Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

IPS Glow sau Backlight bleed

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Araiman Adrian

Araiman Adrian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 21.03.2006
Am cumpărat acum 4 luni un laptop Asus M513UA-BQ232 cu panel IPS. După aproximativ 2 luni am observat că în modul fullscreen în camera întunecată apare backlight bleeding undeva în coltul din dreapta jos, în zona unde se afla în mod normal ceasul la taskbarul de windows și pe latura dreapta. Este destul de deranjat când te uiți la un film sau când renunți la taskbar. Ce mă îngrijorează cel mai mult este faptul că problema are toate șansele sa se agraveze, deoarece în momentul în care mișc capacul, în acea zona apar niște puncte de presiune, intre panel și rama, care se măresc sau se micșorează pe măsură ce închid sau deschid capacul. Am verificat panelul cu AIDA extreme și free PC Audit și am văzut că este un panel Innolux, culmea fabricat în săptămâna 33 din anul 2016. După câteva mesaje și telefoane cu suportul Asus, în care căutau sa mă convingă că ar fi vorba de IPS glow și negau că ar fi un panel fabricat în 2016, am fost direcționat la service autorizat Asus. Aici la service-ul autorizat nu am rezolvat nimic, din ce am înțeles de la ei Asus nu a aprobat inlocuirea panelului, spunând că este vorba de IPS Glow și mi-au trimis 3 linkuri în care îmi explica ce este IPS glow. Practic, cei de la Asus considera că orice light likeage (adică backlight bleed) este IPS glow și refuza reparația sau inlocuirea display-ului. Culmea, la explicații ei spun acolo că ”IPS glow este un fenomen normal, spre deosebire de light leakage” - eu din exprimarea lor înțeleg că light leakage aka backlight bleeding nu prea ar fi normal. Din discuțiile cu cei de la service-ul autorizat Asus am înțeles că panelul ar fi ok, comparativ cu altele văzute de ei, dar eu pot alege totuși sa înlocuiesc display-ul pe cheltuiala mea, însă ei nu-mi garantează că problema va fi remediată. Remarca asta m-a lăsat cam confuz... oare este o problemă de fabrică, un defect ascuns???

Atașez niște poze și un link la un film de pe youtube, în care se vede cum apar niște puncte de presiune în zona bazei ecranului, când mișc capacul.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kHsyRaCp9tE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Voi ce părere aveti, este normal sa se comporte așa când îl închid sau îl deschid? Exista presiune pe baza panelului?

Este IPS glow sau o problema de asamblare?

Attached Files


Edited by Araiman Adrian, 11 February 2022 - 13:07.


#2
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,937
  • Înscris: 18.09.2008
Toate laptop-urile au glow, asta daca nu sunt high-end/macbook,

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 30.08.2006
Toate panourile IPS au backlight bleed. Sa verifici si televizorul sa vezi ce glow misto are.

#4
Araiman Adrian

Araiman Adrian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 21.03.2006

View PostLeo2006, on 11 februarie 2022 - 13:13, said:

Toate panourile IPS au backlight bleed. Sa verifici si televizorul sa vezi ce glow misto are.

Inteleg asta, dar este normal sa apara punctele de presiune pe margine cand inchid sau deschid laptopul? Este cumva o problema de asamblare?

View Postmiki07, on 11 februarie 2022 - 13:11, said:

Toate laptop-urile au glow, asta daca nu sunt high-end/macbook,

Ma intereseaza daca este normal sa apara presiune pe rama cand inchid sau deschid capacul. Este cumva o problema de asamblare?

#5
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,937
  • Înscris: 18.09.2008

View PostAraiman Adrian, on 11 februarie 2022 - 13:35, said:


Aici s-ar putea sa fie ceva presiune pe panou.

#6
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 27.06.2009
Eu nu cred ca e problema de asamblare, pare mai mult o problema de design. Capacul e prea subtire si se indoaie si o data cu el si ecranul. Degeaba vor schimba ecranul. Oricum slabe sanse sa se agraveze, asa se comporta LCD-urile in general cand sunt apasate/indoite.

#7
Turcalet

Turcalet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 26.12.2020
backlight bleed, e comun in laptop-uri ieftine, nu exista pe macbook si thinkpad-uri care sunt business level

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,288
  • Înscris: 07.02.2003
Redu lumina din sursa in caz ca e la 100% si reduci efectul.

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,362
  • Înscris: 15.06.2004
Problema legata de inchidere/deschidere capac apare cam la majoritatea laptopurilor moderne - au capacele foarte subtiri si se deformeaza un pic .
Nu e defect si n-am sesizat sa duca la defecte in timp.
Eu am o tableta Asus Transformer si la fel afce - are deja ceva ani...

#10
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
ce vad in poze e 'normal' pt IPS, cam la fel are si monitorul meu ips (desktop).

Pare un pic pronuntat efectul in coltul dreapta jos, verifica setarile cum s-a zis, sa nu ai luminozitatea la 100%..

In privinta presiunii cand misti capacul... daca lumea vrea ultra slim ultra slim primesc Posted Image
Eventual cauta dupa modelul exact si vezi daca se plang si altii de aceasta problema, daca nu poate doar al tau sa nu fi fost asamblat corect, dar e putin probabil

Edited by sirgoofy, 11 February 2022 - 16:54.


#11
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 06.03.2016
Camera foto de obicei exagereaza foarte mult IPS glow-ul. Daca ceea ce vezi cu ochii tai e la fel de rau ca in pozele alea, atunci cel mai probabil e backlight bleed.

Vezi ca exista VivoBook-uri cu panel OLED.

#12
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 25.08.2009
Un laptop lenovo cumparat in toamna 2020 cu 3600 lei, cu display de 15,6", IPS, nu are asa ceva. L-am verificat cu atentie. Nu cred ca-i un laptop scump dar nici prea ieftin.

#13
Araiman Adrian

Araiman Adrian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 21.03.2006

View Postaltuser09, on 11 februarie 2022 - 18:54, said:

Un laptop lenovo cumparat in toamna 2020 cu 3600 lei, cu display de 15,6", IPS, nu are asa ceva. L-am verificat cu atentie. Nu cred ca-i un laptop scump dar nici prea ieftin.

L-am cumparat pe al meu cu 2500 lei. Pentru un laptop de office cum e al meu, mi se pare destul de mare pretul și aș putea avea pretenții să-l folosesc fără probleme în modul fullscreen în orice condiții.

Sunt dezamăgit, mie îmi pare un defect de fabrica. Mă deranjează felul în care Asus tratează aceasta problemă. Eu bănuiesc ca folosesc niște paneluri vechi din 2016 și încearcă să se folosească de IPS glow ca să refuze garanția.

Mai am pe acasă un HP cu ecran LED fără IPS, cam aceeasi data de fabricatie, mult inferior ca serie, cu panel no name, ecran subțire și același mod de prindere a capacului. HP-ul asta este mult inferior calitativ, la luminozitate maximă vezi deja ledurile, însă fără probleme de backlight bleeding.

View PostLeo2006, on 11 februarie 2022 - 13:13, said:

Toate panourile IPS au backlight bleed. Sa verifici si televizorul sa vezi ce glow misto are.

Cu televizorul am avut noroc, deși este un smart LG entry level Posted Image Nu are  backlight bleeeding deranjant. Nu am observat IPS glow.

View Postred46, on 11 februarie 2022 - 18:27, said:

Camera foto de obicei exagereaza foarte mult IPS glow-ul. Daca ceea ce vezi cu ochii tai e la fel de rau ca in pozele alea, atunci cel mai probabil e backlight bleed.

Vezi ca exista VivoBook-uri cu panel OLED.

Deja l-am cumparat de 4 luni, nu am cum sa mai schimb asta.
Pe de altă parte, Vivobook cu OLED mai ieftine au display cu probleme, au un burst nasol - sunt păreri că s-ar rezolva cu activarea HDR.
Cele Pro X au se pare paneluri Samsung, altă calitate dar și prețul cel puțin dublu.

Edited by Araiman Adrian, 11 February 2022 - 19:34.


#14
andreimazz23

andreimazz23

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 17.01.2018

View PostTurcalet, on 11 februarie 2022 - 14:40, said:

backlight bleed, e comun in laptop-uri ieftine, nu exista pe macbook si thinkpad-uri care sunt business level

Tind sa te contrazic.
Mare mi-a fost mirarea cand am vazut un Thinkpad E14 cumparat de BF (asta era https://altex.ro/lap.../LAP20TA0024RI/), cu ditamai backlight bleedul pe aproape toata latura de jos.

#15
Araiman Adrian

Araiman Adrian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 21.03.2006
Am mai căutat pe net si am gasit o poza cu modelul exact al panelului, in zona cu backlight bleeding din coltul dreapta jos sunt niste suruburi care fixează panelul de capac si de balama, cred ca acolo ar fi problema.

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate