Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Downgrade de la Android 10 la 9

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Eltronik

Eltronik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 08.03.2017
Sper că nu s-a mai postat ceva la fel.

Am un Galaxy A6 SM-A600FN care a început să aibă o grămadă de disfuncționalități de la trecerea la Android 10 (later edit: la lansarea din 2018, cu Android 8, se spunea că va rezista la mai multe Android-uri viitoare, dar se pare că nu...Au apărut multe plângeri de la mai mulți posesori în lume) precum dungi verzi orizontale, momente când touchscreen-ul nu funcționează (de o săptămână zona barei de navigare funcționează cu intermitențe), decolorarea întregului ecran, macroblocuri în zone cu luminozitate redusă etc. În modul de testare de la *#0*# problema culorilor nu mai există. Prima dată problema cred că a început de prin toamnă, poate mai devreme, când pe Youtube videoclipurile apăreau parțial sau în totalitate cu verde în loc (probleme de driver grafic se pare) și când touchscreen-ul nu funcționa pe partea dreaptă a ecranului, pe o fâșie verticală de circa 3 mm).

La fiecare revenire la setările din fabrică aproape toate problemele dispar, dar reapar pe parcurs.

Așa că am decis să fac downgrade la ultima versiune de Android 9, care nu avea probleme. Am descărcat de pe sammobile firmware, ultima versiune de Odin, am urmat pașii (inclusiv deblocarea OEM și debbuging USB). Numai că primesc FAIL în Odin iar în sesiunea de descărcare de pe telefon apare sw. rew. check fail device 9, binary 5.

Pe internet apar multe cazuri asemănătoare sau identice, iar explicația e că Samsung nu mai permite downgrade-ul sau alte intervenții în software (dar foarte frumos, îți induce ideea în modul dezvoltator că ești pe cale să poți face asta).

Alte soluții pentru a trece de protecția aceasta există? Nu mai rămâne decât să cumpăr un alt telefon, în niciun caz Samsung.

Edited by Eltronik, 09 February 2022 - 19:21.


#2
p243df

p243df

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,855
  • Înscris: 26.10.2021
Samsung, nu mai e de mult ce era odata!
Poti incerca s22, sau cum ii zice, numai ce s-a lansat.

#3
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017
man, cand aud astea, nu le cred niciodata. si parca mania asta cu updateurile se intampla numai la noi. sunt sigur ca ai gasit prin vreun colt de internet unii care zic ca ai dreptate.

eu am j6, e fix acelasi telefon, acelasi procesor 7870, aceeasi memorie, aceleasi dimensiuni, difera camera si al tau e facut din metal. eu sunt pe android 10, am facut toate updateurile si merge foarte bine. mai am o tableta, mama are tot samsung, eu tot samsung a52s si nu am avut never/ever probleme. oamenii ar trebui sa se planga pe siteuri normale ca gsmarena despre A6, dar nimeni nu pare sa se agite. absolut nimeni nu zice ce zici tu, daca era o problema asa cunoscuta si raspandita comenta lumea.

ultimul post pe gsmarena e asta: I have this phone for 4 in a half years its running in good condition the battery life is good im a heavy user it runs a little bit fast compared to the android 8.0 but now I have android 10 I wish Samsung make this phone to android 11 soon.


revenerire la setarile din fabrica nu-ti modifica nimic. sistemul de operare ramane cu ultimul update facut. deci problema e la tine.

Edited by bobitad, 09 February 2022 - 19:46.


#4
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,416
  • Înscris: 15.10.2020
Unlock bootloader, install TWRP, apoi faci ce vrei. Îți recomand să instalezi un custom ROM bazat pe Android 9, dar poți să instalezi stock ROM cu Odin.

#5
Eltronik

Eltronik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 08.03.2017

View Posthorny_hornet, on 09 februarie 2022 - 20:37, said:

Unlock bootloader, install TWRP, apoi faci ce vrei. Îți recomand să instalezi un custom ROM bazat pe Android 9, dar poți să instalezi stock ROM cu Odin.

Mulțumesc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate