanesti e de-a dreptul criminal pentru democratie.


2.
cred in omogenitate si puterea pe care ti-o da unitatea omogenitatii.
asa ca ma simt de o mie de ori mai apropiat de baiatul din transilvania decat de agariciul din franta.

nu sunt adeptul unei politici laxe pentru imigranti. din contra sustin protejarea granitelor asa cum ne protejam propria casa.
insa asta va fi viitorul tarii
o lume cu concetateni care nu vor arata ca noi. nu zic ca e rau sau bine. doar ca e o realitate.

anul asta parca sau dat 100k de vize pentru muncitori straini.
in 10 ani vom ajunge la cel putin 1 mil de vize pentru muncitori straini.
daca numai 1% se va stabili in Romania definitiv. asta inseamna cate un orasel nou de 10k straini va apare in fiecare an in Romania.

iar atata timp cat strainii  adopta cultura si traditiile locale sunt 100% linistit.

insa in momenutl in care multiculturalismul va incepe sa fie impins si la noi cum e impins in vest
clar vor veni vremuri nelinistite.

#28
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,805
  • Înscris: 15.08.2014
Nu etnia sau religia te face roman, ci aderarea la valorile roamanesti asa cum sunt ele. Murat Iusuf are ochi oblici, vb turca e musulman, dar e mai roman ca Ciprian Iov.
1nici mie nu mi se apre corect sa viteze cei nascut si crescut in alte tari.
2 aderarea la valorile unui popor te face parte din acel popor nu lb religia sau etnia

#29
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007

View Postmarianca, on 14 februarie 2022 - 18:03, said:

Ceanu Zheng poate fi cetatean roman. Poate este deja cetatean roman sau daca nu e, cu siguranta ar trebui sa aiba acest drept.
Celalat este etnic roman. Ceanu Zheng nu e etnic roman.
Cetatenia =/ (nu e egal) etnie.
si ce nationalitate are?

#30
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Ai mai romani ie Sosoaca si cu Simion. Plus Daniel Roxin. Am zis!

#31
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,805
  • Înscris: 15.08.2014

View Posttfmercedez, on 15 februarie 2022 - 21:55, said:

si ce nationalitate are?
Chineza sigur are, romaneasca nu stiu, dar mai conteaza ?

#32
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postpetit_christian, on 15 februarie 2022 - 20:09, said:

aderarea la valorile unui popor te face parte din acel popor nu lb religia sau etnia

Dar e un concept foarte confuz ăsta. Ce înseamnă? Să mă îmbrac în ie, să mănânc slănină și să beau țuică? Care sunt acele "valori"?

#33
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007
Am cunoscut un francez de origine din Reunion, parintii lui erau nascuti in colonii, mai creol asa , dar nici negru nu era. S-a insurat cu o romanca si a invatat romaneste icu accent ardelenesc de la tara.. vorbea destul de bine, ma abtineam sa nu râd cand il auzeam cu .. şîî..

Edited by tfmercedez, 16 February 2022 - 14:01.


#34
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018

View PostSmurfK, on 16 februarie 2022 - 09:42, said:

Dar e un concept foarte confuz ăsta. Ce înseamnă? Să mă îmbrac în ie, să mănânc slănină și să beau țuică? Care sunt acele "valori"?

Daca ai iesit din tara e imposibil sa nu intelegi diferenta culturala dintre tari si cu atat mai mult diferenta dintre tari aflate la distante mari.
Apoi daca ai iesit din tara si din intamplare ai intalnit un roman e imposibil sa nu fi simtit acea legatura culturala.


In schimb multiculturalismul, e fix aratarea aia de francez care e si "roman" si francez.
Ala poate fi la fel de bine londonez si berlinez pentru ca oricum nu apartine nimanui e al tuturor.

#35
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postcosmin_235423, on 16 februarie 2022 - 18:58, said:

Daca ai iesit din tara e imposibil sa nu intelegi diferenta culturala dintre tari si cu atat mai mult diferenta dintre tari aflate la distante mari.
Apoi daca ai iesit din tara si din intamplare ai intalnit un roman e imposibil sa nu fi simtit acea legatura culturala.

Spune, bre, practic. Eu spun că e un concept confuz, tu nu faci altceva decât să-mi confirmi asta. Și da, am întâlnit români, cu care n-am simțit acea "legătură culturală". Se spălau la lighean, în parcare. Ce-i drept, știam că-s români, poate asta e această legătură de care vorbești...

Un cetățean poate fi judecat și după o serie de calități obiective și se poate stabili dacă e demn de cetățenie, cât timp nu o are. De-asta există un test. Dar putem pune pe listă, din puțul gândirii mele:
- să nu fi comis infracțiuni sau acte antisociale, cel puțin nu de curând și nu într-o manieră repetată;
- să cunoască modul în care funcționează țara (forma de guvernământ, organizarea administrativă);
- să își cunoască drepturile fundamentale, și îndatoririle, ca cetățean al țării;
- să cunoască limba română la un nivel bun, scris și vorbit;
- să cunoască anumite concepte juridice (cerere, petiție, lege, ordonanță, hotărâre, etc).

Interesant este că, dacă dăm testul ăla de cetățenie, sunt convins că majoritatea dintre noi l-am pica.

Edited by SmurfK, 16 February 2022 - 19:10.


#36
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

View PostSmurfK, on 16 februarie 2022 - 09:42, said:


Dar e un concept foarte confuz ăsta. Ce înseamnă? Să mă îmbrac în ie, să mănânc slănină și să beau țuică? Care sunt acele "valori"?

Si mai ales fara detonari si supradrepturi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate