Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cantaretii folosesc o pronuntie noua. Se va schimba oare permanent pronuntia limbii Romane?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 03.02.2009
Inainte am observat la Inna ca pronunta consoanele t, d, suna precum th, dh, ca-n engleza. Asta face limba Romana sa sune mai placuta pentru straini, mai putin brutala.
Insa apoi am observat asta si la artisti necunoscuti, care nici nu se adresau strainilor, semn ca au folosit pronuntia in mod inconstient.
Mi-am adus aminte de fenomenul asta ascultand o melodie Romaneasca pt Eurovisionul de anul asta: https://youtu.be/WGu...t=RDWGu0edtKh8A

Edited by bursucelu_viesel, 12 February 2022 - 09:25.


#2
DeliriumSilence

DeliriumSilence

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 27.04.2021
Fugi ba de aici, auzi sa schimbam limba romana ca e ,,BRUTALA'' pt straini. De limbile cioplite din topor ale nordicilor ce mai zici? de poloneza unde din 10 litere 9 sunt consoane ce mai zici? Limba romana e foarte buna asa cum este, se scrie asa cum se citeste si nu trebuie sa te sclifosesti ca toti dracii precum olandezii cand o vorbesti.

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006
Limba romana e foarte buna asa cum este INCA.
Pentru ca la momentul actual 30% este limba romana,30% este romgleza si 40% este romcocalara.Cu tendinte de crestere a ultimelor doua.Din pacate

#4
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
Deranjant este cand aud folosit da cand si corect ar fi de cand,acel da sau pa

#5
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 03.02.2009
Mai trebuia specificat ca eu doar am constatat fenomenul asta, si chiar ma enerveaza pronuntia (desi ..te inveti imediat cu orice, pana si c-un picior rupt). Deci nu zic eu ca Romana nu suna bine si trebuie schimbata. Ma intriga cum lumea nu observa fenomenul, insa cand le spui si asculta o melodie cantata asa, doar atunci realizeaza ce bizar e.
Deci e o modificare care scapa constientului, de aia si s-ar putea sa aiba sansa de reusita.

View Postceanu1980, on 12 februarie 2022 - 09:54, said:

Deranjant este cand aud folosit da cand si corect ar fi de cand,acel da sau pa

Du-ti pi plaiuri modovinesti atunci, di undi n-ai sa mai auzi "acel da sau pa".

Pe mine incepe sa ma scoata din sarite tonul transilvanean, acela care coboara repede si apoi urca putin  Este al naibii de enervant. Sa caut exemplu..

Edited by bursucelu_viesel, 12 February 2022 - 10:00.


#6
serban57

serban57

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 28.02.2017

View Postbursucelu_viesel, on 12 februarie 2022 - 09:25, said:

Inainte am observat la Inna ca pronunta consoanele t, d, suna precum th, dh, ca-n engleza. Asta face limba Romana sa sune mai placuta pentru straini, mai putin brutala.
Insa apoi am observat asta si la artisti necunoscuti, care nici nu se adresau strainilor, semn ca au folosit pronuntia in mod inconstient.
E din cauza programului de auto-tune. E setat pe engleză :naughty:

#7
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,025
  • Înscris: 17.11.2011
Lasă tu cântăreții, că nu la ei e problema, ci la oamenii de rând. Ei agresează și denaturează limba română, împreună cu semidocții și aserviții din Academia Română, care aprobă adoptarea exagerată a anglicismelor în DOOM, și care validează toleranța față de pronunția greșită a anumitor termeni.
Unde mai adaug că avem indivizi, chiar aici pe forum, care batjocoresc limba română la ordinea zilei. Încep fraze și propoziții fără majusculă, scriu substantive proprii fără majusculă, nu știu unde să pună virgulă, fac dezacorduri între subiect și predicat, folosesc termeni al căror înțeles nu-l cunosc, și lista poate continua.
Avem o țară plină de români care nu știu limba română.

Edited by glassofwine, 12 February 2022 - 10:11.


#8
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postbursucelu_viesel, on 12 februarie 2022 - 10:02, said:


Pe mine incepe sa ma scoata din sarite tonul transilvanean, acela care coboara repede si apoi urca putin  Este al naibii de enervant. Sa caut exemplu..
Atunci stai intre moldoveni .

View Postglassofwine, on 12 februarie 2022 - 10:09, said:


Unde mai adaug că avem indivizi, chiar aici pe forum, care batjocoresc limba română la ordinea zilei. Încep fraze și propoziții fără majusculă, scriu substantive proprii fără majusculă, nu știu unde să pună virgulă, fac dezacorduri între subiect și predicat, folosesc termeni al căror înțeles nu-l cunosc, și lista poate continua.
Avem o țară plină de români care nu știu limba română.
Din pacate forumul permite asemenea exprimari. Daca faci observatie , iti sar toti in cap ...

#9
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 03.02.2009
UIte aici exemplu enervant de ton transilvanean, la secunda 53 cand zice "asadar". Insa a incepe sa "cante" pe tonul asta dupa cateva secunde de vorbire.
https://youtu.be/wLsiGTyxiM0?t=53

Edited by bursucelu_viesel, 12 February 2022 - 10:17.


#10
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,025
  • Înscris: 17.11.2011

View PostBaXXXon, on 12 februarie 2022 - 10:15, said:


Din pacate forumul permite asemenea exprimari. Daca faci observatie , iti sar toti in cap ...
Mulți dintre cei vizați, nu înțeleg că ideile ideile lor ar căpăta și mai multă valoare, dacă ar fi exprimate corect.

#11
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postbursucelu_viesel, on 12 februarie 2022 - 10:17, said:

UIte aici exemplu enervant de ton transilvanean, la secunda 53 cand zice "asadar". Insa a incepe sa "cante" pe tonul asta dupa cateva secunde de vorbire.
https://youtu.be/wLsiGTyxiM0?t=53
Aia nu e din ardeal . E " imprumutat " din audio-vizual gen bucale. Cuvantul asadar nici nu se foloseste in Transilvania .

Edited by BaXXXon, 12 February 2022 - 10:24.


#12
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,375
  • Înscris: 16.03.2007

View PostBaXXXon, on 12 februarie 2022 - 10:15, said:

Atunci stai intre moldoveni .

graiul ardelenesc si moldovenesc fac parte din aceiasi familie, din graiurile Nordice. asadar, ardelenilor, sunteti mai aproape de moldoveni decat va inchipuiati sau doreati. :lol:

https://ro.wikipedia...o-Române.jpg

Edited by laffin, 12 February 2022 - 10:30.


#13
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 03.02.2009

View Postglassofwine, on 12 februarie 2022 - 10:09, said:

Unde mai adaug că avem indivizi, chiar aici pe forum, care batjocoresc limba română la ordinea zilei. Încep fraze și propoziții fără majusculă, scriu substantive proprii fără majusculă, nu știu unde să pună virgulă,
Imi aduce aminte de ce mai scriu ungurii pe net. Cica poporul Roman era slav caci se folosea scrierea chirilica. De parca Romanul de rand stia sa scrie, si de parca scrierea are vreo insemnatate pentru limba vorbita. Poti scrie si limba engleza in caractere chirilice fara probleme si nu se schimba limba deloc.

In fine. Vreau sa spun ca nu se compara schimbarile in vorbire cu schimbarile/alterarile in scriere. Mie-mi place cand scrierea e "flexibila". Eu mereu folosc "..." ca sa arat ca as mai zice ceva pe subiect dar ma abtin. Folosesc des semnele "<, >, ^" ca arat exact la propozitia/ideea la care fac referire, si multe alte semne.
Apoi lipsa majusculei mi-ar placea s-o vad mai des. Ea simbolizeaza ego-ul in mod inconstient. Cineva care se semneaza puchinos - mic, care scrie o majuscula de mici dimensiuni, sau in scris nici nu mai pune majuscula, e posibil sa aiba o depresie, sau cel putin sa nu-si acorde prea mare importanta lui. Ceea ce-i minunat.. din pacate Romania e plina de "valori". Care mai de care se crede mare valoare.

Edited by bursucelu_viesel, 12 February 2022 - 10:38.


#14
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007
ce ma deranjaza la chantezele de acum - la unele, fireste - este stilul miorlait-soptit-plingacios. nu ascult "muzica noua" pentru ca nu imi zdrangane nici un clopotzel, mai ales alea "latino", cu ritm identic manelist. prefer bosorogii mei.

#15
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 03.02.2009
Ton plangacios ca asta? https://youtu.be/h8B...t=RDWGu0edtKh8A
Vezi ca baiatul asta s-ar putea sa ne reprezinte in final la Eurovision. Ton de cersetor, iar culoarea lui se asorteaza..

Plansul in cantat e o milogeala care inseamna "va implor sa va placa, trebuie sa am succes, caci altfel am incurcat-o". Cantaretii vor spune ca-i o piesa de dragoste si trebuie interpretat asa, sau ca trebuie cantat cu pasiune, sau alte scuze sub care-si ascund disperarea (de a reusi in cariera). E o problema de capitalism aici.. (neiertator cu esecul).

Edited by bursucelu_viesel, 12 February 2022 - 10:49.


#16
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postbursucelu_viesel, on 12 februarie 2022 - 09:25, said:

Inainte am observat la Inna ca pronunta consoanele t, d, suna precum th, dh, ca-n engleza. Asta face limba Romana sa sune mai placuta pentru straini, mai putin brutala.
Insa apoi am observat asta si la artisti necunoscuti, care nici nu se adresau strainilor, semn ca au folosit pronuntia in mod inconstient.

Nu e vorba de asta, e pur și simplu o problemã dacã ai acele sunete puternice din consoane, îți face clipping și produci distorsiune. Alegând o pronunție mai constantã, oarecum compresatã, eviți treaba asta și poți avea vocea la un volum mai mare în mix.

#17
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postbursucelu_viesel, on 12 februarie 2022 - 09:25, said:

Inainte am observat la Inna ca pronunta consoanele t, d, suna precum th, dh, ca-n engleza.
Nu prea înțeleg ce anume ați observat. Am ascultat și eu cîntecul și nu mi s-a părut că Eugenia Nicolae pronunță [t] și [d] ca pe [θ] și [ð]. Sau am înțeles eu greșit? Poate vă refereați la o pronunțare aspirată, adică [tʰ] și [dʰ], ca în engleză la început de silabă?

Am ascultat și un interviu cu Eugenia Nicolae, dar n-am observat nici o pronunțare schimbată: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5fFsUYicFcw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Pe mine ma calca rau pe nervi aia care vorbesc romangleza, la fiecare 3-4 cuvinte in romana zic unul in engleza, zici ca au stat zeci de ani in state si acum au aterizat inapoi la ei in tara si vezi domne, se incurca si uita cuvinte romanesti.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate