Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Doctorat in strainatate (UE)/ Consiliere in cariera

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
marianca

marianca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 12.02.2019
Buna!
Mi-as dori sa imi continui studiile peste hotare. In Romania am terminat facultate si master in domeniul psihologiei. Sunt interesata in special de Germania, Suedia, Olanda.
Este vreun membru softpedia care a urmat un doctorat peste hotare? Cum ati aplicat? Pregatirea vostra din Romania a fost suficienta incat sa faceti fata?
Eu incerc incet, incet sa cercetez terenul, sa vad ce optiuni exista. Caut un fel de consilier de cariera care sa ma ghideze cumva, insa mai mult pe zona practica/ pragmatica.
In Germania, Suedia, Olanda exista posibilitatea de a urma un doctorat in limba engleza? Sau in Germania teza de doctorat este obligatoriu in germana?
Orice informatie este bine venita!

Edited by marianca, 08 February 2022 - 20:29.


#2
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 18.12.2019
consilierul ar trebui sa fie un profesor din facultate, in speta coordonatorul lucrarii de licenta sau de doctorat

#3
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Primul job gasit pe xing:

https://www.xing.com...et]=0&ijt=jb_18

In general in Germania posturile PhD le gasesti ca orice job normal, fie cautand cu motoare de cautare specifice (monster, indeed, etc) fie cautand tintit la firme din domeniul dorit. Un cont pe Xing te-ar ajuta mult, in cazul in care nu cunosti platforma e echivalentul linkedin pt piata vorbitoare de limba germana. Dar la un alt nivel, totul profesionist, recruiteri care stiu ce cauta, etc. Prin comparatie, pe linkedin eu nici nu mai raspund daca mi se scrie in engleza, toti americanii sau englezii care ma contacteaza abereaza cu gratie, si nu e doar in cazul meu ci si al multor cunostinte din cadrul fostilor colegi.
De-asta zic, xing e o chestie super tare ce te poate ajuta mult, poate sa fie un inceput.

#4
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
La specialitatea ta trebuie sa cunosti limba tarii respective ca pe una materna.Altfel nu vad cum ai putea avea pacienti.

#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Cate articole ai publicat in reviste de specialitate globale?

#6
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,059
  • Înscris: 20.12.2007

View Postmarianca, on 08 februarie 2022 - 20:28, said:

Buna!
Mi-as dori sa imi continui studiile peste hotare. In Romania am terminat facultate si master in domeniul psihologiei. Sunt interesata in special de Germania, Suedia, Olanda.
Este vreun membru softpedia care a urmat un doctorat peste hotare? Cum ati aplicat? Pregatirea vostra din Romania a fost suficienta incat sa faceti fata?
Eu incerc incet, incet sa cercetez terenul, sa vad ce optiuni exista. Caut un fel de consilier de cariera care sa ma ghideze cumva, insa mai mult pe zona practica/ pragmatica.
In Germania, Suedia, Olanda exista posibilitatea de a urma un doctorat in limba engleza? Sau in Germania teza de doctorat este obligatoriu in germana?
Orice informatie este bine venita!
Pentru doctorat iti trebuie prima data un profesor indrumator nu e ca la piata. Iti trebuie prima data o teza de doctorat adica o lucrare care sa cuprinda in linii mari esenta noutatii aduse de tine . Limba depinde de specialitate si de profesorul respectiv si desigur de politica univeristatii. In vest exista o mult mai larga autonomie universitara si poti sa mergi cu doctorat in engleza daca teza se pliaza pe un program specific din cadrul acelei facultati/centru de cercetare etc
Sora-mea are doctoratul la Sorbonne, program de cercetare la Univ din Reims si e incadrata lector la Geneva. Dar nu a venit de pe strada, a trebuit sa munceasca mult ca sa impresioneze pe un prof indrumator.
Multa lume crede ca stie sa vorbeasca engleza dar una e trancaneala de pe strada si alta este limbajul stiintific.

Edited by Kokoshmare, 09 February 2022 - 10:47.


#7
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Cum spune colegul de mai sus, cred ca ar fi mai bine sa muncesti cativa ani in domeniu (in Germania, Olanda, etc) si apoi sa te inscrii la doctorat.

#8
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View Postdani.user, on 09 februarie 2022 - 10:42, said:

Cate articole ai publicat in reviste de specialitate globale?
de softpedia vorbești?

https://forum.softpe...ajung-o-ratata/

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate