Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cantaretii folosesc o pronuntie noua. Se va schimba oare permanent pronuntia limbii Romane?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,721
  • Înscris: 03.02.2009

View PostSmurfK, on 12 februarie 2022 - 11:07, said:


Nu e vorba de asta, e pur și simplu o problemă dacă ai acele sunete puternice din consoane, îți face clipping și produci distorsiune. Alegând o pronunție mai constantă, oarecum compresată, eviți treaba asta și poți avea vocea la un volum mai mare în mix.
Despre ce tot vorbiti acolo? Mai zicea cineva ca-i de la autotune. Eu in trecut am inregistrat multe voci, caci am compus piese. Nu vad ce legatura are cu partea de inregistrare. Daca pui un pop-filter, un dres macar inainte de microfonul pe condensator, nu vei avea probleme cu tranzientii, mai ales ca oricum vocea va fi procesata de-o ia mama naibii. (nu doar compresoare, limitatoare, egalizatoare, de-essere, harmonizatoare, filtre, chorus, distorsiune, totul se adauga subtil intr-o inregistrare vocala).
Daca in loc sa pronunt "doare" pronunt "dhoare" sau chiar "dsoare", asta face mai problematica inregistrarea (trebuie de-esser-ul mai agresiv sa intre)

Eu vorbeam de faptul ca artistii folosesc pronuntia asta SPECIAL ca sa sune a engleza, sa sune "international". SI normal ca inca nu au ajuns sa vorbeasca pe strada asa, deocamdata doar atunci cand canta au observat ca suna mai "comercial" sa pronunte asa.

#20
adnana2121

adnana2121

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 22.09.2021
Sincer?
In cativa ani va dispare
Cum a disparut tot. Urmariti banii....si aflați ce si cum vom vorbi.
Ascultam un dialog intre 2 liceeni. Sincer, este obositor să încerci sa înțelegi....


#21
DeliriumSilence

DeliriumSilence

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 27.04.2021

View PostRangerBoy, on 12 februarie 2022 - 11:24, said:

Pe mine ma calca rau pe nervi aia care vorbesc romangleza, la fiecare 3-4 cuvinte in romana zic unul in engleza, zici ca au stat zeci de ani in state si acum au aterizat inapoi la ei in tara si vezi domne, se incurca si uita cuvinte romanesti.

Aia sunt niste imbecili, pe romaneste.

#22
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,721
  • Înscris: 03.02.2009

View Postadnana2121, on 12 februarie 2022 - 12:18, said:

Cum a disparut tot. Urmariti banii....si aflați ce si cum vom vorbi.
Aprecierea culturii e un act intelectual, sau facut de intelectuali. Asa si cimpanzeii au cultura lor, pe care o vor schimba imediat ce pot s-o adapteze - s-o modernizeze. Doar un intelectual vine si face o "poza" ca s-o conserve. Ar mai putea veni si din partea politica: ma gandesc la felul cum ungurii vorbesc o limba cu care din punct de vedere genetic n-au absolut nicio legatura. (ei fiind un mix de slavi cu germani,.cu romani si rromi, si nicio umbra de gena din Urali). Acolo limba s-a conservat foarte bine datorita unei decizii politice/statale.

Si nu ma refer la cetatenii nationalisti, ci la politicienii care au gandit conservarea limbii. Caci daca iei un nationalist, el din moment ce se identifica cu natia, evident ca intra intr-o competitie (de dreapta) intre natii, si daca sapi un pic vei afla ca nu-i doar mandru de natia lui, dar considera ca natia cu statul cel mai puternic este cea care trebuie sa domine toata lumea. Concret, multi nationalisti Romani sunt defapt ultranationalisti Americani. In trecut, sau inca mai considera natia Germana ca fiind cea care TREBUIE sa domine tot. Sau daca mai creste Rusia in dominatie, o vor idolatriza.
Asa functioneaza mintea "de dreapta" - adica instinctele nederanjate de constient, de ratiune. Acolo D-zeu e Selectia Naturala, deci "sa inceapa competitia (razboiul)". Automat devine imoral sa ajuti pe cineva, etc. dreapta are propria ei moralitate (moralitatea competitiei, asa cum e imoral ca o echipa de sport sa piarda puncte din mila pentru oponent).

Limba Romana vorbita in afara tarii, a fost persecutata, interzisa, datorita nationalismului fiecarei tari (Grecia, Serbia, Ucraina, Ungaria, Rusia, etc). Deci daca vorbim de valoare culturala, nationalismul statelor e daunator.

Edited by bursucelu_viesel, 12 February 2022 - 12:52.


#23
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 05.07.2014
Inainte sa schimbam limba romana, n-ar trebui sa o si invatam? Zic si eu...ca pe urma cine stie ce schimbam

Edited by daybreak246, 12 February 2022 - 12:49.


#24
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020

View Postadnana2121, on 12 februarie 2022 - 12:18, said:

Sincer?
In cativa ani va dispare
Cum a disparut tot. Urmariti banii....si aflați ce si cum vom vorbi.
Ascultam un dialog intre 2 liceeni. Sincer, este obositor să încerci sa înțelegi....
Eu am stat de cateva ori in preajma lor, din diferite motive, fie ca asteptam pe cineva, fie eram cu cainele afara, deci efectiv ei nu stiu sa comunice, am vazut ca fac ca niste urangutani in calduri, tipa, urla, fac ca maimuta si se scalambaie, astea sunt semne de retard mintal.

View PostDeliriumSilence, on 12 februarie 2022 - 12:28, said:


Aia sunt niste imbecili, pe romaneste.
Sunt multi dintre ei care au nu stiu ce facultati terminate, nu conteaza, prosti cu diplome.

#25
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postbursucelu_viesel, on 12 februarie 2022 - 09:25, said:

Inainte am observat la Inna ca pronunta consoanele t, d, suna precum th, dh, ca-n engleza.

Daca schimba limba pitipoancele astea si bombardierii aferenti, ne putem sinucide...
Ce auzi tu acolo (n-am remarcat nimic, personal) sunt fie efecte audio de la microfon, fie (in alte cazuri) (de)fecte de pronuntie provenind de la piercinguri din limba, buze (cred ca au si-n creiere - aia care au asa ceva)... ar fi de porc sa se schimbe ceva la limba romana de la degeneratii astia. Dar cum televiziunile noastre "educative" de kkt promoveaza aceste nulitati, e posibil ca droaia de analfabeti functionali (si nu numai) ce-i admira, sa le adopte stilul... ca e cul.

Edited by ursamajor, 12 February 2022 - 13:52.


#26
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,721
  • Înscris: 03.02.2009
Deci (din ce citesc aici) chiar nu se observa fenomenul.. interesant.Eu am pus clipul ala cuiva dupa ce i-am spus despre pronuntie, si reactia a fost "ia.. ce se prosteste asa de stalceste pronuntia in halul ala?" Dar uite ca trece neremarcat in majoritatea cazurilor, Si automat trece neremarcat daca esti constient de fenomen.De-asta si speculam ca are puterea de a se infiltra permanent in limba.

#27
adnana2121

adnana2121

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 22.09.2021

View Postdaybreak246, on 12 februarie 2022 - 12:49, said:

Inainte sa schimbam limba romana, n-ar trebui sa o si invatam? Zic si eu...ca pe urma cine stie ce schimbam
ca si istoria(după ce că au măcelarit-o... inventat idioți la butoane, 40 de ani ȘTERȘI....) Se va preda ceva....spre uitare.... Numiți in minte primii conducători actuali...si sesizați cui aparținem...si ce vom vorbi . )

#28
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007

View Postbursucelu_viesel, on 12 februarie 2022 - 10:44, said:

Ton plangacios ca asta?

in totalitate!!!! si miorlait, si latinomanea si 3.14zdificat. daca e si pe invers, are cistig de cauza ...

#29
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,721
  • Înscris: 03.02.2009

View Postursamajor, on 12 februarie 2022 - 13:51, said:

Ce auzi tu acolo (n-am remarcat nimic, personal) sunt fie efecte audio de la microfon,
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WGu0edtKh8A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Chiar nu auzi cum pronunta "thsoate-n dhsoina timpului" acolo la timpului a uitat sa-l palatalizeze (sau cum s-o fi chemand procesul),

Pe Inna cred c-am auzit-o-n piesa asta https://youtu.be/mTOo5YzwY84?t=41 de era pe la inceputuri. Poate ca insasi Inna a inventat moda asta?
Vezi cum "Tu" e pronuntat bine, dar cand zice "din adancul inimii" deja cocheteaza cu pronuntia modificata.
Iti spun sigur sigur ca aparatura de inregistrare nu are de unde sa scoata "hs"-uri cand pronunti consoane. Asa pronunta canteata ..creata.

Vezi ca artistii si compozitorii comerciali fac instinctiv lucrurile, si au intuit ca suna mai comercial pronuntia asta. Intr-un playlist al Innei, intre multe piese in Engleza, nu se simte discrepanta cand apare piesa in Romana, atata doar ca nu recunosti cuvintele daca incerci, dar asta-i muzica de fundal, nu-i menita sa fi atent la mesaj. N-are niciun mesaj, poti inlocui versurile cu "la la la".
Sau hai..sa zic ca e mai multa simbolistica, cuvantul conteaza, el sugereaza mult, insa nu conteaza sa aiba vreun sens propozitia. Vezi cea mai faimoasa piesa in Romana, Dragostea din Tei. N-are absolut nicio logica.

Daca te pui si tu sa faci o piesa, odata ce ai instrumentalul, ai sa vezi ca vei scoate niste cuvinte sugestive atmosferei piesei, iar daca scoti o melodie vocala buna, a sa vezi ca dupa atata munca n-ai sa periclitezi melodia si cuvintele sugestive pentru un detaliu minor precum acela ca propozitia n-are niciun sens Posted Image

#30
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,069
  • Înscris: 24.02.2011
Că tot ai zis de piese în care versurile nu conteazã, îți dau și eu un exemplu si anume piesa favorită a publicului român de la Eurovision, care printre altele, va fi lăsată astăzi acasă de "specialiștii" din tvr.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IVs6udUDghQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#31
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Sa fi vazut cum vorbeau romanii prin anii 1800. Azi aproape ca n-ai mai fi inteles nimic. Ori romana de la 1800, ori portugheza, era aproape acelasi lucru.

#32
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,721
  • Înscris: 03.02.2009

View Postsandel1, on 12 februarie 2022 - 16:36, said:

piesa favorită a publicului român de la Eurovision, care printre altele, va fi lăsată astăzi acasă de "specialiștii" din tvr.
Nuu.. Asta e castigatoarea? Nu vad stirea. Sper ca nu. E o rusine. Piesa de 2 lei, facuta schematic fara niciun talent. O galagie de sunete care-si bate joc de muzica traditionala (care va parea strainilor ca o galagie fara sens/expresivitate). Prestatia jenanta - au incercat posibil sa imite clipurile virale de prost gust, dar nu le-a iesit. Cantareata evident arata ca o femeie casnica, care s-a imbatat si s-a imbracat porcos, si se da la tineri. Cu versurile n-am nimic caci oricum nu le inteleg strainii.
Eu aveam 3 favorite:
1 Smiorcaitul ala - Llamame, 2. Asta cu pronuntia lu' peste - Doina, si 3. Cream + Minodora + etc - Romania mea.
Oricare din astea 3. Iarasi, nu conteaza ca refrenul la piesa Romania mea e "Dulce Romanie, glorie din cer". Gloria e in relatie cu altcineva, e competitionala, nu-i spirituala sa vina din cer. Pe mine ma zgarie expresia astam, dar eu am teoriile mele despre spiritualitate, asa ca inteleg cand toata lumea e profana si nu poate vedea spiritualitatea (o confunda cu unde magnetice, vibratii planetare, sau alte lucruri materiale, si nu poate vedea ca spiritul e o entitate virtuala - o retea interumana). E ca si cum ar spune "Smecherie de la D-zeu".

Am mai auzit ceva de Dora Gaitanovici - Ana. Canta bine, arata bine, insa asta e un concurs de piese, iar piesa ei nu-mi spune nimic, ba chiar mai si-mi urla in cap. Insa face o impresie buna, desi n-o va asculta nimeni. Deci tot ar fi mai buna decat porcaria aia.

Edited by bursucelu_viesel, 12 February 2022 - 19:39.


#33
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,069
  • Înscris: 24.02.2011
Mai nou manelele se numesc muzică tradițională? Posted Image
"Rușinea" aia este foarte apreciată de străini și nu numai. A primit cele mai multe voturi, cât următoarele 4 piese la un loc. La concursul ăsta nu e vorba de muzică ci de exhibiționism. Ai și uitat că acu' vreo 2-3 ani a câștigat grăsana aia din Israel care imita o...găină? Posted Image
Oricum juriul de comuniști (Barabancea% Romcescu) gândește ca tine și nu o apreciază deloc, deci nu au nici o șansă să câștige.
Minodora&comp. este votată și apreciată de etnia conlocuitoare.
Eu personal îmi doresc să câștige Aris. Are melodie bună, voce și este cel mai bine văzută de criticii internaționali.

Edited by sandel1, 12 February 2022 - 20:09.


#34
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,721
  • Înscris: 03.02.2009
Mda, e un deja vu aia cu russian doll, tipica Eurovision. Dar n-are "viata" in ea. Uite la ce ma refer: Refrenul ireligios are in coada o propozitie care schimba perspectiva (dpdv ritmic).
https://youtu.be/KGPR_-SI2A0?t=57
Acolo a fost creativitate, si momentul ala te "desteapta". De-aia si a repetat "spune-mi tu de ce ultima zi de dragoste e intaia zi de razboi".
Problema cu piesa Ireligios e ca nu-i nimic pana in punctul ala si dupa aia.. nu tu strofa, nu tu prerefren si nici macar ideea refrenului nu contine nimic. Doar ultima propozitie e buna, ceea ce-i absurd. N-as asculta niciodat piesa aia.

Ei, asta cu Russian doll n-are niciun moment dinasta de "desteptare". E facuta si continuata asa cum te-ai astepta (din momentul in care ai auzit primele note). Asa ceva e nu se iarta intr-o competitie serioasa, si nici macar de catre orice ascultator. De cate ori ai ascultat Aris azi, ieri? Daca deloc, inseamna ca alegerea n-are legatura cu muzica (ci mai mult cu decizii gen fata frumoasa, voce ok, ritm antrenant, ok ok.. dar piesa.. aia e importanta). Am un prieten mai vechi, cant-autor, si foarte talentat cantaret, pe care l-am vazut pe net ridicand-o in slavi pe Dora cu piesa Ana.
N-am urmrit la TV.. o fi fost la Vocea Romaniei sau Romanii au talent, nu stiu, si-o fi demonstrat valoare si asta i-a facut pe multi s-o aleaga. Dar strainii, si nici eu, nu ascultam povestea din spatele ei, ci doar melodia ei, care e mediocra. (si pe care nu o asculta cei care o voteaza).

Si eu trebuie sa fiu sincer si sa spun ca cel mai mult am ascultat melodia plangaciosului Llamame, si la minuscula distanta Doina, Cream cu Romania mea imi pare foarte buna, dar uite ca n-o ascult deloc. deci nu-i buna..

Edited by bursucelu_viesel, 12 February 2022 - 20:38.


#35
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Din punctul meu de vedere cea mai buna pronuntie ever este a lui Puya de la La Familia. Absolut geniala.

#36
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,805
  • Înscris: 15.08.2014
Dar ce parere aveti de faptul ca buculestenii pronunta zl grupul de litere sl. Zlab, zlav in loc de slab, slav, samd. Inclusiv Adrian Cioroianu pronunta asa.

Pronunta cu th dh ph, doar parerea mea umila, trimite la originale etnice ale vorbitorului sau culturales, caci poate fi roman crescut printre minoritari. Nu doar engleza are sunetul th dh.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate