Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Acces remote la router pe RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.11.2009
Am nevoie pentru o perioada sa accesez setarile routerului remote de pe telefon.

Am incercat sa fac port forwarding din setarile routerului asus n56u cu Padavan instalat, am setat la dns dinamic de pe site-ul digi si am incercat sa accesez routerul de pe telefon din reteaua mobila dar nu-mi gaseste adresa. Am incercat sa urmez ghidul care se gaseste la cautarea accesarea router digi de la distanta dar fara sorti de izbanda.

Ma poate ajuta cineva cu setarile port forwarding? Sau daca nu exista vreo alta metoa vpn care poate fi de folos? Merci.

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Nu te ajuta sa accesezi remote routerul printr-un dispozitiv local (similar Teamviewer)?

LE: adica te conectezi cu telefonul la laptop (de exemplu) si din laptop accesezi routerul. IT-stul firmei asa face cand are nevoie de ceva din router (bine, mai mult ocazional, dar avem un laptop care se leaga direct de router).

#3
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
în meniu la router ai ”enable remote access” . Setezi acolo user și parola de acces.
Îți activezi dynamic dns de la RDS au mai multe opțiuni (eu folosesc go.ro) și de oriunde introduci în browser xxx.go.ro și îți intră paina de logare de la router.
That's it Posted Image
nu trebe nici un port fwd. Acela este să trimiți pachete sau să accesezi deviceuri ”după” router.

Edited by mrfe, 08 February 2022 - 15:20.


#4
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,433
  • Înscris: 18.01.2020
Macar sa schimbe portul, asa direct pe pagina routerului... la mine (ASUS) nu te lasa sa pui 80, vine default cu 8080.
Initiator, vezi sa nu ai cumva ip de CGN, daca e asa, ai acces la router doar din RDS. In unele zone daca activezi dinamic dns te scoate din CGN, in altele te lasa si acel domeniu rezolva ip-ul de CGN.

Edited by Rares95, 08 February 2022 - 15:16.


#5
solitaryman

solitaryman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 05.02.2009
Tineti minte ca are firmware Padavan si nu mai depinde nici de asus, nici de digi.

#6
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.11.2009

View PostPololica, on 08 februarie 2022 - 15:09, said:

Nu te ajuta sa accesezi remote routerul printr-un dispozitiv local (similar Teamviewer)?

LE: adica te conectezi cu telefonul la laptop (de exemplu) si din laptop accesezi routerul. IT-stul firmei asa face cand are nevoie de ceva din router (bine, mai mult ocazional, dar avem un laptop care se leaga direct de router).

Asta ar insemna sa las desktopul sa mearga permanent ziua cat nu sunt acasa ca sa pot accesa routerul prim TeamViewer ceea ce nu imi surade.

View Postmrfe, on 08 februarie 2022 - 15:13, said:

în meniu la router ai ”enable remote access” . Setezi acolo user și parola de acces.
Îți activezi dynamic dns de la RDS au mai multe opțiuni (eu folosesc go.ro) și de oriunde introduci în browser xxx.go.ro și îți intră paina de logare de la router.
That's it Posted Image
nu trebe nici un port fwd. Acela este să trimiți pachete sau să accesezi deviceuri ”după” router.

Astea mai noi or fi avand dar n56u e batraior bine, nu am gasit setarea din pacate.

View PostRares95, on 08 februarie 2022 - 15:15, said:

Macar sa schimbe portul, asa direct pe pagina routerului... la mine (ASUS) nu te lasa sa pui 80, vine default cu 8080.
Initiator, vezi sa nu ai cumva ip de CGN, daca e asa, ai acces la router doar din RDS. In unele zone daca activezi dinamic dns te scoate din CGN, in altele te lasa si acel domeniu rezolva ip-ul de CGN.

Am schimbat porturile fara rezultat, cu CGN dar cel mai probabil fara.

#7
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
vezi aici

Edited by Ravy, 08 February 2022 - 21:09.


#8
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,433
  • Înscris: 18.01.2020

View Postasda, on 08 februarie 2022 - 16:33, said:

Am schimbat porturile fara rezultat, cu CGN dar cel mai probabil fara.
Ce IP ai in GUI si ce IP ai la un search de "my ip" pe google?
Ai incercat si pe IPV6?

Edited by Rares95, 08 February 2022 - 16:51.


#9
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.11.2009

View Postmrfe, on 08 februarie 2022 - 16:39, said:



vezi aici

Din pacate sunt pe firmware Padavan si nu gasesc chip optiunea asta in el, daca as fi sigur ca as gasi-o in rom-ul Asus l-as pune intr-o zi cand as prinde timp dar nu sunt.

View PostRares95, on 08 februarie 2022 - 16:50, said:

Ce IP ai in GUI si ce IP ai la un search de "my ip" pe google?
Ai incercat si pe IPV6?

Ipv4 sunt identice atat in interfata routerer cat si pe "what's my ip" doar ca pe cel din urma apare si ip-ul ipv6.

#10
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
la ipv6 nu are nevoie de port forward ci de reguli de firewall.

#11
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 06.06.2006
Eu recomand sa activeti openvpn server pe padavan-ul ala, la adresele de vpn pui ulimele din reteaua ta (gen 192.168.1.250..192.168.1.254), pe urma pui in fisierul de config al clientului openvpn adresa ddns-ul tau digi.
astfel, vei fi ca in lan si vei avea acces la router si la tot.
nu as risca sa-i dai drumul over internet, chiar si cu porturile schimbate.

#12
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.11.2009
Am activat Remote Acces from WAN si a mers sa me loghez remote pe routerul de acasa.

Am vazut prin setarile routerului ca are enabled mai multe tipuri de protectie la atacuri.

Ce riscuri de securitate presupune lasarea activa a acestei optiuni? Am o parola destul de serioasa din littere, cifre si un caracter special, sigur ca o pot face mult mai puternica dar e ok sa las cate doua trei zile optiunea activa?

#13
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Eu am activ tot timpul remote la routerul meu..

#14
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.11.2009

 mrfe, on 19 mai 2023 - 16:40, said:

Eu am activ tot timpul remote la routerul meu..

Nice. Ma intreb cum potentialii atacatori ar putea ataca asa in orb (WAN-ul fiind dinamic) incercand brute force attacks? Se poate modifica userul din admin in altceva? Ma gandesc ca ar putea asigura ceva mai multa protectie.

#15
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Nu trebuie să fi așa paranoic
În principiu se poate modifica userul / pass de admin.
Dacă le uiți, reset din buton.

#16
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.11.2009
Doar curios, am vazut unele pareri cum ca ar prezenta riscuri si de aia am intrebat.

#17
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 26.05.2022
Nici nu au fost o grămadă de botneturi cu routere dinastea. Cel mai mare parca a fost unul pe conserve dlink. Nici macar faboritul publicului (mikrotik) nu a scapat.

Dar na, continuati cu accesul interfeței de administrare lasat la întâmplare prin wan. Nu se stie cand esti plecat si ai nevoie sa dai un restart sau sa faci vreun port forward...

#18
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,736
  • Înscris: 30.08.2006
E foarte safe sa dai acces remote la interfata routerului.
Attached File  Screenshot_8.png   95.32K   41 downloads

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate