Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Copilul nostru de 1 an si 10 luni doarme intrerupt

- - - - -
  • Please log in to reply
358 replies to this topic

#55
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Îți dai seama ca melatonina scade enorm în momentul în care este aprinsa lumina și e normal sa nu mai poată adormi câteva ore.

Ar fi bine sa ii vorbiți despre voi, despre nevoile voastre de odihnă și despre ce se face noaptea.
Asta, înainte de culcare.
Stabiliți apoi împreună ce este de făcut, pt a dormi toată noaptea.
Iar când se va trezi, aplicați ce ați stabilit: ex. Stăm cu lumina stinsă, stăm fără cărți și jucării, închidem ochii și adormim la loc șamd, spuse pe un ton monoton și repetate.
Posibil sa protesteze și sa plângă puțin în prima sau a doua seară, dar copiii atât de mici se adaptează foarte rapid și atâta timp cât mama este prezenta fizic lângă el, va putea accepta mult mai ușor schimbarea.


Nu este niciun bine pentru el dacă mama este epuizata, pt ca nu poate dormi noaptea.

#56
black_sabbath

black_sabbath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 30.10.2021

View PostChayah, on 18 ianuarie 2023 - 20:45, said:

Îți dai seama ca melatonina scade enorm în momentul în care este aprinsa lumina și e normal sa nu mai poată adormi câteva ore.
.

Cine a zis orice despre aprinderea luminii... ?
Citim la lumina discreta a unei  mici lumini de veghe, a unei lanterne, sau a unei lampi speciale pentru carti de copii.

De "vorbit" cu el - vorbim dintotdeauna, si ne intelege mititelul... Dar el nu poate adormi, si mai ales, nu poate re-adormi... Asta este problema noastra. Si a lui, evident...

Edited by black_sabbath, 18 January 2023 - 20:48.


#57
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Înțeleg. De fapt, tu nu voiai să auzi alte păreri și alte posibile abordări, faceți totul perfect, lumina de la lanternă nu influențează secreția de melatonina pt ca lanterna e folosită de voi șamd.
Tu voiai doar sa povestești puțin. E ok.
Trebuia însă să spui de la început :).

#58
black_sabbath

black_sabbath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 30.10.2021
Probabil ca simti nevoia sa gasesti solutii la orice... ?

Sa adoarma singur, fara citit nu se intampla... niciodata. Am incercat de mult, si multe ori, ore, si nopti la rand. Nu se intampla.

Iar luminitele discrete pe care le folosim noi, care lumineaza strict pagina citita, ma indoiesc foarte mult ca "influenteaza secretia de melatonina". Dar mai sus - banuiai oricum ca aprindem lumina in toata casa, ca sa citim la 4 dimineata... ca niste parinti iresponsabili ce suntem...

Te rog sa te abtii de la a mai raspunde pe acest thread.

#59
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 15.11.2003

View Postblack_sabbath, on 18 ianuarie 2023 - 20:01, said:

Nu este si nu a fost "bibelou" - departe de noi...
...
Nu avem timp de asa ceva, ne ia 3 ore/zi bazinul cu totul, timp pe care nu il avem .
...
In parc iese 2-3 ore pe zi, atunci cand vrea el. Cand nu vrea, sau nu se simte bine, nu iese.
Copii au nevoie de atentia parintilor cand sunt mici mai ales.
Incercati cu randul in timpul zilei sa va rupeti 30min 1h ca sa-l scoateti la joaca
Copilul e prea mic pentru toane de genul "nu vrea sa iasa".
Ce-i asta la 5 ani sa stai in casa sau ai program haotic dupa toanele lui papa-lapte ?

Edited by radu103, 18 January 2023 - 21:49.


#60
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

View Postblack_sabbath, on 18 ianuarie 2023 - 21:39, said:

Probabil ca simti nevoia sa gasesti solutii la orice... ?



:huh:
Na, ce să mai zic....?




#61
black_sabbath

black_sabbath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 30.10.2021

View Postradu103, on 18 ianuarie 2023 - 21:48, said:

Incercati cu randul in timpul zilei sa va rupeti 30min 1h ca sa-l scoateti la joaca
Copilul e prea mic pentru toane de genul "nu vrea sa iasa".
Doreste sa se joace in casa. Sau sa urmareasca traficul de pe bulevard de la balcon.
Uneori incercam sa iesim si noi cu el, cum ai spus si tu, mai ales ca lucram mult de acasa. Dar cand nu vrea el... e greu. Plange mult... (nu se tavaleste, nu urla, asta nu a facut absolut niciodata). Dar plange, e trist... si ramane trist mult timp dupa (daca il "luam pe sus")... Oricum, multumim lui Dumnezeu ca exista WFH... Practic zi de zi ii citim povesti, poezioare, sau ne jucam cu el (peste zi ma refer). Nu e mereu usor... Unele zile pot fi fff incarcate. Oricum, mai vine si el pe la biroul fiecaruia (mami, tati), sa vada ce facem. Zambeste strengareste, intreaba una-alta, rade. Si pleaca la jucariile lui.

Quote

Ce-i asta la 5 ani sa stai in casa sau ai program haotic dupa toanele lui papa-lapte ?
Are 2 ani si 9 luni... Nu 5 ani...

Edited by black_sabbath, 18 January 2023 - 22:35.


#62
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,367
  • Înscris: 06.02.2008

View Postblack_sabbath, on 18 ianuarie 2023 - 20:26, said:



Multumesc mult,
Da, bona iese cu el, cand reuseste sa il convinga. Cam 2-3 zile pe saptamana adica. Si stau pe afara 2-3 ore.
In weekend, iesim noi cu el, tot asa, 2-3 ore legate, in parc.

Afara e permanent distant , observa. Se si joaca - multisor - dar numai singur sau cu bona. Atat.
In casa, se joaca mereu, e plin de veselie, energie... se ascunde, face mici sotii , rade mult, construieste casute din perne, etc, etc.

Pentru nimic. Nici nu încerc să-ți dau vreun sfat, nu aș îndrăzni, blambeci am fost și suntem și noi și ne-am adaptat pe parcurs. Sfaturi inutile și dovedite ulterior tâmpite am primit și noi de la alții, care în virtutea faptului că aveau copii trăiau cu impresia că se și pricep la așa ceva, de parcă e vreo știință exactă. Ecuație mai grea decât un copil și cu mai multe variabile n-am găsit până acum :D

#63
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Am si eu un baietel de 6 luni. Doarme cu noi in pat de pe la 2 luni. Mergem in pat la 19:30 dupa o baita, adoarme in 15 minute in bratele mamei pe perna de alaptat. Ne uitam la un serial si la 21:30 ne mutam pe verticala. Piticutul se trezeste cam 5-10 minute sa traga din san pe la un 23:30, la un 3 si cam la 5. Trezirea de obicei este la 6 - 6:30 cand mama ramane sa doarma linistita pana pe la 9 - 9:30. Eu ma joc cu el 1 ora jumate si il pun la piept in purtator si ma plimb ce el pana adoarme. Fac asta in timpul zilei cam la 2 ore si doarme linistit cam de 3 ori cate 1,5 ore. Cum suntem doar noi fara pic de ajutor, ce facem functioneaza, dar patutul lui e nou nout si caruciorul nu prea il folosim ca e mult mai usor in purtator intr-un oras ca Londra. Ce ziceti, e bine, e rau, il “stricam”? Precizez ca suzeta nu i-am dat niciodata ca suge pe degetul meu sau al lui. E alaptat 100%. Am incercat sa il punem si in patut, dar se joaca o ora , adoarme greu si doarme scurt 15-20 minute. Sotia nu lucreaza si eu voi intra in Aprilie in concediu paternal 7 luni, sa continuam cu ce facem si merge si avem un copil fericit care nu a plans de luni intregi sau sa…facem ceva? Stam in apartament mic cu 1 dormitor, deci si in patut tot cu noi in dormitor ar fi.

#64
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Ți-aș recomanda sa-i dai suzeta, pana nu devine total dependent de suptul degetului. Suzeta are forma potrivita pentru a nu deforma dantura. Și se poate scăpa mai ușor de ea, la un moment dat.
Cumnata mea are 3 fete, pe fiecare le-a lăsat să-și suga degetul mare. Rezultatul? Au scăpat extrem de greu de acest obicei, după vârsta de 3-4 ani, toate au avut dantura deformata (dinții de sus ieșiți în fata) și au purtat aparat dentar, toate au făcut de câteva ori infecție la degetul supt.

#65
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Aici am primit sfaturi fix invers, ca suzeta deformeaza dantura si produce infectii la nivelul urechilor. Refuza suzeta, am incercat, dar am sa mai incerc.

#66
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Între suzeta și suptul degetului, suzeta este "raul" mai mic. Ideal ar fi nici una, nici cealaltă varianta.
https://www.reginama...ai-buna-optiune

#67
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Cam asta zice sistemul de sanatate din UK :

The desire for babies to suck is perfectly natural. Dummies were
designed as a substitute breast for those babies who could not breastfeed, to help them get comfort and security from sucking. As such, a pacifier may be helpful for a bottle fed baby once feeding is established as it can provide comfort sucking that a breastfed baby receives at the breast.

Bebe-ul nostru are 6 luni, mai suge pe degetul meu cand il plimb sa il adorm, dar in rest suge la san. Nu isi suge degetul lui, cel putin nu inca. Moasa de aici a zis nu categoric la suzeta in cazul lui.

Edited by Catean, 23 January 2023 - 10:27.


#68
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Din 3 experiente iti spun ca e defect de “model”.
Cum nu il poti baga la loc in fabricatie, de obicei situatia lucreaza ca anticonceptional.



#69
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostCatean, on 22 ianuarie 2023 - 14:09, said:

dar patutul lui e nou nout si caruciorul nu prea il folosim ca e mult mai usor in purtator intr-un oras ca Londra. Ce ziceti, e bine, e rau, il “stricam”?


Eu as insista cu caruciorul cel putin. O sa ai nevoie la un moment dat sa faci pasul asta, si copilul o sa fie prea mare ca sa se mai obisnuiasca si va trebui sa il duci in brate si la 4 ani.
Noi am mers foarte lejer in concedii pana pe la 3 ani cand a stat in carucior, e un mare avantaj.

Daca ar fi sa mai recomand ceva, as recomanda mutarea intr-un orasel mai mic unde sa poata sa se plimbe pe jos (trotineta, bicicleta fara pedale, etc) cand creste, dar aici probabil e mai complicat de realizat.

#70
tal3ntat

tal3ntat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 01.04.2007
Salut black și mulțumesc ca ai revenit după un an. M am gândit destul de des la tine. :))
A mai scris eu și anul trecut și ți-am recomandat niște sfaturi și vad ca le ai urmat...fără rezultat se pare.
Fix în aceeași situație sunt și eu la 1 an și 9 luni cu trezirile din ora în ora în timpul nopții asa ca te înțeleg perfect.
Peste 2 sapt noi începem creșa și ma rog la Dzeu sa se schimbe ceva după ce întra în colectivitate.

#71
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postgiuliani, on 25 ianuarie 2023 - 23:49, said:




Eu as insista cu caruciorul cel putin. O sa ai nevoie la un moment dat sa faci pasul asta, si copilul o sa fie prea mare ca sa se mai obisnuiasca si va trebui sa il duci in brate si la 4 ani.
Noi am mers foarte lejer in concedii pana pe la 3 ani cand a stat in carucior, e un mare avantaj.

Daca ar fi sa mai recomand ceva, as recomanda mutarea intr-un orasel mai mic unde sa poata sa se plimbe pe jos (trotineta, bicicleta fara pedale, etc) cand creste, dar aici probabil e mai complicat de realizat.

Multumesc de sfaturi. In carucior sta, adoarme, dar nu sta la fel de linistit ca si in baby carrier. De exemplu putem pleca jumatate de zi cu el in baby carrier, fata de carucior unde doarme 1 ora, se mai uita 1 ora si dupa devine agitat.

Londra, cel putin vestul unde locuiesc este foarte prietenoasa cu copiii, de la gramada de parcuri, restaurante si cafenele, la locuri de joaca si children centre. Nu pot sa imi imaginez viata intr-un orasel mic, mi se ridica parul pe mine numai la gand. Sunt un om de oras mare, nu imi place idea de a calatorii cu masina si nu a avea totul la pas si la indemana. Copiii aici merg de la 7-8 ani singuri la scoala, chiar cu autobuzul.

#72
black_sabbath

black_sabbath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 30.10.2021

View Posttal3ntat, on 26 ianuarie 2023 - 07:34, said:

Salut black și mulțumesc ca ai revenit după un an. M am gândit destul de des la tine. Posted Image)
A mai scris eu și anul trecut și ți-am recomandat niște sfaturi și vad ca le ai urmat...fără rezultat se pare.
Fix în aceeași situație sunt și eu la 1 an și 9 luni cu trezirile din ora în ora în timpul nopții asa ca te înțeleg perfect.
Peste 2 sapt noi începem creșa și ma rog la Dzeu sa se schimbe ceva după ce întra în colectivitate.

Salut tal3ntat, si multumesc pentru gandurile bune :)

Nu stiu daca sunt in masura sa dau sfaturi, avand in vedere cele de mai sus...

Sa aveti totusi grija cu cresa, puisorii sunt sensibili. Sa aveti un back-up ceva, sau sa va organizati (daca e posibil...) sa puteti sta acasa 1-2 saptamani legate, macar unul din voi.

Pt orice alte intrebari, sunt pe aici...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate