Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cea mai bună cafea măcinată

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#73
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 29.10.2017
Espresso e tot filtrata, pentru ca sita aparatului nu permite trecerea sedimentelor
Diferenta dintre filtru si espresso sta in presiune, la filtru apa trece prin cafea fara presiune..la espressor trece cu presiune mult mai repede astfel incat compozitia chimica a celor doua produse in final este diferita
La filtru apa clocotita trecand incet prin cafea omoara mai multe substante din cafeaua rasnita, la espresso trecand mult mai repede substantele respective raman active..astfel incat din aceasi tip si cantitate de cafea cea facuta la espressor e mult mai tare

#74
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
E mai tare pentru ca e mai concentrata, de regula cafeaua la filtru se bea in căni mari

#75
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017

View Postrichelieu, on 10 decembrie 2022 - 12:57, said:

Apropos de cafea 🙈

Tocmai mi-ai adus aminte să mă uit la serial. Altfel, perfect de acord cu Wednesday :D

#76
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,384
  • Înscris: 16.03.2011

 Fane, on 12 februarie 2022 - 13:54, said:


du-te pe espressoman.ro si spune asta sa vezi ce raspunsuri primesti... :D

incercati cafea proaspat prajita! nu mergeti din prima la cafele scumpe. va recomand pt inceput "columbia supremo", e o cafea de origine f. buna, nu-i scumpa, e iertatoare la greseli de prajire si e uzuala, ar trebui s-o aiba in portofoliu mai orice prajitor.
Columbia supremo numai iertatoare nu e,e foarte greu de extras

 Melteanu, on 10 decembrie 2022 - 15:25, said:

Exista cafea la filtru gustoasa.Iarna prefer la filtru deoarece e o sursa de hidratare cind bem lichide prea putine...
Cafeaua nu hitrateaza,cafeaua ka filtrube prea apa colorata,1:15 dilueaza prea mult aromele

#77
Giigel01

Giigel01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 27.03.2021

View PostMembruAnonim, on 11 februarie 2022 - 08:43, said:

Salutare colegi,
Ce ziceți, care e cea mai bună cafea (care vine gata măcinată) din comert?
După vremurile cu Jacobs Verde (prin anii 99-2000 nu găseai altceva) apoi Doncafe - introdus cu o campanie agresivă,
acuma am trecut pe Lavazza il mattino - care mi se pare faină, plus vine și cu ambalaj rosu Posted Image

Voi ce recomandați, ce consumați?
Vă rog sa ramanem la subiect pe cat posibil (cafea măcinată) și preferabil ceva care există în Romania în supermarkete. Mersi!
Ce a fost jacobs si ce a ajuns,acum e facuta din boabe nevandute

#78
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 30.08.2006
Cafea macinata buna pentru ibric e Columbia marca Carrefour, Bristot L'Orientale si Mehmet Efendi. Astea trei au o aroma intensa si placuta. Am baut cafea proaspat prajita si rasnita in Istanbul si e incomparabila fata de cafeaua uscata din comert.Magazinul se numea Tugba.
https://earth.google...KejkwbkRUTWcQAg

#79
Legolas01

Legolas01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 14.05.2023
Sunt vreo 15 ani de cand am schimbat Doncafe cu Jacobs (verde-intense).
Am incercat si alte marci, gen Lavazza, Davidoff, a mai luat nevasta-mea de pe la Florescu, de la Florian, mai e un magazin pe la Piata Rosetti, dar numai asa cat sa testam, al'minteri Jacobs ramane baza.

#80
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Am gasit Jamaica Blue Mountain la K-land, 94.49 lei/113g. Eticheta albastra, saculet de panza.

#81
echoshoworacle

echoshoworacle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,947
  • Înscris: 21.02.2022
Salutare. Asta o mai fi bună pentru consum în luna Ianuarie 2024?! Nu știu cum să interpretez termenul asta de garanție. Mulțumesc

Attached Files



#82
yanni17

yanni17

    -------------------

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,588
  • Înscris: 19.11.2010
teoretic, cafeaua nu „expira”, e doar legat de aroma, care e din ce in ce mai slaba, cu cat e mai veche...

#83
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

 echoshoworacle, pe 30 decembrie 2023 - 13:21, a scris:

Salutare. Asta o mai fi bună pentru consum în luna Ianuarie 2024?! Nu știu cum să interpretez termenul asta de garanție. Mulțumesc
la cafea nu e cu “do not consume after date”, e cu “best before”.
E ok si in 2025, dar e posibil să aibă aromă mai
Slabă

Edited by richelieu, 31 December 2023 - 03:55.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate