Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cumparare tichet rabla 2022?

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#55
officer_nats

officer_nats

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 14.10.2018

View Postdacis2, on 09 februarie 2022 - 21:16, said:

Vorbesc din experienta, ca am luat anul trecut o masina noua, cu tichet luat pe baza unei masini inscrise pe altcineva. M-am uitat pe ghidul de anul acesta si procedurile sunt fix cele de anul trecut. Difera valoarea si este luata in calcul si vechimea masinii predate la Rabla, dar chestiile birocratice sunt fix la fel.

1. Tichetul este electronic si este imposibil de falsificat. Practic, dealerul face demersurile de inscriere in sistem a beneficiarului (cumparatorul masinii noi), iar totul se desfasoara electronic. Pe baza de acte, dar electronic, documentele introducandu-se de catre dealer direct in sistemul informatic al AFM
2. Anul trecut a fost initial un termen de 150 de zile de valabilitate a tichetului (nu a notei de inscriere), care apoi a fost prelungit la 240 de zile. In acest termen trebuia finalizata predarea masinii noi de catre dealer. De asta eu as face mai intai comanda masinii si le-as spune celor de la dealer ca vreau sa o iau cu tichet rabla, dar procedurile le-as demara mai tarziu.
3. Singurele lucruri care conteaza sunt sa aiba actele masinii in regula si, mai ales, cedentul (proprietarul rablei) sa nu aiba datorii (reies din certificatul de atestare fiscala). Si, ca sa iti simplifici viata si tie si proprietarului rablei, cel mai bine este sa iti faca procura sa te ocupi la toate institutiile de tot ce tine de eliberarea de acte si de parcurgerea procedurilor (scoatere certificate atestare fiscala, inscrierea la dealer, casarea masinii, radierea etc.).


Avand in vedere pixul rupt cu care mi-au scris mie certificatul de distrugere cei de la Centrul de colectare la care m-am dus sa casez rabla, nu cred ca au introdus acestia nimic. Cel putin nu in 2021


Mie mi s-a parut al naibii de banal. Dupa ce am vorbit cu dealerul si am cazut la pace, am vorbit cu donatorul masinii si, dupa ce am vazut actele masinii si m-am convins ca sunt OK, am fost cu el in doar doua locuri: la serviciul fiscal al Primariei sa scot certificatul de atestare fiscala si apoi la un notar sa imi dea procura sa fac in numele lui toate demersurile la dealer, la casarea masinii, la politie pentru radiere etc.. Toate astea m-au costat cam 6-8 ore, in total, in patru zile diferite: cam o ora pentru scoaterea certificatului fiscal, o ora la notar pentru procura, o ora la dealer ca sa ii dau documentele necesare, alte vreo doua ore ca sa casez rabla (cand mi-a spus dealerul ca pot sa o fac), o ora la inmatriculari, ca sa radiez rabla, si, in sfarsit, o ora la dealer ca sa ii predau certificatul de distrugere si cel de radiere.
La fel am facut si eu anul trecut. Niciun stres.

View Postflorinbad, on 04 aprilie 2022 - 12:27, said:

Pana la urma a folosit cineva site-ul rabla.ro sau olx-ul pentru cumpararea de tichete?
As vrea sa cumpar si eu doua tichete.
Da, am luat eu. L-am vazut doar 2 minute pe proprietar, cand i-am dat certificatul meu fiscal sa il lase la dealer (apropo, certificat obtinut on-line in Bucuresti). El s-a ocupat de toate formalitatile (casare rabla / radiere / dus acte la dealer). Cand dealer-ul mi-a zis ca totul este ok, i-am virat banii in cont - nu dadusem niciun avans. Nici n-am vazut rabla, nici nu m-a interesat, totul s-a facut telefonic sau on-line. Norocul meu a fost ca el statea in orasul de unde am cumparat masina noua. 1800 lei rabla.

#56
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postofficer_nats, on 21 aprilie 2022 - 21:01, said:


La fel am facut si eu anul trecut. Niciun stres.

Da, am luat eu. L-am vazut doar 2 minute pe proprietar, cand i-am dat certificatul meu fiscal sa il lase la dealer (apropo, certificat obtinut on-line in Bucuresti). El s-a ocupat de toate formalitatile (casare rabla / radiere / dus acte la dealer). Cand dealer-ul mi-a zis ca totul este ok, i-am virat banii in cont - nu dadusem niciun avans. Nici n-am vazut rabla, nici nu m-a interesat, totul s-a facut telefonic sau on-line. Norocul meu a fost ca el statea in orasul de unde am cumparat masina noua. 1800 lei rabla.
Ai avut noroc, in Bucuresti toata distractia costa 1400 lei, te ajuta dealerul cu om care vindea tichetul rabla (fara sa vezi cazanul).

Edited by MembruAnonim, 22 April 2022 - 14:13.


#57
officer_nats

officer_nats

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 14.10.2018
Nu se gaseau rable in Bucuresti la 1400 lei nici sa le cauti cu lupa. De la 2200 lei in sus la proprietar si 2500 - 3000 la dealer.

#58
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,472
  • Înscris: 28.11.2017
Am o intrebare.
Cica e ceva numit rabla local adica daca e masina veche iti da 3000 ron fara sa fii obligat sa iei alta masina.
E reala chestia, se aplica la un Opel astra g 2002 1.7 dti y7dt?
Cum se procedeaza, etc!

#59
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009
E reală, dar deocamdată e doar proiect.
Banii se obțin prin primăria unde ai domiciliul și se dau pentru mașini mai vechi de 15 ani și da, poți să faci ce vrei cu ei. Singura condiție e să nu cumperi timp de trei ani o mașină cu Euro 4 sau mai jos și nu trebuie să ai datorii la bugetul local sau de stat sau amenzi neplătite. Cam asta ar fi.

#60
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
parca citisem ca  era vorba de euro 3 sau mai jos (deci nu si euro 4)

#61
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009
S-o fi scris greșit unde ai citit. În ghidul de finanțare scrie așa:

Art. 8 (3) Finanțarea se acordă numai pentru autovehiculul uzat aflat în proprietatea unei persoane fizice care:
a) îndeplinește condițiile de eligibilitate prevăzute la art. 9, respectiv art. 10 din prezentul ghid;
b) se angajează că nu va achiziționa un autoturism cu norma de poluare Euro 4 și/sau inferioară în termen de 3 ani de la primirea stimulentului pentru casare;
c) se angajează să predea spre casare autovehiculul uzat cu care participă în Program și să îl radieze din circulație;
d) are domiciliul/reședința pe raza teritorială a UAT-ului solicitant de finanțare.

#62
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
art. 8.3.c introduce o obligatie viitoare pt beneficiarul proiectului (sa nu-si cumpere o masina cu euro4 sau mai putin).
conditia la care ma refeream eu este cea din art. 10:

Quote

Articolul 10
Criterii de eligibilitate a autovehiculului uzat
Este considerat eligibil autovehiculul care îndeplineşte cumulativ următoarele:
a ) este înregistrat în evidențele fiscale ale UAT solicitant;
b )la data participării în Program are o vechime mai mare sau egală cu 15 ani, calculată de la anul fabricației;
c ) are norma de poluare Euro 3 și/sau inferioară;
d ) este înmatriculat în România de cel puțin 3 ani.
(deci nu vorbeam chiar despre acelasi lucru :) )

ps: "Opel astra g 2002 1.7 dti y7dt" cred ca e euro 3, ar trebui sa se incadreze.

#63
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

View Post_Smiley_, on 25 iulie 2022 - 15:21, said:

(deci nu vorbeam chiar despre acelasi lucru Posted Image )
Mda.

Eu i-am răspuns luând în considerare că a scris așa:

View Posttheionutzradu1991, on 24 iulie 2022 - 16:22, said:

E reala chestia, se aplica la un Opel astra g 2002 1.7 dti y7dt?
Cum se procedeaza, etc!
Am presupus că 2002 e anul fabricației.
Nu e?

Nu mă supăr dacă râzi :)

#64
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
da, 2002 e anul de fabricatie, dar astra g a fost echipata si cu motoare euro 4 si cu euro 3. deci trebuie sa verifice si conditiile din art. 10 al ghidului de finantare.

#65
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009
Să verifice, acum chiar e clar.

#66
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
Nici nu se știe dacă se va aproba și oricum partea statului e 1500 lei, alți 1500 ii da primăria, dacă are bani.

#67
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,714
  • Înscris: 17.12.2019

 _Smiley_, on 25 iulie 2022 - 15:21, said:

ps: "Opel astra g 2002 1.7 dti y7dt" cred ca e euro 3, ar trebui sa se incadreze.
Cert e euro3. Opel a trecut la euro4 doar cu motoarele cdti.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate