Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Oameni care v-au inspirat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostBucsaMobilul, on 09 februarie 2022 - 10:24, said:

Eu i-am cunoscut, maxim pot primi obezitate si probleme de inima ..

Deci tu esti un caz concret. Stiu si eu unul, copil crescut super ok in mediu bun in Ardeal. Varianta cealalta era sa creasca in saracie si lipsa de educatie undeva prin sud. A dorit sa vada parintii, atat. Alte neamuri erau si ele total departate de civilizatia in care a crescut. Vazut, cunoscut, plecat acasa.
Acasa e unde e familia care te-a crescut de mic.

#20
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucºeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016

View Postgiuliani, on 09 februarie 2022 - 10:30, said:


Deci tu esti un caz concret. Stiu si eu unul, copil crescut super ok in mediu bun in Ardeal. Varianta cealalta era sa creasca in saracie si lipsa de educatie undeva prin sud. A dorit sa vada parintii, atat. Alte neamuri erau si ele total departate de civilizatia in care a crescut. Vazut, cunoscut, plecat acasa.
Acasa e unde e familia care te-a crescut de mic.

Nu mai eram eu viitor matematician in celalalt mediu.

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Tata, Bunicul, Bunicile,  Mama - bineinteles !

#22
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
De la Fuego am invatat sa impodobesc bradul cu mama mea cand eram copil si de la Nicolae Guta sa dau cu suta pe la barba.

Edited by RangerBoy, 09 February 2022 - 12:41.


#23
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 03.02.2014
prima persoana pe care am admirat-o cu adevarat a fost un unchi care pe la inceputul anilor 90 a plecat 2 ani in Japonia pt nush ce job si apoi cand a revenit in Romania a fost un fel de regional manager pe zona muntenia la una dintre primele firme mari straine venite in Romania dupa revolutie.

Fata de orice alta persoana pe care o stiam in acea perioada (eu sunt nascut in 89) acel unchi era WOW. Acum poate nu e ceva super special asta, dar in contextul anilor 90, era ceva extraordinar.

#24
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
Jaroslav Ha¹ek.

#25
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,866
  • Înscris: 28.11.2006
Tatal meu. Era un om cu o cultura generala de invidiat, desi era nevazator dinainte sa ma nasc eu. Nu mai zic de calitatile umane deosebite. Si mama e o persoana exceptionala, dar cu tata am dezvoltat o legatura speciala.

Si au mai fost vreo 2 profi din liceu, dirigu' (de mate) si profa de engleza.

#26
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021
Eu am avut parte de oameni destul de nasoli de-a lungul vietii mele.
Poate daca ma inspira careva intr-o influenta pozitiva, ajungeam si eu mai bine acum

#27
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020

View PostSfaturiFaraTroleala, on 10 februarie 2022 - 09:39, said:

Eu am avut parte de oameni destul de nasoli de-a lungul vietii mele.
Poate daca ma inspira careva intr-o influenta pozitiva, ajungeam si eu mai bine acum
Am vazut ca tu nici sfaturi nu vrei sa primesti, dar sa fie vreo influenta...

#28
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,422
  • Înscris: 05.07.2018
Poate subiectul acesta va trezeste amintiri placute si va face sa va revizuiti comportamentul vostru fata de ceilalti. Sa va fie un ghid in viata. Inseamna ca mi-am facut datoria fata de Umanitate.

#29
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,785
  • Înscris: 20.10.2015

View PostSfaturiFaraTroleala, on 10 februarie 2022 - 09:39, said:

Eu am avut parte de oameni destul de nasoli de-a lungul vietii mele.
Poate daca ma inspira careva intr-o influenta pozitiva, ajungeam si eu mai bine acum

Intalneste-te cu tine si renaste!

#30
EASTERN_TIME

EASTERN_TIME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.03.2009
pe mine in scoala generala m-a "cazut" la examen o profesoara de limbi straine, era profesoara de limba rusa, de fapt era o rusoaica ce era casatorita cu un activist de partid ori ceva "mare" in consiliul judetean, nu am sa ii spun numele acum, oricum a fost o inspiratie pentru mine, eram destul de mic in clasa a 6'a ori a 7'a si toti copii detestau limba rusa ce ne era impusa ( evident era a doua limba "straina", aveai de ales  : engleza - rusa, ori franceza rusa ori germana - rusa, destul de simplu nu ? rusa era o limba mandatorie pe timpul ala.
In fine ca sa scutez istoria, am primit nota foarte mica la rusa, eu avand note dintre cele mai bune din clasa la vremea aceea.

Nu stiu daca a fost o rejectie "naturala" impotriva rusei, ori din faptul ce mi s-a spus acasa despre rusi si despre ocupatia ce s-a sfarsit in 1965... tatal meu a fost detinut politic pe timpul lui Gheorghiu Dej, a fost in inchisoare la Aiud pentru 7 - sapte ani de zile, a iesit odata cu alegerea lui Ceausescu in 1965.

De atunci Europa Libera duduia pe masa din bucatarie zi si noapte, va imaginati ca "re-educarea" tatalui meu nu a insemnat decat o ura si mai adanca pentru regim si pentru comunisti.

Am primit o carte de la aceasta rusoaica, de gramatica ruseasca, nu stiu daca a stiut intradevar cine sunt ( baiatul unui fost detinut politic ) si a vrut sa ma "converteasca" la noile valori sa devin "omul nou".
Oricum, mi-a prins bine, am invatat gramatica rusa pe de rost din scoarta in scoarta, era o carte cu coperti tari legata in vinil roshu inchis si intiparit in ea cu litere aurii in chirilice,
o am in imagine si in ziua de azi, dupa atatia amar de ani...

Am invatat si am luat nota buna, si de atunci am fost cel mai bun elev din clasa de limba rusa. Invatam "inainte" citeam ziare sarbesti ( la noi la TImisoara se gaseau la vremea aia ziarele minoritatilor in limba slava ( colegul meu de banca se numea Zoran ) )

De ce spun ca mi-a prins bine ? Fiindca fara sa stiu am invatat o limba in plus, care mi-a adus numai beneficii in 1990  - 1994 cat timp a fost rasboiul din fosta Yugoslavie... dar asta o sa povestesc cu alta ocazie.

Asta incerc sa ii spun si copilului meu din Canada, ii spun vorbeste romaneste fiindca nu stii cand ai sa ai nevoie, o limba in plus e un cap in plus cum a spus Kogalniceanu.

Sanatate numai bine va doresc !

Edited by EASTERN_TIME, 14 February 2022 - 07:22.


#31
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,785
  • Înscris: 20.10.2015

View PostEASTERN_TIME, on 14 februarie 2022 - 07:12, said:

Asta incerc sa ii spun si copilului meu din Canada, ii spun vorbeste romaneste fiindca nu stii cand ai sa ai nevoie, o limba in plus e un cap in plus cum a spus Kogalniceanu.

Cred ca-i mai folositoare o spaniola decat romana.

Referitor la textul tau..., mi-as fi dorit si eu un sistem sa ma oblige la rusa.
Acum... incerc sa ma oblojesc cum pot...:

Attached File  IMG_4092.JPG   124.49K   9 downloads

#32
EASTERN_TIME

EASTERN_TIME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.03.2009
Pe vremea aceea in anii '80 nu stiu daca va mai amintiti dar nu aveam decat 2 ore de TV pe seara la TVR1. Dumineca si Sambata aveam cateva ore in plus.
Dar... ne uitam la "sarbi" si la "unguri" inteleg ca cei din Valahia se uitau la "bulgari"
Eu am avut noroc cu "sarbii" fatza de unguri, ungurii subtitrau peste filmele engleze cu voce in limba maghiara, si a fost extrem de greu sa "ma leg" de prea multa maghiara.
In schimb sarbii aveau subtitrari scrise la filmele straine, si am putut citi cuvintele in sarbeste si le-am comparat cu cele in engleza, am ajuns sa inteleg dupa 2-3 ani de privit la sarbi filmele
aproape doar cititnd in limba sarba...
Cand revolutia a venit in 1989 eu practic eram fluent in limba sarba doar ca nu stiam acest lucru, prima oara cand am ajuns la Belgrad si am auzit vorbind in jurul meu sarbeste m-am simtit
foarte comfortabil, intelegeam absolut tot ce vorbeau, cu putina stanjeneala am rupt "tacerea" si am inceput si eu sa conversez in sarbeste cu ei.

#33
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,785
  • Înscris: 20.10.2015

View PostEASTERN_TIME, on 14 februarie 2022 - 08:27, said:

Pe vremea aceea in anii '80 nu stiu daca va mai amintiti dar nu aveam decat 2 ore de TV pe seara la TVR1. Dumineca si Sambata aveam cateva ore in plus.
Dar... ne uitam la "sarbi" si la "unguri" inteleg ca cei din Valahia se uitau la "bulgari"
Eu am avut noroc cu "sarbii" fatza de unguri, ungurii subtitrau peste filmele engleze cu voce in limba maghiara, si a fost extrem de greu sa "ma leg" de prea multa maghiara.
In schimb sarbii aveau subtitrari scrise la filmele straine, si am putut citi cuvintele in sarbeste si le-am comparat cu cele in engleza, am ajuns sa inteleg dupa 2-3 ani de privit la sarbi filmele
aproape doar cititnd in limba sarba...
Cand revolutia a venit in 1989 eu practic eram fluent in limba sarba doar ca nu stiam acest lucru, prima oara cand am ajuns la Belgrad si am auzit vorbind in jurul meu sarbeste m-am simtit
foarte comfortabil, intelegeam absolut tot ce vorbeau, cu putina stanjeneala am rupt "tacerea" si am inceput si eu sa conversez in sarbeste cu ei.

Super, ai putut merge la sarbi si inainte de 89?

Oricum sunt surprins ca in Timisoara erati obligati la rusa si in Bucuresti, nu.

#34
EASTERN_TIME

EASTERN_TIME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.03.2009

View PostTsunnnami, on 14 februarie 2022 - 08:30, said:

Super, ai putut merge la sarbi si inainte de 89?

Oricum sunt surprins ca in Timisoara erati obligati la rusa si in Bucuresti, nu.
Puteau merge la sarbi inainte de '89 doar cei care locuiau in zona de frontiera - cred ca limita era 15 km  ( asa numitul micul trafic - trebuia sa ai buletin de satele din jurul frontierei ori orasele de langa frontiera, si atunci aveai dreptul la a vizita rudele ori a merge "dincolo" o data pe luna ) erau pasapoarte putin diferite fata de cele ce le-ai vazut tu in anii '90 ( alea verde inchis )
Si da, limba rusa la noi in scoala si in liceu mai tarziu era obligatorie ( daca nu era limba nr.1 trebuia neaparat sa fie limba nr. 2 ) eu am fost alocat la Engleza - Rusa din start ( clasa a 5'a ) si asa am contianuat pana in anul 1 de facultate.

Edited by EASTERN_TIME, 14 February 2022 - 08:38.


#35
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,866
  • Înscris: 28.11.2006
Probabil limbile straine erau si in functie de ce profesori erau disponibili la scolile respective (asta, in anii 80, pentru ca mai demult rusa era cam obligatorie).

La mine in Prahova, oras mic: engleza si franceza erau la putere. In schimb, in comunele din jur era rusa si inca o limba (de regula franceza). Cand am intrat la liceu, era o bulibaseala in toata regula: eram 3 clase impartite pe 3 grupe: engleza-franceza, engleza-rusa si franceza-engleza. Ne amestecam la greu :P

#36
EASTERN_TIME

EASTERN_TIME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.03.2009
Am aflat ieri ca a murit Domnul profesor de matematica S.R.
Stirea ce am citit-o pe un grup facut de fosti colegi de liceu pe faceboook.

Eu personal pot sa spun ca am fost profund marcat de acest om,era un profesor extrem de sever, si nu accepta compromisuri,
Fost inspector scolar, degradat ca sa spun asa din acea pozitie, ca profesor la un Liceu de Litere ( Filologie Istorie )

Un liceu renumit pentru sectia de Biologie Chimie, de unde un mare procent din elevi intrau la facultatile de Medicina, si care nu puneau accent pe Matematica...
Acest om a facut ca generatii de elevi de la acest liceu sa invete matematica 'pe paine'.

Eu cel putin eram ingrozit cand stiam ca avem matematica, imi inspira o frica continua, si invatam foarte mult la matematica,
invatam de frica, invatam sa nu ma faca de ras in fata clasei, invatam cu mult inainte de programa scolara,
eram poate acasa cu 2-3 capitole in fata programei care se preda in clasa.

Asta o faceam cu foarte mult efort personal. Am ajuns intre cei mai buni la matematica din clasa dar o faceam cu extrem de mult efort si ore de studiu care nu se vedeau
in clasa. Eu nu eram ca Dacian H care studia in pauze 10 minute si deja stia despre ce e vorba, nu am fost nicidecum 'briliant', am fost doar foarte tenace.

Omul asta a modelat caractere, a facut ca alti elevi de-ai lui sa devina profesori de matematica si aici ma gandesc la trei nume doar din clasa noastra :
Tibi B., Ionut I. si Florentin G.

Toti trei i-au urmat in meserie si au absolvit Univesitatea la Matematica.

Dumnezeu sa il odihneasca ! A fost un dascal deosebit !

Si un omagiu Domnului Profesor :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pscsAvGjQI0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by EASTERN_TIME, 24 April 2022 - 07:24.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate