Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Va ascundeți achizițiile de soțiile voastre?

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#37
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,045
  • Înscris: 02.03.2003

 diahim, on 12 februarie 2022 - 11:49, said:

De unde stiai tu ce era in coletele omului?


Vei descoperi că securismul românesc nu a murit în '89. S-a transformat şi s-a privatizat.

Ceea ce în trecut făceau angajaţii PTTR fac acum curierii.
Citesc AWB-urile cu interes, le agită pentru a se asigura că au conţinut legal, fac baze de date cu comportamentul clienţilor. Posted Image

 BaXXXon, on 12 februarie 2022 - 12:18, said:

Ganditi cum nu , cum sa va faceti datoria pt care sunteti platiti, nu sa deschideti topice despre clienti Posted Image
P.S. Ar fi bine sa afle seful tau cu ce te ocupi de fapt ...

Este de apreciat că a povestit. Fără astfel de oameni nu s-ar afla dedesubturile unor sisteme.

#38
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 terratec, on 12 februarie 2022 - 13:23, said:

. Fără astfel de oameni nu s-ar afla dedesubturile unor sisteme.
Care ar fi alea , concret , in cazul de fata ?

#39
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,556
  • Înscris: 06.03.2016
Dude, a pus si omu' o intrebare. Inteleg ca probabil ai boala pe un curier anume, dar generalizezi aiurea.

Edited by red46, 12 February 2022 - 13:32.


#40
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,091
  • Înscris: 06.01.2005
Mai cumpar si eu "pe ascuns" dar e vorba de "jucarii", mofturi gen aparatura audio sh, componente sau periferice pc, si asta din doua motive:
1 - sa evit intrebarea, "dar nu ai asa cevs, chiar iti trebuie?" ptr ca raspunsul este evident ca in 99% din cazuri nu mi trebuie ce vreau sa cumpar;
2 - sa evit sa explic ce face/ sau la ce foloseste lucrul respectiv,pentru ca ajungem cu siguranta la pct.1
Daca sunt gata cumparate treaba e ok

#41
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Chiar m-am amuzat citind povestea, de situatie, nu de altceva.
Domnul Radu ori e terorizat de nevasta, dar mi-e greu sa cred ca lucrurile sunt fix pentru casa, ca e destul de greu sa iei televizor pe ascuns, iar acasa nevasta cand intreaba, sa-i spui ca l-ai gasit la tomberon si merge.
E posibil sa fi avut o amanta pe care o intretinea si juca la dublu. Dar nu prea explica de ce nu voia adresa de la firma in comanda si nici natura obiectelor...

Am avut un coleg, divortat, insurat a doua oara, din prima casnicie avea un copil. Nevasta a doua insista sa taie legaturile si cand omul dorea sa cumpere copilului un cadou, nici macar nu comanda pe numele lui. Ma ruga pe mine sa comand si sa platesc si imi dadea banii... eu nu eram insurat, nu aveam cui justifica asa ca il ajutam. Eu faceam comanda de pe Emag, eu ridicam, apoi ii puneam in brate coletul si aia era.
I-am sugerat subtil ca nu este normal, dar nu m-am bagat in viata lui, daca l-am putut ajuta in modul asta am facut-o.

Despre ascuns, cam fac si eu asta. Nu complet. Sunt colectionar si cumpar de la licitatii. Sotia vede (ma rog, nu suntem casatoriti, dar urmeaza) si aude cand incep sa urlu de bucurie cand castig. Vede si cand vine curierul. Pretul nu-l stie. Daca intreaba, preturile sunt mici, chilipiruri :)
Nu intru in banii de mancare, utilitati etc. Cheltui mult (cam foarte), dar e pasiunea mea si alte vicii n-am.
Si ea isi cumpara haine sau diverse alte chestii feminine, nu stau sa ii fac contabilitatea, orice om are dreptul la pasiunile proprii.

#42
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

 terratec, on 12 februarie 2022 - 13:23, said:



Vei descoperi că securismul românesc nu a murit în '89. S-a transformat şi s-a privatizat.

Ceea ce în trecut făceau angajaţii PTTR fac acum curierii.
Citesc AWB-urile cu interes, le agită pentru a se asigura că au conţinut legal, fac baze de date cu comportamentul clienţilor. Posted Image

Nu neapărat. Pe unele AWB-uri chiar scrie ce produs e înăuntru. Când se ridica marfa de la magazine on line, acestea specifica clar ce e în colet. Deci nu e chiar o chestie de "securism"!
În al doilea rand e vorba de securitatea noastră sau a clienților. Poate trimite unul o bomba. Sau un produs periculos - gen o sticla de acid. Sau alte tâmpenii...

#43
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 27.09.2006
Nu inteleg de ce "domnul Radu" nu comanda produsele direct la sediul firmei.
De ce se complica sa le comande "pentru acasa", ca apoi sa se roage de curier sa i le aduca la birou / in oras / in parc etc.?
Nu vi se pare ciudat?

#44
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

 acvaristul, on 12 februarie 2022 - 13:41, said:

Nu inteleg de ce "domnul Radu" nu comanda produsele direct la sediul firmei.
De ce se complica sa le comande "pentru acasa", ca apoi sa se roage de curier sa i le aduca la birou / in oras / in parc etc.?
Nu vi se pare ciudat?
Și eu l-am întrebat asta. I-am spus să comande cu livrare la ce adresă vrea el. Răspunsul lui a fost ca vrea factura pe adresa de acasă. Daca omul asa vrea, eu nu am mai insistat.

Edited by Robert_Kiran, 12 February 2022 - 13:58.


#45
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
eu nu am frica de nevasta, nu ma ascund. doar ca ii zic un pret mai mic. de exemplu cumpar ceva de 300 si ei ii zic ca a fost 50.

#46
eagle_xl

eagle_xl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,239
  • Înscris: 10.01.2019
Eu nu ascund nimic nevestei mele! Ma rog,cu exceptia prezervativelor si fluturasului de salariu...

Edited by eagle_xl, 12 February 2022 - 14:30.


#47
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015
Nu vrea ca vecinii sa stie ca face comanda on-line

#48
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Numai fatalaii ascund ce cumpara si preturile , barbatii adevarati se cearta inainte de a face comanda Posted Image !
A se considera un pamflet Posted Image !

#49
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015
Nici eu nu astept sa vina curierul la mine, n-am atata vreme, merg eu dupa el si iau de la masina.
Da, ii las si bacsis

#50
s2inu

s2inu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 23.10.2021
De câțiva ani am pasiunea de a cumpăra timbre. Bag cam 4-500 de lei odată. Bine, nu de multe ori, doar o dată, de două ori pe an. Prima oară când nevastă-mea a văzut asta, în urmă cu câțiva ani, evident că mi-a făcut scandal, aaaaa, mie nu mi-ai mai luat de nu știu câtă vreme un cadou de 500 de lei și arunci banii pe timbre? I-am zis: „Da' ce dragă, vrei să-i dau pe curve?”

S-a potolit instant. De atunci nu mi-a mai făcut niciodată observație, ba dimpotrivă, a devenit și ea interesată, mai ales că și copilului îi place și activitatea e deosebit de utilă, cultural, pentru copil, căruia îi stimulează interesul pentru cunoaștere.

#51
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015

 Robert_Kiran, on 12 februarie 2022 - 11:26, said:

Acum trei ani aveam de dus un colet pentru un domn Radu (e un nume fictiv, nu e numele real, si o sa vedeți imediat de ce). Dau telefon: Bună ziua sunt de la curier, aveți un colet, ramburs x lei, va găsesc acasă, sa vi-l aduc? Omul ma roagă frumos sa nu îl aduc acasă la el, ca nu e acasă, și dacă pot sa i-l aduc la firma unde lucrează. Cer adresa, si îl duc la firma indicata. Omul iese la poarta, i-a coletul, si imi lasă și un bacșiș! Am zis, omul nu era acasă, și m-a rugat să ii duc coletul la serviciu!
Pana acum nimic anormal, nu? Sa continui. În următoarea perioada, domnul Radu, a făcut numeroase comenzi. Nu trecea o săptămână, fără sa comande ceva. Camera auto, aparat foto, tableta, compresor auto, televizor, machete auto, jucării cu telecomanda, diverse scule ... cam de toate. De fiecare data le duceam la firma, deși adresa de livrare era la domiciliu. De fiecare data lasă bacșiș, deci nu mă supara faptul că mă punea să ii duc coletul în alta parte. Recunosc că îl tratam cu respect, si mereu ii duceam coletele printre primele (de obicei curierii sunt sensibili la cei ce lasă bacsis)!
Bun. Vine o comanda sâmbăta. Domul Radu, aveți un colet, sunteți acasă? Raspuns: ne putem întâlni undeva în oraș unde doriți dvs? Rămân puțin contrat! Da, nu e nici o problema. Dar nu e nevoie, vi-l pot aduce acasă (eu crezând ca el cere livrare la firma, ca nu e nimeni acasa). Nu, nu acasă. Ies eu în oraș. În fine, îmi spune o adresa - la o librărie - și ne întâlnim și ii dau coletul. Ca de obicei a lăsat bacșiș! Trecuseră vreo doi ani, si mai bine, ajunsesem să ne cunoaștem un pic, asa ca ma risc și îl intreb:
Domnul Radu de ce nu ați vrut sa va aduc coletul acasă? Vi-l aduceam eu, sa nu mai ieșiți dvs. din casa. Răspunsul lui mă lasă masca.
Ma feresc de nevastă-mea! De fiecare data când cumpăr ceva, îmi face scandal. Nu vreau sa știe ca am cumpărat ceva.
Bine, dar ea nu vede ce cumpărați?
Ei, uneori nu vede. Iar dacă vede, spun ca le-am primit cadou de la firma!
În fine nu am mai spus nimic. Nu am dreptul să îmi județ clienții.
De atunci domnul Radu a făcut și alte comenzi. La fel, livrare numai la firma unde lucra. I-am spus o data ca poate sa solicite magazinelor online livrare direct la firma. El a spus ca nu, deoarece vrea factura pe adresa de domiciliu. Am vrut sa spun ca se poate ca adresa de facturare sa fie diferita de cea de livrare, dar nu e frumos sa sâcâi un client, asa ca m-am abținut.
În final, numele Radu nu e cel real. Nu vreau sa ii fac probleme în familie omului, am pus un nume fictiv.
Dar totuși... situația nu mi se pare ok. Eu personal nu am avut niciodată nici o reținere sa ii spun soției- vreau sa cumpăr cutare lucru.  
Vouă cum vi se pare? Va ascundeți achizițiile de soții?
Daca esti curier de unde sti ce cumpar eu? Desfaci coletul sa vezi produsele?

#52
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

 scania_delfin, on 12 februarie 2022 - 15:29, said:

Daca esti curier de unde sti ce cumpar eu? Desfaci coletul sa vezi produsele?

Oopsie!
:lol:

De acum nu le mai las bacsis

#53
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016

 terratec, on 12 februarie 2022 - 13:23, said:



Vei descoperi că securismul românesc nu a murit în '89. S-a transformat şi s-a privatizat.

Ceea ce în trecut făceau angajaţii PTTR fac acum curierii.
Citesc AWB-urile cu interes, le agită pentru a se asigura că au conţinut legal, fac baze de date cu comportamentul clienţilor. Posted Image



Este de apreciat că a povestit. Fără astfel de oameni nu s-ar afla dedesubturile unor sisteme.

Eu cred ca e f simplu sa afli ce contine un colet. Acel AWB care se genereaza, probabil ca se genereaza pe baza unor coduri dedicate pe tipuri de produse, sau ceva informatii in fisa de comanda.
Nu cred ca sta nimeni sa iti analizeze coletul, sa il desfaca, sa ia mostra si sa il zangane pe toate partile ca sa vada a ce suna.
In plus, iti trebuie si multa analiza si spirit de securist sa observi ca o cutie de 20 x 25 cm de cele mai multe ori contine un telefon sau o pereche de casti sau o boxa portabila. Iar la un tv e si greu sa vezi pe ambalaj si sa iti dai seama dupa cutie ca e vb de...un tv.
In plus, nu cred ca necesita o mare analiza sa vezi ca o cutie de la Deichman contine pantofi / adidasi / ghete / cizme sau sandale, ca doar nu o contine un aparat de tuns sau un mixer...

 ambr0zie, on 12 februarie 2022 - 13:34, said:

Chiar m-am amuzat citind povestea, de situatie, nu de altceva.
Domnul Radu ori e terorizat de nevasta, dar mi-e greu sa cred ca lucrurile sunt fix pentru casa, ca e destul de greu sa iei televizor pe ascuns, iar acasa nevasta cand intreaba, sa-i spui ca l-ai gasit la tomberon si merge.
E posibil sa fi avut o amanta pe care o intretinea si juca la dublu. Dar nu prea explica de ce nu voia adresa de la firma in comanda si nici natura obiectelor...

Am avut un coleg, divortat, insurat a doua oara, din prima casnicie avea un copil. Nevasta a doua insista sa taie legaturile si cand omul dorea sa cumpere copilului un cadou, nici macar nu comanda pe numele lui. Ma ruga pe mine sa comand si sa platesc si imi dadea banii... eu nu eram insurat, nu aveam cui justifica asa ca il ajutam. Eu faceam comanda de pe Emag, eu ridicam, apoi ii puneam in brate coletul si aia era.
I-am sugerat subtil ca nu este normal, dar nu m-am bagat in viata lui, daca l-am putut ajuta in modul asta am facut-o.

Despre ascuns, cam fac si eu asta. Nu complet. Sunt colectionar si cumpar de la licitatii. Sotia vede (ma rog, nu suntem casatoriti, dar urmeaza) si aude cand incep sa urlu de bucurie cand castig. Vede si cand vine curierul. Pretul nu-l stie. Daca intreaba, preturile sunt mici, chilipiruri Posted Image
Nu intru in banii de mancare, utilitati etc. Cheltui mult (cam foarte), dar e pasiunea mea si alte vicii n-am.
Si ea isi cumpara haine sau diverse alte chestii feminine, nu stau sa ii fac contabilitatea, orice om are dreptul la pasiunile proprii.

Ce cumperi si de unde ? Chiar sunt curios de ce poti gasi si cat de ok sunt acele produse.

 eagle_xl, on 12 februarie 2022 - 14:30, said:

Eu nu ascund nimic nevestei mele! Ma rog,cu exceptia prezervativelor si fluturasului de salariu...

Folosite sau noi ?

 Alltrack, on 12 februarie 2022 - 14:50, said:

Numai fatalaii ascund ce cumpara si preturile , barbatii adevarati se cearta inainte de a face comanda Posted Image !
A se considera un pamflet Posted Image !

Aia adevarati se cearta inainte, dupa ce primesc comanda si dupa ce au returnat, spunand ca oricum a fost decizia lor, ca nu era ce trebuia Posted Image

 s2inu, on 12 februarie 2022 - 15:17, said:

De câțiva ani am pasiunea de a cumpăra timbre. Bag cam 4-500 de lei odată. Bine, nu de multe ori, doar o dată, de două ori pe an. Prima oară când nevastă-mea a văzut asta, în urmă cu câțiva ani, evident că mi-a făcut scandal, aaaaa, mie nu mi-ai mai luat de nu știu câtă vreme un cadou de 500 de lei și arunci banii pe timbre? I-am zis: „Da' ce dragă, vrei să-i dau pe curve?”

S-a potolit instant. De atunci nu mi-a mai făcut niciodată observație, ba dimpotrivă, a devenit și ea interesată, mai ales că și copilului îi place și activitatea e deosebit de utilă, cultural, pentru copil, căruia îi stimulează interesul pentru cunoaștere.

Daca ii mai zici si cat vor valora peste niste ani, o sa te ajute si sa le alegi...

 scania_delfin, on 12 februarie 2022 - 15:29, said:

Daca esti curier de unde sti ce cumpar eu? Desfaci coletul sa vezi produsele?

Da, foloseste si produsul vreo 2 zile si apoi il ambaleaza la loc. Sa nu mai comanzi periute de dinti electrice si aparate de tuns, mai bine le ridici din magazin.

#54
marianov

marianov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 01.06.2003
Acest topic ar trebui inchis, iar initiatorul penalizat. In calitate de angajat al oricarei firme de curierat nu ai voie sa te apuci tu sa comentezi ce si unde livrezi. Ai inceput cu o poveste care tie ti se pare banala, dupa o sa vorbesti public despre un client care...a comandat un set de cauciucuri care sunt ciudate pt. tine? Dupa ai probleme cu o familie care comanda cine stie ce scutece ne eco frendly? Sau miere din australia?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate