Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Garantie pe baza bonului/facturii fiscale

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Este in regula sa mi se refuze solicitarea de a primi certificat de garantie? Raspunsul este: garantia este pe baza bonului/facturii fiscale.
Insa nu stiu termenul de garantie, poate sa fie 1 an, 2 ani, 6 luni etc. Nu stiu conditiile de acordare a garantiei, unde ma pot prezenta, nr. telefon/adresa service etc.

Edited by MembruAnonim, 11 February 2022 - 02:38.


#2
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,311
  • Înscris: 27.08.2013
Se practică asta cu garanția pe e-mail de ceva timp, dar depinde și de produs, ceea ce nu ai specificat.
În descrierea produsului sau pe factura de pe e-mail ar trebui să vezi cât are garanție.

#3
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,412
  • Înscris: 25.08.2009
Nu cred ca e normal.
Daca nu ai adresa email, ce faci?
Cel putin teoretic, trebuie sa existe alternativa la trimiterea prin email.
Cum tot teoretic, nu cred ca se aplica, este ca nu poti obliga angajatul sa aiba cont in banca pentru incasarea salariului.

#4
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,465
  • Înscris: 21.12.2006
Conform legislației garanția produselor este de 2 ani de la data achiziției. Lista depanatorilor autorizați trebuie sa fie în cutia produsului, e obligatoriu să ți se ofere manualul în limba română și certificatul de garanție (de obicei o fițuică cu un tabel in care s-ar trece intrari-iesiri din garanție). Dacă achiziția e pe PF și nu primești documentele de mai sus, faci reclamație la ANPC pe numele vânzătorului și importatorului. Sau, mai întâi, contactezi importatorul și te lămurește el. Are obligația să ofere manual și certificat de garanție.

La garanție se cere "proof of purchase", adică chitanța, bonul sau factura, împreună cu cărticica sau certificatul de garanție din cutie. Dacă achiziția s-a făcut din Hypermarket, în caz de probleme duci produsul la ei, cu bonul de cumpărături primit la achiziție. Așa că nu-l pierde!

Edited by nei-k, 11 February 2022 - 07:14.


#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
In cutia produsului sigur nu e o foaie "certificat de garanție"? Bonul este pt a dovedi data cumpărării.
Așa e la Lidl

#6
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
Legea nu prevede obligația emiterii certificatului de garanție. Prevede doar obligația emiterii lui, la cerere, pentru bunurile de folosință îndelungată.
La fel, nu poate fi refuzata garanția pe motiv de lipsa certificat garanție. E obligatorie dovada cumpărării.

#7
pavelescu

pavelescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 02.02.2005
Eu sunt in discutii cu Altex de cateva zile ptr un certificat de garantie stick de memorie usb. In magazin si initial la telefon ma tot abureau ca e in baza facturii 24 luni.
La stickul asta, pe site scrie ca e 60 luni. Daca nu rezolv fac retur.

#8
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,266
  • Înscris: 21.03.2020
Pe factura se mentioneaza si durata garantiei. Daca nu este specificat, garantia by default e 24 de luni

#9
pavelescu

pavelescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 02.02.2005
Pe facturile mele de la Altex -  atat online cat si din magazin - nu se mentioneaza durata garantiei.

#10
pavelescu

pavelescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 02.02.2005

 slai, on 11 februarie 2022 - 07:38, said:

Legea nu prevede obligația emiterii certificatului de garanție. Prevede doar obligația emiterii lui, la cerere, pentru bunurile de folosință îndelungată.
La fel, nu poate fi refuzata garanția pe motiv de lipsa certificat garanție. E obligatorie dovada cumpărării.
Legea prevede obligatia emiterii certificatului la cerere ptr orice bun (asa inteleg eu)

Quote

Articolul 21
(1) La cererea consumatorului, certificatul de garanție, emis în baza garanției comerciale, va fi oferit în scris sau pe orice alt suport durabil, disponibil și accesibil acestuia.

Bunurile de folosinta indelungata trebuie sa vina cu certificat de garantie.

Quote

(3) Produsele de folosință îndelungată trebuie să fie însoțite de certificatul de garanție emis pe baza garanției comerciale și, dacă reglementările în vigoare prevăd, de declarația de conformitate, precum și de cartea tehnică ori de instrucțiunile de folosire, instalare, exploatare, întreținere, eliberate de producător.

https://legislatie.j...Document/209226

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate