Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Pregătire teren

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 26.05.2017
Buna ziua!
Am nevoie de câteva sfaturi daca mă puteți ajuta va rog!
După cum se vede in poza, terenul e o argila, mai exact argila prăfoasă, parca 60% praf
Am incercat in toamna sa ar zona, dar fiind uscat a reușit doar 2 brazde. Peste iarnă s a măcinat frumos.
Dar sa nu pierd un an am pus copăcei. Acu iau la mana printre copaci sa sap. Mă gândeam cum as putea îmbunătăți terenul. Sa pun mranita, nisip? Mă gândesc dacă tot o sa fie tot săpat sa i aduc un aport de ceva. Printre copaci o sa incerc sa pun ceva legume...
Mulțumesc!

Attached Files



#2
DorinelIrimia

DorinelIrimia

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 27.12.2021
Doar mraniță.
Eventual, dar nu obligatoriu, amestecată cu mușuroaie de cârtiță.

#3
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 26.05.2017

 DorinelIrimia, on 12 februarie 2022 - 15:55, said:

Doar mraniță.
Eventual, dar nu obligatoriu, amestecată cu mușuroaie de cârtiță.
Alea nu s mușuroaie. Au fost brazdele foarte mari și n am reușit să le nivelez:)

#4
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Apa si umbra de la copaci nu-l vor mai lasa sa fie asa prafos. Il poti inierba cu trifoi alb si usor usor devine si altceva in afara de tarana.
Iti recomand mranita, aduce suficient aport nutritiv.

#5
Vanced

Vanced

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 07.02.2022
In niciun caz nu pune nisip
in rest , cum au spus si colegii

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 legeamist, on 12 februarie 2022 - 15:39, said:

Buna ziua!
Am nevoie de câteva sfaturi daca mă puteți ajuta va rog!
După cum se vede in poza, terenul e o argila,

Dar te costa mult: deci bagi escavatorul  sa iti scoata minim 1 metru in adancime  tot pamantul,  apoi aduci  vreo  20 camioane de  pamant bun negru !  Altceva nu prea ai ce sa faci cu argila ... Eventual ce scoti poti vinde, daca cumpara cineva pentru constructii ...

Edited by MembruAnonim, 12 February 2022 - 16:17.


#7
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020
Colegii de mai sus ți-au făcut recomandări corecte şi bune, pe lângă care o adaug şi eu pe următoarea: nicoadată să nu pui nisip cu scopul de a îmbunătăți un teren! Poți să pui nisip dacă îți propui să îi înrăutățești calitățile.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Mike1alike, on 12 februarie 2022 - 16:17, said:

Colegii de mai sus ți-au făcut recomandări corecte şi bune, pe lângă care o adaug şi eu pe următoarea: nicoadată să nu pui nisip cu scopul de a îmbunătăți un teren! Poți să pui nisip dacă îți propui să îi înrăutățești calitățile.

Exceptie daca vrei plantatie de cactusi :D

#9
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020
Deși nu e excepție per se, pentru că tot înrăutățirea calităților solului ar face-o. Că acolo ar putea crește numai cactuși, este efectul.

#10
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 26.05.2017

 MembruAnonim, on 12 februarie 2022 - 16:27, said:



Exceptie daca vrei plantatie de cactusi :D
Am văzut la vecini că merg f BN pomii fructiferi. La legume o sa fac paturi înălțate sau solar. Mă gândesc pt gazon/trifoi sa ajut cu ceva

#11
DorinelIrimia

DorinelIrimia

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 27.12.2021

 legeamist, on 12 februarie 2022 - 16:05, said:


Alea nu s mușuroaie. Au fost brazdele foarte mari și n am reușit să le nivelez:)
Mranița se amestecă și cu simplu sol, dar cel săpat de cârtițe, adică cel din mușuroaie e mai bun fiindcă pământul e mărunțit și reavăn.

#12
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 26.05.2017

 DorinelIrimia, on 12 februarie 2022 - 19:14, said:


Mranița se amestecă și cu simplu sol, dar cel săpat de cârtițe, adică cel din mușuroaie e mai bun fiindcă pământul e mărunțit și reavăn.

Am înțeles greșit, scuze.
Deci m am interesat de mranita și nu găsesc pe zona mea. Am găsit pământ negru . E ok sa amestec cu pământ negru, eventual ceva îngrășăminte daca exista?

#13
DorinelIrimia

DorinelIrimia

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 27.12.2021
Amestecă.
Mranița e mai bună, îngrașă pământul.
Nu sunt oi, capre sau vaci în zona ta ?

#14
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,943
  • Înscris: 13.04.2007

 MembruAnonim, on 12 februarie 2022 - 16:15, said:



Dar te costa mult: deci bagi escavatorul  sa iti scoata minim 1 metru in adancime  tot pamantul,  apoi aduci  vreo  20 camioane de  pamant bun negru !  Altceva nu prea ai ce sa faci cu argila ... Eventual ce scoti poti vinde, daca cumpara cineva pentru constructii ...
Ai făcut un calcul cât costă operația asta? Escavat, transportat,  cumpărat pământ negru, adus pe tarla, nivelat, arat, frezat, etc.

#15
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 26.05.2017

 DorinelIrimia, on 12 februarie 2022 - 21:00, said:

Amestecă.
Mranița e mai bună, îngrașă pământul.
Nu sunt oi, capre sau vaci în zona ta ?

Nu prea și cine are animale are și teren...

#16
sorin_tps

sorin_tps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 24.09.2010
Daca solul e agrilos, greu si se compacteaza usor, nu vad de ce ar strica nisipul.
Mranita, frunze, tocatura de crengi...orice alt fel de materie organica, ajuta pe tipul asta de sol. Asa e si la mine in gradina.

#17
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Musuroil de cartita e o gluma, e doar un sol afânat, orice sol după ce reușești cumva sa îl lucrezi poate fi afânat, probelma însă rămâne pentru ca asa cum solul propriu se va tasa după o ploaie mai zdravănă sau după ce îl calci, la fel se va intsma și cu pământul de mușuroi.
Singurul avantaj al mușuroi ului este ca momentan este afanat, compoziția și structura da însă poate fnvariabila de la mult mai proasta la foarte bună.
Depinde unde a săpat cartita.
Nici pup poate ajuta în anumite situații însă enevoie de calități mari ca să se simta și nu e neapărat un mod bun de a îmbunătăți solul.
Ajuta acolo unde face crusta însă dacă spre 3x3mplu ai o argila cum întâlnești uneori în lunca faci direct cărămizi, mai rău faci.

Singurul mod prin care solul se îmbunătățește este adăugarea de materie vegetala, de toate felurile, de la mranita, compost șamd la materie vegetala neputrezita, doar maruntita, de la iarba și paie pana la talaș sau chipuri de lemn.




#18
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 26.05.2017

 parintele, on 13 februarie 2022 - 13:57, said:

Musuroil de cartita e o gluma, e doar un sol afânat, orice sol după ce reușești cumva sa îl lucrezi poate fi afânat, probelma însă rămâne pentru ca asa cum solul propriu se va tasa după o ploaie mai zdravănă sau după ce îl calci, la fel se va intsma și cu pământul de mușuroi.
Singurul avantaj al mușuroi ului este ca momentan este afanat, compoziția și structura da însă poate fnvariabila de la mult mai proasta la foarte bună.
Depinde unde a săpat cartita.
Nici pup poate ajuta în anumite situații însă enevoie de calități mari ca să se simta și nu e neapărat un mod bun de a îmbunătăți solul.
Ajuta acolo unde face crusta însă dacă spre 3x3mplu ai o argila cum întâlnești uneori în lunca faci direct cărămizi, mai rău faci.

Singurul mod prin care solul se îmbunătățește este adăugarea de materie vegetala, de toate felurile, de la mranita, compost șamd la materie vegetala neputrezita, doar maruntita, de la iarba și paie pana la talaș sau chipuri de lemn.

Daca iau niste baloți de fân și îi toc cumva și ceva Pamant vegetal, poate găsesc și ceva mraniță, pur și simplu pun deasupra și amestec?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate