Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Vecini zgomotosi, violenti si agresivi

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#55
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,660
  • Înscris: 23.10.2006
Pana te vei muta ar fi bine sa faci rost cu imprumut de un sistem de sunet de scena cu 2 basi de 18 toli si sa asculti la nivel de concert live, cand crezi ca au adormit vecinii: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7ULlfD5eHSM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] si daca tot vinzi apartamentul cauta o familie de rockeri suparati care sa il preia. Pana la urma este un razboi al nervilor si castiga cel care rezista mai mult. Pana atunci ar fi bine sa incepi cu niste inregistrari si reclamatii la sectia de politie, preferabil ar fi sa fiti 2-3 familii care fac reclamatia, daca nu isi fac treaba sesizare la IGPR. Daca nici asta nu merge incearca ce am scris mai sus. Bafta!

Edited by baribalu, 23 April 2022 - 11:04.


#56
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017
Individul este un psihopat. Locul lui e după gratii, nu în libertate. Intr-o țară normală, nu în România.

Lucrează la o instituție publică, pe un salariu astronomic,pentru că fratele lui a avut o funcție importantă în administrație. De asta lucrurile merg așa cum merg în România. Acolo pozează în om model.

Tranșează porci,viței și probabil miei de Paște noaptea din șpăgile și plocoanele care le aduce de acolo.

Am vorbit cu administratorul și a reacționat extrem de urât. Are ură de moarte.

Nu rezolvi cu reclamații că tot cu el rămâi pe scară.

Pe lângă faptul că e un oligofren este și psihopat.

Nu ai cu cine sa o scoți la capăt. Efectiv nu ai cu cine

#57
iridescence

iridescence

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 01.11.2019
Am citit tot topicul, imi pare rau prin ce treci. Si eu am avut probleme cu niste vecini, am deschis si topic. Aia pana la urma s-au mutat, au venit alti idioti dupa. Tranteli si tropaieli pana la 5 dimineata, urlat ca pe stadion. Se pare ca daca nu exista educatie, nu prea ai ce face, cu cine discuta. Din pacate majoritatea oamenilor sunt needucati si frustrati si daca iti permiti sa ii corectezi cu ceva, iti arata ei cine e 'seful'.

#58
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Peste tot gasesti idioti de acest fel. Cu vreo 2 saptamani in urma, la miezul noptii, un vecin a lansat vreo 100 de rachete cu artificii, cu bubuieli serioase; s-a ales praful de somnul a probabil zeci de vecini, unii au crezut ca sunt rachete rusesti si au fugit afara, a venit si politia.. cica a ratat revelionul si i-a promis copilului ca ii arata artificiile "lui"

#59
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017
Am încercat de câteva ori sa inregistrez cu telefonul zgomotele și provocările de agresiune.

Probabil telefonul meu nu este performant. Am un Samsung Galaxy A12.

La zgomote se aude acel foșnet, fâșâit pe care îl face telefonul și nu se înregistrează nici un zgomot.

Iar la provocări probabil trebuie să fiu foarte aproape de individ.Se aude doar bombanitul lui,dar nu se înțelege ce spune.Il aveam în buzunar. Dupa câte văd, deși nu prea ma pricep la partea asta tehnica,are microfonul doar pe o parte.

Am încercat cu camera și cu aplicația de reportofon a telefonului, aplicație doar audio.

Ce dispozitiv m-ar ajuta mai bine? Un telefon foarte performant sau un reportofon?

#60
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017
Nu reușesc să obțin un preț rezonabil pe apartament.

Voi strânge dovezi ( înregistrări, martori) si voi face plângere la poliție pentru zgomote și penală pentru amenințările cu acte de agresiune.

Este singura varianta viabilă.

#61
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
ia un reportofon sau un microfon extensibil pentru telefon.

#62
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 01.12.2007
Asta suna a manevra ca sa te faca sa te muti, sa vinzi apartamentul pe nimic.

#63
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
Doar organizarea si schimbarea legii poate sa ajute. Eu inca stau prin chirii. Oamenii te compatimesc dar nu te ajuta efectiv.

#64
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
sergiu88888
Problema este ca dupa ce auzi cel mai bun sfat, ala cu "vinde", urmeaza discutiile cu familia, sa stabiliti ca vindeti, poate aveti rate, poate nu vrea copilul, poate este scoala aproape, poate te simti de cacao ca te muti tu si nu persoana care are un comportament de in lumea moderna nu ar avea ce cauta, adica cumva el ar trebui sa se mute pe camp si nu tu.

Dupa ce treci de toate astea urmaresti, DISCRET, urmatoarele:
1 - Olx, cu cat se vand apartamentele.
2 - Ca om care m-am mutat iti zic ca TOT TIMPUL este ceva. Cand m-am mutat eu am vandut in "EURO" dar tranazctia in Romania esti obligat sa o faci in lei. Si stateam cu lei in banca si crestea euro. Cand faci verificarea pe OLX - olx calculeaza curs valutar si te uitai cum cresteau preturile si suma din banca ramanea pe loc.
Deci stres o sa ai oricand legat de vanzarea imobilui, nu conteaza ca este pandemie, razboi in ucraina sau ca vanzarile pe imobiliare au scazut cu 50%.
3 - Nu spune la nimenea ca vinzi, anunt discret pe olx. Pretul dorit.

Si sa zicem ca iti cumperi reportofon sau alt telefon care sa inregistreze? Ce rezolvi? Sa demonstrezi ca ai dreptate? O cunostinta umbla cu telefonul cu vecini care faceau sex noaptea. La cine crezi ca ma uitam ciudat? Tot la el.
Martori? Sunt om care am locuit la bloc si ca proprietar si in chirie, de cele mai multe ori vecini nu s-ar atinge de o problema nici cu o lanseta de 100 de metri. Asa la nivel de incurajare, sustinere, sunt sigur ca de la seful de scara, presedintele de asocietatie si cei de pe acolo, or sa para ca isi fac treaba. O sa si-o faca destul cat sa fie ei eliminati din discutie.

Nu mai discuta cu el, baga apartamentul la vanzare pe olx. Pretul pietei este + 1000-2000 de euro, depinde daca este renovat sau nu. Eu cand am vandut am asteptat sa renovez, timp pierdut aiurea ca tot la pretul zonei se vinde.

 republicall, on 01 iunie 2022 - 08:52, said:

Doar organizarea si schimbarea legii poate sa ajute.
Lege exista dar nu este aplicata.
Cauta pe google cate subiecte sunt pe tema asta si in locurile unde sectia de politie isi face treaba, acolo se rezolva.
Sau utilizatori care de la inceput primesc sfaturile bune.
Aia cu totul discutat in scris, nu ca te-ai dus tu la sectia de politie si ca ti-a zis tie sectoristul ca trece el in zona si discuta si rezolva.
Sau prostia de numai in Romania o vezi, sa te duci tu la ala la usa sa-i atragi atentia ce si cum sa se poarte sau ce sa faca la el in apartament. O sa iti zambeasca, o sa zica multumesc ca tocmai ce i-ai zis cam tot ce te deranjeaza, sa poata face mai mult sa iti dea o lectie sa te potoleasca.

Ex. Eram pustan si imi cumparasem un sistem de boxe, imi zice vecinul sa ascult muzica mai incet. Care crezi ca mi-a fost primul gand? Lasa ca raman eu maine singur acasa si-l satur sa mai imi atraga el atentia.
Am discutat cu ceva persoane, m-am calmat si am fost baiat claumea, dar primul gand a fost tot ala cu "cum isi permite el sa imi zica mie!".

Legislatie exista de s-ar face ordine in tara asta doar ca nu o aplica nimenea.
Ia de te uita pe youtube, pe facebook, nu isi fac treaba cei care ar trebui sa fie platiti sa ne protejeze.
Ca nu este treaba ta daca idiotul tropaie prin casa, nu trebuie sa te duci tu sa isi faci singur dreptate.

Initiatorul zice ca nu a primit pret bun pe apartament, imobiliarele in Romanai merg foarte greu. Eu am vandut apartament renovat, zona buna, cred ca dupa aproape 1 an. Ca avem asa de multe sarbatori si in perioada sarbatorilor nu se vinde si nu se cumpara nimic. Cand nu este Craciunul este Revelionul, cand nu este Revelionul este 1 Martie.

Pana la urma am vandut unui tip de nu credeam ca o sa cumpere. Vorbesc serios, venisera 2 cupluri. Am primit seara un telefon ca un cuplu din cei care au venit doresc sa-l cumpere, sa discutam. Am zis sigur ca este vorba despre cuplul care au fost super simpatici.
Cand ne-am uitat, ba, era cuplul cu tipul cu care ma contrasem dar nu mai stiu pe ce motiv. Cred ca pe astia i-a muls si agentia imobiliara ca ei au vandut apartamentul lor, am fost la un notar zis de ei, foarte scump, locatie centrala, am platit si noi si ei comision la agentia imobiliara.
Dar nu am ce zice, agentia imobiliara a rezolvat si am platit comisionul. Si totul profesionist, la fiecare pas s-a ocupat de vanzare.

Edited by -ARA-, 01 June 2022 - 16:13.


#65
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017
Pentru ca legislația este deficitară și nu se aplică.

Practic ai 2 variante: fie îți faci singur dreptate dar lucrurile pot degenera,fie încerci să obții probe clare,sigure dar durează.....

O țară de rahat.  Pentru cei care au ocazia să plece din țară să o facă!!!

#66
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Scuze ca te corectez dar in cazul vecinilor de deasura ai o singura varianta.

In cazul celor de mai jos le tropai tu daca asculta muzica, fac galagie, dar la cel de mai sus nu ai ce face.
Eu am citit pe google un sfat bun, cand te deranjeaza cel de jos, ai 100 de variante.
In cazul vecinilor de deasupra nu ai ce face. Orice varianta alegi cu "facutul singur dreptate" o sa iti faca probleme pe termen lung.

Si iti zic pe a sincera? Cine sa raspunda la sesizare, erau 2 politisti in intersectie, un baiat tanar destul de bine facut, langa el avea o tipa de zici ca era de desene animate. Micuta, ma gandeam cum naiba sa-l ajute asta?

Si fiind in Romania, mentalitatea de "reclamagiu", trebuie sa ai grija si cu lucrurile astea.
Tu vrei sa inregistrezi pe ala, in ce mai bun caz poate o sa arati cuiva care sa te compatimeasca, persoana respectiva sa fie solidara cu tine.
In cel mai naspa caz o sa te apuci sa spui la colegi de la job, la cunostinte, treburi care or sa iti dauneze cand te certi cu careva de la job.

Iti spun cum am observat ca se procedeaza, ca am cunostinte care au vecini tampiti sau au avut, majoritatea se fac ca asculta, ca inteleg. Cand persoanele respective nu sunt de fata, sau deranjeaza cu ceva, cum arunca in ecuatie ca si in timpul liber tot un tampit este care se cearta cu vecini.
Asa ca ai grija.

Ia de pune apartamentul la vanzare, discret. Daca cauti momentul perfect niciodata nu o sa vina.
Cum ziceam... sunt om care am locuit in mai multe apartamente si am citit destul de mult pe tema asta. Cand este copilul mic te gandesti ca o sa creasca si nu o sa mai arunce jucarele prin casa sau sa tropaie. Iti zic cate subiecte am citit pe tema asta, ca se supara vecini ca sunt deranjati de copilasul care tropaie... si de fapt tropaia familia, mergeau pe tocuri prin casa.
Cresc copilasi? Or sa inceapa petrecerile cu prieteni, zici ca se face gradinita.

Edited by -ARA-, 06 June 2022 - 21:05.


#67
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,345
  • Înscris: 11.08.2003
De ce doar din tara, ca oameni sunt peste tot, nu mai bine de pe planeta? O planeta de rahat, ce mai.

#68
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 sergiu88888, on 10 februarie 2022 - 15:15, said:


De acord. Numai că nu știi unde nimerești.
Sa ma mut la casă nu îmi permit.Trebuie aproape de oraș. Pentru copil.Gradinița, școală. Și asa mai departe.
Chiar dacă as face credit pentru a cumpăra casă, veniturile nu sunt suficiente pentru a o întreține.
Sa ma mut tot la bloc?! Adică sa vând proprietatea mea ca să cumpăr tot un apartament? Și nu am nici o garanție ca nu nimeresc mai rău.

Etajul 4.

#69
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Cum zice colegul, ultimul etaj. Daca o sa mai ma mut vreodata, ultimul etaj.
Si o sa ma opun la orice gand de mansardare. Sunt destule subiecte despre vecini care stateau la 4 si au acceptat mansardare si restul da cu rezultate in google.

Si am observat ca sunt blocuri si blocuri. Blocuri lipite de pe langa vecini din bloc mai ai si vecini de la blocul vecin.
Si tot blocuri cu 2 apartamente pe etaj, 4 camere. Asta mi-a parut perfect. Ai balcon pe amandoua partile blocului. Si in loc de 4 vecini pe etaj, ai doar 2 vecini.

Eu am locuit la 2 si 3 camere, la 3 camere era placut ca te mutai in alta camera cand tropaia, asculta muzica tare. La 2 camere era cel mai naspa ca erau foarte multi vecini.
La 4 camere mi-a parut perfect, pe etaj doar tu si vecinul de vis-a-vis, atat. Ai un vecin sus, un vecin jos si un vecin vis-a-vis. De obicei cu vecinul de vis-a-vis nu ai treaba ca vine baia si holul despartitor. Sa nu fie blocul lipit de alt bloc si esti tatic.

Sorin - In alta tara se aplica legile. Povestea un coleg de prin UK, a chemat politia peste vecin, ala a inceput sa comenteze ca in Romania, sa comenteze la politist, nici nu au stat la discutie, direct in masina si la sectie, amendat, pus in vedere toata legislatia, amenda calumea nu cateva sute de lei de sunt bani de seminte pentru cineva cu bani.

Edited by -ARA-, 06 June 2022 - 21:37.


#70
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,345
  • Înscris: 11.08.2003
Crezi ca la noi, daca se da unul la politist nu pateste la fel? Poate chiar si niste pulane pe cocoasa ca de, l-a mancat si sa nu ramana nescarpinat. Ideea e vada politistul sau sa auda. OK, poate ca iti da dreptate ca ala de sus face galagie dar, daca nu e prins, ce poate sa-i faca? E ca si cum vine politia la tine la usa ca s-a plans un vecin ca-ti rupi sotia in bataie desi tu n-ai sotie.
Si partea cea mai ciudata e ca ne plangem de politie ca are plan de amenzi dar, in acelasi timp, ca nu face nimic sa-l amendeze pe unul pentru o abatere.

Eram o data la frate-miu, afara si un vecin, cu geamul larg deschis asculta Bach, d-ala cu fara numar, sa auda si cartierul. Pe strada, o patrula cu Loganul. Au tras pe dreapta, si-au luat sepcile si, in 5 minute s-a facut liniste si a inchis geamul. Asa fara sa-i fi chemat nimeni.

#71
crstn

crstn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 05.06.2005
Am o intrebare off-topic pentru initiator: in anuntul ala de vanzare e trecuta vre-o aluzie macar la faptul ca vecinii sunt mai putin linistiti si au reactii care pot fi considerate violente?
Nu de alta, dar ma gandesc la faptul ca pe de o parte ne dorim o lume mai buna, cu vecini civilizati, linistiti, zambitori si amabili, iar pe de alta parte incercam sa vindem la un "pret bun" , avand la adresa cumparatorului o atitudine de genul " lasa-l naibii de fraier, ca vede el in ce s-a bagat".

Cat despre solutia problemei, nu exista solutia miraculoasa, universal valabila si cu rezultat intru totul satisfacator, atata vreme cat tu i-ai catalogat ca nesimtiti si lipsiti de maniera, iar ei te-au  etichetat ca frustrat reclamagiu care incearca sa le ia lor dreptul de a se mainfesta cum considera ei ca e bine, la orice ora li se scoala lor.

Daca nici una din solutii expuse mai inainte nu functioneaza, in disperare de cauza poti fi creativ.
Exemplu total teoretic: propune-i vecinului un schimb de apartamente. Tu il iei pe al lui, el pe al tau.
Ce castigi tu: scapi de vecinul zgomotos de deasupra si castigati nopti de somn linistit ( asta eu as zice ca e "priceless"). E drept ca se muta dedesubt, dar nu prea am auzit plangeri in legatura cu vecinul de dedesubt, cu exceptia scandalurilor.
Ce castiga el: de regula un etaj inferior inseamna o valoare mai mare pt apartament si efort mai mic la urcatul scarilor in caz de .... stiti la ce ma refer.

Daca n-ati ajuns la etapa de masurat care are muschiul mai tare s-ar putea sa fie suficienta propunerea, fara sa ajungeti la schimbul efectiv.
Oricum, chestia depinde nu doar de vecin ci si de modul in care ii pui problema. Din pacate incepul e deja deraiat, ca una e sa-i zici: " Bai nesimtitule, nu mai suport, nu mai face .... una -alta " si alta e sa-l abordezi soft, prevenitor si ne-acuzator incercand sa vezi care e de fapt problema lui. Nu ma refer aici la lipsa de educatie, ci doar ce face anume si cum puteti sa ajungeti la o intelegere in asa fel incat el sa faca ce are de facut, fara sa deranjeze.

#72
sergiu88888

sergiu88888

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 13.08.2017
Individul face parte din categoria celor care nu răspund decât la forță sau frică.
Limbajul soft,amabil,civilizat,de bun simț, educația, cei 7 ani de acasă, respectul sunt noțiuni nebuloase,necunoscute.

El știe ca trebuie să facă pe nebunul și să meargă la intimidare. Citez" Eu sunt dintr-o bucata. Îți dau și una" șamd...

Pe asta nu îl potolesc decât sesizările la poliție pentru zgomote în orele de liniște și plângerea penală pentru amenințări.
La cât de sărit de pe fix e s-ar putea ca nici astea. După o discuție nu s-a potolit ore în șir.
Cred ca sunt probleme de natura psihiatrică. Tine de psiho-patologie.
Nu știi cum reacționează.

Dacă nici poliția nu îl potolește, pentru ca i-am dat de înțeles că voi merge la poliție, nu știu ce l-ar putea rezolva.

Numai Dumnezeu din cer,dacă binevoiește.

Edited by sergiu88888, 07 June 2022 - 11:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate