Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Cea mai bună cafea măcinată

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#37
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Am întrebat pentru ca sotul meu, deși știe perfect cum arata atât plicul, cât și cutia de Mehmet Efendi, nu a fost în stare sa găsească acest sortiment la Auchan. Pur și simplu trecea cu vederea peste plicurile de pe raft, nu le observa.
Dacă aveți în Timișoara magazine "la doi pași", încearca și acolo, e posibil sa găsești (la noi în Ploiești au acest sortiment de cafea, inclusiv la cutie mare, de 500 grame).

#38
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 corinadaniela, on 16 februarie 2022 - 06:17, said:

Am întrebat pentru ca sotul meu, deși știe perfect cum arata atât plicul, cât și cutia de Mehmet Efendi, nu a fost în stare sa găsească acest sortiment la Auchan. Pur și simplu trecea cu vederea peste plicurile de pe raft, nu le observa.
Dacă aveți în Timișoara magazine "la doi pași", încearca și acolo, e posibil sa găsești (la noi în Ploiești au acest sortiment de cafea, inclusiv la cutie mare, de 500 grame).


Poate nu vroia sa vada sau alte motive. Posted Image
Parca avem si la doi pasi undeva insa nu prea merg in zona aia.
Frecventez: Auchan, Lidl, Kaufland, apoi mult mai rar Carrefour, si sunt multe in care nu mai intru ca nu am de ce.  Dar o sa imi fac drum spre Carrefour apoi poate si L2P daca nu gasesc.

Edited by MembruAnonim, 16 February 2022 - 16:56.


#39
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
😁 Nu, pur și simplu nu le observa, deoarece raftul de cafea de la Auchan este aranjat altfel decât cel din Carrefour. Ce înseamnă puterea obisnuintei...

#40
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006
La Carrefour ai cele mai mari șanse, acolo am observat că au cele mai multe sortimente din... orice. Metro, Kaufland, Lidl etc. au o selecție din care, conform legilor lui Murphy, lipsește fix sortimentul căutat.

#41
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 30.08.2006
La Lidl aveau permanent Columbian Supremo. Nu au mai adus de jumatate de an. Chiar era o cafea buna.
[ https://world.openfoodfacts.org/images/products/40895505/front_hu.4.400.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#42
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
E o chestiune de gust. Va trebui sa incerci si sa descoperi singur.
Daca vrei sa dai mai multi bani poti incerca cafele in magazinele de specialitate. Vezi daca e unul unde locuiesti, cu cat sunt mai in centru, cu atat sunt mai scumpe.

#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 LL13G, on 26 februarie 2022 - 19:24, said:

E o chestiune de gust. Va trebui sa incerci si sa descoperi singur.
Daca vrei sa dai mai multi bani poti incerca cafele in magazinele de specialitate. Vezi daca e unul unde locuiesti, cu cat sunt mai in centru, cu atat sunt mai scumpe.

Wow,   pai aia fac normal,  am tot incercat, si stiu ca e partial chestiune de gust !
Dar nu tot ce e mai scump e si mai bun. Eg. Starbucks nu consider neaparat bun numai ca e scump.
Dar nici nu mai vreau cel mai ieftin: Fort - are gust de  pamant.

Consider ca am ajuns la un nivel, sa zicem 2, (unde 1- omul de rand care bea ce ii dai, 5-expertii care creeaza cafele).
Si as vrea sa ma mai dezvolt, de asta am ajuns sa deschid acest topic.

Acuma ontopic: ce ziceti  de cafelele Tucano aparute la Kaufland  cu 32 ron pliculetul de 200 grame?

#44
varzeanu

varzeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 21.01.2006

 MembruAnonim, on 27 februarie 2022 - 21:26, said:

Acuma ontopic: ce ziceti  de cafelele Tucano aparute la Kaufland  cu 32 ron pliculetul de 200 grame?

E cam cea mai buna optiune de la supermarket. De la inceputul anului, de cand au aparut la raft, 90% din cafeaua cumparata de mine a fost Tucano.

#45
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,488
  • Înscris: 30.08.2017

 MembruAnonim, on 27 februarie 2022 - 21:26, said:

Acuma ontopic: ce ziceti  de cafelele Tucano aparute la Kaufland  cu 32 ron pliculetul de 200 grame?

Nu stiu cum e cafeaua, dar la pretul asta poti sa cumperi de la Florescu...iar ala nu e printre cei mai ieftini. Iar o cafea proaspat prajita este net superioara oricareia din supermarket.

Din punctul meu de vedere, mai mult de 20-25 ron pe 250 grame pentru o cafea din supermarket e teapa.

Edited by george_alexandru, 28 February 2022 - 11:00.


#46
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,472
  • Înscris: 04.05.2006
E tot proaspăt prajita și aia Tucano. Nu am luat de la raft dar am băut de câteva ori de la cafenelele lor. Nu m-au dat pe spate cu absolut nimic, mai degrabă mi-a displăcut cafeaua lor.

#47
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,488
  • Înscris: 30.08.2017
Ah, ok, nu stiam. In cazul asta este justificat pretul.

Edited by george_alexandru, 28 February 2022 - 11:04.


#48
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

 MembruAnonim, on 27 februarie 2022 - 21:26, said:

Wow,   pai aia fac normal,  am tot incercat, si stiu ca e partial chestiune de gust !
Dar nu tot ce e mai scump e si mai bun. Eg. Starbucks nu consider neaparat bun numai ca e scump.
Dar nici nu mai vreau cel mai ieftin: Fort - are gust de  pamant.

Consider ca am ajuns la un nivel, sa zicem 2, (unde 1- omul de rand care bea ce ii dai, 5-expertii care creeaza cafele).
Si as vrea sa ma mai dezvolt, de asta am ajuns sa deschid acest topic.
Sunt magazine de specialitate unde cafeaua e mai ok si la pret decent. Inclusiv la Auchan exista cafea de ibric, doar ca acolo experienta mea a fost mixta. Am luat si cafea buna, dar si cafea care nu a fost pe gustul meu.

Acuma ontopic: ce ziceti  de cafelele Tucano aparute la Kaufland  cu 32 ron pliculetul de 200 grame?
Starbucks mi se pare cam arsa. Costa parca mai putin arsa.
Cele Bio de la Cora sunt de 2 feluri si nu sunt rele. In general mai putin arse si sunt arabice.
Am gasit cafele mai ieftine si bune cand aveam un magazin de specialitate aproape de mine, dar din pacate au inchis.
Eu prefer medium roast. Kenya AA in general e o cafea care mi-a placut cand am luat-o din diverse locuri.

#49
alnick

alnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 06.06.2006
Deocamdată e Davidoff.

#50
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
Care e cea mai buna cafea pt. moka Bialetti (cafetiera de aragaz)? Si mai ales, ce granulatie trebuie sa aiba cafeaua pt. asa ceva, daca as lua dintr-o cafenea, la suta de grame? Cum sa-i spun lui barista sa mi-o rasneasca? Mai grosolan sau mai fin? Eu am cautat intr-o cafenea si n-am gasit, de fapt am intrebat daca au cafea pt. moka bialetti si au zis ca nu, dar aveau pe raft cafea boabe de toate felurile, braziliana, colombiana etc. Nu s-o fi priceput fata respectiva ce anume vreau, ar fi putut sa-mi macine boabele ma gandesc, daca i-as fi cerut pt. bialetti, dar cum sa specific de acum inainte? Poate nu era de meserie barista, poate era doar o vanzatoare...

#51
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,472
  • Înscris: 04.05.2006
ii spui pentru ce o vrei si stie ala cum sa ti-o rasneasca.....Dar depinde intr-adevar si unde ai intrebat. La prajitorii, oamenii cam stiu.
Trebuie mai grosier cu 1-2 pasi decat pentru espresso, dar mai specific....e imposibil de spus fara sa stii (si cunosti) rasnita folosita.
Poti evental cere exact asa: sa fie cu 1-2 pasi mai grosiera decat pt espresso

Edited by richelieu, 18 March 2022 - 15:14.


#52
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Masina de cafea moka vrea cafea rasnita pentru moka.Bialetti e doar o marca.Ori iei o rasnita reglabila si testezi pina te decizi la macinarea optima,ori iei o cutie de Illy Moka si casti bine ochii cum e macinata.Barista e o gaselnita de marketing,ce prinde in patrie.Barista e cel ce iti face si vinde ceasca de cafea la bar,nu e vanzatorul de cafea din magazinul de cafea.Moka e de saraki in patrie,la mare pret este insa cafeaua obtinuta in masinarii cit mai scumpe,nu conteaza daca e o zoaie sau nu.

#53
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Cea mai buna cafea de magazin bauta in ultimul timp - gasita din intamplare - la LIDL la campania DE LUXE, era o cafea din Guatemala premiata, foarte aromata. Campania asta e rara se pare, ca nu am mai vazut de mult, mai aveau cafea din Kenia, India, Brazilia parca dar asta era singura premiata si chiar a fost de retinut. Nu ma complic cu prea multe, beau Davidoff de obicei, atat cafea cat si solubila.

#54
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Campania deluxe e de 2 ori pe an, de Paște și de Crăciun.

Amatorii de Mehmet Efendi, săptămâna asta este in oferta la Lidl, cutia mare (500 g) la 29,99 lei.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate