Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Vivid Money

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
67Me67

67Me67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.09.2006
Un alt fintech  din Europa prezent in Romania  de ceva timp ...  si cu  dorinta de marire a numarului de clienti din Romania

'' Vivid Money atrage o investiție de 100 milioane de euro. Platforma financiară din Berlin își propune să ajungă la 30.000 de clienți activi pe piața locală până la finele anului 2022. ''

https://nocash.ro/vi...le-anului-2022/

Edited by 67Me67, 09 February 2022 - 10:27.


#2
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,509
  • Înscris: 13.03.2005
A fost prezentat de mult aici. Am cont de aproape 2 ani. Ai nevoie de pașaport pentru a face cont la ei. Nu accepta cartea de identitate. Cardul primit e unul metalic "ultra Viola"...

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce taxe sunt?



edit: sunt nemti sau rusi?

"Rușii de la Vivid intră în România cu aplicația lor de tranzacții cu acțiuni, crypto și aur"
https://www.startupc...-crypto-aur.htm

Edited by MembruAnonim, 09 February 2022 - 11:01.


#4
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016
Pe scurt, avantaje, dezavantaje ?
Sau macar o comparatie cu Revolut ar fi binevenita.

#5
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,509
  • Înscris: 13.03.2005
Au și pachet gratuit, cont in euro cu IBAN de Germania.
Poți face transferul in euro cu cost zero, fara limita inferioara de 2 euro cum e la Revolut. Am făcut un transfer de test in valoare de 0.03 euro către Revolut și concluzia e ca nu are implementat Instant Sepa. Banii transferați seara , au intrat a doua zi la prânz.
Oferă posibilitatea sa cumperi acțiuni la bursa, criptomonede, poți adăuga și cont de lei, dar transferurile se efectuează doar prin IBAN de Germania. Poți cere bani pe număr de telefon, iar titularul primește un SMS cu link in care apar datele tale bancare și suma cerută, tranformata in Euro.
Primești cashback în acțiuni, in procente ce diferă de la magazin la magazin.
Poți genera gratuit card virtual
Poate fi adăugat in Google Pay.
Conversia valutară se realizează la un curs ok, pare a fi cel VISA
Poți alimenta gratuit contul de pe alt card dar ai minim 50 euro / alimentare și maxim 200 pe lună la contul gratuit.
Alimentare cont și prin Google Pay,minim 50 euro pe tranzacție.
Alimentare cont prin Transfer bancar in euro, orice sumă.

Ca bonus de bun venit, cardul primit gratuit  e acelasi ca si la cei cu abonament Prime, adica card VISA metalic de culoare violet

Attached Files


Edited by wertyck, 09 February 2022 - 11:34.


#6
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016
Misto !
10 X !

#7
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,509
  • Înscris: 13.03.2005
Mi se pare ok Vivid Money si pentru romanii ca lucreaza in Germania, ca sunt angajatori care stramba din nas cand le comunici un IBAN de Revolut sau chiar din Romania, Majoritatea vor IBAN de Germania. Vivid Money are cont deschis la SolarisBank din Germania.

#8
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,427
  • Înscris: 23.12.2015
Sunt cam "discreti" cu costurile. Am vrut sa vad care e costul daca faci cumparaturile in alta moneda decat euro si tot ce gasesc e ca folosesc cursul la momentul respectiv plus "our small mark-up", dar nicio vorba de cat de mic e acel mark-up ( vezi https://help.vivid.m...e-exchange-rate ). La fel cu costurile in general

#9
smylle2u

smylle2u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 02.03.2007
Marja pe care o aplica peste ecb este variabila, am avut tranzactii in aceeasi zi cu marja de la 0,39-1,49 peste ecb, fara nicio legatura cu ce zi a saptamanii e.
Per total a fost ok ca oricum faceam cumparaturi la comercianti la care aveam casback 10%+
Daca vrei sa faci cumparaturi in lei iti poti converti euro in contul intern de lei si se plateste pe urma de acolo. Nu se poate alimenta contul cu lei direct, trebuie incarcat cu euro si facuta conversia intern.

#10
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,577
  • Înscris: 26.06.2010
200 euro pe topup maxim pe luna e puțin , oare cine s-a gandit la o asa suma ?

#11
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,509
  • Înscris: 13.03.2005
Prin transfer bancar poți mai mult.
Mai ai o limită de 1000 euro/luna la cheltuielile cu cardul, la pachetul gratuit.
Practic pe împinge să treci la pachetul Prime, cu abonament lunar.

#12
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,509
  • Înscris: 13.03.2005

 MembruAnonim, on 09 februarie 2022 - 10:58, said:

Ce taxe sunt?



edit: sunt nemti sau rusi?

"Rușii de la Vivid intră în România cu aplicația lor de tranzacții cu acțiuni, crypto și aur"
https://www.startupc...-crypto-aur.htm
Gasesti mai jos taxele. La planul Standard, cel gratis, nu ai de platit nimic, dar ai limitari de rulaj:

https://vivid.money/en-eu/compare/

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 wertyck, on 09 februarie 2022 - 11:33, said:

Ca bonus de bun venit, cardul primit gratuit  e acelasi ca si la cei cu abonament Prime, adica card VISA metalic de culoare violet

Exista vreun cod/voucher? Transportul primului card este gratuit?

#14
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,509
  • Înscris: 13.03.2005
E gratuit,daca ai invitație. Îți trit in PM.

#15
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016
Merge sa transfer lei si sa schimb in usd iar apoi sa trimit intr-un cont de usd de Ro ?
Exista vreo limita ? Din ce am vazut nu exista, dar nu stiu daca sunt alte comisioane ascunse.
De exemplu, ce m-ar interesa este sa transfer 220 lei, sa schimb in echivalentul a 50 de dolari si sa ii transfer intr-un iban de Ro, de usd. Adica un fel de economii in usd, dar convertiti la un curs bun. Adica ce am mai zis pe topicul de Libra ca as vrea sa fac, dar prin Revolut si unde sunt comisioane destul de mari, mai ales ca e vb de sume mici. Iar Revolut pica, din cauza asta.
Aici merge ?

PS : am uitat sa precizez, viata m-a facut foarte zgarcit si prefer lucrurile facute gratis sau cu un comision cat mai mic. Daca scutesc 3 lei cautand alta portita, pt mine e ok, ca intr-un an, se aduna aceste maruntisuri, aceste comisioane.
In ideea asta intreb.

Edited by Magicwisewolf, 11 February 2022 - 13:23.


#16
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,509
  • Înscris: 13.03.2005
Transferurile in dolari sunt cele mai costisitioare.
Comisionul "ascuns" e comisionul bancilor intermediare. Poti face doua transferuri identice, de la acelasi cont, catre acelasi cont si sa apara valori diferite la spezele Swift.

#17
fkgun

fkgun

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 07.11.2020

 Magicwisewolf, on 11 februarie 2022 - 13:22, said:

Merge sa transfer lei si sa schimb in usd iar apoi sa trimit intr-un cont de usd de Ro ?
Exista vreo limita ? Din ce am vazut nu exista, dar nu stiu daca sunt alte comisioane ascunse.
De exemplu, ce m-ar interesa este sa transfer 220 lei, sa schimb in echivalentul a 50 de dolari si sa ii transfer intr-un iban de Ro, de usd. Adica un fel de economii in usd, dar convertiti la un curs bun. Adica ce am mai zis pe topicul de Libra ca as vrea sa fac, dar prin Revolut si unde sunt comisioane destul de mari, mai ales ca e vb de sume mici. Iar Revolut pica, din cauza asta.
Aici merge ?

PS : am uitat sa precizez, viata m-a facut foarte zgarcit si prefer lucrurile facute gratis sau cu un comision cat mai mic. Daca scutesc 3 lei cautand alta portita, pt mine e ok, ca intr-un an, se aduna aceste maruntisuri, aceste comisioane.

De ce nu faci ca mine ? Posted Image

Cumperi USD prin Orange Money (cursu e bun) si ii transferi moca in contul tau de USD.
Si eu gandesc la fel ! De ce sa bea o bere banca, cand pot sa o beau eu ? Posted Image

#18
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016

 fkgun, on 11 februarie 2022 - 17:58, said:

De ce nu faci ca mine ? Posted Image

Cumperi USD prin Orange Money (cursu e bun) si ii transferi moca in contul tau de USD.
Si eu gandesc la fel ! De ce sa bea o bere banca, cand pot sa o beau eu ? Posted Image

Nu am Orange Money. Contul la care fac referire este de la Libra si e gratuit, ca altfel nu il faceam :D
Merita sa fac cont de Orange Money ? Nu stiu nimic de comisioane, cursuri de schimb, etc.
Ce ar presupune deschiderea de cont ? Exista comisioane anuale, sau ceva ?
In plus, nu am nici nr de Orange. Stiam ca la un moment dat era cam obligatoriu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate