Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Partaj succesoral

IFN-urile mi-au distrus scorul FI...

Sfat achiziție laptop

Maneaua la concertele Coldplay
 Ce este cu aceasta inflație ...

Duster 2011 carplay

Portare inapoi la Telekom

Telecabina Piatra-Neamț - Ma...
 Am lovit o masina

Comanda US

Cum sa reduc caldura din apartame...

Dual-boot Windows 11 Pro cu Kubun...
 Favorizarea femeilor atragatoare

Inlocuire baterie JBL Go 2

Cum se scot banii de la NN ?

darlington

Pot avea o pisica in conditiile in care calatoresc destul de des?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

Dianacat

Dianacat

New Member

• Grup: Candidate Members
Buna ziua,

Va cer sfatul si parerea in urmatoarea speta:
Sunt o mare iubitoare de pisicute, este cea mai mare dorinta a mea sa am una insa vreau sa aflu daca plecarea proprietarilor de acasa des influenteaza negativ pisica, o chinuie sau ii face rau in vreun fel?
Ar fi vorba de plecari in jurul a 2 saptamani de 3 ori pe an, situatie in care ar veni o pers de incredere sa ii asigure nevoile si inca cateva plecari de 2-3 zile in weekend-uri.

Cum considerati ca ar fi pt pisica un astfel de mediu? I-ar face rau sau se adapteaza? Voi cum gestionati situatiile de genul? Sau imi puteti recomanda o anumita rasa care se adapteaza mai usor la acest lucru?

Va multumesc mult!

Dany_Darke

Dany_Darke

✠ Fear of the dark ツ

• Grup: Super Moderators
din ce spui, esti plecata cam 125 de zile pe an, din 365, asta inseamna 1/3

personal mi se pare cam mult pt a detine un animal de companie care prin definitie are nevoie de cineva pe langa care sa se ... pisiceasca.

mai degraba cresti o pisica de pe langa bloc si aceea nu-ti va simti lipsa, pt ca e obisnuita sa stea pe unde apuca

T Irina

T Irina

Active Member

• Grup: Members
Daca poti, salveaza o pisica de pe strada, sigur ii va fi mult mai bine in conditiile astea decat acolo. Si eu am un pisoi luat din fata blocului, nu era prea fericit cu plecarile noastre, dar afara sigur nu ar mai fi fost deloc acum.
Pisicile nu sufera chiar asa de mult precum cainii, daca au apa, mancare si caldura e foarte ok pentru ele. Compensezi cu mangaierea cand te intorci. De 3 ori pe an nu e asa mult!

Edited by T Irina, 08 February 2022 - 15:04.

chilly willy

chilly willy

Senior Member

• Grup: Senior Members
atata vreme cat pisica are mancare si unde sta nu o afecteaza cu nimic, pisicile nu sunt interesate de proprietari ci de partea hoteliera cum ar veni. Frecvent cand se vinde o casa pisica ramane la noii proprietari daca primeste mancare si are unde sta.
Pe de alta parte e posibil ca dupa o absenta de 2 saptamani sa gasesti canapeaua facuta fasii de plictiseala.

Edited by chilly willy, 08 February 2022 - 15:19.

bai3tzash

bai3tzash

Membru

Noi avem un motan foarte mamos. Cand suntem acasa, nu sta niciun minut departe de noi, genul ala de motan :).
Cand plec in concedii lungi, il duc la socri. Prima zi dupa ce plecam e cam abatut, dar dupa aia nu are nicio treaba, atata vreme cat il baga cineva in seama. Cand revine acasa la noi, zici ca nu a plecat deloc, isi stie toate obiceiurile.
In rest, daca plecam 2-3 zile, il luam cu noi. Noi suntem cu iesirile in natura, trasee, gasim destule cazari care sa primeasca si animale de companie.

giuliani

giuliani

Senior Member

Dany_Darke, on 08 februarie 2022 - 14:43, said:

din ce spui, esti plecata cam 125 de zile pe an, din 365, asta inseamna 1/3

2 x 7 x 3 = 42 de zile plus cateva weekenduri. Ca sa ajungi la 125 de zile trebuie sa pleci 27 de weekenduri pe an, adica jumate, iar initiatoarea spune ca va fi plecata "cateva weekenduri".

mariovrs

mariovrs

Senior Member

Important e sa ramana cineva cu pisica. Sau sa treaca macar 2-3 ore pe zi. Daca salvezi un sufletel de pe strada te iertam ca o mai lasi singura,cateodata :)

StefanSC

StefanSC

Senior Member

Ia doua, ideal femele, ia-le mai tinere, asigura-le stimulare cat sunt singure (exista tot felul de jucarii), asigura-te ca nu exista chestii in care se pot rani cat sunt singure si ar trebui sa fie totul ok.

P.S: pisicile de regula dorm sau lenevesc 3/4 de zi...

P.P.S: si ia-le intr-o perioada in care esti 3-4 luni acasa macar, ca sa se ataseze de tine si sa le inveti si tu tabieturi si program.

Edited by StefanSC, 08 February 2022 - 15:48.

Dany_Darke

Dany_Darke

✠ Fear of the dark ツ

• Grup: Super Moderators

giuliani, on 08 februarie 2022 - 15:19, said:

initiatoarea spune ca va fi plecata "cateva weekenduri".

Dianacat, on 08 februarie 2022 - 12:27, said:

plecari de 2-3 zile in weekend-uri.

nu stau sa-i fac eu programul, insa daca asa zice, pai asa calculezi si tu. nu ii pui 6 zile din oficiu

in fine, nu asta e important, ci faptul ca isi ia animal de companie, dar sa aiba altcineva grija ca ea e de fapt plecata

de aceea e mai viabil sa aiba grija de o pisica de pe la bloc decat de una in casa, unde sta cand si cand. daca mai e si pelcata in cursul zilei, se reduce timpul drastic.

o fi pisicile independente, dar totusi ...

giuliani

giuliani

Senior Member

Dany_Darke, on 08 februarie 2022 - 16:34, said:

nu stau sa-i fac eu programul, insa daca asa zice, pai asa calculezi si tu. nu ii pui 6 zile din oficiu

in fine, nu asta e important, ci faptul ca isi ia animal de companie, dar sa aiba altcineva grija ca ea e de fapt plecata

Spune clar, "cateva plecari de 2 -3 zile in weekenduri".

kopac

kopac

Senior Member

v-ati gandit mai bine ca ati putea creste niste copii? nu ar fi un efort mai util?

bai3tzash

bai3tzash

Membru

kopac, on 08 februarie 2022 - 16:41, said:

v-ati gandit mai bine ca ati putea creste niste copii? nu ar fi un efort mai util?
Raspunsul la intrebarea ta e la fel de inutil ca intrebarea in sine Posted Image)

Edited by bai3tzash, 08 February 2022 - 16:46.

FARAROTI

FARAROTI

Member

In cazul asta ar veni acasa, doar 2-3 weekend-uri pe an..

emeral

emeral

Senior Member

Cum considerati ca ar fi pt pisica un astfel de mediu? I-ar face rau sau se adapteaza? Voi cum gestionati situatiile de genul? Sau imi puteti recomanda o anumita rasa care se adapteaza mai usor la acest lucru?

Va multumesc mult!

Exclus să îți iei pisică și să o lași la altul 2 săptămâni.

Se adaptează unde o duci și nu mai se simte bine la tine.

Pisicile se țin în casa unde cresc ele și doar acolo merge cineva zilnic și le face curățenie și le pune mâncare și apă.

Dacă vine cineva zilnic unde crești pisica nu are nimic dacă e persoană străină.

Se ascunde cât stă ăla să pună mâncare și după ce pleacă el pisica stă liniștită singură.

O tavă cu nisip ține 2 săptămâni și zilnic trebuie luat rahatul din tavă și aruncat la WC chiar dacă îl acoperă în nisip pisica.

Edited by emeral, 08 February 2022 - 17:07.

mariovrs

mariovrs

Senior Member

Mie imi lasa pisica destul de des o ruda mai plimbareata. Da la mine..stie sigur ca o duce ca in Rai.
Eu nu am pe nimeni de incredere sa las cu cainii si pisicile. Asa ca..vacantele mele sunt de 2 zile maxim.
Nu ca as fi plimbaret..:)
Oricum,e mare lucru sa ai pe cineva de incredere. Adica sa iubeasca animalutele si sa pleci linistit. Proprietarii de blanosi ma inteleg.

Edited by mariovrs, 08 February 2022 - 17:46.

axisborn

axisborn

Senior Member

Tu si obsesia ta...
Te-ai gandit ca poti sa cresti si copil si sa ai si pisica? De ce pui problema ca si cum s-ar exclude una pe alta?

robert23mg

robert23mg

Member

daca plecarea proprietarilor de acasa des influenteaza negativ pisica, o chinuie sau ii face rau in vreun fel?

S-ar putea sa ai surpriza sa iti fie tie mai rau decat pisicii :) noi avem motan de vreo 3 ani si... parca nici nu ma mai bucur asa tare cand plec in concediu sau de acasa.
E putin mai complicat ca trebuie sa gasesti mereu pe cineva care sa treaca, zilnic ar fi de preferat, dar macar la 2 zile, 3 in caz extrem.
Mancarea si apa se mai pot rezolva cu dozator si fantana, dar litiera trebuie curatata.
Nu exista decizie gresita, in ambele variante vei avea pros si cons.

Spor sa ai, indiferent ce alegi.

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

• Grup: Banned

emeral, on 08 februarie 2022 - 17:02, said:

Exclus să îți iei pisică și să o lași la altul 2 săptămâni.

Se adaptează unde o duci și nu mai se simte bine la tine.

Da, dar sa aiba cine sa te ajute la curat + dat de mancare zilnic + sa lasi la cineva cheile de la aparatment.
Daca inchizi  1 saptamana fara sa se uite nimeni, iti face casa praf + moare saraca !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate