Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Cumparare tichet rabla 2022?

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#19
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
La Dacia e deja 3500 lei ca sursa :)

#20
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,043
  • Înscris: 10.04.2006

View PostAdm, on 08 februarie 2022 - 08:01, said:

O procedura tampita, o obligativitate tampita.
Acum, daca vrei sa iei iti iei masinia noua trebuie  sa duci o rabla la casat
Ai citit cumva numele programului?
Nu se numeste "prima masina verde" sau "a n a masina electrica"
Se numeste "Rabla" prin care statul vrea sa scape de rable.
Nu e un program de ajutat oamenii sa ia Tesla de 100k cu doar 90k.

#21
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
Astept programul asta de anul trecut, am sunat azi la remat si nu stiu ce au de facut nici ei, asa ca mai dureaza o perioada, se pare

#22
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 15.07.2005
Pfff ... ma simt norocos. La mine se ocupa dealerul de tot... mi-a spus doar ca ma costa 2700 o rabla , dau 5400 pentru doua rable ... de restul se ocupa el.

#23
BeastieEminem

BeastieEminem

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 03.10.2021
Documente necesare "copie legalizata dupa cartea de identitate a masinii care urmeaza a fi casata, copie legalizata dupa certificatul de inmatriculare al masinii vechi"  . La ce este nevoie de copii legalizate?!! documentele astea sunt deja la Inmatriculari, la RAR, la taxe si impozite , de ce ar mai trebui legalizate? Ma mir (adica nu ma mir)  ca un functionar incompetent a uitat sa adauge dosarul cu sina.

#24
florinpopa1

florinpopa1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 16.05.2021
Nu-mi vine sa cred ca mai exista programul rabla in 2022.

#25
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019

View Postflorinpopa1, on 08 februarie 2022 - 11:13, said:

Nu-mi vine sa cred ca mai exista programul rabla in 2022.

Cata vreme s-au inmatriculat mii de rable in 2021...

#26
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020

View Postcumparator, on 08 februarie 2022 - 09:36, said:

Bate vantul acum, ca nu sunt masini. Astept masina de 6 luni si nu cred ca va veni in curand.
Cam la toti producatorii e aceeasi problema din cauza cipurilor pentru partea electronica.

#27
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.09.2015
Ca s-au scumpit rablele asta e, cerere și oferta. În schimb eu nu va înțeleg ce va tot plangeti de procedura de casare. Ce mare rahat sa scoti un certificat fiscal on-line, căruia să-i dai redirectionare e mail către dealer, ala înscrie masina in aplicație și îți trimite rematul să-ți ia masina. Ala de la remat te suna cand vine sa o ia și îți aduce certificatul de distrugere gata scris. Online faci și radierea de la fisc. Mai faci un drum de 30 de minute la orice notar sa faci copii legalizate și apoi faci programare iar online la drpciv, unde mai pierzi 30 de minute sa faci radierea  din circulatie și apoi în drum spre casa sau birou treci pe la dealer și lași certificatul de radiere. Deci toata operatiunea o poți face online in proportie de 80% și îți ia maxim 3 ore cu toate drumurile pe care trebuie sa le faci.

#28
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018

View PostRobert_Kiran, on 08 februarie 2022 - 07:29, said:

Și mai plătești niște bani la înmatriculare... care nu sunt chiar putini!

Dar să iei 9k euro MOKA, e bine, așa-i? Am mai zis-o, stat român idiot și handicapat. Pomenile astea ne vor costa, oare, cândva?
Nu am decât să trăiesc cu dorința să vină cineva la conducere și să nu mai accepte astefl de mânării. Ai rablă/ rable  pe numele tău? ok! nu, ghinion!

#29
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Dealerul meu mi-a spus ca nu mai este nevoie de copii legalizate. El raspunde. O rabla o am eu, pe cea de-a doua mi-o "vinde" el. Castig si eu ceva, castiga si el, e treaba lui cum se descurca. Problema este cu termenul de livrare. Vom trai si vom vedea.

#30
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006

View PostNenea Zap, on 08 februarie 2022 - 10:16, said:

Ai citit cumva numele programului?
Nu se numeste "prima masina verde" sau "a n a masina electrica"
Se numeste "Rabla" prin care statul vrea sa scape de rable.
Nu e un program de ajutat oamenii sa ia Tesla de 100k cu doar 90k.

aici ti-as da dreptate cu o corectie, nu e un program de ajutat oamenii sa ia tesla cu 90k in loc de 100k ci de ajutat Renault sa vanda springuri cu 10k in loc de 20k (ca la 20k nu le-ar lua nimeni si atunci nu si-ar face norma de emisii de carbon si nu ar putea vinde loganuri si alte masini cu combustie). Deci desi ii spune programul rabla pe ascuns el e un program de ajutat firma renault.

#31
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007

View PostZamrA, on 08 februarie 2022 - 14:22, said:

Ca s-au scumpit rablele asta e, cerere și oferta. În schimb eu nu va înțeleg ce va tot plangeti de procedura de casare. Ce mare rahat sa scoti un certificat fiscal on-line, căruia să-i dai redirectionare e mail către dealer, ala înscrie masina in aplicație și îți trimite rematul să-ți ia masina. Ala de la remat te suna cand vine sa o ia și îți aduce certificatul de distrugere gata scris. Online faci și radierea de la fisc. Mai faci un drum de 30 de minute la orice notar sa faci copii legalizate și apoi faci programare iar online la drpciv, unde mai pierzi 30 de minute sa faci radierea  din circulatie și apoi în drum spre casa sau birou treci pe la dealer și lași certificatul de radiere. Deci toata operatiunea o poți face online in proportie de 80% și îți ia maxim 3 ore cu toate drumurile pe care trebuie sa le faci.
eu cred ca ai uitat unde traiesti. lasa tastele si treci in viata reala.
nu toate certificatele fiscale se pot online.
sunt localiati unde se pune un anumit sticker arginitu pe ele si tre sa le iei personal.
la fel, fiscul nu accepta doar online acte.
notarii accepta doar programari online, si alea..dupa ce stai la coada.

#32
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Intre timp, specula e mare si a explodat.
La Tesla, un voucher e 4000 lei, iar doua 7000 lei :)

De ce sa fie simplu, cand poate sa fie complicat?
Niste tipizate securizate sau un sistem simplu online pt generare de vouchere era prea greu.

#33
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Problema in sine este procedura, nu faptul ca te obliga ca atunci cand cumperi un hibrid sau un EV, trebuie sa casezi o rabla.

Unii dintre noi mai si muncim, nu doar alergam dupa aberatii birocratice, care sunt o prostie.

Metodologia e incredibil de incurcata si fara rost.
Putea fi simplificata mult.

Gigi are o rabla si o duce la Remat => primeste un tipizat securizat cu serie, iar datele acelea se regasesc si in baza de date AFM.
Gigi vinde catre Ion voucherul, eventual cu o declaratie notariala.
Ion se duce la dealer si depune voucherul cumparat de la Ion.

Eu am cont la ANAF si primarie.

La ANAF nu iese certificatul fiscal cum vrei tu, ci cum vrea ei.
In plus nu e automat, dureaza 3 zile, adica cineva il face de mana...

La primarie au un portal f bine pus la punct, dar ce sa ii fac, la ultimul pas, cand sa platesc... da eroare si aia este.
Rezultatul este sa ma duc pe la ei.

Problema este ca acelasi *utai este si pt vanzator, und emai spus ca ce te faci daca depui nota si vanzatoul nu se tine de cuvant si nu caseaza, radiaza si

Ghidul complet din MO atasat
Attached File  AFM-Monitorul-Oficial-Ghid-Rabla-2022.pdf   163.26K   16 downloads

Quote

Condiții de acordare a primei de casare persoanei fizice
Beneficiază de prima de casare solicitantul care îndeplinește cumulativ următoarele condiții:
a) are domiciliul sau reședința în România;
b) are îndeplinite obligațiile de plată a taxelor, impozitelor, amenzilor și contribuțiilor către bugetul de stat și bugetul local, conform prevederilor legale în vigoare;
c) s-a înscris la un producător validat în vederea achiziționării unui autovehicul nou, obținând nota de înscriere;
d) a predat autovehiculul uzat unui colector autorizat, potrivit prevederilor prezentului ghid;
e) a radiat din evidența circulației autovehiculul uzat, potrivit prevederilor prezentului ghid;
f) a prezentat producătorului validat informații privind distrugerea și radierea din evidența circulației a autovehiculului uzat, potrivit prevederilor prezentului ghid;
g) achiziționează autovehiculul nou de la producătorul validat care a eliberat nota de înscriere.

D,e, f nu prea tin de tine...

#34
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.09.2015

View Postwrc2007, on 08 februarie 2022 - 15:54, said:

eu cred ca ai uitat unde traiesti. lasa tastele si treci in viata reala.
Ce am scris este exact ce am facut eu in iulie 2021, deci nu stiu cine ar trebui sa revina in viata reala

#35
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
Onlineul ala de îl pomenești e valabil în puține localități. În restul te omori la coada cu restul pensionarilor disperați să-și plătească taxele pana în martie.

#36
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002
La mine dupa ce am dus rabla, am primit pe loc certificatul de distrugere, iar de radiere s-a ocupat firma unde am dus masina. Am primit pe whatsapp poza cu dovada radierii (emisa in aceasi zi cu distrugerea) si ulterior prin posta originalul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate