Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

incepe razboiul - ce provizii facem

  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#91
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,729
  • Înscris: 01.10.2002

View Postobosit, on 25 februarie 2022 - 12:32, said:

e clar, au inceput incorporarile... la arme frati romani (eu sunt rrom, deci nu vin). Posted Image)
Eu sunt prudent. Un alt grup minoritar oprimat. Nici eu nu vin. ;)

#92
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005

View PostPuferiu_, on 25 februarie 2022 - 21:32, said:

Da, dar nici in ziua de azi nu recunosc.

In fine, am facut provizii pentru o saptamana. Deci am cheltuit 1455 de lei.

1455 lei pentru o saptamana? Te lafaiesti, boierule Posted Image
La vremuri de restriste trebe cumpatare.

#93
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,422
  • Înscris: 05.07.2018
As fi bagat mai multi bani, dar atat am avut.

#94
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Iar bat recordul la vanzari hypermarketurile, poate nu stiati dar in anul 2020, in pandemie, au fost cele mai mari vanzari de alimente din istorie din toate punctele de vedere, volum,  numar, valoare, profit.

#95
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
@Puferiu, mai mult de jumate din proviziile alea or sa se strice. Mai bine le donezi refugiatilor ucraineni.

#96
EASTERN_TIME

EASTERN_TIME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.03.2009
eu zic ca cea mai buna "provizie" este sa ai un pasaport valabil disponibil la orice ora si sa scoti toti banii disponibili din banca *daca poti sa treci in contul bancar si sa scoti si banii de pensie, as recomanda. In opinia mea viata e prea scurta si nu are rost sa fii erou. As pleca cu prima ocazie. Si acum un sfat pentru barbati, cand fosta Yugoslavie a intrat in razboi, toti barbatii intre 18 si 65 de ani au fost interzisi sa paraseasca tara. Asta se intampla in 1992 din ce imi amintesc. Nu va faceti nici o iluzie ca nu va fi la fel in Romania daca apar probleme si e posibil sa apara.
Nu sunt alarmist de felul meu, dar din ce am vazut in trecut, e extrem de posibil si chiar probabil. Cine are o legatura in strainatate ar face bine sa o aduca la zi, si sa considere serios emigrarea ( cel putin temporara )

#97
Sucre_revenitorul

Sucre_revenitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.07.2020

View PostEASTERN_TIME, on 27 februarie 2022 - 11:06, said:

eu zic ca cea mai buna "provizie" este sa ai un pasaport valabil disponibil la orice ora si sa scoti toti banii disponibili din banca *daca poti sa treci in contul bancar si sa scoti si banii de pensie, as recomanda. In opinia mea viata e prea scurta si nu are rost sa fii erou. As pleca cu prima ocazie. Si acum un sfat pentru barbati, cand fosta Yugoslavie a intrat in razboi, toti barbatii intre 18 si 65 de ani au fost interzisi sa paraseasca tara. Asta se intampla in 1992 din ce imi amintesc. Nu va faceti nici o iluzie ca nu va fi la fel in Romania daca apar probleme si e posibil sa apara.
Nu sunt alarmist de felul meu, dar din ce am vazut in trecut, e extrem de posibil si chiar probabil. Cine are o legatura in strainatate ar face bine sa o aduca la zi, si sa considere serios emigrarea ( cel putin temporara )


Nu este o optiune reala nu ai unde sa mergi , pana ajungi in Elvetia te prind de 10 ori

#98
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Eu sunt curios ce zice legea (nu am studiat) despre cei cu dubla cetatenie cand e vorba de pus mana pe arme.

#99
EASTERN_TIME

EASTERN_TIME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.03.2009

View Postro_explorer, on 08 martie 2022 - 12:46, said:

Eu sunt curios ce zice legea (nu am studiat) despre cei cu dubla cetatenie cand e vorba de pus mana pe arme.
uite ce scrie aici :

(2) Cetăţenii care au cetăţenie dublă/multiplă îndeplinesc serviciul militar la instituirea stării de asediu, a stării de mobilizare şi a stării de război conform acordurilor încheiate între România şi ţara/ţările a cărei/căror cetăţenie o mai deţine persoana respectivă.

https://legislatie.j...Document/141575

deci depinde de ce acorduri sunt intre tarile in care ai cetatenie si Romania.

#100
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Ok, deci e timpul sa renunț la cetățenia romana...

#101
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005

View PostEASTERN_TIME, on 27 februarie 2022 - 11:06, said:

eu zic ca cea mai buna "provizie" este sa ai un pasaport valabil disponibil la orice ora si sa scoti toti banii disponibili din banca *daca poti sa treci in contul bancar si sa scoti si banii de pensie, as recomanda. In opinia mea viata e prea scurta si nu are rost sa fii erou. As pleca cu prima ocazie. Si acum un sfat pentru barbati, cand fosta Yugoslavie a intrat in razboi, toti barbatii intre 18 si 65 de ani au fost interzisi sa paraseasca tara. Asta se intampla in 1992 din ce imi amintesc. Nu va faceti nici o iluzie ca nu va fi la fel in Romania daca apar probleme si e posibil sa apara.
Nu sunt alarmist de felul meu, dar din ce am vazut in trecut, e extrem de posibil si chiar probabil. Cine are o legatura in strainatate ar face bine sa o aduca la zi, si sa considere serios emigrarea ( cel putin temporara )

View PostEASTERN_TIME, on 08 martie 2022 - 11:39, said:

Mai baieti cred ca e timpul sa va ganditi serios care vreti sa plecati acum, in curand nu veti mai putea iesi din tara decat cu calauze peste fasie.

View PostEASTERN_TIME, on 08 martie 2022 - 11:58, said:

Proiect de lege pentru situații de criză: Bărbații între 18 și 60 de ani, în rezerva generală în caz de război - Europa FM / Surse: Proiectul e pe circuitul de avizare

https://www.hotnews....tul-avizare.htm


Asa panicos esti de felul tau, sau doar incerci sa bagi panica in altii?
Daca ajunge razboiul in Europa (adica UE/NATO), oricum faci pipi pe pasaport, ca oriunde ai fugi, tot razboi este.
Poate doar daca obtii in timp util vreo viza de Australia, Noua Zeelanda, ceva, dar ma indoiesc.

Daca incepe razboi - in primul rand vor lupta militarii angajati cu contract. Ei sunt la curent cu armamentul, cu logistica, au antrenament...etc
Ei vor lupta, cu  armament modern, mult peste ce folosesc acum ucrainenii plus aviatie moderna care bate la cur avioanele ruski, drone ultramoderne care abia asteapta sa fie testate...etc

Astia, neantrenatii, probabil vor fi chemati sa ajute la "treburi casnice", la curatat daramaturile, la reparat drumuri importante...etc

Revenind la subiectul topicului - o gluma :

Nu va aprovizionati cu nimic, va da armata mancare si imbracaminte ! Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#102
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Niste faina....

#103
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Vad ca a inceput lumea sa faca pregatiri de razboi. Din magazinul Lidl in care imi fac cumparaturile au disparut faina, zaharul, uleiul si altele. Ma mir ca inca se mai gasesc drojdie si hartie igienica... :naughty:

#104
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
Prezervative.

#105
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001

View Postro_explorer, on 08 martie 2022 - 16:25, said:

Ok, deci e timpul sa renunț la cetățenia romana...


Nu avem noi norocul asta

#106
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,729
  • Înscris: 01.10.2002
Neaparat si motorina, acum cand e inca scumpa... ;)

#107
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022
Staţi liniştiţi, extratereştrii lucrează pentru noi Posted Image
Ce miraţi or să fie unii care luptă în zonă!Posted Image
http://mariaghiorghi...pre-pamant.html

În privinţa mâncării nu-mi fac probleme!Posted ImageAm îngheţată!

#108
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Daca nu vin extratereatrii, macar Superman sa apara. Ca altfel nu ma mai duc la niciun film cu el :P

(Ma multumesc si cu Avengers, X Men si alte francize de miliarde de parai).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate