Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Declarare venituri an precedent

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Raulz0r

Raulz0r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 29.07.2012
Acesta e primul an in care ma confrunt cu declararea veniturilor pe anul precedent la Bursa, intrebarea mea ar fi daca trebuie declarata daca pe anul precedent eu am inregistrat o pierdere de -$66.79, deci nu am profit.

#2
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
O intrebare buna, si eu am avut minus pe US, dar plus pe BVB. nici nu stiu cum sa declar in minus dolari si in plus lei.

#3
elless

elless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 05.02.2007
Ce ai depus si pierdut nu este obligatoriu sa fie declarat, doar cand ai utilizat ceva (stockuri, crypto, etf, chiar si pariuri, bla bla) si acel ceva ti-a adus profit. Sunt unele situatii cu deduceri daca pierzi, dar nu stiu daca merita sa iti bati capul in cazul sumelor mici.

Edited by elless, 10 February 2022 - 18:20.


#4
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,963
  • Înscris: 30.11.2021
Identic.

Cred ca nu trebuie depusa vreo declaratie. Ca nici nu am scos bani.

#5
elless

elless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 05.02.2007
Declaratia unica se poate completa si online sau trebuie alergat pe la ghisee?:|

#6
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,963
  • Înscris: 30.11.2021
Pana la ce data se completeaza declaratia asta?

#7
elless

elless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 05.02.2007
Pana la data de 25 mai inclusiv, pentru anul precedent.

#8
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
Trebuie declarata si pierderea de pe bursa. Daca nu, va veti trezi cu notificari si amenzi de la anaf peste 4-5 ani, cand se apropie termenul de prescriere.
Nu mai vorbesc ca e in avantajul nostru sa declaram pierderea, pentru ca ea poate fi recuperata din castigurile realizate in urmatorii 7 ani.

Pierderea/castigul de pe BVB se declara pe capitolul 1 - sectiunea pentru venituri din Romania (I.1.1) iar pierderea/castigul pe US se declara pe capitolul 1, sectiunea pentru venituri din strainatate (!.2.1).
Pierderea din Romania nu se recupereaza decat cu castiguri din Romania, iar pierderea din US cu castiguri din US. Asa ca intr-un an poti avea pierdere din Romania si  in acelasi timp sa platesti impozit pentru castigul din US. Codul fiscal din Romania...

#9
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,963
  • Înscris: 30.11.2021
Bine ca mai este pana la termenul ala de depunere.

Eu am depus, mai mult un prieten mi-a facut cont pe o platforma peer to peer si am depus bani, mai inainte am verificat dobanda pe anul 2021 Suma 80 si ceva de dolari sau euro ca sincer am primit email.
Si imi dadui repede seama ca trebuie sa depun declaratia 200 dar nici nu stiu cum se trec platformele peer to peer.
Din fericire pentru actiuni/cripto sunt destule tutoriale pe youtube.
Despre platforme peer to peer nu am vazut vreo informatie.

Edited by MindArchitect, 10 February 2022 - 20:25.


#10
x_veb

x_veb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 28.01.2007
Anul trecut am investit prima data pe bursa in actiuni pe piata US prin XTB.

Nu am vandut actiunile achizitionate, prin urmare nu am nici castiguri si nici pierderi inregistrate in anul precedent, in schimb, am primit dividente in valoare de 45 lei pentru care mi s-a retinut impozit la sursa 30%.

Pentru aceste venituri trebuie sa completez declaratia unica?

#11
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006
Ca sa nu incep topic nou, ar fi bine ca cineva sa completeze un model pentru actiuni (fara datele personale, evident) ca sa stim si noi...ce si cum.
Am cautat pe internet zeci de pdf-uri, edit on-line si nici unul nu e bun.

Zicea initiatorul ca a pierdut -$66.79, dar ce facem noi ceilalti care am pierdut prin actiuni CFD, vreo 3000...4000 USD?
Normal ca vreau sa declar pierderea, ca ai fi in avantajul meu.

Pentru cei care tot intrebati de maruntisuri, ar fi bine sa va pastrati banii sau pierderea daca aveti pana in 600 RON/an.

#12
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014

View Postloveparade, on 15 martie 2022 - 18:41, said:

Pentru cei care tot intrebati de maruntisuri, ar fi bine sa va pastrati banii sau pierderea daca aveti pana in 600 RON/an.


Declari fiecare pierdere sau câștig în funcție de instrumentele folosite.

Și dacă e vorba de 1 LEU.

Nu de alta, dar nu vrei să ai dureri de cap ulterior și penalizări de plată.

#13
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006

View Postdaddypuff, on 15 martie 2022 - 18:43, said:


Declari fiecare pierdere sau câștig în funcție de instrumentele folosite.

Și dacă e vorba de 1 LEU.

Nu de alta, dar nu vrei să ai dureri de cap ulterior și penalizări de plată.

(modificare introdusă de ORDONANȚA DE URGENȚĂ nr. 18 din 15 martie 2018, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 260 din 23 martie 2018)
(3) Obligația calculării, reținerii și plății impozitului revine organizatorilor/plătitorilor de venituri.
[ Nu sunt impozabile următoarele venituri obținute în bani și/sau în natură:
a) premii sub valoarea sumei neimpozabile stabilite în sumă de 600 lei, inclusiv, realizate de contribuabil pentru fiecare premiu



Edited by RealThing, 17 March 2022 - 20:23.


#14
eugenpop

eugenpop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 12.02.2007
Buna! Daca rascumpar in pierdere unitati de fond de la BT (Obligatiuni), trebuie sa fac declaratie unica in 2023? Si daca raportez pierdere in declaratia unica si voi fii trimis in somaj, voi beneficia de indemnizatia de somaj?

#15
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008

 loveparade, on 15 martie 2022 - 18:50, said:

(modificare introdusă de ORDONANŢA DE URGENŢĂ nr. 18 din 15 martie 2018, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 260 din 23 martie 2018)
(3) Obligaţia calculării, reţinerii şi plăţii impozitului revine organizatorilor/plătitorilor de venituri.
[ Nu sunt impozabile următoarele venituri obţinute în bani şi/sau în natură:
a) premii sub valoarea sumei neimpozabile stabilite în sumă de 600 lei, inclusiv, realizate de contribuabil pentru fiecare premiu

Asta se refera la jocuri de noroc. E altceva.
Castigurile si pierderile de la bursa se declara indiferent de suma.

#16
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014
@RealThing - inainte de a modera mesajele, citește ce mesaje păstrezi și ce ștergi, să nu ajungem la dezinformări inutile pentru colegii forumiști.

Și da, pentru că omul a dat un simplu google și copy paste la ceva ce n-a înțeles iar mai apoi a trecut la atac la persoană nu înseamnă că nu e analfabet funcțional. Iar asta nu-i vreo insultă, ci o constatare.

Edited by daddypuff, 18 March 2022 - 23:16.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate