Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Copilul nostru de 1 an si 10 luni doarme intrerupt

- - - - -
  • Please log in to reply
358 replies to this topic

#19
black_sabbath

black_sabbath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 30.10.2021

View Postcorinadaniela, on 13 februarie 2022 - 13:41, said:

Ce altceva mănâncă în timpul zilei, câte mese/gustări și în ce constau acestea? La ce ora se trezește dimineața, între ce ore doarme la prânz și la ce ora se culca seara? Îl lăsați sa se uite la TV sau pe tableta, la desene animate? Dacă da, cât timp pe zi?
Mâncarea o accepta fără mofturi sau insistente?

- Are 3 mese pe zi, toate cu mancare sanatoasa, gatita in casa - ciorba, supa, carne la cuptor, etc. Intre mese, mai rontaie uneori biscuiti speciali pentru copii (organix) si/sau sticksuri si pateu Martinel (ii place foarte mult).
- Se trezeste dimineata la 8:30 -9:00, doarme la pranz intre 14:00-16:00, se culca seara la 22:30 - 23:00. Acesta este un program excelent fata de ce am avut acum 2-3 luni, cand se trezea la 11:00, dormea de pranz de la 16:00 la 18:30 si adormea noaptea dupa 01:00 !
- Nu se uita la telefoane, tablete, laptop, TV, deloc (exceptie fac ceva apeluri pe video cu bunicii de pe telefon - cam odata pe saptamana timp de 10-15 minute)
- De mancat, mananca de obicei cu placere si cu pofta. Are zile cand mai face nazuri, dar sunt rare si de obicei de la dintisori.

#20
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Încercați ușor-ușor să-i mai decalati programul, in asa fel încât bebe sa se trezească un pic mai devreme dimineata, somnul de prânz să-l aibă tot asa, mai devreme, iar ora de culcare sa fie 21,30, maxim 22. E cam târzie ora la care se culca seara, pentru un copilaș de nici 2 ani.
Un sfat pentru soția ta: sa încerce și ea sa doarmă ziua, în intervalul în care doarme bebe. Mai recuperează și ea din orele de nesomn din timpul nopții. Treburile casei mai pot aștepta, e important si pentru ea sa fie odihnita, faptul ca nu doarme suficient noaptea o poate afecta pe termen lung.

#21
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,436
  • Înscris: 15.11.2003

View Postblack_sabbath, on 13 februarie 2022 - 03:14, said:

V-as ruga frumos sa imi impartasiti din experientele D-voastra, poate gasim ceva care sa se potriveasca si micutului nostru. Nu de alta, dar in curand sotia trebuie sa se intoarca la serviciu (din concediul de crestere copil), si va fi foarte greu daca va continua sa se trezeasca de 4-5 ori pe noapte pentru a-l readormi pe micut.
E perfect normal, odata ce inainteaza in varsta isi scoate singur cele 1-2-3 reprize de mancare care deranjeaza acum.
Cereale cu lapte sau ceva fainoase gen paste sau paine cu unt fac minuni la masa de seara.
Eu as tinde sa cred ca se culca flamand daca se trezeste chiar de 4-5 ori la supt
La 2 ani si 4 luni, bebe al nostru se mai trezeste 1 data, rar de 2 ori cand are muci si nu doarme ca lumea, ca sa bage tzatza noaptea

View Postblack_sabbath, on 13 februarie 2022 - 03:14, said:

- ultima masa inainte de culcare copilul o ia cu circa 3 ore inainte de somnic (uneori se mai intampla sa mai rontaie un sticks sau un biscuitel sarat inainte de culcare, dar cu sau fara gustari , somnul e acelasi)
Un copil obosit si mancat bine adoarme dupa maxim 30 min de la masa.
Un copil sub 4-5 ani TREBUIE sa manance ceva la 3-4h. Asa functioneaza ei, cu ardere intensa si de scurta durata
Daca trec 3 ore pana sa adoarma in mod sigur ii este aproape foame deja cand inchide ochii si dupa 2h se trezeste cu durere de foame ptr ca au trecut deja 5 ore de la ultima lui masa.
Baga niste tzatza dar fiind obosit nu se umple, adoarme la loc si se intretine semi-foamea asta pana dimineata
Exista biscuitii de la Organix cu cereale intregrale sub forma de animalute.
Ovaz/Cerereale fierte, fulgi de porumb fara sare, pufuleti fara sare, gris cu lapte, orez cu lapte, etc
Dati copilului de mancare seara bine si veti vedea ca se trezeste de maxim 2 ori pe noapte ptr tzatza

PS: Pediatrul ce zice ? E in atributiile lui sa dea sfaturi in acest caz. Poate asculta mamica mai bien de o parere cu autoritate (si stiu bine de ce zic asta)

Edited by radu103, 13 February 2022 - 16:34.


#22
black_sabbath

black_sabbath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 30.10.2021

View Postradu103, on 13 februarie 2022 - 16:30, said:

E perfect normal, odata ce inainteaza in varsta isi scoate singur cele 1-2-3 reprize de mancare care deranjeaza acum.
Asa speram si noi...

Quote

Exista biscuitii de la Organix cu cereale intregrale sub forma de animalute.
Multumim mult de idee !

Quote

PS: Pediatrul ce zice ? E in atributiile lui sa dea sfaturi in acest caz. Poate asculta mamica mai bien de o parere cu autoritate (si stiu bine de ce zic asta)

Deocamdata nu am vorbit despre asta decat tangential, si nu ne-a facut nici o recomandare.
O sa vorbim...

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca vreti si parerea mea, sunt psiholog copii + tatic.
As lasa micutul in pace, nu as varia temperatura ... cum e voua bine asa e bine si la micut.

As lua cu tata sau altcineva care poate ajuta o vreme (soacra, sora)  + as trimite sotia in alta camera sa poata dormi o perioada.
Vad un sfat sa doarma si ziua sotia cateva ore - probabil si asta e una din solutii, dar daca lucreaza - probabil nu poate din cauza serviciului.

As reduce mesele nocturne + normal as folosi lapte praf pentru acele mese sa nu fie sotia deranjata.
Peste cateva zile/ saptamani problema se rezolva de la sine.
Si noi am avut asa probleme + colici,  asta e viata. Rabdare !

#24
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View Postblack_sabbath, on 13 februarie 2022 - 11:12, said:

Acum , referitor la raspunsul lui carmenclara1, nu inteleg exact despre ce fel de concediu fortat este vorba ?
in sensul ca sotia sa plece de acasa, sa va lase pe voi doi singuri, in prima etapa.
perioada sa o foloseasca pentru a se odihni si relaxa. de exemplu sa mearga la spa,cosmetica, manichiura, sa iasa in oras cu prietenele etc

Edited by carmenclara1, 14 February 2022 - 15:29.


#25
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postceanu1980, on 13 februarie 2022 - 10:57, said:

Astea se vad numa in filme,bebele sa doarma in camera separata


Am colegi de munca ce au dus copilul in camera separata din prima seara ce a ajuns acasa din maternitate.


@initiator: am un copilas de 3 ani, am avut si noi aceleasi probleme, se trezea de 5-10 ori pe noapte, alaptat fiind. La 1 an si 6 luni am spus ca nu se mai poate asa si l-am intarcat. Adica 2 saptamani a dormit doar cu mine, si deja dupa o saptamana se dezobisnuise deja de san.
Ulterior a inceput sa se trezeasca de 1-2 ori pe noapte sa bea lapte, iar dupa vreun an am renuntat si la lapte si ii dam apa noaptea. Se trezeste maxim 1 data pe noapte, in multe nopti doarme complet.
Mie ultima masa cu 3h inainte de somn mi se pare mult prea indepartata, raportandu-ma la al meu, la noi intotdeauna era necesar sa manance cu 30min-1h inaitne de somn ca sa doarma bine. In general iaurt cu ceva...

Intarcatul la varste mai mari de un an si jumatate mi se pare extrem de important pt ca:
- devine relativ inutil pt sanatatea copilului, laptele matern devine tot mai lipsit de nutrienti pe masura ce trece timpul.
- laptele matern e insuficient pt un copil de varsta aia
- la varsta aia copiilor le cresc dintii, vad sanul ca pe o suzeta
- oboseala mamei nu e deloc de neglijat, gandeste-te ca sotia doarme prost de aproape 2 ani, tu ai rezista asa?

Noua pediatrul ne-a spus ca e esential sa fie alaptat alea 6 luni pana incepem diversificarea (ma rog, trebuia sa o incepem de la 4 luni, dar noi am inceput la 6) , ulterior e ok pana la un an, insa mai mult nu e necesar.

Edited by giuliani, 14 February 2022 - 17:48.


#26
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,436
  • Înscris: 15.11.2003

View Postgiuliani, on 14 februarie 2022 - 17:34, said:

Am colegi de munca ce au dus copilul in camera separata din prima seara ce a ajuns acasa din maternitate.
Astia sunt din categoria mama nebuna si tatal pampalau care nu vrea sa se certe cu nebuna.
Indiferent cand il duci in camera lui va face tot ce vrea si cand vrea dupa moment in care poate fizic sari peste gratiile tarcului.

Edited by radu103, 14 February 2022 - 17:41.


#27
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postcarmenclara1, on 14 februarie 2022 - 15:25, said:

in sensul ca sotia sa plece de acasa, sa va lase pe voi doi singuri, in prima etapa.
perioada sa o foloseasca pentru a se odihni si relaxa. de exemplu sa mearga la spa,cosmetica, manichiura, sa iasa in oras cu prietenele etc

La noi a mers dormind doar eu cu copilul...era important ca in somn sa nu fie "distras".

View Postradu103, on 14 februarie 2022 - 17:41, said:

Astia sunt din categoria mama nebuna si tatal pampalau care nu vrea sa se certe cu nebuna.
Indiferent cand il duci in camera lui va face tot ce vrea si cand vrea dupa moment in care poate fizic sari peste gratiile tarcului.

E mai complicata treaba asta, insa in general vesticii isi cresc copiii avand propria lor camera inca de la varsta asta. Daca ai copii ai vazut ca atunci cand sunt mici ii poti obisnuit sa faca aproape orice, intr-un timp relativ scurt. Daca de san (Care inseamna siguranta, hrana, caldura, practic totul pana la o anumita varsta) se dezobisnuiesc intr-o saptamana iti dai seama ca treaba cu dormitul e mult mai usoara.
Dar daca n-o faci la timp pierzi trenul, si dupa cum spuneam noi l-am pierdut deja :) Ii admir insa pe cei care reusesc.

#28
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View Postgiuliani, on 14 februarie 2022 - 17:53, said:

La noi a mers dormind doar eu cu copilul...era important ca in somn sa nu fie "distras".

recomandarea mea tine cont si de sotie nu doar de copil...

#29
black_sabbath

black_sabbath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 30.10.2021

View Postradu103, on 14 februarie 2022 - 17:41, said:

Astia sunt din categoria mama nebuna si tatal pampalau care nu vrea sa se certe cu nebuna.
Indiferent cand il duci in camera lui va face tot ce vrea si cand vrea dupa moment in care poate fizic sari peste gratiile tarcului.

E important sa doarma singur, pentru mai tarziu. Cum adica sa dormi in aceeasi camera cu copilul ?

#30
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
noi am practicat sportul acesta timp de aproape 5 ani , dar am avut si o situatie mai speciala.
copilul doarme acuma singur in camera lui fara probleme legat toata noaptea.

#31
black_sabbath

black_sabbath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 30.10.2021

View Postcarmenclara1, on 16 februarie 2022 - 23:00, said:

noi am practicat sportul acesta timp de aproape 5 ani , dar am avut si o situatie mai speciala.
copilul doarme acuma singur in camera lui fara probleme legat toata noaptea.

Wow, 5 ani !
Cum v-ati descurcat, totusi, cu serviciul, cu somnul vostru... ? Mai era cineva cu voi , cu care sa doarma copilul ?

#32
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
sunte-m doar eu cu sotul si cei doi copilasi de 3 si 6 ani.
daca facem abstractie de la situatia mai speciala chiar bine.
cel mic adoarme mai greu dar doarme pana dimineata fara stres.

#33
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003

View Postgiuliani, on 14 februarie 2022 - 17:34, said:

[...]devine relativ inutil pt sanatatea copilului, laptele matern devine tot mai lipsit de nutrienti pe masura ce trece timpul[...]

Complet FALS.

Recomand să aruncați toate cărțile de parenting modern și să procedați cum vi se potrivește (ca ritm familial). Poate o masă chiar înainte de culcare ca să doarmă mai mult, poate un pat mai mare să dormiți cu toții împreună, poate o joacă energică cu tatăl seara, etc, etc. Garantat nu va dormi fragmentat și cu mamă-sa toată viața Posted Image

P.S: Copilul meu cel mic și acum, la 7,5 ani mai are nopți când vine să doarmă cu mine. Chiar dacă doarme cu frate-so.

#34
black_sabbath

black_sabbath

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 30.10.2021

View Postcarmenclara1, on 18 februarie 2022 - 04:21, said:

sunte-m doar eu cu sotul si cei doi copilasi de 3 si 6 ani.
daca facem abstractie de la situatia mai speciala chiar bine.
cel mic adoarme mai greu dar doarme pana dimineata fara stres.

Bun, dar cum ati facut ? Dormeati cu el cu randul, o seara mamica, o seara taticul (presupunand ca cel mic ar fi acceptat varianta aceasta...) ?
La noi e complicat, si nu are inca 2 ani...

#35
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postblack_sabbath, on 18 februarie 2022 - 19:03, said:

Bun, dar cum ati facut ? Dormeati cu el cu randul, o seara mamica, o seara taticul (presupunand ca cel mic ar fi acceptat varianta aceasta...) ?
La noi e complicat, si nu are inca 2 ani...

Majoritatea copiilor care dorm prost pana la un moment dat incep sa doarma ok cand se renunta la alaptat. Adica eu stiu mai multe cazuri, majoritatea asta e dpmdvd. Odata ce copilul doarme 10-12h fara intrerupere nu mai e obositor pt nimeni din jur.

#36
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Si al nostru are 8 luni aproape si doarme 10 ore pe noapte cu trezit de 4-5-6 ori,rar se trezeste doar de doua-trei ori.
Ii baga tata in gura si adoarme imediat.
Fiecare copil are ritmul lui.Simplu.
Avem niste cunostinte carora le doarme copilul 6-7 ore fara intrerupere de cand l-au adus acasa.
Fiecare copil este diferit si nu ai ce face.
Atata timp cat este sanatos,restul sunt detalii.
Cat despre dormit separat,i-am aranjat si noi camera lui,mobilier,vopsea,stickere,camera video,etc,etc.
Evident ca doarme cu noi -))).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate