Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

TVR Cultural HD (emite din data de 1 decembrie 2022).

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
204 replies to this topic

#19
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 18.09.2008

View Posteiffel, on 10 februarie 2022 - 11:48, said:


Am avut sansa in 2005, 2006 si 2010. Si cred ca am fi putut castiga, dar daca nu aveam sala, nu avea sens.

Dan Manoliu zicea in 2005 ca am sala, dar cred ca sunt prea mici:

https://www.hotnews....-eurovision.htm

#20
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,980
  • Înscris: 21.08.2008
Să ne întoarcem la noile posturi TVR!

Încă din 2004 Brandient împreună cu English & Pockett realizaseră și o variantă simplificată a logo-urilor TVR, cele în care apare mărită doar eșarfa, fără alte mențiuni.

Cred că TVR1 și TVR2 ar putea folosi doar iconurile, fără „TV” și fără cifră, chiar dacă denumirea posturilor va rămâne cea din prezent.
Și la TVR Internațional ar putea să fie folosită doar eșarfa tricoloră.

În sfârșit, studiourile teritoriale ar putea utiliza eșarfe de culori diferite, cu numele orașului care găzduiește studioul sub fiecare eșarfă.
.

Posturile noi pot folosi de asemenea variante de logo simplificate:
- Info: Eșarfa roșie și INFO sub aceasta. Apropo ar fi de explorat o nouă denumire pentru acest post de televiziune, INFO este desuet. Un nou nume ar putea fi „DIRECT”.
- Cultural: Eșarfa verde-albastră și mențiunea CULTURAL sub aceasta.

Edited by Koal, 10 February 2022 - 16:40.


#21
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 22.02.2017
Esarfa curului ca la esarfa te uiti nu la continut.

Sa vedem ce dau pe ele cand se lanseaza ca asta conteaza.

#22
_RBT_

_RBT_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,353
  • Înscris: 19.01.2015
Chestia este ca TVR 3 are culoarea esarfei pe care o avea TVR Cultural, acum daca se relanseaza Culturalul atunci TVR 3 trebuie sa aibe alta culoare pe esarfa.

#23
djnichipizza

djnichipizza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 02.07.2014

View PostRobert201, on 10 februarie 2022 - 17:15, said:

Chestia este ca TVR 3 are culoarea esarfei pe care o avea TVR Cultural, acum daca se relanseaza Culturalul atunci TVR 3 trebuie sa aibe alta culoare pe esarfa.
poate reveni inapoi la culoarea mov pe care a avuto cand a fost lansat

#24
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,980
  • Înscris: 21.08.2008

View PostRobert201, on 10 februarie 2022 - 17:15, said:

Chestia este ca TVR 3 are culoarea esarfei pe care o avea TVR Cultural, acum daca se relanseaza Culturalul atunci TVR 3 trebuie sa aibe alta culoare pe esarfa.

TVR3 a avut de-a lungul timpului mai multe variante de siglă.
1. cea mov,
2. o siglă verde,
3. o siglă verde cu inserții albăstrii, destul de asemănătoare cu cea a TVR Cultural.

View Postdjnichipizza, on 10 februarie 2022 - 17:53, said:

poate reveni inapoi la culoarea mov pe care a avuto cand a fost lansat

Sau nu.
Cum arătam mai sus, a existat și o variantă verde, care nu semăna cu cea a TVR Cultural.
Ar putea mai degrabă să revină la aceasta.

Attached Files



#25
IceCoolExtreme

IceCoolExtreme

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,798
  • Înscris: 06.11.2018
Momentan nu au nici licente pentru ele, nici nu se stie ce se intampla cu TVR 3 daca se lanseaza Cultural, se poate ca 3 sa renunte la verde pentru a fi diferit de Cultural asa cum a fost pe vremea cand emitea Cultural.

Edited by IceCoolExtreme, 10 February 2022 - 18:23.


#26
IceCoolExtreme

IceCoolExtreme

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,798
  • Înscris: 06.11.2018
TVR 3 o sa fie televiziune cu continut regional la nivel national.

View PostZygoth, on 09 februarie 2022 - 23:05, said:

TVR Cultural va accentua misiunea noastră în formarea culturală a societăţii, în spiritul gândirii libere, inovatoare şi creative, eliberând totodată grila TVR 3 pentru proiectele editoriale ale Studiourilor Teritoriale, aşa cum a fost conceput şi gândit”


#27
the the

the the

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 28.04.2005
Finally, Re-Intrăm și noi în rândul lumilor civilizate; E horror că încă ne raliem la sigle și identități din 2004, TVR trebuie re-branduit, re-calibrat, re-actualizat, inclusiv conținut. Sincer, n-am nevoie de obosiți pe ecran la TVR Cultural, sau mai știu eu ce "producții" fără buget doar că face unu ca dreaq ep scenă fără buget. Nu, trebuie să aibă etalon producții de pe Arte, Rai 5, Storia, France 2, BBC, ERT 3 etc. Să fie PREMIUM! nu comunistoizi siniștri. Și da, mai toate țările europene au un post de stat de Sport.

#28
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,436
  • Înscris: 29.04.2010
La noi cu pilele si marafetii, mai putin cu capacitatea si competenta. Puteau sa faca din actualele 3 canale si Soarele de pe cer in televiziune, dar atat s-a putut si atat se poate. Cantitate, reluari de pe unul pe altul, continut foarte slab.

#29
BogdanI33

BogdanI33

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,558
  • Înscris: 03.01.2019
Glumind puțin cred că de la TVR s-a inspirat Sârbu și Ana Maria Prodan cu Aleph-urile și Realitățile.

#30
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,436
  • Înscris: 29.04.2010
Cum e epoca posturilor tv romanesti de carton, nu ne mai mira nimic. Ideea e ca daca s-ar dori calitate, au suficient spatiu de emisie pentru cele 3 canale existente.

#31
florinpopa1

florinpopa1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 16.05.2021
Am vazut si eu stirea pe pagina de media. Cam multe posturi incep sa fie dezgropate, mai intai postul ala de muzica iar acum TVR Cultural si Info.

#32
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019

View PostKLM2009, on 09 februarie 2022 - 23:39, said:

Un pic de cultură nu strică deloc, ba din contră. Posted Image

Un pic de cultura putea fi data pe TVR1 HD si/sau TVR2 HD si/sau TVR3 (care trebuia de mult sa fie si el HD).

Dar lasa, mai baga niste posturi care o sa aiba 66% reluari, 33% tot felul de fosile rosu-patriotarde si 1% continut util.

View Postthe the, on 11 februarie 2022 - 01:09, said:

Re-Intrăm și noi în rândul lumilor civilizate

Daca primele 3 posturi ale TVR-ului sunt cum sunt, ce te face sa crezi ca cele doua despre care se vorbeste vor avea o calitate mai buna?

Edited by unu999, 11 February 2022 - 09:56.


#33
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 18.09.2008

View Postunu999, on 11 februarie 2022 - 09:58, said:

Daca primele 3 posturi ale TVR-ului sunt cum sunt, ce te face sa crezi ca cele doua despre care se vorbeste vor avea o calitate mai buna?

Nu, dar cred ca se vor prescrie ca somnifer pentru insomniaci. Mai ales TVR Cultural.

Eu nici nu-i spuneam asa. Ii spuneam TVR Arte, sau TVR Arts. Cultural suna plictisitor.

#34
IceCoolExtreme

IceCoolExtreme

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,798
  • Înscris: 06.11.2018
Până se lansează cele 2 probabil din cauza costurilor vor lansa doar unu dintre ele, TVR nu a fost in stare sa lanseze nici TVR Moldova HD pe cablu/satelit desi au licența încă din 2020.

TVR 3 HD pe cablu/satelit probabil o sa fie lansat când emit și celelalte TVR Regionale în HD.

Edited by IceCoolExtreme, 11 February 2022 - 11:53.


#35
FValeriu

FValeriu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 01.04.2021
De cînd incep să emită?

#36
BogdanI33

BogdanI33

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,558
  • Înscris: 03.01.2019
Foarte curând!
TVR are buget mare de la fraieri.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate