Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Lățimea minimă a scării interioare într-o locuință

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
luciandavidescu

luciandavidescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 07.01.2008
Încerc să mă lămuresc care este lățimea minimă a treptei de scară pentru o casă individuală (P+M), mai exact valoarea minimă obligatorie prin lege pentru autorizare.

Pe normativ, referința pare să fie 0,95m (Clădiri de locuit cu max. 2 niveluri / scară principală)

Presupunând că ar fi eventual admisă o abatere standard de 10%, ar rezulta un minim de 0,855m.

Însă pe net am mai găsit diverse variante:

75, 90: „Lățimea minimă obligatorie a scărilor de interior este de 75 cm. Scările cu lățimea între 75 cm și 80 cm sunt caracteristice pentru apartamentele duplex și pentru conectarea a două etaje ale unui obiect destinat efectuării de activități lucrative. Casele familiale au scări interioare cu lățimea standard de 90 cm.”

90: „O scară cu un flux are minim 90 de centimetri lățime.”

80: „Latimea minima ideala a unei scari din cadrul unei locuinte este de 80 cm.”

#2
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Eu nu inteleg de ce te-ar preocupa latimea minima si nu latimea care permite o exploatare comoda, usoara, ergonomica.

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
ca sa o folosesti iti ajunge cat esti de lat in umeri + 3cm

sub 1m e zgarcenie si te freci de pereti.

80cm liber e minimum acceptat de standarde civile/industriale.

#4
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Am facut-o de 1.2m si mi se pare lata. Mergea si 1m sa mergi comod.

#5
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Latimea treptei de scara sau a scarii? Ca in enuntarea ta folosesti ambii termeni si creaza confuzie. Cred ca vrei sa te referi la scara nu treapta de scara.

Edited by Friskey, 10 February 2022 - 19:21.


#6
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,392
  • Înscris: 25.10.2008
Si daca vrei sa urci ceva la etaj si nu poti din cauza ca e prea ingusta, ce mai faci?

#7
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002
la 1.2m si peste e scara cu doua fluxuri. adica pot trece doua persoane una pe langa alta fara sa se deranjeze. la 1m e scara cu un singur flux, adica daca se intalnesc doua persoane pe scara una trebuie sa se opreasca, sa se puna cu spatele la perete si cealalta sa treaca. la 0.8m una trebuie sa dea retur.

#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,485
  • Înscris: 30.08.2006
Nu stiu cat e la normativ dar trebuie sa permita circulatia a doua persoane. Poate o persoana in varsta are nevoie sa fie ajutata sa coboare sau sa urce scarile. Trebuie tinut cont si de asta.

#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002

View Postkopilu_198, on 10 februarie 2022 - 19:20, said:

Si daca vrei sa urci ceva la etaj si nu poti din cauza ca e prea ingusta, ce mai faci?
inchiriezi manitou si le bagi pe geam.

#10
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Putine lucruri pe care le poti dori in interiorul unei case nu-s proiectate sa treaca printr-o usa de 90cm. In unele tari chiar prin usa de 80cm, functie de ce latime predominanta au usile de lift. Deci daca nu se zgarceste extrem la spatiu va fi safe.

#11
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
De aia in Amsterdam au carlig pentru scripete pe coama acoperisului, ca nu pot urca mobila pe scara interioara.

#12
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004
Dar tot de aia gindesc un alt acces generos.

#13
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Bine, daca judecam un pic asta e o non problema. Daca isi face scara cat mai mica probabil n-o sa isi ia mobilier sculptat nedemontabil, nu?

#14
luciandavidescu

luciandavidescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 07.01.2008

View Postcrocko.dilul, on 10 februarie 2022 - 19:14, said:

Eu nu inteleg de ce te-ar preocupa latimea minima si nu latimea care permite o exploatare comoda, usoara, ergonomica.

Pentru că am văzut unele faine de-a gata pe la bricolaje dar care au maxim 90cm. Ar fi cu 5cm sub normativ.

View PostLeo2006, on 10 februarie 2022 - 19:26, said:

Nu stiu cat e la normativ dar trebuie sa permita circulatia a doua persoane. Poate o persoana in varsta are nevoie sa fie ajutata sa coboare sau sa urce scarile. Trebuie tinut cont si de asta.

P+M unde la M îs 2 dormitoare pt 2 copii. Nu ăia 5 cm îi înghesuie, mai degrabă să am grijă să fie treptele mai multe, mai late. Când oi fi în vârstă, n-o să mă mânce să mă urc prea des oricât ar fi de late, stau cuminte jos.

View Postkopilu_198, on 10 februarie 2022 - 19:20, said:

Si daca vrei sa urci ceva la etaj si nu poti din cauza ca e prea ingusta, ce mai faci?

Iau un pian mai mic.

View PostFriskey, on 10 februarie 2022 - 19:20, said:

Latimea treptei de scara sau a scarii? Ca in enuntarea ta folosesti ambii termeni si creaza confuzie. Cred ca vrei sa te referi la scara nu treapta de scara.

Lățimea treptei desigur, că o fi apoi pe un rând sau pe două e irelevant, dar clar nu 2x50cm (avea bunicu la bucătăria de vară, urcai cu umărul înainte)

Edited by luciandavidescu, 10 February 2022 - 20:37.


#15
luciandavidescu

luciandavidescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 07.01.2008

View Postsebulbus, on 10 februarie 2022 - 20:18, said:

Bine, daca judecam un pic asta e o non problema. Daca isi face scara cat mai mica probabil n-o sa isi ia mobilier sculptat nedemontabil, nu?

Nu-i „cât mai mică”, e cu fix 5cm sub normativ, probabil puțin mai scumpă decât dacă o făceau doreii la 1,20, dar cu avantajul de a scăpa de bătăile de cap cu proiectarea și execuția.

(un exemplu)

[ https://cdn.hornbach.ro/data/shop/D04/001/780/495/278/72/DV_8_8796818_01_4c_DE_20141203221701.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Clar e non-problemă funcțională știind contextul și nevoile exacte, dar poate să fie problemă atunci când e vorba de autorizare, de-aia întreb.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Umerii tai,  adica  un umeras  si un dulap e la aprox 60cm.   Daca nu lasi minim 10 stanga + 10 dreapta  in total sa fie 80 minim, e chiar incomod.
Si sunt oameni mai lati de atat,  sau daca mai tii ceva in mana (urci cu o geanta etc) ...  deci sub 90 cm nu as construi nimic.
Eu intre etaj si  mansarda (pod) am o scara mai ingusta  (pe ultimii 2 metri lungime e aprox 80)  si crede-ma imi pare rau ca l-am facut asa ...

Edited by MembruAnonim, 10 February 2022 - 21:06.


#17
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002

View Postluciandavidescu, on 10 februarie 2022 - 20:57, said:

Nu-i „cât mai mică”, e cu fix 5cm sub normativ....
daca nu sunteti asa grasi o putem numi scara cu un singur flux. e ok pt o locuinta normala, mai ales ca are si colturile alea cu ceva mai mult loc unde daca se intalnesc doua persoane pe scara una poate s-o astepte pe cealalta sa treaca.

Edited by Fane, 10 February 2022 - 22:33.


#18
luciandavidescu

luciandavidescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 07.01.2008

View PostFane, on 10 februarie 2022 - 22:32, said:

daca nu sunteti asa grasi o putem numi scara cu un singur flux. e ok pt o locuinta normala, mai ales ca are si colturile alea cu ceva mai mult loc unde daca se intalnesc doua persoane pe scara una poate s-o astepte pe cealalta sa treaca.

Încă odată, nu întreb câți o să fim pe scară și câte kile sau bagaje o să avem împreună, întreb dacă se dă autorizație la 90cm

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate