Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Oameni care v-au inspirat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,422
  • Înscris: 05.07.2018
Buna seara, dragii mei, si bine m-ati regasit! In seara asta vreau sa discutam despre oamenii care v-au inspirat. Ca a fost o profesoara, ca a fost Mata Hari sau Nelson Mandela, incercati sa va amintiti de la cine ati invatat lucruri bune si cu ce v-au ajutat in viata.

Eu o sa va dau un exemplu absolut intamplator si care nu o sa conteze prea mult pentru voi.

La inceputul anilor 2000, printr-un joc nefericit al sortii, am ajuns pe patul de spital. In acelasi salon se afla domnul Sia. Mult mai in varsta decat mine, eu pustan fiind, omul asta trecuse prin mai multe chestii decat am trecut eu pana acum. In serile dinainte de culcare s-a apucat sa imi povesteasca prin ce trecuse dansul ca sa adopte un copil. S-a insurat de tanar, din dragoste. DIn varii motive ce nu-si au locul aici, cu sotia sa a ajuns la concluzia ca trebuie sa adopte un copil, dupa cum va ziceam mai devreme. In fiecare seara mai venea cu detalii, dupa cum au decurs lucrurile. Cum s-a luptat cu autoritatile, cum s-a imprumutat de bani, cum si-a calcat pe inima, cum a descoperit ca asta este scopul sau in viata etc. Pana aici, nimic impresionant, ca doar cu totii putem adopta copii, nu? Nu.

Intr-o seara mi-a povestit cum, pur si simplu, a recunoscut ca e prea mult pentru dansul. Sa adopti un copil in Romania e de-a dreptul utopic. Odata a iesit de la nu-stiu-ce institutie, s-a asezat pe trepte si a inceput sa planga.

Povestea nu stiu cum s-a terminat, ca eu a trebuit sa parasesc spitalul cu sechele (eu, cu sechele, nu spitalul) si n-am aflat finalul. Oricum, domnul Sia...? Om intre oameni.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Am cativa. Un profesor de la generala,  2 din liceu, unul de la facultate si altul de primul job.
Pentru mine sunt inestimabili.

Edited by pasilla, 08 February 2022 - 21:53.


#3
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017
Iisus Hristos de departe e cea mai influenta persoana din viata mea, care mi-a schimbat si viata. Dar dintre oamenii care m-au ajutat si sunt ca si mentori pentru mine, l-as mentiona pe John Lennox.

Ehh, John e profesor de matematica la Oxford si ne-am intalnit in Ungaria la o conferinta unde a prezentat dovezi ale existentei lui Dumnezeu. Pana atunci nu auzim o explicatie asa de ok despre asta. Asa ca atunci, desi nu aveam toate raspunsurile si sunt sigur ca nu o sa le am decat in cer, am hotarat sa merg pe calea asta. Poate o sa ziceti ca ala era mai destept si m-a pacalit si etc, dar credeti-ma ca multi ani de atunci si citit si vizionat atei si vazut cam toate argumentele posibile, inca-s crestin.

Dar intr-o zi, vad ca John era prin Italia si eu i-am zis unui prieten, hai sa mergem si noi ca ia uite ce ieftin e avionul si atunci eram amandoi fara familie si copii, era undeva in iarna, probabil Ianuarie. Si e interesant ca omu se uita fix la mine, desi nu ne mai intalnisem, la chestia din Ungaria eu eram doar un spectator printre multi altii si nici nu am pus vreo intrebare.  In fine, am vorbit un pic, dar nu mult si s-a facut ziua cand trebuia sa plecam acasa. Binenteles ca am stat sa vedem si ultima lectura si am pierdut trenul. Le-am spus la organizatori si ei au intrebat daca e vreo masina ce se duce la Roma, ehh asa am ajuns in masina care-l ducea pe el la aeroport. Si am vorbit si a fost ok, mi-a zis sa-i scriu si dupa asta mi-a dat o bursa pentru niste studii la Londra si dupa la Oxford, chestii de weekend prelungit.

Edited by bobitad, 08 February 2022 - 22:02.


#4
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021
Tatăl meu. Exact ce am văzut la el am făcut și eu.

Ce să te inspire un străin pe care nu îl cunoști și uiți ce a spus imediat cum s-a terminat ora sau discuția cu el ?

Edited by emeral, 08 February 2022 - 22:10.


#5
florinpopa1

florinpopa1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 16.05.2021
Pe mine m-a inspirat un profesor de la liceu. Paul, mai traieste domnul Sia?

#6
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View PostPuferiu_, on 08 februarie 2022 - 21:46, said:

Intr-o seara mi-a povestit cum, pur si simplu, a recunoscut ca e prea mult pentru dansul. Sa adopti un copil in Romania e de-a dreptul utopic. Odata a iesit de la nu-stiu-ce institutie, s-a asezat pe trepte si a inceput sa planga.

Adopția nu e ceva eroic și de laudă.

Copilul la 20 de ani vrea să își cunoască părinții naturali.

Se vede că nu ai cunoscut pe cineva care a fost adoptat să vezi ce le spunea ăla celor care l-au crescut.

SIGUR nu mai deschideai topicul ăsta.

RÂD de mor - mergeam cu ăla să își caute părinții naturali, era unul din cartierul meu.

Părinții adoptivi nu erau muncitori și nici săraci nu erau.

Numai că erau foarte bătrâni și nu se mai puteau înțelege deloc cu cel pe care îl adoptase de mic și când s-a făcut mare era cam prost crescut și obraznic.

Știa că fusese adoptat de mic și a vrut să își găsească părinții naturali.

Nu i-a găsit că se demolase unde stătuse ăia când s-a născut el.

Edited by emeral, 08 February 2022 - 22:26.


#7
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View PostPuferiu_, on 08 februarie 2022 - 21:46, said:

Povestea nu stiu cum s-a terminat, ca eu a trebuit sa parasesc spitalul cu sechele (eu, cu sechele, nu spitalul) si n-am aflat finalul. Oricum, domnul Sia...? Om intre oameni.

Gândește că nu a reușit să adopte un copil și e fericit că nu ajungea bătrân să îi dea adresa celui adoptat de unde l-a luat.

#8
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Emeral iar abereaza cu gratie. A adopta un copil poate insemna salvarea acelui copil, si daca l-ai crescut bine fara sa il faci sa se simta ciudat o sa-ti fie recunoscator mereu pt asta. Chiar de va dori sa isi cunoasca parintii naturali (ceva normal) o sa considere familia in care a crescut familia sa adevarata.
Vorbim de oameni normali, nu de cine stie ce persoane dubioase de prin cercurile tale, emeral.

Si eu stiu ce vorbesc de la cunoscuti apropiati mie, nu inventez.

#9
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,422
  • Înscris: 05.07.2018
Ma bucur ca v-am trezit emotii de mult inabusite. Haideti, deschideti-va sufletul!

Edited by Puferiu_, 08 February 2022 - 22:40.


#10
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Pe mine m-a inspirat profa de franceza din generala. Ne cumparase carti super profi din Franta,  absolut superb facute, metode de invatare cu totul noi pt ca desi vorbim de anii 1994-2000 cred ca nici acum nu gasesti mai mult de 10% din profesori de limbi straine sa foloseasca asemenea metode.  In cartile alea totul se petrecea in Franta, excursii, calatorii, sarbatori specifice, Craciunul si atmosfera de acolo, etc. istoria tarii, geografia ei.
Practic din anii aia am prins o pasiune pt calatorit , desi au mai trecut vreo 15 ani pana sa pot pune in practica dorintele mele.

#11
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017

View PostPuferiu_, on 08 februarie 2022 - 22:39, said:

Ma bucur ca v-am trezit emotii de mult inabusite. Haideti, deschideti-va sufletul!

Pai man, am povesti cu aurolaci, curve, miliardari, genii, oameni random, s. a. m. d. De la toti inveti ceva si mie imi place sa ascult. De multe ori inveti de la aia care s exemple negative, ca nu vrei sa ajungi ca ei.

#12
gelumihai21

gelumihai21

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 430
  • Înscris: 23.07.2019
Panagis Zissimatos
Am avut onoarea sa lucrez sub directa lui supraveghere 7 ani. Un singur cuvânt îl caracterizează, PERFECȚIONISMUL!
Indiferent ce faci în viață, să fie făcut PERFECT!
Restul sunt povești.
Și pentru reticenții link-urilor, discutăm despre fondatorul Adriatic Group.

#13
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,789
  • Înscris: 20.10.2015
Ceausescu.

Da, ala m-a inspirat, mi-a dat setea de libertate, m-a facut sa caut cai pentru a ma desprinde, a fi liber.
M-a invatat la modul dificil ce inseamna libertatea pe care o apreciez si azi.

Edited by Barboso, 09 February 2022 - 10:12.
Completare.


#14
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020

View Postbobitad, on 08 februarie 2022 - 22:00, said:

Iisus Hristos
John Lennox

Pe mine m-a influentat Richard Dawkins. Eram deja ateu cand i-am citit cartile, insa m-a impresionat modul sau elegant de a aduce argumente incat orice prost sa poata intelege.

La polul opus ar fi John Lennox, un bufon ridicol lipsit de discernamant. Sunt multi matematicieni asa. Cei care cocheteaza cu fizica sau ingineria sunt aproape toti atei, insa religia predomina la matematicienii aia autisti, care traiesc doar in formule si sunt rupti complet de realitate.

Iar Isus Hristos, asa cum e descris prin Biblie, la fel, monument de ridicol.

#15
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Evident ca Tovarasul Nicolae Ceausescu in clasele 1-4, ca pe orice copil nascut in perioada aceea. El a facut tractoare si ogoare, soarele si pionierii isi dau mana peste tara. Dupa aia am inceput sa-mi pun intrebari existentiale de genul "de ce nu e caldura?" si "de ce se opreste curentul?"

#16
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016

View Postgiuliani, on 08 februarie 2022 - 22:37, said:

Emeral iar abereaza cu gratie. A adopta un copil poate insemna salvarea acelui copil, si daca l-ai crescut bine fara sa il faci sa se simta ciudat o sa-ti fie recunoscator mereu pt asta. Chiar de va dori sa isi cunoasca parintii naturali (ceva normal) o sa considere familia in care a crescut familia sa adevarata.
Vorbim de oameni normali, nu de cine stie ce persoane dubioase de prin cercurile tale, emeral.

Si eu stiu ce vorbesc de la cunoscuti apropiati mie, nu inventez.

Ai dreptate, uneori nici macar sa-ti cunosti familia de sange nu vrei. Un exemplu sunt eu.

View PostMunicipalwaste, on 09 februarie 2022 - 09:52, said:

Pe mine m-a influentat Richard Dawkins. Eram deja ateu cand i-am citit cartile, insa m-a impresionat modul sau elegant de a aduce argumente incat orice prost sa poata intelege.

La polul opus ar fi John Lennox, un bufon ridicol lipsit de discernamant. Sunt multi matematicieni asa. Cei care cocheteaza cu fizica sau ingineria sunt aproape toti atei, insa religia predomina la matematicienii aia autisti, care traiesc doar in formule si sunt rupti complet de realitate.


Buei, de unde ai tu o generalizare?
Si doi, nu te $!$@ pe credintele oamenilor care functioneaza ok de mii de ani, ca e posibil sa te electrocutezi Posted Image.

Marine esti as la adoptii, no comment.

#17
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostBucsaMobilul, on 09 februarie 2022 - 10:16, said:

Ai dreptate, uneori nici macar sa-ti cunosti familia de sange nu vrei. Un exemplu sunt eu.


Eu as fi curios sa vad cum arata doar ca sa observ unele trasaturi pe care le-ar putea mosteni copiii mei.

#18
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016

View Postgiuliani, on 09 februarie 2022 - 10:21, said:


Eu as fi curios sa vad cum arata doar ca sa observ unele trasaturi pe care le-ar putea mosteni copiii mei.

Eu i-am cunoscut, maxim pot primi obezitate si probleme de inima ..

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate