Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cine e mai român - o întrebare mai complexã decât pare

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,802
  • Înscris: 15.08.2014
Ceanu Zheng nascut din parinti chinezi, crescut in Romaania, vorbitor de limba romana si un om pt care singura lui tara e Romania. Daca nu va plac videoclipurile postate, are mai multe, idee a omul vb romana cu accent de Ardeal si sufera un pic de balcanism, ca nah, csf, ncsf,la tati ni greu. Nu stiu daca are cetateni romana.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xXG8u2ESd5c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jjxOhprgp-c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Si in coletul opus, cel mai tare vloger din France, Ciprien Iov, nascut la Nice  din parinti romani. Nu vorbeste romaneste, habar n are de Romania, dar prin dreptul sîngelui are cetatenie română, csf, ncsf, e fiul al tarii, dar ce treaba mai are el cu tara ?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qDfl78d26U4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asadar, care dintre ei e mai roman ?
Pentru mine, clar Ceanu Zheng, ca are sau n are cetatenie.
Si daca Ceanu n are cetatenie, n are drept de vot, desi ce se se intimpla in Ro il afecteaza direct, dar Ciprien are. Si sa ne gindim ca peste 10 ani citi romani nascuti si crescuti in alta tara, care nu cunosc realitatile din Ro vor avea drept de vot ? E corect?
Ce parere aveti voi ?

#2
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Aha.... Mi se rupe de amandoi.

#3
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
Identitatea ta este intotdeauna in raport cu a celorlalti. Mai mult, e definita de catre ceilalti.
Daca esti moldovean si pleci la facultate in Craiova, acolo ti se va zice "moldovene". Cand te intorci inapoi, ti se va zice "oltene". Si asta-i identitatea ta, oricat de mult ti-ai dori sa fie ceva invariabil, care depinde doar de tine in realitate depinde doar de ceilalti cum te percep.

#4
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 12.09.2011
Cine e mai tare, Cichi Cean sau Brus Li ? Astea sunt problemele curente, la ...gradinita.  Nu e pe stiinta exacta aici, amandoi sunt suficient de romani ca sa fie numiti romani, chiar daca fiecare are o deficienta substantiala in ce priveste calitatea asta.  Dar, undeva trebuie sa tragi o linie, si amandoi se califica. Exact de asta notiunea de etnic roman nu e egala cu notiunea de cetatean roman.

#5
Darkestnight

Darkestnight

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,801
  • Înscris: 26.10.2017
Ai facut sapaturi nu gluma de i-ai gasit pe astia doi.

#6
EASTERN_TIME

EASTERN_TIME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.03.2009
eu sunt un migrator, bunicul meu a fost nascut la Salonic ( in Grecia ) si s-a mutat in Romania interbelica unde s-a casatorit cu o romanca,
eu la randul meu am plecat "mancand pamantul" dupa dezastrul ce s-a instituit odata cu caderea comunismului, pentru cei care sunt de-un leat
va amintiti de regimul Iliescu - Petre Roman, degringolada ce a urmat, inflatie galopanta, oamenii fara locuri de munca, isteria pasapoartelor
pe urma regimul Vacaroiu si putin dupa aceea regimul Stolojan.
Am plecat la Canada imediat ce am iesti din armata ... la Toronto mi-am intemeiat noi radacini asa cum probabil a facut bunicul meu venind din Grecia la Romania in anii '20
Am muncit si mi-am facut un rost in lumea de aici, cu bune cu rele  e un alt "univers" ca sa spun asa.

Ma face mai putin roman faptul ca am plecat ?
Ma face mai putin Canadian faptul ca am venit la 24 de ani ?
Pana la urma am trait mai multi ani intre ei decat in Romania...
Greu de spus, copii nu au afiliatie pentru Romania decat prin bunicii lor care vin periodic,

dar daca e sa ii intreb : vrei sa stai la Banat ori la Ardeal imi inchide usha la nas...
cred ca e destul de clar raspunsul lor...

Ca sa scurtez istoria si sa ofer un raspuns succint : eu cred ca cel care merita sa fie cetatean este cel care isi doreste acest lucru,
nu neaparat dreptul de sange... care nu inseamna
prea mult in contextul in care acei subiecti ( copii ) nu au avut de a face absolut nimic cu Romania

Edited by EASTERN_TIME, 14 February 2022 - 07:35.


#7
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,481
  • Înscris: 30.01.2008

 petit_christian, on 14 februarie 2022 - 01:04, said:


Ce parere aveti voi ?
Ca identitatile nationale sunt construite pentru a putea controla o populatie din acel areal .

Pestera/familie => trib=>comitate(uniune de triburi) =>regate/tari=> imperii =>state mai mult sau mai putin federale =>UE/SUA/URSS/China..etc.

In realitate suntem pamanteni cu totii :))

#8
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,998
  • Înscris: 30.07.2006
Uite-aici ungur sadea...face Hunor spume Posted Image


"Eduard Novak, ministrul Sportului, l-a felicitat duminică pe sportivul maghiar Shaoang Liu, care a cucerit medalia de aur în proba de patinaj viteză short track 500 de metri din cadrul Jocurilor Olimpice de iarnă de la Beijing."

Asta cu "mai roman"/"mai ungur" /"dac liber"" intra in 2022 la ciudatenii universal respinse in lumea civilizata.

Edited by marius.bunu, 14 February 2022 - 09:32.


#9
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,177
  • Înscris: 08.01.2021
Asta e o discuție cu multa ipocrizie.
Aia care fura, cerșesc, reciclează fer și se mărita la 13 ani nu-s romani, ca nu ne plac, nu-s ai noștri, deși sunt născuți, crescuți si educați in Romania. Și ortodocsi.
În schimb ne mândrim cu alde Brâncuși, Coandă sau Tzara deși tot succesul lor a fost în afara granitelor.
Chestia asta ar trebui să ne dea de gândit. De ce un sculptor sau un poet nu poate avea succes în România? Ok înțeleg pentru unul din fizica cuantica, însă la noi oricine are o "chemare" sau un talent deosebit trebuie sa plece din țară ca să și-l împlinească.

Edited by KiloW, 14 February 2022 - 09:49.


#10
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,998
  • Înscris: 30.07.2006

 maccip, on 14 februarie 2022 - 01:28, said:


Daca esti moldovean si pleci la facultate in Craiova, acolo ti se va zice "moldovene".

Nu.
Ti se zice "fraiere"
Ai Iasi aproape :lol:

#11
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,177
  • Înscris: 08.01.2021
Am un prieten pe care l-au făcut unii "moldovene" in Gara de N înainte sa apuce sa deschidă gura. Dupa trening.
Și n-au greșit, e din Bacău :))

#12
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,448
  • Înscris: 15.06.2007

 EASTERN_TIME, on 14 februarie 2022 - 07:33, said:

eu sunt un migrator, bunicul meu a fost nascut la Salonic ( in Grecia ) si s-a mutat in Romania interbelica unde s-a casatorit cu o romanca,
eu la randul meu am plecat "mancand pamantul" dupa dezastrul ce s-a instituit odata cu caderea comunismului, pentru cei care sunt de-un leat
va amintiti de regimul Iliescu - Petre Roman, degringolada ce a urmat, inflatie galopanta, oamenii fara locuri de munca, isteria pasapoartelor
pe urma regimul Vacaroiu si putin dupa aceea regimul Stolojan.
Am plecat la Canada imediat ce am iesti din armata ... la Toronto mi-am intemeiat noi radacini asa cum probabil a facut bunicul meu venind din Grecia la Romania in anii '20
Am muncit si mi-am facut un rost in lumea de aici, cu bune cu rele  e un alt "univers" ca sa spun asa.

Ma face mai putin roman faptul ca am plecat ?
Ma face mai putin Canadian faptul ca am venit la 24 de ani ?
Pana la urma am trait mai multi ani intre ei decat in Romania...
Greu de spus, copii nu au afiliatie pentru Romania decat prin bunicii lor care vin periodic,

dar daca e sa ii intreb : vrei sa stai la Banat ori la Ardeal imi inchide usha la nas...
cred ca e destul de clar raspunsul lor...

Ca sa scurtez istoria si sa ofer un raspuns succint : eu cred ca cel care merita sa fie cetatean este cel care isi doreste acest lucru,
nu neaparat dreptul de sange... care nu inseamna
prea mult in contextul in care acei subiecti ( copii ) nu au avut de a face absolut nimic cu Romania
cunosc doua cazuri de  imigrari "esuate",  in Canada, unul s-a intors pentru ca avea asteptari mari in domeniul profesional, credea ca  daca era ceva sef la dialog si alcatel, aia din Canada o sa-i intinda covorul rosu. Primu job recomandat fiind de "janitor". A decis sa se intoarca acasa dupa ce a fost martor la un jaf armat.. zicea ca nu a venit in Canada sa fie injisit si nici sa fie impuscat pentru un pachet de tigari.  S-a intors inapoi , defapt la firma de la care a plecat, si apoi numa pe drumuri a fost, cu serviciul prin Dubai, Singapore, Thailanda etc.  
Alt caz, un cuplu casatorit au plecat mai "recent" dupa 2000, l a peste 35, erau deja oarecum realizati.. dar deceptia i-a facut sa se intoarca.  

Ambele cazuri povesteau: in strainatate toti iti sunt prieteni, dar fereste-te de romani, aia ai dracu' te saboteaza, iti dau cele mai proaste sfaturi.

Edited by tfmercedez, 14 February 2022 - 10:13.


#13
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003

 KiloW, on 14 februarie 2022 - 09:48, said:

În schimb ne mândrim cu alde Brâncuși, Coandă sau Tzara deși tot succesul lor a fost în afara granitelor.
Chestia asta ar trebui să ne dea de gândit. De ce un sculptor sau un poet nu poate avea succes în România? Ok înțeleg pentru unul din fizica cuantica, însă la noi oricine are o "chemare" sau un talent deosebit trebuie sa plece din țară ca să și-l împlinească.

Întreabă-te de ce au plecat şi mai ales cine sunt cei care i-au gonit.
Gândeşte-te că poate oamenii nou promovaţi de regimuri au întreprins acţiuni de alungare soft a elitelor.
Influenţele exterioare au stimulat acest comportament de respingere a celor care s-au ridicat natural peste medie. Probabil apariţia unor elite româneşti puternice ar fi fost contrară intereselor marilor jucători.

Textul evidenţiat cu albastru nu este un atac la persoană. Trebuie ştiut că această exprimare a fost promovată după venirea comunismului de oamenii care au înlocuit elitele.
În prezent, şi din rândurile lor apar vârfuri dar nici ele nu sunt privite ochi buni.

#14
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,998
  • Înscris: 30.07.2006

 KiloW, on 14 februarie 2022 - 09:48, said:

Asta e o discuție cu multa ipocrizie.
Aia care fura, cerșesc, reciclează fer și se mărita la 13 ani nu-s romani, ca nu ne plac, nu-s ai noștri, deși sunt născuți, crescuți si educați in Romania. Și ortodocsi.
În schimb ne mândrim cu alde Brâncuși, Coandă sau Tzara deși tot succesul lor a fost în afara granitelor.
Chestia asta ar trebui să ne dea de gândit.


A spus Camil Petrescu intr-o carte a lui, in perioada interbelica.
Oamenilor de valoare din Romania le este infinit mai greu sa se realizeze acasa fata de Occident.
Si ca in Romania existenta are doar doua ipostaze : de javra si de caine batut.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 marius.bunu, on 14 februarie 2022 - 10:37, said:


A spus Camil Petrescu intr-o carte a lui, in perioada interbelica.
Oamenilor de valoare din Romania le este infinit mai greu sa se realizeze acasa fata de Occident.
Si ca in Romania existenta are doar doua ipostaze : de javra si de caine batut.

Si nu din vina strainilor, ci pentru ca noi Romanii ne faultam unii pe altii !
Duceti-va in Serbia, Kosovo, Croatia - si veti vedea ca Romanii sunt chiar respectati.

#16
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,200
  • Înscris: 01.10.2009
Lumea, in general, face confuzie intre cetatenie si etnie.
Poti fi etnic roman si sa locuiesti oriunde pe planeta, cu cetatenia tarii respective sau fara.
Sau poti fi cetatean roman, de alta etnie.

#17
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,540
  • Înscris: 21.03.2020
Acasa e acolo unde te simti bine!... Asta nu au inteles ratatii de propagandisti nationalisti si patriotarzi ai vremurilor noastre.

#18
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,448
  • Înscris: 15.06.2007

 marius.bunu, on 14 februarie 2022 - 10:37, said:



A spus Camil Petrescu intr-o carte a lui, in perioada interbelica.
Oamenilor de valoare din Romania le este infinit mai greu sa se realizeze acasa fata de Occident.
Si ca in Romania existenta are doar doua ipostaze : de javra si de caine batut.
tot romaneasca e si vorba.. branza buna in burduf de câine..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate