Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Pareri pavele

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
Tomacatalina

Tomacatalina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 20.01.2017
Bună ziua, am ocazia sa cumpăr pavele pentru curte la 50 lei m2 și nu știu dacă sunt bune sau nu. După o simpla căutare pe internet le.am găsit la peste 80 lei m2. Va rog, dacă știți sa.mi dați o părere despre cum rezista în timp cât de ușor se curata sau de ce ar trebui sa mai țin cont.

Încerc sa postez și pozele cu pavelele dar nu reusesc🙈

Sfantul Google m-a ajutat! Asa arata dalele, sunt in 3 dimensiuni iar grosimea lor este de 6cm. Multumessc!

Attached Files



#2
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Gasesti in L&M sau Horn... la acelasi pret pe mp.
La 6 cm grosime e ok , e important substratul pe care se monteaza . De curatat se curata cu jetul dar depinde cu ce le patezi.

#3
Tomacatalina

Tomacatalina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 20.01.2017

 BaXXXon, on 12 februarie 2022 - 12:16, said:

Gasesti in L&M sau Horn... la acelasi pret pe mp.
La 6 cm grosime e ok , e important substratul pe care se monteaza . De curatat se curata cu jetul dar depinde cu ce le patezi.
se vor monta deasupra cimentului deja existent prin curte, am inteles ca pe nisip, iar de patat, masina nu o prea bag in curte, doar cu pamant, praf, frunze etc. sa le patez.
am cautat  la L&M si Horn, dar nu am gasit la acelasi pret, ca si model cred ca sunt acestea https://www.globall....combi-6-cm.html pt ca au si niste margini ondulate in laterale.
Ar trebui sa mai tin cont si de alte aspecte?

Edited by Tomacatalina, 12 February 2022 - 12:26.


#4
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Trebuie puse borduri prinse in beton , altfel se vor creea rosturi mari si va arata jalnic.
Curatarea depinde si de suprafata pe care calci daca e lucioasa sau rugoasa . In cazul celei rugoase ar fi bine un strat de protectie , gen lac de piatra .

#5
Tomacatalina

Tomacatalina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 20.01.2017

 BaXXXon, on 12 februarie 2022 - 12:29, said:

Trebuie puse borduri prinse in beton , altfel se vor creea rosturi mari si va arata jalnic.
Curatarea depinde si de suprafata pe care calci daca e lucioasa sau rugoasa . In cazul celei rugoase ar fi bine un strat de protectie , gen lac de piatra .
Borduri vor fi pe ca dalele vor fi puse intre casa si bordura. Pavele ca suprafata sunt ca cimentul, asta inseamna ca ar mai trebui deasupra un lac, sa inteleg.

#6
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
N-ar fi rau.

#7
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 Tomacatalina, on 12 februarie 2022 - 12:56, said:

Pavele ca suprafata sunt ca cimentul, asta inseamna ca ar mai trebui deasupra un lac, sa inteleg.
Nu-i musai.
Sa nu fie excesiv de lucioase, ca devin alunecoase la un mic inghet.

Trebuie sa iei vreo 2 saci de nisip fin, sa il imprastii cu o perie de curte prin rosturi.
Le stabilizeaza (rosturile).

#8
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Pavelele par sa fie din gama Rettango gri bazalt combi 6 produse de catre Semmelrock. De obicei se livreaza numai la palet intreg 10.60 mp/palet. La acelasi pret de 84 lei/mp mai existau si de la Viastein Sempre Mistro bazalt combi 6, care arata mai bine decat cel de la Semmelrock si au si bordurile la aceiasi nuanta, iti pun o poza cu el:
Attached File  IMG-20210930-WA0004.jpeg   193.89K   76 downloads
Nu se da cu nici un lac, rezista foarte bine asa cum sunt produse, au deja dat un strat de protectie. Se pun pe 4 cm nisip sau margaritar daca ai placa de beton,  daca ai pamant se face terasament din piatra 16-31mm sau piatra concasata, ultima ffind mai buna dar mai scumpa.

Edited by baribalu, 12 February 2022 - 13:44.


#9
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Super preț, da-i bătaie. Sunt în regula.

#10
P-I-G

P-I-G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.01.2022
Pai sunt de firma si cu pret mai mic sau imitatie? Intreb pentru ca nu conteaza doar cum arata, identic, ci conteaza sa aiba aceleasi proprietati. Daca sunt "originale" si au pret bun, da, nu mai sta pe ganduri. Lac peste pavele?? Doamne Fereste! Sa nu faci asa ceva. Chiar daca se pun pe beton iti recomand o folie antiburuieni, apoi pat de nisip si sa nu te calicesti si sa inchiriezi un aparat din ala de tasat nisipul, apoi pui pavelele si la final nisip fin imprastiat cu o matura, perie cu coada. Prin cercetarile mele am vazut ca afara pun un mix intre nisip si ce pare a fi ciment dupa care uda si se solidifica sigiland rosturile. Bordura este foarte importanta....spor la treaba. Sa te interesezi sa nu aluneci iarna!

#11
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Daca faci prostia sa pui nisip+ciment in rosturi o sa patezi pavajul iremediabil, cimentul o sa intre in pavaj si nu il mai scoti niciodata.

#12
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Folie antiburuieni peste beton ?
Posted Image
Ce-ai fumat, varu' ?

#13
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Eu nu-ti recomand sa le pui pe nisip ci pe spartura concasata 4-8mm de balastiera. Asa apa se va drena mai usor. Nisipul retine apa sub pavea si cu timpul se va deteriora.

#14
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020
Daca sunt vibropresate sunt bune, la grosimea asta suporta si traficul auto.

#15
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Baribale,la ce suprafata are de realizat merge amestecul.  Treaba sta in patul de nisip si vibrarea/saltareata aia de placa vibratoare.  Baga nisip uscat+ceva praf ciment si il

plimba cu matura aia industriala de 80 pe deasupra printer rosturi.   Matura final si de ,,o ploaie de vara,, cu ceva furtun.

24 ore nu calca pe lucrare.

#16
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Ești total, dar total, pe lângă. Nu mai da sfaturi tâmpite.

 MikeSpike, on 12 februarie 2022 - 19:48, said:

...,la ce suprafata are de realizat .... .
Nu a spus/scris ce suprafață are.

#17
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Praful de la ciment o sa intre in pavaj si o sa ii strice culoarea, nu o sa il mai scoata niciodata, de asemenea daca foloseste nisip de rosturi cu qoartz. Dar fiecare face ce vrea, cu banii lui.

Edited by baribalu, 12 February 2022 - 23:00.


#18
dadedon

dadedon

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 08.02.2022
@baribalu -  si atunci cum se monteaza corect? (fara placa de beton) Nu se mai baga nimic intre pavele?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate