Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 

Întrebare în legătură cu declarația unică/Anaf

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
AscodelMarian

AscodelMarian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.02.2022
Salutări, am 18 ani și 0 experienta cu așa ceva
Anul trecut am avut venituri în valoare de 2500 lei din activități online, am scos de 4-5 ori banii, deci banuiesc ca întra la activități independente..
Eu nu am depus declarația unica când a trebuit, din ce am înțeles acum am penalitati și risc amenda.
Cum ar trebui sa procedez în situația de fata? Mai exact ce fac dacă nu am depus declarația când trebuia și cum o depun, cum îmi dau seama ce penalitati am.. Iar dacă întra la activități independente  ce depun ținând cont ca nu am avut pfa?.

#2
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 25.10.2008
Daca ai avut anul trecut, anul asta trebuie sa declari veniturile

#3
AscodelMarian

AscodelMarian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.02.2022

View Postkopilu_198, on 10 februarie 2022 - 19:24, said:

Daca ai avut anul trecut, anul asta trebuie sa declari veniturile
Wow, mersi.
Dar citisem ca trebuie sa depun ceva cu 30 de zile de la începerea activității?
Iar daca am scos bani de 4/5 ori tot declarația unica o depun? Caci citisem ca trebuia PFA la asa ceva.

#4
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,851
  • Înscris: 30.11.2021
Mai exact care sunt alea 4-5 surse de venit ca ma gandesc la 2-3 legate de actiuni, cripto, pariuri sportive.
Trebuie sa intrebi punctual pentru fiecare in parte ca sa zicem daca ai castigat la pariurile sportive este alt cod, este alt impozit(mai mic).
Daca ai venituri din bursa, 10% impozit pe profit.
Cripto.
Peer to peer.

Intreaba punctual.
Suntem destui in situatia asta. Eu am groaza de completat declaratia 200.

#5
AscodelMarian

AscodelMarian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.02.2022

View PostMindArchitect, on 10 februarie 2022 - 19:32, said:

Mai exact care sunt alea 4-5 surse de venit ca ma gandesc la 2-3 legate de actiuni, cripto, pariuri sportive.
Trebuie sa intrebi punctual pentru fiecare in parte ca sa zicem daca ai castigat la pariurile sportive este alt cod, este alt impozit(mai mic).
Daca ai venituri din bursa, 10% impozit pe profit.
Cripto.
Peer to peer.

Intreaba punctual.
Suntem destui in situatia asta. Eu am groaza de completat declaratia 200.
OnlyFans, dar nu videochat))
Practic culturismul și pe 7 luni în urma unor vânzări de programe fitness, abonamente am scos 2500 lei.
Acum nu știu unde se încadrează onlyfans-ul pentru ca este renumit ca site de videochat  dar are și alte scopuri. ��


#6
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
Daca ai inceput anul trecut, poti declara pentru primul an venituri din alte surse, la capitolul 1, sectiunea pentru venituri din strainatate.
Insa daca intentionezi sa ai activitate continua acolo, ar fi mai bine sa te autorizezi ca PFA la registrul comertului si sa declari venituri din activitati independente.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate