Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Voucher vacanta de la stat

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
asd11

asd11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 18.08.2016
Va salut.Statul da iar vouchere de vacanta anu asta, doresc sa merg in vacanta sa le folosesc. De la munca mi s a spus ca hotelul/pensiunea sa fie acreditata pentru a primi aceste vouchere si cica ar exista o lista pe net cu aceste hoteluri. Am gasit 2 liste dar erau mai vechi, iar eu unde vreau sa ma duc ei au zis ca primesc vouchere dar pe acele liste eu nu ii gasesc. E vreo lista oficiala de anu asta sa nu imi iau teapa?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca aia au confirmat in scris ca primesc acele vouchere, nu e treaba ta ce fac ei cu ele.

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

View Postasd11, on 09 februarie 2022 - 20:45, said:

Va salut.Statul da iar vouchere de vacanta anu asta, doresc sa merg in vacanta sa le folosesc. De la munca mi s a spus ca hotelul/pensiunea sa fie acreditata pentru a primi aceste vouchere si cica ar exista o lista pe net cu aceste hoteluri. Am gasit 2 liste dar erau mai vechi, iar eu unde vreau sa ma duc ei au zis ca primesc vouchere dar pe acele liste eu nu ii gasesc. E vreo lista oficiala de anu asta sa nu imi iau teapa?

Pe langa listele alea vechi exista adrese de email noi (tot cele vechi) prin care poti sa iei legatura cu absolut toate hotelurile dorite care iti vor raspunde (sau nu) la doleantele tale.Alegi in functie de raspunsurile primite.Listele alea n-au nici o relevanta,sunt cvasiinutile.De exemplu,la un moment dat am avut si eu niste tichete de astea de vacanta (de la privat) si conform listei existente la acea data,am accesat hotelul respectiv.Nici pomeneala de reusita.I-am contactat direct si mi-au spus ca ei nu se ocupa cu vouchere.Cand le-am amintit ca figureaza pe lista cu vouchere,au zis ca ei demult nu mai iau in considerare acest lucru.Asa ca pentru urmatoarea destinatia dorita i-am contactat personal.Asta a fost atunci.dar nu cred ca acum sa fie altfel,mai ales dupa harababura de acum din sectorul public.

Edited by adisz, 09 February 2022 - 21:09.


#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,607
  • Înscris: 07.02.2003

View Postasd11, on 09 februarie 2022 - 20:45, said:

Va salut.Statul da iar vouchere de vacanta anu asta, doresc sa merg in vacanta sa le folosesc. De la munca mi s a spus ca hotelul/pensiunea sa fie acreditata pentru a primi aceste vouchere si cica ar exista o lista pe net cu aceste hoteluri.
Nu te mai lua dupa liste, agentia le primeste fara probleme.

#5
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 27.10.2007
din cate stiu eu, tichetele de vacanta se dau doar pe card. te duci la pensiune, le spui ca ai card de vacanta, daca te lasa sa platesti, e Ok, daca nu, nu. simplu, nu...

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cand rezervi, e bine sa stii dinainte daca poti folosi acel card.

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001
Dacă după ce pui PIN-ul în momentul plății iese chitanta:e ok. Plata e făcută și nu mai ai treaba.
Suni și întrebi dacă primește plata prin card de vacanta. Atat.

#8
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017

View Poststrongsss, on 09 februarie 2022 - 21:24, said:

din cate stiu eu, tichetele de vacanta se dau doar pe card. te duci la pensiune, le spui ca ai card de vacanta, daca te lasa sa platesti, e Ok, daca nu, nu. simplu, nu...

A vorbit si Ion ca e si el om... Pai bre, tu umbli din pensiune in pensiune? Nu rezervi si tu anticipat ceva?
Vezi ca pe turistinfo.ro ai filtru special pentru tichete de vacanta. Alegi de acolo ce cazare iti face cu ochiul.

Edited by mannyx92, 09 February 2022 - 22:54.


#9
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
1. Cardurile alea de vacanta sunt emise de careva: Sodexo, Edenred+...=> pe fiecare din site-urile lor gasesti o aplicatie ce iti permite sa vizualizezi partenerii lor= alegi
2. Poti eventual sa verifici la comerciantul ales(telefon, email..)
Ex:
https://app.sodexo.r...earchTerm=sebes
PS Sunt cazuri in care unii comercianti nu apar in listele emitatorilor, => verifica direct
Vacanta placuta

Edited by danb1961, 10 February 2022 - 08:33.


#10
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Voucherul de vacanta il valorifici la agentia de turism, nu direct la cazare, majoritatea hotelierilor nu se streseaza cu pos-uri pentru cardurile de vacanta.

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001

View Postspooky51, on 10 februarie 2022 - 08:58, said:

majoritatea hotelierilor nu se streseaza cu pos-uri pentru cardurile de vacanta.
Dar ce? Is diferite POS-urile?
Unele pt carduri de vacanta, altele pt carduri de debit?
Din moment ce are POS, faci plata cu orice la el. Nici nu vede cu ce platesti. Din moment ce iti scoate chitanta, plata e deja facuta.

#12
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Card de vacanta este ca orice alt card, nu are nevoie de pos special si majoritatea hotelierilor se streseaza, intrucat oferta pe cardurile de vacanta este mare

#13
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Din cate stiu eu pentru tichete de vacanta agentiile foloseau pos-uri separate si faceau o decontare, adica nu intrau banii direct in cont. Pana la urma daca ar fi la fel ai putea cumpara si de la supermarket cu ele, nu? Nici nu trebuie sa le vada casiera, te duci la casele self check.
Cam toate hotelurile de la noi au pos-uri insa multe nu accepta carduri de vacanta, de obici se valorifica prin agentie. Dar daca lucrati cumva in domeniu si stiti sigur ca merg la orice pos eu nu va contrazic :D

#14
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Eu am platit cu card de vacanta la o cazare din Moeciu si avea POS clasic, un singur POS in toata receptia.
Nu stiu in spate cum merge treaba...poate plata are timp mare de decontare. Oricum o plata cu cardul parca se deconteaza la magazin in 2-3 zile, poate au facut astia cumva si e altfel pentru cardul de vacanta.

La supermarket nu va functioa probabil pentru ca este card Sodexo, nu Mastercard sau VISA si probabil nu este recunoscut dupa serie; asa cum nici online nu poti plati cu el.
POS-urile acceptante au un workaround fata de cele clasice.

#15
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

View Postspooky51, on 10 februarie 2022 - 08:58, said:

Voucherul de vacanta il valorifici la agentia de turism, nu direct la cazare, majoritatea hotelierilor nu se streseaza cu pos-uri pentru cardurile de vacanta.
Ești sigur? Soția lucrează în învățământ, si are card de vacanta. Am plătit la pensiuni fără probleme!

Edited by Robert_Kiran, 10 February 2022 - 09:39.


#16
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
" Nu stiu in spate cum merge treaba."= in linii mari, daca vrei sa te apuci de cazare,alegi o banca preferata care sa-ti furnizeze/instaleze POS-urile+ suni la emitator card de vacanta ce le adauga in reteaua lui si acu orice tranzactie cu cardul ala este legata de emitator care are o baza de date cu comerciantii acceptati=>; in cazul in care vrei sa platesti pentru o buda cu POS  in centrul targului, vei avea o surpriza neplacuta.
Singura problema este la comerciant pentru ca dureaza ceva mai mult pana isi recupereaza banii(plata nu-i apare imediat in cont+ plateste un comision)

Edited by danb1961, 10 February 2022 - 09:43.


#17
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Cand am stat acum doi ani in Mangalia am sunat la Hotel Solymar si mi-au spus ca nu accepta carduri de vacanta Sodexo dar ca pot face rezervarea prin agentie. Am facut ca de obicei prin plaja.ro la acelasi pret cu cel de la receptie. Stiam de la inceput ca rezervarea direct la hotel e un pic mai scumpa decat prin agentie insa era vorba de vreo 2 lei pe noapte si am zis ca e mai comod sa dau cu cardul Sodexo la receptie decat comanda-mail-link de plata prin plaja.ro, desi agentia este intotdeauna super prompta. De fapt era sfarsit de octombrie si voiam sa dam o tura cu bicicletele la mare si era ideea "plecam daca e frumos vineri" dar si prin agentie am facut rezervarea joi dimineata si prognoza meteo a fost buna :D .

#18
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001
Pe acelasi POS am platit cu card de vacanta si cu card de debit.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate